Ana SayfaAlışveriş ÖnerileriMutfak Gereçlerinde Nelere Dikkat Edilmeli?

Mutfak Gereçlerinde Nelere Dikkat Edilmeli?

Mutfak gereçleri doğru seçildiği zaman mutfaktaki işleriniz büyük ölçüde kolaylaşacak ve yaptığınız yemekler daha da lezzetli olacaktır. Zira her bir yemek ya da pişirme tekniği için aynı tür tencere kullanmak doğru değildir.

Tencere gibi pişirme araçlarının yanı sıra yemeği karıştıracağınız kaşıktan tutun bıçağa kadar dikkat edilmesi gereken unsurlar vardır.

Mutfak Gereçleri Nasıl Seçilmelidir?

Mutfak gereçleri, hayatımızı oldukça kolay bir hâle getirmektedir. Geçmiş zamanlara kıyasla pek çok yeni mutfak gereci üretilmesi, insanların kafasının karışmasına yol açmaktadır. Hangi mutfak gerecinin daha iyi olduğunu bilemeyen insanlar genellikle pahalı seçimler yaparak kaliteli ürünler aldığını düşünmektedir.

Mutfak eşyaları satın alırken olabildiğince plastik ürünlerden kaçınmanız oldukça önemlidir. Zira plastiklerin ana maddeleri petrol ve türevleridir. Bu maddelerin yediğiniz yemeklere karışması durumunda sağlığınız olumsuz yönde etkilenebilir.

Mutfakların vazgeçilmezi olan mutfak gereçlerinin hangi kullanımlar için doğru olduğunu ve seçim yaparken nelere dikkat etmeniz gerektiği aşağıda bulabilirsiniz. Eğer bu hususlara dikkat ederseniz, yemeklerinizi daha lezzetli bir hâle getirebilir ve sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Seramik Bıçak

Bıçak Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Meyve ve sebzeler için her ne kadar metal olanların en iyi bıçaklar olduğu söylense de seramik bıçaklar tercih edilmelidir. Son dönemlerde oldukça popüler olan seramik bıçaklar, üzerinde mikrop tutmadığı için tercihte ilk sıralarda yer alıyor.

Bunun yanı sıra seramik bıçaklar ile kesilen meyve ve sebzelerin vitamin değerinin kaybolmadığı da biliniyor. Metal bıçaklara nazaran daha sert ve keskin olan seramik bıçaklar, uzun süre kullanım sağlıyor.

Et için kullanılacak bıçakların özel olması gerekmektedir. Yani et doğranan bıçak hiçbir zaman başka maddeleri kesmek için kullanılmamalıdır. Et bıçağı seçimi yaparken işlevsellik ve sağlamlık ön planda tutulmalıdır. Şef bıçağı, sıyırma bıçağı, kasap bıçağı gibi keskin bıçaklar et türü gıdalar için idealdir.

Bambu Kesme Tahtası

Kesme Tahtası Seçimi

Ülkemizde en çok kafa karıştıran mutfak gereçleri arasında kesme tahtaları yer almaktadır. Zira her ne kadar özenli seçilse de çoğu kesme tahtası zamanla çizilir. Çizilen boşluklara gıda dolarak bakteri üremesini destekler.

Plastik kesme tahtaları, en kolay çizilenlerdir. Bu nedenle kullanılması tavsiye edilmez. Cam kesme tahtalarında çizilme sorunu olmamaktadır. Ancak bu ürünleri muhafaza etmek oldukça zordur.

Ahşap ya da bambu kesme tahtası seçimi yukarıda belirtilen nedenlerden dolayı daha doğru olacaktır. Ancak kesme tahtasını kullandıktan hemen sonra temizlemeniz oldukça önemlidir. Bu tahtalar elde yıkanmalıdır. Bunun yanı sıra et ve sebze ürün grupları aynı tahtada kesilmemeli ve her evde en az 2 kesme tahtası bulundurulmalıdır.

Çelik Tencereler

Tencere Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Mutfakta en fazla kullanılan gereçler arasında yer alan tencereler, son zamanlarda çok çeşitli materyaller ile üretilmektedir. Her bir tencere farklı amaçlar için kullanıma uygundur. Tencereler gibi tavalar da farklı materyaller kullanılarak üretilmektedir.

Aşağıdaki başlıklara göz atarak tencere türlerini seçerken dikkat etmeniz gereken noktalar hakkında bilgi alabilirsiniz. Bu bilgiler tava ve pişirme kapları için seçim yaparken de işinize yarayacaktır.

Titanyum Tencere

Titanyum tencereler, granitten daha dayanıklı olmaları ile bilinmektedir. Pişirdiğiniz pilav gibi yemeklerin dibe yapışmamasını istiyorsanız titanyum tencereleri tercih edebilirsiniz. Ancak dikkat etmeniz gereken hususlar arasında tencerenin içeriğini kontrol etmek yer almaktadır. Bunun yanı sıra titanyum tencereleri çizecek kaşıklar kullanmamanız gerekmektedir. Yüzeyi çizilen titanyum, sağlığa zarar verebilmektedir.

Teflon Tencere

Teflon tencereler çok fazla tercih edilse de araştırmalar sonucu sağlığa zararlı oldukları bilinmektedir. Bu nedenle evinizde teflon tencere kullanımını bırakmanız en doğrusu olacaktır. Zira teflon materyalinin ana maddesi plastiktir. Plastik kolay çizilebilir ve çizikler bakteri üremesine neden olur.

Kaliteli ve kalın yapılı teflon tencereler seçerek ve kullanacağınız kaşıkları tahta gibi çizik yapmayacak materyallerden üretilenleri tercih ederek riski düşürebilmeniz mümkündür. Ancak çizilmiş olan teflon tencereleri kullanmamanız tavsiye edilir.

Alüminyum Tencere

Mutfak gereçleri arasında en çok kullanılan alüminyum tencereler, pişirme için oldukça idealdir. Ancak dikkat etmeniz gereken nokta, pişirdiğiniz bir yemeği alüminyum tencerede bekletmemektir.

Yapılan yemekler cam kaplara aktarılarak saklanmalıdır. Bunun yanı sıra alüminyum tencere aşındığı zaman kullanılmamalı ve çöpe atılmalıdır. Aksi takdirde sağlığınız olumsuz yönde etkilenebilir.

Çelik Tencere

Her evde bulunan ve uzun yıllar boyunca kullanılabilen mutfak gereçleri arasında çelik tencereler yer almaktadır. Yüksek ısıya dayanıklı oldukları için kolay bir şekilde aşınmadan kullanılabilir.

Çelik tencere seçerken dikkat edilmesi gereken husus ise taban kısmı çift katlı olanları tercih etmektir. Çift katlı tabana sahip olan çelik tencerelerin kullanım ömürleri daha uzun olmaktadır.

Porselen Tencere

Son zamanlarda tekrar popüler hale gelen porselen tencereler, doğru seçilmediği takdirde sağlığa oldukça zararlıdır. Toprak türevi materyallerden üretilen porselen, tencerelerde de kullanılmaktadır.

Bu tencereler yüksek ısıya dayanıklı değildir. Porselen tencere seçerken %100 seramik içerikli olmasına özen göstermeniz gerekmektedir. Bunun yanı sıra boyanmamış ve herhangi bir kimyasal ile kaplanmamış olmasına dikkat etmelisiniz.

Döküm Tencere

Döküm tencereler, en sağlıklı mutfak gereci olarak bilinmektedir. Döküm tencere üzerinde yapılan çalışmalar, bu durumu kanıtlamaktadır. Demir maddesinden yapılan döküm tencereler, içerisinde pişen yemeğe demir aktarımı yapmakta ve bu sayede demir eksikliğine de iyi gelmektedir.

Döküm tencere seçerken ürünün çok ince olmamasına dikkat etmelisiniz. İnce olan tencerelerin kullanım ömrü daha azdır.

Tahta Kaşık ve Tava

Tava ve Tencereler için Nasıl Kaşık Seçilmelidir?

Tava ve tencerelerinizin daha uzun süre kullanılmasını istiyorsanız, doğru kaşıkları tercih etmeniz gerekmektedir. Eğer seramik, granit gibi yapışmaz yüzeylere sahip olan tava ve tencerelere metal kaşık değerse çizilme riski oldukça büyüktür.

Çizilen tencerelerde oluşan küçük boşluklarda bakteriler kolay bir şekilde üreyebilir ve sağlığınız olumsuz yönde etkilenebilir.

Silikon ve plastik ürünler sağlığa zararlı olarak kabul gördükleri için en ideal olan kaşık türleri, tahta ve bambu olanlardır.  Tahta yapılı kaşıklar, kullanıldıktan sonra hemen yıkanmalıdır. Bunun yanı sıra tahta ürünler, bulaşık makinesine koyulmamalı ve elde nazikçe temizlenmelidir.

Siyah Silikon Mutfak Gereçleri

Silikon Mutfak Gereçleri Seçimi

Mutfak gereçleri, günümüzde geniş bir skalada üretilmektedir. Son zamanlarda her evde bulunan silikon ürünler, tartışmalara sebep olmuştur. Silikon mutfak gereçleri, tencere ve tavaları çizmediği için oldukça sık tercih edilir ancak silikonun sağlıklı olup olmadığı konusu gündeme oturmuştur.

Almak istediğiniz silikon içerikli mutfak gereçleri, %100 silikon olmalıdır. Plastik ile karıştırılmış silikon ürünler oldukça zararlıdır. Bunun yanı sıra direkt olarak gıdalara değen ürünler için silikon yerine seramik ve cam tercih edilmesi daha uygundur.

Saklama Kabı Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Mutfakta yapılan en yaygın hatalardan biri de yiyecekleri tencere içerisinde muhafaza etmektir. Kalan yiyecekler buzdolabına koyulurken saklama kapları tercih edilmelidir. Bu kaplar ise plastik yerine cam olmalıdır. Cam mutfak gereçleri, sağlıklı saklama açısından oldukça büyük bir rol oynamaktadır.

Saklama kabı seramik ya da bakır içerikli seçilmemelidir. Bu materyallerden üretilmiş bir saklama kabına sahipseniz kullanmaktan olabildiğince kaçınmalısınız. Eğer kullanıyorsanız, yiyeceklerinizi bu kapların içerisinde uzun süre bekletmemeniz tavsiye edilir.

Diğer bir alışveriş önerisi yazımız olan Yemek Odası İçin Doğru Halı Seçimi‘ni de buradan okuyabilirsiniz. https://evterapisi.com/yemek-odasi-icin-dogru-hali-secimi/

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR