Ana SayfaMutfakDüşük Bütçeyle Mutfak Yenileme Yöntemleri

Düşük Bütçeyle Mutfak Yenileme Yöntemleri

Mutfağın evin en önemli bölümü olduğunu iddia etmek yanlış olmaz. Pek çoğumuz en çok mutfağı kullanır ve burada zaman geçiririz. Burada bazen ailemize lezzetli yemekler hazırlar, konuklarımızı eğlendirir ya da eski bir arkadaşımızla oturup kahve yudumlarız. Mutfağınızın genişliği ne olursa olsun burası, konuklarınız geldiğinde en sık toplandığınız yerdir. Mutfağınızı yenilemek evinizin değerini de artırır.

Mutfağınızın tamamını yenilemek maliyetli, zaman alan ve zahmet isteyen bir iştir. Bununla birlikte, ailenize sıkıntı vermeden, aile yaşantınızı bozmadan ve en önemlisi, küçük bir servet ödemeden de mutfağınızı yenileyebilirsiniz. Bu ipuçlarından yararlanarak cebinizde kalan parayla şöyle güzel bir tatil yapabilirsiniz!

Mutfak Yenileme Yöntemleri

Duvarlarınıza Yenilik Getirin

Bir kat yepyeni boya harikalar yaratacaktır. Mutfak duvarları çok kolay kirlenir. Bu durum, her ne kadar duvarlarınızı düzenli olarak siliyor olsanız da mutfağınıza daha eski ve kir pas içinde bir görünüm verir. Duvarlarınıza biraz renk katmayı deneyin. Örneğin, duvarlarınız beyazsa neden onları yeşil, gri ya da maviye boyamayasınız ki? Dünya çapında en çok okunan dekorasyon dergilerinde de görülebileceği gibi bugünlerde rengarenk mutfaklar çok moda.

Cesur görünümlere hayran mısınız? Gözü pek dizaynlara? Öyleyse, duvarlarınızı duvar kâğıdı ile kaplayabilirsiniz. Duvar kâğıtları odaları canlandırıp onlara enerjik ve heyecan dolu bir atmosfer katacaktır. Mutfak da duvar kâğıdı ile kaplamak için harika bir odadır!

Mutfak Yenileme Yöntemleri

Yıllanmış Mutfak Dolaplarınıza İkinci Bahar Heyecanı Yaşatın

Eski dolaplarınızı yenileriyle değiştirmek oldukça masraflı ve büyük çaplı bir girişimdir. Şayet dolaplarınız çok eski değilse ya da sağlam fakat çağ dışı ise yepyeni bir kat boya veya ahşap verniği dolaplarınızı anında baştan yaratır. Parlak beyaz bir boya odanızı aydınlatır, onu ışıkla doldurur ve daha ferah gösterir. Rengarenk görünümleri seviyorsanız dolaplarınızı cesur bir renge boyayarak çarpıcı hâle getirebilirsiniz. Daha erkeksi bir görünüm için ise onları daha koyu, yoğun bir renge boyayabilirsiniz.

Dolaplarınızı koyu bir renge boyamayı düşünüyorsanız ışık kaynağınızı da göz önünde bulundurun. Bir mutfak asla çok karanlık olmamalıdır. Bu durumda, mutfağınızdaki aydınlatmayı çoğaltmayı veya mevcut aydınlatmanızı daha parlak hâle getirmeyi tercih edebilirsiniz. Açık renkli bir duvar da koyu renkli mutfak dolapları ile hoş bir kontrast etkisi yaratıp görünüme aydınlık katabilir. Mutfak dolaplarınızın içini sergilemeyi sorun etmezseniz dolap kapaklarınızı çıkarıp yerlerine cam kapaklar takabilirsiniz. Eğlencenin dozunu artırıp dolapların içini boyamak da bizce parlak bir fikir!

Mutfak Yenileme Yöntemleri

Tezgahınızı Yenileyin

Bu seçenek biraz tuzlu olabilir ama önünüzde pek çok hesaplı model de olacaktır. Eski püskü tezgahları çabucak canlandırmanın ne yazık ki başka bir yolu yoktur. Tezgahınızı boyamanızı tavsiye edenler de olacaktır; ancak bizce bu pek de iyi bir fikir değildir. Mutfağınızın bu bölümü, uzun vadede verdiğiniz paraya değecek yegâne bölümdür. Tezgahınız için ahşap, mantar, taş ve hatta lamine gibi malzemeleri değerlendirebilirsiniz.

Malzemelerinizi Değiştirin

Mutfak malzemelerinizi değiştirmek gibi basit bir iş ortaya muazzam bir değişiklik çıkarabilir. Dolaplarınızı seviyor ancak dolaplarınızda kullanılan malzemeleri sevmiyor olabilirsiniz. Kulp gibi basit bir malzeme bile bir dolabın ya da çekmecenin görünümünü tamamen değiştirebilir.

Mutfak Yenileme Yöntemleri

Mutfağınızı Yeşillendirin

Mutfağınıza biraz renk katmanın bir diğer yolu da birkaç bitki koymaktır. Bitkiler atmosferinize sükûnet ve sıhhat katar. Birkaç çeşit ot ekip bunları sevimli saksılara koyarak bitkilerinizin aynı zamanda işlevsel olmasını sağlayabilirsiniz. Mutfağınızın genişliğine bağlı olarak birkaç bitkiyi asabilir ya da ayaklı saksılara koyabileceğiniz büyük bitkiler tercih edebilirsiniz. Ferforje fırıncı rafınıza ya da kitaplığınıza da saksı koyabilirsiniz. Aman dolaplarınızın üstüne koyacağınız saksı bitkilerini sulamayı unutmayın!

Mutfak Yenileme Yöntemleri

Mutfağınızda Bir Kütüphane Oluşturun

Yıllardır özenle koleksiyonunu yaptığınız yemek kitaplarını burada gururla sergileyin! Kitaplarınızı özenle yerleştirerek mutfağınızın odak noktası haline getirin. Onları, monte ettiğiniz birkaç rafın üstünde, sade ve ucuz bir kitaplığa dizerek veya kapağını çıkardığınız bir mutfak dolabının içinde sergileyebilirsiniz. Kitaplarınızı, ıslanabilecekleri eviye bölümünden uzak tutmaya çalışın. Ayrıca, tezgahlarınız kirli olabileceğinden, onları bu bölümden de uzak tutmanızda fayda var.

Tencere Tavanızı Asın!

Tencereleriniz ve tavalarınız için bir askı edinin. Tencere askıları son derece samimi ve sıcak bir görünüme sahiptir. Bu askılar, evin hamarat aşçısının yemek pişirmekten keyif aldığının delilidir. Tencere tavanızı dolaplarınızdan çıkardığınızda depolama alanı yaratmış olursunuz. Mutfakta fazladan depolama alanı kimin hoşuna gitmez ki!

Mutfak Yenileme Yöntemleri

Diğer Fikirler

Tost makineniz canından bezmiş halde. Kahve makineniz lekeli ve tezgahın üstünde boynu bükük duruyor. Mutfak robotunuz ise sanki bin yıl önce cephede savaşmış gibi. Üzülmeyin. Birkaç havalı eşya ile mutfağınızı çabucak hayata döndürmeniz mümkün! Bu aynı zamanda mutfağınıza renk katmak için de ideal bir yöntemdir. Küçük ev aletlerinin artık sadece siyah ve metal renkleri yok; gökkuşağının tüm renklerinde hem işlevsel hem göze hitap eden çeşit çeşit model bulabilirsiniz.

Duvarlarınıza fotoğraf ve tablo asmayı deneyin. Sanat eserlerinizi sadece diğer odalarınızda asarak mutfağınızı böyle bir imkândan mahrum bırakmayın. Aydınlatmanızı değiştirmeyi de düşünebilirsiniz. Mutfak masanıza zarif bir avize asabilir veya yemek pişirdiğiniz bölümde sarkıt lambalar tercih edebilirsiniz.

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR