Ana SayfaMobilyaMutfak Halısı Seçimi Nasıl Olmalı?

Mutfak Halısı Seçimi Nasıl Olmalı?

Evin en çok zaman geçirilen odalarından bir tanesi olan mutfak, güzel bir dekorasyona sahip olduğu zaman sürekli yemek yapma isteği sağlamaktadır. Mutfaklarda olmazsa olmaz eşyalardan bir tanesi de halıdır. Evin diğer odalarındaki halılara kıyasla daha özel seçimler gerektiren mutfak halısı, doğru seçildiği takdirde mutfağınızın hem daha şık hem de daha kullanışlı olmasına yardımcı olacaktır.

Özellikle ev hanımlarının merak ettiği “Mutfak halısı seçimi nasıl olmalı?” sorusunun cevabını aşağıdaki başlıklara göz atarak bulabilirsiniz.

Mutfak Halısı Seçimi

Mutfak Halısının Zemini Kaydırmaz Olmalıdır

Mutfak halısı seçimi yaparken en dikkat etmeniz gereken konu, halının zeminin kaymaz yapıda olmasıdır. Zira genellikle mutfak zemininin tamamı halı ile kaplı değildir. Bu nedenle kaymaz bir halı kullanmazsanız, mutfakta düşme tehlikeniz artacaktır. Kaymaz halı tabanları genellikle silikon materyaller kullanılarak üretilmektedir. Bu sayede halılar, zemine sağlamca tutulabilmektedir.

Kaydırmaz zeminli mutfak halısı almak istemiyorsanız, halınızın taban kısmının belirli bölgelerine sıcak silikon tabancası yardımıyla kaymaz özelliği oluşturabilirsiniz. Bunun yanı sıra kaydırmaz halı altı matlarına göz atarak halınızın kayma sorununu çözebilmeniz mümkündür.

Mutfak Halısı Seçimi

Mutfak Halısı Leke Tutmamalıdır

Mutfaklar, evin kirlenmeye en müsait alanıdır. Yemek yapmak, yemek yemek gibi nedenler ile halınızda lekeler oluşabilir. Bu nedenle mutfak halısı seçerken leke tutmayanları tercih etmeniz, hayatınızı kolaylaştıracaktır. Mümkünse halınızı daha ince seçmeli ve balkonda çırpma ve havalandırma işlemlerinizi kolaylaştırabilirsiniz. Zira mutfak halılarını yıkamak ya da yıkatmak, halılarınızın formunu bozabilmektedir.

Mutfak Halısı Seçimi

Desenli Olmalıdır

Dikkat ettiyseniz, mutfak halılarının çoğu desenlidir. Bunun sebebi desenlerin lekeleri gizlemesidir. Örnek vermek gerekirse, bir salça lekesi düz renkli halıda oldukça belli iken, karışık renkli ve desenli halılarda çok belli olmamaktadır. Bu nedenle mutfak halılarınızı desenli seçmeniz tavsiye edilmektedir. Aşağıda yer alan listede bazı desenli halı seçenekleri belirtilmiştir.

  • Mutfak gibi dar alanlarda vintage halılar tercih edilebilmektedir. Türk kilimleri ve eski motifler bulunduran halılar, hem desenleri ile lekeleri gizler, hem de mutfağın daha şık gözükmesini sağlar.
  • Büyük çiçek desenli halılar, sade tonlarda dizayn edilmiş mutfaklar için ideal seçeneklerdir.
  • Pastel tonlu küçük desenli halılar, mutfakların oldukça şık gözükmesini sağlamaktadır. Ancak pastel renkler lekeleri belli edebileceği için bu halıları leke tutmaz seçmeniz gerekmektedir.
  • Siyah ya da beyaz renklerin hakim olduğu mutfaklarda canlı renkli halılar tercih edilebilir. Bu sayede mutfak daha sıcak bir mekan haline gelecektir.

Mutfak Halısı Seçimi

Zeminin Rengine Uymalıdır

Halı seçimi yaparken genellikle mobilya renkleri göz önünde bulundurulmaktadır. Ancak mutfak halısı seçerken zeminin rengi de oldukça önemlidir. Zira evin diğer odalarına kıyasla daha dar olan mutfaklarda dolap, tezgah, halı, perde gibi detaylar birbiriyle ve zeminle uyum içerisinde olmazsa, mutfağınız olduğundan çok daha basık ve küçük gözükecektir.

Mutfak Halısı Nasıl Temizlenir?

Her ne kadar dikkat edilse de, zaman zaman mutfak halılarında lekeler oluşabilmektedir. Mutfak halılarındaki kir ve lekeler için evde uygulayabileceğiniz bazı yöntemler bulunmaktadır. Zira halıları sürekli yıkatmak, deformasyonlara yol açabilmektedir.Mutfak halısı üzerinde oluşan lekeler için evde uygulayabileceğiniz bazı çözümler aşağıda sıralanmıştır.

  • Mutfak halısındaki küçük yemek lekeleri için lekenin üzerine karbonat döküp bekletebilir ve sonra nemli bezle temizleyebilirsiniz.
  • Mutfak halısı üzerindeki yağ lekesi için ise, yağ olan bölgeye tuz dökerek bekletmeli ve daha sonra deterjanlı bez kullanarak nazik hareketlerle temizlemelisiniz.
  • Genel bir temizlik için ise, çamaşır deterjanı ile yumuşatıcıyı ılık suya dökerek sünger ile temizlik yapabilirsiniz. Daha sonra halının nemini almak için havalandırma işlemi yapabilir ya da çok nem yoksa elektrik süpürgesi kullanabilirsiniz.

Mutfak halısı, haftada en az bir defa süpürge ile temizlenmelidir. Ayda en az 1 defa ise havalandırma işlemi yapılmalıdır. Böylece halılarınız tozdan arınacaktır. Zira mutfak, evin en çok hijyen gerektiren bölgesidir. Bu alanın temiz olmaması, sağlık sorunlarını beraberinde getirebilir.

Mutfak halıları konusunda hazırladığımız bu içeriğimize de göz atmanızı öneririz. evterapisi.com/kullanisli-mutfak-halisi-onerileri

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR