Ana SayfaÇiçekOrkide Bakımı Nasıl Yapılır?

Orkide Bakımı Nasıl Yapılır?

Tüm çiçekler içerisinde şüphesiz en özel konuma sahip olan çiçeklerin başında orkideler gelir. Orkide çiçeği bu özel konumuna karşın bakımı da son derece meşakkatli olan bir çiçek gibi görünüyor olsa da doğru dokunuşların doğru zamanlarda yapılması durumunda orkide çiçeği bakımı son derece basit bir hale dönüştürülebilmektedir. Bu bağlamda bazı özel ve püf odak noktalarına dikkat edilmelidir. Doğru bir şekilde bakılması durumunda orkide çiçeği tahmin edildiğinden çok daha verimli bir yapıya sahip olarak hoş bir görünüm elde edecektir. Orkide çiçeği bakımı nasıl yapılır?

Orkide çiçeği bakımı konusunda dikkat edilmesi gereken püf noktaları genel olarak şu şekildedir:

 • Doğru saksının seçimi
 • Özel orkide toprağı kullanımı
 • En sağlıklı sulama yöntemlerinin benimsenmesi
 • Çiçeği çoğalmasının arzu edilmesi durumunda kullanılacak yöntemlerin bilinmesi
 • Orkidenin sağlıklı bir gelişime sahip olabilmesi adına en doğru konum ve sıcaklığın belirlenmesi
 • Orkide budama işlemlerinde dikkatli olunması
 • Gübrelemenin sağlıklı bir şekilde yapılması
 • Büyümeyen ya da açmayan orkidelere yaklaşımın doğru yapılması
 • Orkide çiçeklerine gösterilmesi gereken sevginin olması gereken düzeyde belirlenmesi

Bu özel püf noktalarına dikkat edilmesi durumunda sahip olduğunuz orkide çiçeği özel ve büyüleyici yapısını en belirgin şekilde gösterecektir. Bu püf noktaları orkide çiçeği bakımı konusunda önemli ipuçları veriyor olmakla birlikte aynı zamanda son derece meşakkatli bir mahiyete sahip olan bakım işlemlerini de oldukça basit bir hale dönüştürmektedir.

Sarı Orkide

Orkide yetiştirilmesi konusunda sağlıklı bir güzergahın belirlenmesi çiçeğin en verimli şekilde bakılmasıyla doğru orantılıdır. En nihayetinde bütün çiçekler gibi orkideler de canlıdır ve onlara canlı olduğunu hissettirmeniz gerekir. Dolayısıyla orkideye her şeyden önce yüksek düzeyde sevgi, ilgi ve şefkat gösterilmelidir. Bunların dışında ise teknik bazı özel noktalara dikkat edilecek olursa orkide çiçeği bakımı konusunda önemli bir yol kat edilmiş olacaktır. Orkide çiçeği bakımı nasıl yapılır?

Orkide Toprağının Hazırlanması

Orkide çiçeği bakımı konusunda en önemli unsurların başında toprağın doğru tercih edilmesi gelmektedir. Bilineceği üzere orkideler için özel topraklar üretilmektedir ve bu çiçekler ancak kendilerine özel olan topraklarda sağlıklı ve güçlü bir gelişimi gösterebilmektedir. Doğru toprağın tercih edilmesinin yanı sıra toprağın doğru şekilde hazırlanması da kritik bir öneme sahiptir. Orkide toprağının hazırlanması durumunda bazı özel noktalara dikkat edilmesi durumunda hem işlemler son derece basit bir hale gelecektir hem de çiçeğin sağlıklı bir gelişime sahip olması sağlanacaktır.

Orkide toprağının hazırlanması konusunda dikkat edilecekler ve sürecin en sağlıklı şekilde tamamlanabilmesi adına izlenmesi gereken yol şu şekildedir:

 • Sıradan topraklar ve bahçelerde kullanılan topraklar orkidelere uygun değildir ve kesinlikle tercih edilmemelidir.
 • Orkide toprağı özel olarak seçilmelidir.
 • Orkideye özel olan toprakta, çiçeğin ihtiyacı olan tüm mineraller bulunmaktadır.
 • Orkide pek çok çeşidi olan bir çiçektir ve her çeşit için özel kullanıma uygun topraklar bulunmaktadır. Dolayısıyla toprak tercihi bakımı yapılan orkide çiçeğinin türüne göre belirlenmelidir.
 • Toprağa çiçeğin türüne uygun mineral katkıları yapılmalıdır
 • Bunlara dikkat edilerek çiçek zarar görmeyecek şekilde saksıdan çıkarılmalıdır ve toprak değişimi gerçekleştirilmelidir.

Orkide Yakın Çekim

Belirtilmiş olduğu gibi orkide toprağının hazırlanması ve değişimi sürecinde dikkat edilmesi gereken temel meselelerin başında orkide çiçeğinin toprağı gelmektedir.

Orkidenin bilinen binlerce çeşidi bulunmakla birlikte bazı türlerin herkes tarafından daha çok ilgi gördüğü ve kullanıldığı da bilinmektedir. Bu bağlamda orkide çiçeği bakımı konusunda belirleyici olan türe özel toprağın tercih edilmesidir. Orkide toprağının sahip olması gereken genel özellikler şu şekildedir:

 • Sphagrum yosunu
 • Perit
 • Pomza
 • Odun kömürü kırıntıları
 • Hindistan cevizi
 • Eğreti otu
 • Ağaç kabukları

Sıradan bir orkide toprağında bu bileşenlerin bulunması gerekiyor olmakla birlikte bileşenler orkidenin türüne göre de değişiklik gösterebilmektedir.

Pencere Önünde Orkide Çiçeği

Orkide Çiçeğinin Genel Özellikleri

Orkide çiçeği bakımı konusunda sağlıklı bir bakım sürecinin ortaya çıkabilmesi adına çiçeğin genel özelliklerinin de biliniyor olması gereklidir. En nihayetinde canlı olan çiçeğin tanınması bakımını da son derece kolay bir hale getirecektir. Bir canlıyı tanımak demek onun neyden hoşlandığını nelerden hoşlanmadığını da biliyor olmak anlamına geldiğinden, bakım işlemlerinde çiçeğinizin arzu ettiği bir büyüme sürecinin ortaya çıkması ancak onu tanımanız üzerinden gerçekleşebilmektedir. Orkide çiçeği bakımı nasıl yapılır? Orkide çiçeğinin genel özellikleri nelerdir?

Orkide çiçeğinin genel özellikleri şu şekildedir:

 • Görünüm ve kokusuyla fark yaratan bir çiçektir.
 • Küçük yaprakları bulunan çiçek tropikal ortamları son derece sevmektedir.
 • Tropikal ortamları seviyor olmasına karşın uzun süreli ışınlara olumsuz tepkiler verir. Dolayısıyla sürekli olarak güneşte tutmak makul bir çözüm yolu değildir.
 • Dünya üzerinde 880 farklı çeşit ve 22 Binden fazla türe sahip olduğu tespit edilmiştir.
 • Narin bir yapıya sahip olmalarına karşın oldukça uzun ömürlüdür.
 • Doğru ve sağlıklı bir bakım yapılması durumunda yılda 3 ya da 4 defa açabilmeleri mümkündür.
 • Dünya çapında en çok ilgi gören çiçeklerin başında gelmektedir ve ülkemizde de istatistikler kapsamında en çok satın alınan 3. çiçektir.

Tüm bu özelliklerden anlaşılacağı üzere orkide özel olarak ilgi talep eden, nadide bir çiçek olma özelliğine sahiptir. Dolayısıyla çiçeğe gösterilecek özel ilgi konusunda dikkat edilmesi gereken pek çok odak noktası da bulunmaktadır. Özellikle güneş konusunda çiçeğin maruz kaldığı güneş ışınları süresine dikkat edilmelidir. Orkide çiçeği güneş sever mi?

Sehpa Üzerinde Beyaz Orkide

Orkide Çiçeği Güneş Sever mi?

Orkide çiçeği bakımı konusunda en hassasiyet gösteren durum çiçeğin güneş ile girdiği ilişkidir. Bu bağlamda en doğru konumun belirlenmesi ve çiçeğe olması gerektiği ölüde güneş ışını alma imkanı sağlanmalıdır. Bilineceği üzere bütün çiçekler, bitkiler ve hatta tüm canlılar için güneş en kritik öneme sahip hayati faktördür. Orkide çiçeği güneşi sever mi?

Orkide genel olarak tropikal iklimleri seviyor olsa da güneş ışınlarını doğrudan alma konusunda sevdiği iklime uygun bir tavır sergilemez. Dolayısıyla nemli ve güneşli ortamlar orkide çiçeği için gerekli olsa da doğrudan güneş ile temas etmemesine dikkat edilmelidir. Bu bağlamda orkide çiçeğinizi bol güneş ışını alan bir odada ve gölge bir alanda konumlandırabilirsiniz. Böylelikle çiçeğin arzu ettiği sıcaklık ve güneş ışığı etkileri olması gereken ölçüde ortaya çıkacak olmakla birlikte doğrudan güneş ışınlarına temas etmemesi sebebiyle zarar görmesi de engellenecektir. Orkide çiçeği bakımı konusunda çiçeğin güneş ile kuracağı ilişki bu şekilde belirlenerek, etkili bir bakım gerçekleştirilmelidir.

Orkide Saksısı ve Toprak Değişimi

Orkide Saksı Değişimi Ne Zaman Yapılır?

Orkide çiçeği bakımı konusunda dikkat edilmesi gereken bir diğer durumda saksı değişimi işlemleri ve saksı değişimin ne zaman yapılacağıdır Orkide saksı değişimi konusunda takip edilmesi gereken yol ve dikkat edilmesi gerekenler genel olarak şu şekildedir:

 • Öncelikli olarak orkide ancak saksısına sığmadığı zaman değişim işlemleri yapılmalıdır. Bu durumun dışında yapılan saksı değiştirme işlemleri orkidenin genel büyümesine olumsuz etkiler gösterebilir.
 • Saksı değiştirme işlemlerinde daima kullanılacak saksı şeffaf olmalıdır ve toprağın hava ve aynı zamanda güneş ışını alması sağlanmalıdır.
 • Saksı değişim işleminden birkaç gün önce çiçeğin her zaman sulandığından daha fazla sulanması gereklidir.
 • Saksı değişimleri için en uygun zaman orkidenin tüm çiçeklerinin döküldüğü zamandır ve bu işlemler için orkidenin tüm çiçeklerini dökmesi beklenmelidir.
 • Orkide çiçeği saksı değişim işlemlerinde çiçeğin önceki toprağı ile bağlantısı komple kesilmelidir. Dolayısıyla değişim işlemleri için eski saksından çıkarılması durumunda arındırma işlemleri etkili bir şekilde yapılarak eski toprakla çiçeğin ilişkisi tamamen kesilmelidir.
 • Saksı değişim işlemlerinde yeni toprak kullanılmalıdır.
 • Yeni toprağa ve saksıya bir miktar orkide solüsyonu eklemek son derece mantıklı bir yaklaşım olacaktır.
 • Saksı değişiminden hemen sonra çiçeğe gübre verilmesi tavsiye edilmez.

Tüm bunlara dikkat edilerek orkidenin saksı değişim işlemleri aracılığıyla yeni saksısına uyum süreci detaylı bir şekilde takip edilmelidir. Aynı zamanda orkide çiçeği bakımı kapsamında yeni saksı ile birlikte çiçeğin konumunun değiştirilmesi gerekiyorsa, saksı değişim işlemleri ertelenmelidir.

Orkide Çiçekleri

Kuruyan Orkide Dalı Nasıl Kesilir?

Belirtilmiş olduğu gibi orkide çiçeği uzun ömre sahip olan ender çiçeklerden biridir. Bu bağlamda orkide çiçeği bakımı doğru şekilde yapılırsa, çiçeğin sizinle birlikte uzun bir zaman diliminde vakit geçirmesi sağlanabilmektedir. Sulama, toprak ve saksı değişimi, genel bakım gibi işlemlerin yanı sıra orkide çiçeğinin etkili bir bakımının gerçekleşebilmesi adına budama işlemlerinin de hassasiyetle ve dikkatle yapılması gereklidir. Dolayısıyla kuruyan orkide dalı kesilirken son derece dikkatli olunmalıdır ve özen gösterilmelidir.

Kuruyan orkide dalı nasıl kesilir? Sorusunun yanıtı ve budama işlemlerinde özen gösterilmesi gereken odak noktaları şu şekildedir:

 • Budama işlemleri son derece önemlidir. Bu işlemler esnasında dikkatli davranılmazsa çiçek ölebilir ya da tekrar çiçek açamaz noktaya gelebilir.
 • Orkidenin tüm çiçekleri döküldüyse bu çiçeğin budanma zamanının geldiğine dair en önemli ipucunu verir.
 • Aynı zamanda sapların sararması da budama işlemlerinin başlaması adına ipucu veren başka bir faktördür.
 • Saksı içerisinde orkide çiçeğinin gövdesinin sağlam bir şekilde durabilmesi adına kullanılan bir çubuk varsa, gövdenin koyu sarı renge dönmesi durumlarında bu çubuk çıkartılmalıdır.
 • Çiçek üzerinde bulunan boğumlar kökten itibaren sayılır ve alttan üçüncü sırada olan boğum budama boğumu olarak belirlenir.
 • Bu işlemin ardından budama boğumu olarak belirlenen bölgenin bir parmak kadar üzerinden budama makası yardımıyla kuryan dalların temizlenmesi gereklidir.

Bu aşamalar vasıtasıyla kuruyan orkide dalı budama işlemlerinden geçecektir. Bu noktada çiçeğin küçük bir mahiyete sahip olması sizi korkutmasın. Doğru ve etkili bir bakım ile eski ihtişamlı gücüne ve görümüne kavuşması mümkündür.

Orkide Saksıları Nasıl Olmalıdır?

Orkide çiçeği bakımı konusunda en çok dikkat edilmesi gereken meselelerin başında doğru saksının tercih edilmesi gelmektedir. Bu bağlamda bilineceği üzere orkide çiçeği aydınlık ortamları sevdiğinden, saksının şeffaf olması zorunlulukla gereklidir. Böylelikle çiçeğin kökleri de aynı ölçüde mineral ve vitamin zengini güneş ışınlarından faydalanabildiği gibi burada çiçeğin doğrudan güne ışınları ile temas etmemesine yüksek düzeyde dikkat edilmelidir. Aksi durumda orkide çiçeği her ne kadar tropikal iklimleri seviyor olsa da kısa sürede kuruyarak ölebilmektedir.

Orkideler hakkında kafanızda sorular varsa bu içeriğimiz size yardımcı olabilir. evterapisi.com/orkide-hakkinda-sorular

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR