Ana SayfaÇiçekMutfakta Bitki Kullanımının 4 Yaratıcı Yolu

Mutfakta Bitki Kullanımının 4 Yaratıcı Yolu

Doğayı evinize taşımayı seviyorsanız modern tarzda dekore edilen mutfaklarda bitki kullanımına bayılacaksınız. Küçük alanlarda tercih edilen iç mekân dikey bahçeleri bir süredir epey revaçta. Geniş bir bahçeniz olsa da olmasa da bu iç mekân bahçeleri, mutfağınızın kalbinde taze bitkiler yetiştirmenize olanak verir. Bir duvarınızı tamamen bitkilerle kaplayabilirsiniz. Şayet bu tarzı daha basit tutmak istiyorsanız da saksı bitkileri için mutfağınızda ideal yerler bulabilirsiniz. İşte, natürel bir atmosfer yakalamak isteyenler için mutfakta bitki kullanımı ile ilgili birkaç faydalı yöntem:

Mutfakta Bitki Kullanımı

Arkaplan Bahçe

Bu yaratıcı tasarım, minimalist, modern bir mutfağa egzotik bir hava katar. Arzu edilen etkileyici görünüm, dikey bir bahçeye bakan, tezgah arası olarak tercih edilen bir pencere ile yaratılır. Bu stil, özellikle çeşitli bitki dokularından oluşan bir dizilimi kontrast yaratan göz alıcı tonlarla birleştirdiğinizde muhteşem bir seçimdir.

Bu dizaynı çarpıcı kılan asıl nokta, dikey bahçenin minimalist bir mutfak alanıyla çevrelenmesidir. Açık renkler ve minimal dokular, dikey bahçeyi alanın odak noktası yapar. Mademki mutfağınızda dikey bir bahçe sergileme zahmetine giriyorsunuz, öyleyse bu görünüm tüm ilgiyi üzerine çekse iyi olur.

Mutfakta Bitki Kullanımı

Mutfağınızı Daha da Yeşillendirmek İçin Dikey Bitki Bahçesi

Bu kullanım dikey mutfak bahçeleri için oldukça sık tercih edilir ve epey revaçtadır. “Kendin yap” projelerine yer veren pek çok internet sitesinde de bu kullanıma rastlamanız mümkündür. Dönüştürülmüş, eskitme ahşap üzerindeki cam kavanoz tasarımı çekici, natürel bir atmosfer yaratır. Bu tasarım aynı zamanda tüm bitkileri kaligrafi ile etiketlemenize olanak verir. Böylece, işlevsel bir tarzı rustik görünümle birleştirmiş olursunuz.

Dikey bitki bahçeleri küçük mutfaklar için idealdir. Boş bir duvarınız olduğu sürece kıymetli tezgah alanınızı iç mekân bahçesiyle işgal etmeniz gerekmez. Bu tarz bir bahçeyi mutfağınızın tam ortasına yerleştirerek yemek yaparken ihtiyacınız olan otlara daha kolay ulaşma imkânını da elde etmiş olursunuz.

Mutfakta Bitki Kullanımı

Saksı Bitkisi Asmak

Mutfağınızın geleneksel tarzda olmasını istiyorsanız saksı bitkileri ile mutfağınızı daha da yeşil hâle getirebilirsiniz. Örnek fotoğraftaki tasarım, saksı bitkisi asmanın mutfağa ne kadar eşsiz bir güzellik kattığının kanıtı niteliğinde. Bu bitkiler mutfağınızda sade, doğal ve rustik bir atmosfer yaratır. Öyle ki, kendinizi dağ kulübesinde yaşayan bir şifacı gibi hissedersiniz. Ayrıca, bu tarz kırsal, rustik, natürel ve diğer pastoral görünümlerle uyumludur.

Saksı bitkilerini asabileceğiniz gibi, alanınıza bütünlük katmak adına onları tezgahınıza da koyabilirsiniz. Örnek fotoğraf, ayrıca, bitki çizimlerinin mutfaktaki natürel atmosferin artmasına nasıl da katkıda bulunabileceğini gösteriyor.

Mutfakta Bitki Kullanımı

Geniş Pencereli Dikey Bahçeler

Örnek fotoğraftaki tasarım, mutfakta bitki kullanırken tüm bitkileri illa ki mutfağınıza koymanız anlamına gelmediğini kanıtlıyor. Fotoğraftaki geniş pencereler çalılığa bakıyor, bu da mutfaktaki doğal havayı pekiştiriyor. (Aslında, iç mekânları canlandırmak için pencere manzaralarından yararlanmanın pek çok yöntemi vardır.)

Dışarıdaki muhteşem manzaranın içeri taşınması için fotoğraftaki mutfağın duvarına zarif bir dikey bahçe yerleştirilmiş olduğunu görebilirsiniz. Sol taraftaki ve tezgahtaki bitki grubu odadaki doğal zarafet hissini eşit olarak dengeliyor.

Bu tasarımın da natürel atmosferi, nötr tonlardan oluşan modern, minimalistik bir alanla buluşturduğunu söylemek mümkün. Benzer şekilde, bu tasarımda da, kullanılan hiçbir unsurun bitki yaşamının önüne geçmemesi garanti altına alınıyor.

Mutfağınızda bitki kullanmayı düşünüyor musunuz? Yukarıdaki fikirlerden hangisi dikkatinizi çekti?

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR