Ana SayfaÇiçekOrkide Çiçeği Bakımı ve Yetiştirilmesi

Orkide Çiçeği Bakımı ve Yetiştirilmesi

Güzel görünümlü ev bitkileri arasında yer alan orkide çiçeği bakım isteyen bir çiçektir. Cam içinde yer alan orkidelerden evinizin penceresine koyduğunuz orkide çeşitlerine dek geniş bir kullanım alanı vardır.

Çiçeğin oldukça narin olması ve salepgiller familyasında (Orchidaceae) yer alması, orkide bakımını daha da mühim kılıyor. Hem yapraklarını her an dökebilmesi hem de hassas yapısı nedeniyle bükülebilmesi gibi nedenler yüzünden orkide çiçeğinin her gün bakımının yapılması gerekiyor.

Çiçek açmış bir orkide ile henüz çiçeğini açmamış bir orkidenin farklı bakımları var. Ayrıca, yanlış bir işlem ile çiçeğinizi kaybedebilirsiniz. Yanlış yapılan bir budama şekli veya az/çok sulama bitkiyi yok edebiliyor.

Orkide Çiçeği Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Eğer ev bitkileri arasından orkide çiçeği tercih edildiyse bitki çok narin olduğu için tüm özellikleri bilinmelidir. Orkideler dünya genelinde en sevilen çiçek türüdür. Binlerce türü olan orkideler, ülkemizde de oldukça ilgi görüyor.

Orkideler çoğu çiçeğin aksine direkt güneş ışığıyla karşılaşmayı sevmez. Dolayısıyla, güneşli bir günde oda içine alınmalıdır. Orkideler ışık tarafına doğru yöneldiği için, bitkinin ışık almayan tarafı ile ışık alan tarafını haftada bir yer değiştirmek gerekiyor.

Klorlu ve kireçli suyu sevmedikleri için, içme suyu ile sulanmalıdırlar. Doğru sulama olduğunda, keiki denen bebek orkideler, orkidenin uç kısmında ilkbaharda oluşuyor.

Orkide Çiçeği Bakımı ve Yetiştirilmesi

Orkide Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Evinizin çehresini değiştiren ev bitkileri arasında yer alan orkide çiçeği ile doğru şekilde ilgilenmeniz, hem ömrünü uzatıyor hem de çiçeklerinin açmasını sağlıyor. Orkide bakımında en önemli nokta doğru sulamadır.

Öncelikle orkidelere fazla su verilmemelidir. Kullandığınız saksının altı delikli de olsa orkidenin kökünde kalan su bitkiye zarar verebiliyor. Özetle orkide çiçeğinin 4 ila 7 günde bir sulanması gerekiyor. En hassas olduğu konu sulama olan orkide çiçeği, kuraklığa da ani tepki verebiliyor.

Bu nedenle saksıdaki toprağın devamlı nemli kalması önem arz ediyor. Orkide çiçekleri için önemli bir püf nokta ise sulama işlemi akşam değil de sabah yapılır ise orkidenin ömrü daha da uzuyor.

Orkide Çiçeği Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Evlerin vazgeçilmezi orkide çiçeği bakım konusunda hassas olan ev bitkileri listesinde üstlerde yer alıyor. Doğru budama ve sulama ile orkidelerden daha çok verim alınıyor.

Orkideler budanırken yapılacak yanlış bir hareket, orkidenin bir daha çiçek vermemesine yol açıyor hatta orkideyi öldürebiliyor. Uzun dönem yaşayabilen bir çiçek olan orkide, bu nedenden budanma gerekliliğini de beraberinde getiriyor.

Eğer, orkideniz artık çiçek vermiyorsa veya var olan çiçeklerini döktüyse bir an önce bitkinin budanması gerekiyor. Öncelikle saksı içinde var olan çubuğu çıkarıp, orkidenin sapında yer alan boğumların sayılması gerekiyor. Sadece en alttan 3. sırada yer alan boğumu budamak gerekiyor.

Orkide Çiçeği Bakımı ve Yetiştirilmesi

Orkide Çiçeği Bakımı Püf Noktaları

Hayatımızın vazgeçilmezi ev bitkileri arasında en güzel görünenlerden olan orkide çiçeği hakkında birçok püf nokta bulunuyor. Eğer orkidenin kökleri büyük ve saksıya yayılmış ise sulamayı daha sık yapmak gerekiyor.

Orkidenin toprağı dar ve kökleri de saksıya göre az ise sulama süresini daha da uzatmalısınız. Bir diğer püf nokta ise saksılar hakkındadır. Orkideler tam sığacakları saksıya uyum sağlarlar, bitkiye göre küçük ya da büyük saksı alınmamalıdır.

Eğer saksınızı değiştirecekseniz, muhakkak orkide çiçeklerini döktükten sonra değiştirmelisiniz. Bunların yanında, bitkinize gübre verecekseniz, saksı değişimiyle aynı anda gübrelememeniz gerekiyor. Saksı değiştikten 5-7 gün sonra gübre koymak bitkinin verimini daha artırıyor.

Orkide Çiçeği Bakımı ve Yetiştirilmesi

Orkide Çeşitleri Nelerdir?

Günlük yaşamın rengi olan ev bitkileri konusunda orkide çiçeği her zaman güzelliğiyle büyülüyor. Orkidelerin günümüzde 25.000 civarı türü olduğu saptanmış durumda. Ayrıca, yüzyıllar öncesinden bu yana orkideler tarih sahnesinde yer alıyor.

En çok bilinen orkide türü, beyaz ve fuşya çeşitleri olan Phalaenopsis’tir. 60 alt türü bulunan bu orkide, sıcak ve nemli havada yaşamayı seviyor. Hem güzel görünümü hem dekoratif bir yapıya sahip olması nedeniyle en çok tercih edilen orkide türüdür.

Dendrobium, Vanilia, Cattleya, Vanda, Oncidium, Orchis, Bletilla Striata, Ludisia diğer öne çıkan orkide türleri arasında yer alıyor. Adını sık duyduğumuz Vanilia, aromasından ötürü ticari amaçla kullanılıyor ve tam 110 alt türe sahip.

Orkide Özellikleri Nedir?

Hassas ev bitkileri arasında güzelliğiyle göz kamaştıran orkide çiçeği hassas özelliklere sahip. Yapılan araştırmalara göre dünya genelinde en çok sevilen çiçektir. Her yıl çiçek veren orkide, eğer bakımı iyi yapılırsa bu sayıyı 2’ye ve 3’e çıkarabiliyor.

Orkidelerin öne çıkan özelikleri:

 • Yumrulu bitkilerdir
 • Tohumlarının çimlenmesi için orkideye uygun mantarlar seçilmelidir
 • Doğru bakım ile uzun yıllar yaşayabiliyor
 • Ülkemizde yetişen 24 orkide türü var
 • Saksıda yetiştiği gibi, balkon veya seralarda da yetiştirilebiliyor
 • İyi bir bakım yapılırsa oldukça dayanıklıdır
 • Orkideler suyu çok sevmez, 4-5 günde bir sulanmalıdırlar
 • Topraklarının pH aralığı 4.5-5 arasında olmalıdır
 • 20 binden fazla orkide türü bulunuyor
 • Geçirgen topraklarda ömürleri uzuyor
 • Klorlu su orkidelere asla verilmemelidir
 • Aydınlık ve serin ortamları seviyorlar

Orkide Çiçeği Bakımı ve Yetiştirilmesi

Orkide Çiçeği İçin Oda Isısı Kaç Derece Olmalıdır?

Bakımı doğru yapılan ev bitkileri uzun ömürlü olurken, orkide çiçeği de bu konuda en hassas olan çiçeklerdendir. Orkide bakımında önemli noktalardan biri de oda sıcaklığıdır. Orkideler için en ideal oda sıcaklığı gündüz için 22-24, akşam için ise 17-19 derece civarıdır.

Oda sıcaklığı konusunda en hassas olduğu dönem tomurcuklanma dönemidir. Normalden daha serin bir oda, orkidenin tomurcuklanma dönemini olumsuz etkiliyor. Orkide bakımında en önemli noktalar, 4-5 günlük aralarla sulanması, büyük ya da küçük bir saksı almamak ve doğru oda sıcaklığıdır.

Orkide Çiçeği Ömrü Ne Kadardır?

Odamıza güzellik ve bir stil katan ev bitkileri arasında ülkemizde çok tercih edilen orkide çiçeği hakkında ayrıntıları öğrenmek önemlidir. Hassas yapılı orkideler; doğru sulama, doğru saksı seçimi, ideal oda sıcaklığı, hatasız budama gibi ayrıntılar doğru yapıldığında uzun ömürlü oluyorlar.

Orkidelerin ömrü 10-12 yıl arasında değişkenlik gösteriyor. Orkideler çiçek açtıktan sonra oda sıcaklığı hem gündüz hem de gece için doğru ayarlanırsa, orkidelerin çiçekleri daha uzun ömürlü oluyor. Sulamanın dışında, haftada 1-2 kez orkidenin yapraklarına hafif su püskürtmek de orkidenin güzel görünümünü korumasına ve ömrünü artırmasına fayda sağlıyor.

Daha fazla sorunun cevabı için bu içeriğe göz atmanızı öneririz. evterapisi.com/orkide-hakkinda-sorular

Orkide Çiçeği Bakımı ve Yetiştirilmesi

Orkide Çiçeği Bakımı ve Yetiştirilmesi

Orkide Çiçeği Bakımı ve Yetiştirilmesi

Orkide Çiçeği Bakımı ve Yetiştirilmesi

Orkide Çiçeği Bakımı ve Yetiştirilmesi

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR