Ana SayfaEv TekstiliMutfak Perdesi Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Mutfak Perdesi Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Mutfak dekorasyonlarında çoğu zaman gözden kaçan en önemli detayın başında perdeler gelmektedir. Mutfak içerisinde yer alan bütün detaylarda olduğu gibi perdeler de özenli bir biçimde seçilmiş olması, kullanışlı ve pratik olması gereklidir. Peki, mutfak perdesi seçimi nasıl olmalıdır?

Mutfak Perdesi Seçimi Nasıl Yapılır?

Mutfak Perdesi Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Mutfaklarımızı fiziksel özelliklerine uygun şekilde kategorize ettikten sonra içerisine yerleştireceğimiz malzemeleri belirliyoruz. Büyük mutfakları olanlar için daha büyük mutfak perdeleri kruvaze tarzı olan perdeler seçilirken, küçük mutfakları olanlar için daha az yer kaplayan oldukça modern mutfak perdeleri tercih edilmelidir.

Mutfak için perde seçimi yapmak hem biraz tecrübe hem de biraz teknik bilgi gereklidir. Son zamanlarda yeni evlerin dekorasyonunu yaparken evde kullanılacak bütün perdelerin seçimlerini perde tasarımcıları yapmaya başlamıştır.

Hangi odada kullanılmak için ne gibi bir tarzda perde uygun olur, hangi renkte olan eşyalarla uyumludur gibi kapsamlı bütün konularda daha fazla bilgisi ve ilgisi olan tasarımcılar modelleri belirlemektedir. Ölçüsünü almasının ardından boyunu enini uzunluğunu hatta fırfırlarını dahi en ince detayları ile beraber planlayarak oluştururlar.

Mutfak Perdesi Seçimi Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Mutfakların en çok ışık alan alanlar olması gereklidir. Hem gündüz hem gece ayrı ayrı çok iyi biçimde aydınlatılmaları gerekmektedir. Kruvaze bir tarzı olan mutfak perdeleri son zamanlarda büyüklükte mutfaklarda sıklıkla kullanılan perdelerden biri olarak karşımıza çıkıyor.

Yenilikçi ve modern mutfakların perdeleri kadife gibi kalın kumaşlar yerine çok daha ince ve daha çok ışık geçiren kumaşlardan yapılmaktadır. Mutfaklar için perde seçimleri nasıl yapılır sorusunun ikinci yanıtı da renk konusunda çok dikkatli olmaktır. Genel biçimde mutfak dolapları ile mutfakların içerisindeki mobilyaların renkleriyle uyumlu olduktan sonra bu renk seçimi konusunda dikkat edilecek başka bir nokta daha yoktur.

Koyu renk bir perdeyi özellikle seçmek istemiyorsanız siz, açık renk tonlarını seçmeniz daha mantıklı olur. Aynı zamanda zebra perde modelleri de hem perdelerde hem tüllerde olarak kullanılabileceği için son zamanların oldukça sık tercih edilen bir perde modelidir.

Mutfak Perdesi İçin En Doğru Seçim

Mutfak perdesi seçiminde dikkat edilecek bazı noktalar yer alır.

  • Işığı geçirmekte olan saydam perde tasarımlarıyla mekanın ihtiyacı olan doğal ışığı yakalayın.
  • Mutfak perdeleri seçerken kullanımlar açısından son derece pratik katlanabilir perdeleri tercih edin. katlanabilir olan mutfak perdeleri ile gündüz de güneş ışığından rahatça faydalanabileceğiniz gibi, akşam saatlerinde de dışarıdan gözlerin mutfak içinin görünmesini rahat bir biçimde engelleyebilirsiniz.
  • Büzgülü olan perdeler diğer bir alternatif olabilir, tıpkı katlanabilir olan perdeler gibi kullanışlıdır ve rahat tasarımlardır.
  • Mutfaklar için kısa perde kullanabilirsiniz, kısa perdelerin temizliği oldukça kolaydır aynı zamanda küçük mutfak pencereleri için de en ideal olan perde seçimidir.
  • Mutfağın çok yoğun bir biçimde güneş ışığı aldığını düşünüyorsanız ve mutfak içi fazla ısınıyor ise ahşap tasarımlı olan jaluziler en mantıklı tercihler ara listenizde yer almalıdır.
  • Mutfak perdesi seçtiğimiz esnada kullanımların kolaylığı kadar aynı zamanda, mutfak dekorasyonuna en uygun renk ve en uygun desenler kullanmalısınız.
  • Mutfağınızın tarzına göre klasik, modern ya da renkli ve hareketli bir mutfak perde modeli seçilmelidir.
  • Keskin şekilde hatlara sahip mutfak dekorasyonu içim yuvarlak kesimli bulunan mutfak perdeleri ile görünümü daha iyi yumuşatabilirsiniz.

Mutfak Perdesi Seçiminde Doğru Ölçünün Alınması

Mutfaklar için uygun perde modelini dizayn etmeden hemen önce, pencerenin konumlanmış olduğu duvar alanı için gerekli olan ölçüler alınmalıdır. İdeal olan mutfak perdesi için hangi modelleri tercih ederseniz edin; pencerenin konumlarına, güneş ışığı alabilme durumlarına, günün belirgin olan saatlerine göre ihtiyaç duyulan ışıkların ihtiyacı ve yoğunluğu gibi unsurlar da göz önünde bulundurulabilir.

Geniş ya da büyük bir mutfağa sahip olmayabilirsiniz. Buna rağmen bu doğal ışık ihtiyacını mükemmel karşılayacak bir pencere önü dekorasyonu için ihtiyaç duyulan ana unsurlardan biri olan perdeleriniz için, en ve boy ölçüleri alınıp mutfak için en uygun olan perde modeline karar verebilmektesiniz.

Mutfak Perdesi Seçiminde En Önemli Noktalar

Mutfak Perdesi Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Mutfak tezgâhının bulunmuş olduğu duvar alanında konumlanmakta olan pencereler genellikle diğer odaların pencerelerine göre çok daha küçük ebatlarda olurlar. Bunun sebebi de, mutfak tezgâhının üzerinde konumlandırılmasından kaynaklıdır. Mutfak tezgâhının altında dek pencerenin uzatılmasını sağlamak için giydirme bir cephe sistemlerinin uygulanması gerekir.

Yani küçük veya daha kısa olan pencere formları için yere dek uzanabilecek olan geleneksel perde modellerinin kullanımı söz konusu olamamaktadır. Bu gibi küçük pencereler için çok daha kısa boyutlarda klasik perde modeli için desenler ya da renklere karar verebilmektesiniz. Çok daha modern çizgileri taşıyan stor ya da zebra perdeleri de rahatlıkla tercih edebilirsiniz.

Mutfak Perdesi Seçiminde Öneriler Nelerdir?

Doğal ışık ihtiyacını en iyi şekilde karşılayan ve günün belirgin olan saatlerinde güneşin zararlı ışıklarından evi koruyan perdeler, işlevsel unsurların yanında zarif, şık ve estetik unsurlarla da beraber evinizin havasını değiştiriyorlar. Mutfak tezgâhının bulunmuş olduğu alanlarda daha kısa ebatlardaki klasik veya stor perde gibi alternatifleri sıklıkla kullanırken, tavandan döşeme olan zeminine uzanan perde modelleri için ise geleneksel sürdürülen çözümleri kullanabilirsiniz.

Uygulanacak olan stile ve tarza göre kullanım olanakları farklılıklar gösterir. Işık geçirgenliği ve yoğunluklar açısından ayarlanabilir olan stor perdeler özellikle mutfak tezgâhının yer aldığı kısa mesafeler için ideal perde modeli arasında yer alıyor. Çok ısınan mutfaklar için ahşap tasarımlı olan jaluziler ideal alternatif olarak değerlendirilebilmektedir. Katlanabilir bir mekanizması bulunmakta olan bu perde sistemleriyle hem gün ışığından faydalanmayı istediğiniz önemli saatlerde hem de işlevsel özelliklerinden kolayca faydalanabilirsiniz.

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR