Ana SayfaMutfakMutfak Tezgahı Yüzeyi Yenileme Nedir?

Mutfak Tezgahı Yüzeyi Yenileme Nedir?

Tezgah yüzeyi yenileme işlemi, halihazırdaki bir tezgahı değiştirmek yerine, onararak ve yüzeyi yenileyerek geri dönüştürme işlemidir. Bu yöntem sayesinde tezgahın görünümünü tamamen yeniymiş gibi değiştirmek mümkündür. Bir banyo veya mutfak tezgahının yüzeyini yenilemek hem uygun maliyetli bir işlemdir hem de bu alan için tam istediğiniz sonucu elde etmiş olursunuz.

Tezgah yüzey yenileme işlemi bazen yüzey düzeltme olarak da adlandırılır ancak bu iki yöntem arasında küçük bir fark vardır. Her iki yöntemle de eski mutfak tezgahı yeni bir görünüme kavuşur.

Ancak düzeltme işleminde genellikle tezgahın mevcut laminant ya da yüzey katmanı eski laminantlar sıyrılıp mevcut tezgah üzerine yeni ürün yapıştırmak yerine onarılır veya yeniden kaplanır. Bu küçük farka rağmen bu iki terimin birbiri yerine kullanılması normaldir.

Mutfak Tezgahı

Asıl yüzey yenileme işleminde bu iki yöntemden biri kullanılabilir. Çok hasarlı tezgahlarda genellikle laminant kaplama tamamen kaldırılır ve altındaki tutkal sıyrılır. Çıplak tezgah mümkün olabildiğince pürüzsüz ve temiz hale getirildikten sonra eşit kat tutkal yayılabilir ve yeni laminant panel takılabilir.

Sonuç olarak tüm bir tezgahı değiştirmek için yapılacak masrafın çok daha altında yepyeni görünen bir mutfak ya da banyo tezgahına kavuşmuş olursunuz.

İkinci tezgah yüzeyi yenileme yönteminde orijinal laminant kaldırılmaz. Halihazırdaki laminant kaplama iyi durumdaysa ev sahibi tezgahın üstünü tamamen boşaltıp bir zımpara kağıdıyla üzerini sıyırabilir.

Mutfak Tezgahı

Zımparalama işlemi sonucunda oluşan toz ve kirler temizlendikten sonra yüzeye boydan boya eşit kalınlıkla çimento veya tutkal yayılarak eski laminant üzerine doğrudan yeni laminant yerleştirilir. Bu yöntem daha az zaman alır ve mutfak yenileme sürecini daha da hızlandırabilir.

Genel olarak tezgah yenileme işlemlerinde yeni laminantın kenardan bir miktar taşmasına izin vermek iyi bir fikirdir. Bu sayede tezgah tamamen kaplanmadan yeni kaplamanın kazara kuruyup oturma riski en aza indirilmiş olur. Çimento veya tutkal bir gün kuruyup donduktan sonra kenardaki fazlalıklar kesilerek kenarlar tezgahla eşitlenir.

Mutfağın büyüklüğüne bağlı olarak tezgah yüzeyi yenileme işlemini iki kişi yapmak iyi bir fikir olabilir. Böylece hem zamandan tasarruf sağlanır hem de yeni kaplamayı yapıştırmak için kullanılan çimento donmaya başlamadan yeni laminantı doğru şekilde yerleştirmek daha kolay olur.

Mutfağınızda yenileme yapmayı düşünüyorsanız aşağıdaki içeriği mutlaka okumanızı öneririz.

Mutfak Yenilemenin Püf Noktaları

Mutfak Tezgahı

Mutfak Tezgahı

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR