Ana SayfaBeyaz EşyaDoğru Mutfak Eşyaları Nasıl Seçilir?

Doğru Mutfak Eşyaları Nasıl Seçilir?

Mutfak eşyalarınız, hem cebiniz hem de zamanınız için yaptığınız en büyük yatırımlardan birini oluşturur. Bu durum, mutfağınızdaki yaşam tarzının işlevselliğine de yansır. Mutfak eşyası satın almak, bilhassa önünüzdeki onca seçeneği düşününce göz korkutucu olabilir. Enerji tasarruflu olanlardan son teknoloji, tasarımlı ya da düşük maliyetli modellere, mutfak eşyalarının oldukça geniş bir skalası vardır. Peki, bu modeller arasından hangisini tercih etmelisiniz? İşte, size satın alma süreci boyunca rehberlik edebilecek ve doğru seçimi yaptığınızdan emin olmanızı sağlayacak birkaç ipucu:

Mutfak Eşyaları Seçimi

Buzdolabı / Soğutucu

Hangi eşyayı alırsanız alın, onun cazip görünüşüne ve sahip olduğu küçük aletlere gönlünüzü kaptırmadan evvel yaşam tarzınızı gözden geçirin. Örneğin, buzdolabı alırken ailenizin evde ne sıklıkla yemek pişirip yemeyi tercih ettiğini düşünün. Geniş aileler daha geniş hacimli ve yiyecekleri daha uzun süre muhafaza edebilen ürünler tercih etmelidir. Çift kapılı, dijital ekranlı ve enerji tasarruflu en son teknoloji modeller ailenizin ihtiyaçları için daha önemli olabilir. Yalnız yaşayan ya da çok sık yemek pişirmeyen insanlar havalı, paslanmaz çelik modelleri ya da muhteşem görünüşlü ankastre modelleri tercih edebilir. Bununla birlikte, çok özellikli modelleri tercih etmeleri gerekmez. Ayrıca, bir şarap soğutucuya ya da kolaylıkla ulaşabileceğiniz soğutma çekmecelerine ihtiyaç duyup duymadığınızı da göz önünde bulundurmalısınız.

Mutfak Eşyaları Seçimi

Fırın / Ocak

Ocak ve fırın satın almaya karar verdiğinizde yemeklerinizi genellikle nasıl pişirdiğinizi ve acemi mi yoksa usta bir aşçı mı olduğunuzu değerlendirin. Seçtiğiniz ocağın ya da fırının yemeklerinizi nasıl pişirdiğiniz ve onları ısıtmak için harcadığınız enerjinin buna değip değmediği üzerinde kayda değer bir etkisi vardır. Geleneksel fırınlara kıyasla konveksiyonel fırınlar daha fazla enerji harcar.

Bununla birlikte, usta aşçılar, ısıyı eşit dağıttığı ve yemeklerini daha hızlı ve kolay pişirmelerini sağladığı için bu tip fırınları tercih eder. Fırınlı ocak ya da set üstü ocak almak isteyenler için birkaç seçenek mevcuttur: indüksiyonlu ocak, gazlı ocak ya da elektrikli ocak… Her birinin birtakım avantajları ve dezavantajlı vardır. Acemi aşçılar, ısıyı yavaş yaydığı için elektrikli ocağı tercih ederken usta aşçılar, başlangıçta indüksiyonlu, daha sonra ise ısıyı hızlı yayıp belli koşullar altında yemek pişirmeyi sağladığı için gazlı ocağı tercih eder.

Mutfak Eşyaları Seçimi

Havalandırma Sistemi

Mutfak eşyaları satın alınırken genellikle es geçilen bölge havalandırma sistemidir. Ocağın üstüne monte edilen davlumbazlar ya da tezgaha veya set üstü ocağa entegre edilen aşağıya doğru çekişli davlumbazlar yemek pişirirken size engel olmayacak harika modellerdir. Fırınlı/set üstü ocağınızın boyutuna ve entegre ızgara sistemine sahip olup olmamasına bağlı olarak ocak sacı, brülor ya da diğer ısıtma sistemleri, ocak üstü havalandırma sistemlerinin daha üst modellerine olan ihtiyacı artırabilir.

Mutfak Eşyaları Seçimi

Bulaşık Makinesi

Buzdolabına benzer şekilde, ailenizin yaşam tarzı ne tür bir bulaşık makinesinin eviniz için ideal olduğunu belirleyecektir. Düşük modeller nispeten basit kontrol sistemlerine sahiptir. Daha komplike modellerde ise enerji verimliliği, makinenin ayarlarını içeren tuşların (gizli kontrol tuşları) makinenin içinde yer alması ve sessiz çalışma gibi özellikler mevcuttur. Bu modeller, özellikle küçük veya açık konseptli evlerde kullanışlıdır. Çekmeceli bulaşık makineleri ise daha az bulaşık biriktirenler için özellikle su tasarrufu yapması açısından yararlıdır.

Mutfak eşyası seçmek ileriye yönelik tatmin edici bir deneyim olmalıdır; ancak bu eşyaların yaşam tarzınıza uyum sağlaması ve mutfağınızın güzel görünmesini sağlaması da gerekir. Mutfak eşyası alışverişine çıkmadan önce bu yararlı satın alma rehberini değerlendirin. Ayrıca, yeni eşyalarınızın sığıp sığmayacağını görmek için belirlediğiniz boş alanı enine boyuna iyice ölçün. Ne de olsa, satın aldıktan sonra mutfağınıza sığmadığını fark ettiğiniz eşyalar için bir çuval dolusu para harcamanın hiçbir anlamı yoktur.

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR