Ana SayfaDekorasyonMutfak Duvarı Dekorasyonu İçin Pratik Fikirler

Mutfak Duvarı Dekorasyonu İçin Pratik Fikirler

Mutfak dekorasyonu ile ilgili fikirler edinmek için güncel tasarım dergileri okuyor ama büyük çaplı bir yenileme için zaman ya da bütçe ayıramıyor musunuz? Mutfağınızı nasıl yenileyebileceğinize yönelik kolay ve pratik dekorasyon ipuçlarını sizin için bir araya getirdik. En iyi tarafı da bu dekorasyon fikirlerinin birbirleriyle uyumlu olması -birini ya da birkaç tanesini aynı anda uygulayabilirsiniz.

Etrafımızdaki her şeyi evvela göz hizasında görürüz. Yapacağınız en fark edilir değişikliklerden biri de mutfak duvarı dekorasyonunda olacaktır. Mutfak dekorasyonu için atılan pek çok adım eşyalar, tezgah üstleri ve mutfak araç gereçlerine yöneliktir. Bununla birlikte, duvarlar, pratik “kendin yap” projeleri ile büyük bir etki yaratabileceğiniz yerlerdir.

Mutfağınıza şöyle bir göz gezdirin. İlk etapta gözünüze ne çarpıyor? Sönük, sıkıcı duvarlar mı? Ya da daha kötüsü, sarmaşık ya da meyve desenli, modası geçmiş, klişe boya mı? Değişiklik yapma zamanınız geldi de geçiyor bile!

Mutfak Duvarı Dekorasyonu

Pratik, tasarım öncüsü değişikliklerle mutfağınızın görünümünü yenileyerek orada yemek pişirmeyi ve bu yemekleri afiyetle yemeyi daha keyifli hâle getirebilirsiniz. İşte, bunaltıcı görünen mutfak duvarlarınızı ilham verici hâle getirecek 5 mutfak dekorasyonu fikri:

1. Üç Renk Kullanımı

Mutfağınızda yeni renkler kullanmak, onu yenilemenin en hızlı ve hesaplı yoludur. Yine de mükemmel mutfak duvarı renklerini elde etmek öyle göründüğü kadar kolay değildir. İşin sırrı, üç renk tercih etmektir.

Birinci Renk: Halihazırdaki, değiştirilemeyen mutfak rengidir. Bu rengi, tezgah üstünde ya da mutfak dolaplarınızda tercih edebilirsiniz.

İkinci Renk: Tercihen nötr olabilecek renktir. Bu rengi, 1. rengi tamamlayan yeni mutfak duvarınızda kullanabilirsiniz. Dekorunuzda bir fon görevi görebilir.

Üçüncü Renk: Mutfağınızı eşsiz kılan renktir. Genellikle, diğer renklerinize uyum sağlayan cesur ve sıra dışı bir renk olabilir. 3. renk, mutfağınıza vurgu katacaktır. Bu rengi, bar tabureleri, vazolar ya da tencere setleri gibi aksesuarlarınızda ön plana çıkarmak için kullanabilirsiniz.

Mutfağınıza en uygun üç rengi seçmenin en iyi yolu elinize, hoşunuza giden tonları içeren bir renk kartelası alıp istediğiniz kombinasyonu elde edene kadar renkleri karıştırmaktır. Mutfağınızı baştan yaratacak üç rengi bulduğunuz zaman aksesuar alışverişi için birkaç renk kataloğunu elinizin altında bulundurun.

2. Odak Noktası Belirleme

Mutfağınızın şimdiki dekorasyonuna, evinize ilk kez gelen bir konuk gözüyle bakmaya çalışın. Mutfağınızda biraz dolanıp neler fark ettiğiniz üzerine düşünün. Gözünüze ilk çarpan şey hoşunuza giden bir şey mi? Şayet değilse ilk olarak neyi fark etmek isterdiniz? İşte mutfağınızın tam bu bölümünü ve size en yakın duvarı odak noktası olarak belirleyin.

Odak noktası dikkat çekicidir ve anında tüm gözleri üzerinde toplar. Mutfağın geri kalanına kıyasla odak noktası cesur ve eşsiz görünür. Mutfağınızda odak noktası niteliğinde bir duvar yaratmak için bu yöntemlerden birini deneyin:

  • Odak noktası olarak seçtiğiniz duvarı, mutfağınız için belirlediğiniz üç rengin cesur tonlarına boyayın.
  • Bu duvara büyük boy bir tablo asın
  • Dokulu, desenli ya da canlı renklerden oluşan bir duvar kâğıdı tercih edin.

Odak noktası olarak seçtiğiniz duvarı tasarlarken gözü kara olun. Ne de olsa sadece bir duvar!

Mutfak Duvarı Dekorasyonu

3. Mutfak Duvarı Dekorasyonunun En Son Trendi: Açık Raf Kullanımı

Ferah, moda öncüsü renklerle ve odak noktası olarak belirlediğiniz bir duvarla mutfak dekorasyonunuzu yenilediyseniz şimdi sıra duvarlarınızı donatmakta. Mutfak dizaynında en son moda, dolap yerine açık raf kullanımı. Bu görünüm, görsel alan yaratarak mutfağınızı aydınlatacaktır; ancak plastik saklama kaplarınızı ve uyumsuz bardaklarınızı birkaç dolapta saklamanızda fayda var.

Üst taraflardaki dolaplarınızı bir yığın eşya ile doldurmaktansa boş bir duvarınıza birkaç tane ergonomik raf monte edebilirsiniz. Ergonomik rafların pek çok modeli mevcuttur ve monte edilmeleri kolaydır. Dergilerden fırlamış şahane bir görünüm için rafların üstünde sergileyeceğiniz eşyaların sayısını az tutun ve renklerinin uyumlu olmasına özen gösterin.

Daha etkili bir değişiklik için birkaç mutfak dolabınızın kapağını çıkarıp bu dolapların kalan bölümlerini farklı bir renge boyayabilir ya da duvar kâğıtlarıyla süsleyebilirsiniz. İşte size yepyeni bir açık raf! Bu şahane görünümü çarpıcı kılmak ve üzerindeki eşyaları vurgulamak için dolap altı LED lambalar tercih edebilirsiniz. Dolabınızda kablolarla uğraşmak istemezseniz pilli lambalar iyi bir seçenek olabilir.

4. Özenle Hazırlanmış Mutfak Duvarı Tasarımı

Kişisel dokunuşlar ekleyerek mutfağınızda fark yaratın. Duvarınızda bir galeriye dönüşecek koleksiyonlar meydana getirmeniz, eskiden sıkıcı olan duvarlarınızı eşsiz ve ilginç hâle getirecektir. Dergilerde de sık rastlanan bu görünümün tasarımcılar tarafından beğeniyle tercih edildiği bilinmektedir. Siz de en sevdiğiniz nesneleri bir araya getirip onları mutfak duvarı dekorasyonunda kullanabilirsiniz.

Mutfak duvarlarınızda galeri görünümü edinmekle ilgili hiçbir tasarım kuralı yoktur. Simetrik, belli bir deseni takip eden ya da serbest tarzların her biri bu görünüm için uygundur. Zamandan (ve duvardaki fazladan birkaç çivi deliğinden) tasarruf edip duvarınıza kusursuz bir şekilde yerleştirmek adına koleksiyonu asmadan önce yerde düzenleyebilirsiniz.

Mutfak Duvarı Dekorasyonu

5. Yazı Tahtası Boyası İle Mutfak Duvarını Kişiselleştirme

Bir teneke siyah yazı tahtası boyası mutfağınızda vurgulu duvar yaratmanın cep dostu ve eğlenceli bir yoludur. Siyah hem cesur ve göz alıcı bir duvar rengidir hem de üzerindekileri istediğiniz zaman değiştirebileceğiniz yazı tahtanız için şahane bir fon oluşturur.

Eğer duvarınızda yeterli alan yoksa kapınızı ya da bir dolap yüzeyini de yazı tahtası (veya akşam yemeği menüsü) tasarımı için kullanabilirsiniz. Tahtanızın üzerine bir şeyler eklemeyi ihmal etmeyin. Yazı tahtanızda harika görünecek ergonomik bir raf ya da bir duvar koleksiyonu yepyeni, ilham verici mutfağınıza eşsiz bir hava katacaktır.

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR