Ana SayfaDekorasyonOturma Odası Dekorasyon Fikirleri

Oturma Odası Dekorasyon Fikirleri

Dekorasyon konusunda elbette dikkate alınmaya değer pek çok şey vardır denebilir. Bunlardan biri oturma odası dekorasyon fikirleri dersek yanılmış olmayız. Oturma odası dekorasyonlarında dikkat edilmesi gereken bir sürü ayrıntı vardır. Duvar renginin nasıl olacağı, duvar renginin mobilyalar ile uyumu, aydınlatma, kullanılacak aksesuarlar gibi fikirler üzerinde epey düşünülmeli ve kafa yorulmalıdır.

Oturma Odası Dekorasyonu Nedir?

Oturma Odası Dekorasyon Fikirleri

Dekorasyon çeşitli fikirler ve uyumlar ile kişilerin kendi zevklerini mobilyalar veya birtakım aksesuarlar ile yansıtmasıdır denebilir. Bu tanım olduğundan farklı gibi sayılabilir elbette. Gerçekte ise dekorasyon hem budur hem de bundan çok daha fazlasıdır. Oturma odası dekorasyonlarında harikalar yaratılabilir, bunların birbirleri ile uyumları üzerine düşünebilir.

Aslında daha pek çok şey yapılabilir oturma odası dekorasyonları ile ilgili. Bunların üzerine konuştuğumuzda fark edeceğiz ki oturma odası dekorasyonuna gereken önemi veremiyoruz. Peki, oturma odası dekorasyonu nasıl olmalı, nelere dikkat edilmeli?

Oturma Odası Dekorasyonu Nasıl Olmalı?

Oturma odası dekorasyonu kişiden kişiye değişebilir. Bu nedenle burada vereceğimiz öneriler herkes için geçerli olsa da uyum sağlamaması normaldir. Oturma odası dekorasyonu kişilerin zevklerini yansıtacak şekilde dizayn edilmeli.

Oturma odasına bakıldığında kişilerin yansıtıldığı anlaşılmalı. Bu nedenle de zevke hitap etmeyen ürünlerin kullanılmaması şart. Bu pek çok sorunun da önüne geçecek bir yöntemdir. Oturma odası dekorasyonunda önemli renkler kullanılmalı ve küçük detaylar dahi atlanmamalı. Her şeyin üzerinden geçilmeli ve oturma odasında eksik parça kalmamalı.

Oturma Odası Dekorasyonunda En Önemli Mobilyalar Nelerdir?

Elbette bu noktadan herkesin ortak fikirde olacağı bir mobilya var ki o da koltuk. Oturma odasında en çok dikkat çeken şeylerden biridir hiç şüphesiz. Bu da kullanılan koltukların uyumunun pek çok şeyden daha önemli olduğunu gösterir. Aydınlatmaların da çok önemli bir yeri vardır oturma odalarında.

Çünkü aydınlatmaların kaliteli ve verimli olarak kullanılması renk uyumsuzluğunun önüne geçebilir. Bununla birlikte oda içerisinde kullanılan aksesuarlar da uyumlu olarak seçilmeli. Zevke hitap edecek tablolar ve aksesuarlar oturma odasında farklı bir renk katar. Bu nedenle de zevkleri yansıtırken bazı ayrıntılara da dikkat etmemiz gerekebilir.

Oturma Odası Dekorasyonunda Kullanılması Gereken Renkler Hangileri?

Oturma odalarında kullanılan çok fazla çeşit renk olduğu bilinir. Bu renkler gerek açık gerekse koyu renklerdir. Fakat açık renklerin odayı aydınlatıcı gösterdiğini söyleyebiliriz. Ancak bu koyu renklerin kullanılmaması gerektiğini söylediğimiz anlamına gelmesin. Koyu renkler doğru kullanıldığında bazen açık renklerden daha iyi bir görünüm verebiliyor.

Bu nedenle de eğer mobilyalar, duvar rengi olarak belirli bir konsept tercih etmek istiyorsanız bu zıt renklerin getirdiği uyumu yakalamak üzerine de olabilir. Bu bahsedilen şeyler kişisel zevk meselesidir elbette.

Oturma Odası Dekorasyonunda Nelere Dikkat Edilmeli?

Oturma odası dekorasyonunda belirli bir uyumun yakalanması gerektiğine dikkat edilmeli. Her zaman aynı renklerden yola çıkılmamalı fakat zıt renkler tercih ediliyor ise bunların farkında olunmalı. Yaratılan herhangi bir uyumsuzluk göze hitap etmeyecek ve sonrasında sorun yaratabilecektir.

Bu nedenle de tercih edilen renklere başka bir gözden bakarak kontrol edilmesi gerekir. Bu elbette her zaman gerekli bir şey değildir açık renklerde bu tür şeylere gerek duyulmayabilir. Bunun dışında tercih edilen mobilyaların kalitesi de büyük önem taşır ve uzun zaman kullanılabilmesi için iyi seçilmiş olması şarttır.

Oturma Odasında Uyum Nasıl Yakalanır?

Oturma odasında uyumun yakalanması çok zor bir şey değildir. Ancak bazen sade renklerden hareket ederek fazla zorlamamak gerekebilir. Her şeyin en gösterişlisi ya da pahalısı alınmak zorunda değildir.

Fakat elbette gerekli uyumun yakalanabilmesi için bunlar da kullanılabilir. Tercih meselesidir demek daha doğru olur. Uyum zaten zevkler ile yakalanacaktır, sevilen şeyler mutlaka evin içine en çok yakışanlar olacaktır.

Oturma Odası Dekorasyonu Neden Önemlidir?

Oturma odası dekorasyonunun önemli olmasının sebebi elbette kişilerin en çok vakit geçirdiği odalardan biri olmasından kaynaklıdır denebilir. Çünkü en çok burada vakit geçirildiğinden daha fazla üzerinde durulması gerekiyor.

Göz yoran, zevke hitap etmeyen mobilyaların bulunduğu bir oturma odasında vakit geçirmeyi eminiz kimse istemez. Bu nedenle de oturma odası dekorasyonu her şey gibi çok önemlidir ve üzerinde durmak gerekir.

Oturma Odası Dekorasyonuna Gereken Önem Verilmezse Ne Olur?

Oturma Odası Dekorasyon Fikirleri

Oturma odası dekorasyonuna gereken önem verilmediğinde geriye kalan sadece zevksiz bir oda olabilir. Ancak bununla birlikte kişiler odada istedikleri gibi vakit geçiremez, geçirdikleri vakit de verimli olmaz. Dolayısıyla odanın içerisinde alınabilecek verimi dahi belirleyebilen bir dekorasyon bahsettiğimiz.

Yani en az her şey kadar büyük bir öneme sahip. Dekorasyon için gereken önemin verilmesi ve bireylerin kendilerini yansıtmalarına imkan tanınması şarttır. Dekorasyonun belki de kendisini en çok gösterdiği bir yer olan oturma odasında oluşabilecek uyumsuzluğun ve verimsizliğin önüne geçilebilir. Ancak bu da elbette dekorasyonun önemini kavramakla olabilir.

Dekorasyon Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Dekorasyon hayatımızın pek çok parçasını oluşturabiliyor biz farkında olamasak ve önemini henüz kavrayamasak da. Dekorasyon hakkında az çok bilgi sahibi olabilmek ve evin dizaynını yapabilmek için araştırma içinde olunması gerekiyor. Bu da zaman içerisinde dekorasyona dair pek çok düşüncemizi değiştirmeye yarayacaktır.

Dekorasyon hakkında bilinmesi gereken en önemli şey odanın içinde yaratılan uyumun hayatımızın pek çok noktasını etkilediğidir. Günün geri kalanının iyi devam etmesi için evin içerisinde oluşturulan uyuma dikkat edilmesi şarttır. Bu uyum gerek açık renklerle gerekse koyu renklerle sağlanıyor da olsa fark etmediğini belirtmek gerekir. Dekorasyon hepimizin zaman zaman üzerinde düşünmesi gereken bir konudur ve yeri geldiğinde düşüneceğimizden şüphemiz yok.

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR