Ana SayfaDekorasyonKullanışlı Bir Mutfak Yerleşim Planı Oluşturma

Kullanışlı Bir Mutfak Yerleşim Planı Oluşturma

Mutfağınız evinizin kalbidir. İçi içine sığmayan bir aşçı olmasanız da mutfak, ailenizle zaman geçirmeyi ve keyif yapmayı sevdiğiniz bir yerdir. Mutfağın nasıl göründüğü elbette önemlidir; ancak işlevsel olup olmaması daha büyük önem arz eder. Mutfak yerleşim planınız, mutfağınızı ne kadar pratik ve etkili bir şekilde kullanacağınızı belirler. Kullanışsız bir yerleşim planı, adımlarınızı tekrar etmenize sebep olur. Mutfakta daha fazla vakit geçirmek de yemek pişirirken aldığınız keyfi kaçıran bir unsura dönüşür. Mutfakta kullanışlı bir yerleşim planını nasıl oluşturabileceğinizi bu ipuçlarıyla keşfedin.

Mutfak Çalışma Üçgeni

Çalışma Üçgeni Oluşturma

Tüm mutfaklarda, çalışma üçgenini meydana getiren üç temel bileşen vardır: Yiyeceklerin muhafaza edildiği buzdolabı; yiyeceklerin yıkandığı eviye ve son olarak, yiyeceklerin pişirildiği ocak/fırın. Bu üç bölüm, kullanışlı bir çalışma üçgeni oluşturur. Mutfağınızın yerleşim planını bir kâğıda çizerek kendi üç bileşeninizin nerede konumlandığını görebilirsiniz. Tercihen, tek bir pratik rotanın buzdolabı, eviye ve ocağı içermesi gerekir. Şayet adımlarınızı tekrar etmeniz ya da mutfağınızın bu bölümlerine ulaşmak için önünüze çıkan engellerin etrafından dolanmanız gerekiyorsa mutfak yerleşim planınız elverişsizdir.

Mutfak Yerleşim Planı

Kullanım Yüzeyini Planlama

Kullanım yüzeyi, yani tezgah bölümü tercihen çalışma üçgenini oluşturan bölümlerin her birinin arasında konumlandırılmalı. Dolayısıyla, buzdolabı ile eviye arasındaki veya eviye ile ocak/fırın arasındaki bir tezgah bölümü idealdir. Küçük mutfaklarda her bir bölümde kullanım alanı oluşturmak, alan kısıtlı olduğundan mümkün olmayabilir. Kendiniz için ne kadar çok kullanım alanı oluşturabilirseniz o kadar iyi olur. Alanınız dar ise çok amaçlı kullanım alanları yaratabilirsiniz. Örneğin, yemek odasının bitişiğine yerleştirilebilecek yüksek bir tezgah, hem yemek yerken bar görevi görebilir hem de bu tezgahı yemek hazırlarken kullanabilirsiniz.

Mutfak Yerleşim Planı

Mutfak Adaları

Büyük mutfaklarda mutfak adası kullanmak, çalışma üçgeninin her bir bileşenine ulaşmak için sarf edilen bezdirici çabayı hafifletip bu süreci kolaylaştırır. Mutfak adanıza bir ya da birden çok çalışma üçgeni bileşeni yerleştirebilirsiniz. Adanızda bir eviye olması buzdolabından bir başka uzak bölgeye yürümenizi anında engelleyecektir. Küçük mutfaklarda ise mutfak adaları geçici kullanım için tekerlekli olarak tercih edilebilir. Bir mutfak adası, depolama görevi de görebilir. Size fazladan kullanım yüzeyi sunması da çabası! Elverişli olması adına portatif bir mutfak adası tercih ederseniz mutfakta kalabalık konuklarınız olduğunda onu kolayca bulunduğu yerden kaldırıp yer açabilirsiniz.

Mutfağınızın Şekli

İşte, her mutfak tipine özel bazı avantajlar ve dezavantajlar:

U Şeklinde Mutfak

Avantajları: Bu yerleşim tipi, çalışma üçgeninin kullanışlı olması için üç bölüm veya duvar içerir. Evin aşçısı böylece mutfakta daha fazla zaman geçirir ve mutfakta yürürken önüne sürekli eşyalar çıkmaz.

Dezavantajları: Tek seferde birden çok kişinin mutfağı kullanması zorlaşır.

L Şeklinde Mutfak

Avantajları: Aynı duvarda iki çalışma üçgeni bileşeni yer aldığı için bu yerleşim planı, yerden tasarruf etmenizi sağlar. Tek tarafı bitişik bir odaya açıldığından, bu plana sahip bir mutfak daha keyifli olabilir.

Dezavantajları: Geniş tezgah bölümü maksimum verim için “L” şeklinin kıvrımına yerleştirilmelidir. Aksi halde l mutfak, yemek hazırlamak ve pişirmek için daha az alan içerdiğinden kullanışsız olacaktır.

Gale Mutfak

Avantajları: Bu yerleşim planında duvarlar, çalışma üçgeninin tüm bileşenlerine paraleldir. Mutfağın bir bölümünden diğerine gitmek için kullanılan alan daha az olduğundan oldukça elverişlidir. Üstelik, alandan tasarruf etmek adına idealdir.

Dezavantajları: Bu yerleşim planı, mutfakta çok sayıda insanın bulunması durumunda kullanışlı değildir; zira insanların gelip geçtikleri bölüm aynı zamanda yemek hazırlanan bölümdür. Ayrıca, duvarlardan biri, örneğin, oturma barı içeren bitişik bir odaya açılmadığı sürece bu planla hazırlanan bir mutfağın keyifli olması zordur.

Mutfağınızın yerleşim planı, alanınızı kullanma şekliniz ve ondan ne kadar keyif aldığınız konusunda belirleyicidir. Mutfağınızın kullanışlı olduğunu düşünmüyorsanız başka bir yerleşim planı tercih edebilirsiniz. Mevcut planınızı değiştirmek çok da zor olmayacaktır. Taşınma aşamasındaysanız alacağınız yeni evin mutfağını değerlendirirken bu ipuçlarını göz önünde bulundurun. Mutfağınız evinizin ve ailenizin kalbidir. Onu, sizin için en kullanışlı hâle getirin!

Siz mutfağınızda hangi yerleşim planını tercih ediyorsunuz? Mutfağınız büyük mü yoksa küçük mü? Mevcut kullanım alanınızın sevdiğiniz ve sevmediğiniz taraflarından bize bahsedin.

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR