Ana SayfaDekorasyonMutfağınızı Yenilemek İçin 15 Fikir

Mutfağınızı Yenilemek İçin 15 Fikir

Mutfağınızın şimdiki halinden memnun değil misiniz? Zamanında moda olan modeller tercih etmiş olmanıza rağmen mutfağınızın mevcut görünümünün konuklarınızı o kadar da etkilemediğini mi düşünüyorsunuz? Bu sorulara yanıtınız evetse mutfağınızı baştan yaratmaya başlama vaktiniz çoktan gelmiş demektir. Mutfağınızda yapacağınız değişikliklerin maliyeti gözünüzü korkutabilir. En küçük dokunuşların bile sizi çuvalla para harcamak zorunda bırakacağından endişe etmeniz son derece doğaldır. Gelin görün ki, günümüzde, “kendin yap” projeleri ile bu tür sorunlar tamamen rafa kalkmış durumda. İşte, mutfağınızı baştan yaratacak ve tereyağından kıl çekercesine uygulayabileceğiniz 15 harika fikir!

Mutfağınızı Yenilemek İçin 15 Faydalı “Kendin Yap” Fikri

Mutfağınızı Yenilemek İçin 15 Fikir

1. Yoğun, Koyu Renkleri Parlak ve Nötr Tonlara Dönüştürün

Genellikle, açık renklerin kullanımı, mutfağınızı yenilerken ona daha aydınlık ve havadar bir görünüm vermenizi sağlayan, modern bir akımdır. İster mutfağınızda beyaz mobilyalar ya da bej duvarlar tercih edin ister parlak beyaz bir buzdolabı satın alın, her halükarda mutfağınızda daha çağdaş bir atmosfer yaratmış olursunuz. Mutfağınızın aydınlık bir dokunuşla şahane görünebilecek en azından bir bölümünü belirlemenizi tavsiye ederiz.

Mutfağınızı Yenilemek İçin 15 Fikir

2. Küçük Alanları İyi Değerlendirin

Mutfağınızın sadece eksikliklerinin değil, onu özel kılan, olumlu taraflarının da farkına varın. Küçük mutfakların bazılarında, nadiren kullanılan eşyaların görünürden uzakta, evin üst bölümünde saklanmasına olanak veren yüksek tavanları vardır. Bazı mutfaklarda ise çok sayıda eşya olmakla birlikte tezgah alanı oldukça kısıtlıdır. Mutfağınızda böyle bir durum söz konusuysa mutfağınızın ortasına bir ada ekleyin, tezgah görevi görecek bir eşya kullanın ya da üzerini tezgah olarak kullanabileceğiniz tekerlekli bir sehpa satın alın.

Mutfağınızı Yenilemek İçin 15 Fikir

3. Dolap Kapaklarınızda Parlak Renkler Kullanın ya da Cam Kapaklı Modeller Tercih Edin

Mutfağınızda çarpıcı bir görünüm sağlayan en önemli öğe dolaplarınızdır; bu nedenle, onları konuşturun! Mutfak dolaplarınızın dışını, mutfağınıza parlak ve neşeli bir hava katacak saten beyazına, mat bir yumurta kabuğu tonuna veya bunun gibi nötr renklere boyayabilirsiniz. Ayrıca, cam kapaklı mutfak dolapları tercih ederek dolapların içinde yer alan her şeyi görmek de isteyebilirsiniz.

Mutfağınızı Yenilemek İçin 15 Fikir

4. Mutfağınızı Nostaljik Malzemelerle Donatın

Şayet mutfağınızı yenilerken tek bir yöntem uygulamak niyetindeyseniz nostaljik çekmece kulplarını da içeren yeni mutfak malzemeleri tercih etmek mutfağınızda harikalar yaratacaktır! Göz dolduran, antika, bronz tonlarda bir tarz ya da modern ve şık bir görünüm yansıtan bakır tonlar, yepyeni bir görünüme kavuşturmak istediğiniz mutfağınızın atmosferini tamamen değiştirecektir.

Mutfağınızı Yenilemek İçin 15 Fikir

5. Mutfak Dolabı Yerine Çekmece Tercih Edin

Bazen, yepyeni bir çekmece setinin, mutfak dolaplarından çok daha kullanışlı olduğunu fark edersiniz. Üstelik, mutfağınızın alt kısmında kullanacağınız çekmeceler, son derece zarif ve modern görünecektir. Birbirinden şık çekmece modellerini cep yakmayacak fiyatlara bulmanız mümkün.

Mutfağınızı Yenilemek İçin 15 Fikir

6. Paranızı Sonuna Kadar Hak Eden Geniş Hazneli Bir Çiftlik Evi Eviyesi Kullanın

Hemen hemen her yerde görmeye başladığımız modern malzemelerden biri, geniş hazneli veya çift bölmeli porselen mutfak eviyeleridir. Bu eviyelerin çarpıcı ön panelleri ile çağdaş, aydınlık, yepyeni bir mutfak görünümü elde edeceksiniz. Ayrıca, mutfağınızı aynı anda hem pratik hem lüks bir görünüme kavuşturmak istiyorsanız bu kullanım tam size göredir! Şayet evinizde zaten geniş hazneli bir eviyeniz varsa çeşitli fonksiyonlara sahip modern bir musluk tercih etmeyi düşünebilirsiniz.

Mutfağınızı Yenilemek İçin 15 Fikir

7. Antika Mutfak Eşyalarınızı Birbirinden Şık Raflarda Sergileyin

Çini işi, birbirinin eşi bardaklarınız ya da birbiriyle uyumlu başka mutfak eşyalarınız varsa onları, mutfakta depolama amaçlı kullandığınız raflarınızın eşsiz bir parçası haline getirebilirsiniz. Bu rafların hem kullanımı kolaydır hem de bir çuval dolusu para harcamadan dekoratif yenilikler sunan, her mevsime uygun dekorasyon fikirleri için bu raflar mükemmel bir tercih olacaktır.

Mutfağınızı Yenilemek İçin 15 Fikir

8. Mutfak Fayanslarınızın Açık Tonlarda ve Uyumlu Olmasına Özen Gösterin

Mutfak fayanslarınız, mutfağınızın estetiğinin can alıcı noktasıdır. Modası geçmiş, eski püskü fayanslar mutfağınızın görünümünü mahvedip alelacele yeni modellere bakmaya başlamanıza yol açabilir; bu nedenle, olabildiğince açık nötr tonlarda seçimler yapmaya çalışın. Zevkinize hitap ediyorsa cesur renkler de tamamını nötr renklerle yenilediğiniz mutfağınız için iyi bir tercih olabilir.

Mutfağınızı Yenilemek İçin 15 Fikir

9. Ekstra Alan İçin Mutfak Adası Kullanın

Bazı mutfaklar, çağdaş bir şefin ihtiyaç duyduğu her şeyi bulabileceği kadar geniş değildir. Durum böyle olduğunda, zeminin sunduğu geniş alana odaklanın. Bir mutfak adasını mutfağınızın tam ortasına veya köşesine yerleştirmek, tezgah alanının boş kalmasını ve lazım olan her şeyi yakınınızda bulundurmanızı sağlayarak başlı başına ideal bir alan yaratır.

Mutfağınızı Yenilemek İçin 15 Fikir

10. Alanınızı Genişletmek İçin Mutfak Adanızı Kaldırın

Öte yandan, mutfakta şef arkadaşlarınızla birlikte mütemadiyen sıkış tepiş yemek yapmak zorunda kalıyorsanız şartlarınız, mutfak adanız olmadan bir nebze kolaylaşabilir. Mutfak adanızı veya ayaklı mutfak dolabınızı mutfağınızdan çıkarmayı deneyin. Bir “kendin yap” projesi olarak başarıyla yenilediğiniz modern mutfağınızda havadar, bulutların üzerinde süzülürcesine bir hafifliğin tadını çıkarın. Üstelik, açılan bu yeni alan sayesinde mutfağınıza uygun bir köşe takımı da alabilirsiniz.

Mutfağınızı Yenilemek İçin 15 Fikir

11. Ahşap Tezgah İle Mutfağınıza Sıcaklık Katın

Mutfağınızı yenilerken granit, mermer ya da lamine tezgah kullanmak istemiyorsanız hem modern görünümlü hem hesaplı bir seçenek sayılan ahşap tezgahları tercih edebilirsiniz. Bu tezgahlar, hafifçe solsalar bile şık görünecek olmaları bir yana, vernikli ya da yontulmamış ahşabın konfor sunan dokunuşuyla da mutfağınıza zarif bir görünüm katar.

Mutfağınızı Yenilemek İçin 15 Fikir

12. Bar Tabureleri Yoldaşınız Olsun

Mutfağınızda bir bar masası veya orta-yüksek boyda bir tezgahınız varsa bunlarla müthiş bir uyum içinde olacak bar tabureleriyle mutfağınıza bambaşka bir boyut katmak mümkün. Bar tabureleri, ailenize veya konuklarınıza ayak altında dolaşmadan mutfakta zaman geçirecekleri muhteşem bir alan yaratır. Üstelik, kullanılmadıkları zaman kaldırabileceğiniz bir alanınız varsa bilhassa hoş bir seçim niteliğindedirler.

Mutfağınızı Yenilemek İçin 15 Fikir

13. Yepyeni Paslanmaz Çelik Eşyalarla Mutfağınız Gıcır Gıcır Olsun

Mutfağınıza yeni bir eşya almanızın vakti geldi de geçiyorsa paslanmaz çelik modellere bir göz atmak isteyebilirsiniz. Bu tarz, bugünlerde ev eşyalarında en modern görünümü sunan seçeneklerden biri olarak epey revaçta. Üstelik, hangi mutfakta kullanılırsa kullanılsın tüm görünümü anında şık ve zarif hâle getiriyor. Bütün modelleri tek seferde satın almanız gerekmediğini unutmayın. Ne de olsa, paslanmaz çelik, oldukça popüler ve kolay bulunan bir tarz ve diğer eşyalarınıza pratik bir şekilde uyum sağlaması mümkün.

Mutfağınızı Yenilemek İçin 15 Fikir

14. Tezgahınızı Görünür Kılmak İçin Küçük Eşyaları Ortadan Kaldırın

Tost makineleri, mikserler, kesme tahtaları… Bir bakmışsınız, tezgahınızın üstü tamamen dolup taşmış! Mutfaktaki alanınızı olabildiğince genişletecek tüm küçük ev eşyaları için uygun bir yer bulun ya da böyle bir alan yaratın. Bunu gerçekleştirebilmek, mutfağınızın bitişiğindeki odaya ya da bölmeye küçük bir ayaklı dolap koymayı gerektiriyorsa bile, yine de bırakın mutfağınız ferah, tertemiz tezgahıyla göz doldursun.

Mutfağınızı Yenilemek İçin 15 Fikir

15. Mutfağınızın Zarafetini Kavanozlar, Vazolar ve Kâseler ile Tamamlayın

Mutfağınızı yenilemek için bütçeniz mi yetersiz? Onu baştan yaratmanız hâlâ mümkün! Evinizin yakınındaki bir ikinci el satış mağazasına ya da büyük kutular satan herhangi bir mağazaya gidip rafınızı, tezgahınızı ya da masanızın üstünü odak noktası haline getirecek bütçe dostu ve sade kavanozlar, vazolar ya da kâseler satın alabilirsiniz. Bu eşyaları yan yana bir yığın halinde dizmeye kalkmayın sakın! Hafif bir ambiyans yaratacak şekilde yerleştirmeniz yeterli -vazolar da ahşap kaşıklarınız ya da farklı türde küçük eşyalarınız için harika bir saklama alanı olacaktır!

Sözün Özü

Mutfağınızı yenilemek, onun yalnızca bu yıl biraz daha şık, aydınlık ve modern görünmesini sağlayacak masraflı ve uğraştırıcı bir bakım süreci gerektirdiği anlamına gelmiyor. Önümüzdeki yıl boyunca, küçük çaplı mutfak yenileme fikirlerini deneyebilir veya “kendin yap” projeleri olarak üzerinde çalışabileceğiniz bir öncelikler listesi oluşturabilirsiniz. Neticede, uzun zamandır beklediğiniz yepyeni bir mutfak görünümüne kavuşmak için her şeyi tek seferde yapmanız gerekmiyor.

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR