Ana SayfaÇocuk OdasıÇok Amaçlı Oyun Odası Tasarlamanın Yolları

Çok Amaçlı Oyun Odası Tasarlamanın Yolları

Eviniz herkesin bir arada keyifli vakit geçirebileceği kadar geniş olsaydı ne harika olurdu, değil mi? Hayaller dünyasında evet, belki… Ama gerçekte evlerin çoğunda çocukların oyun oynayabileceği alanlar yaratmak yaratıcılık gerektirir.

Oturma odası genellikle ailenin bir araya geldiği temel alanlar çocukların ve ebeveynlerin rahat edebileceği kadar geniş tasarlanır. İşte, tüm ailenin bayılacağı çok fonksiyonlu oyun alanları tasarlamaya yönelik birbirinden yaratıcı ipuçları:

Çok Amaçlı Oyun Odası Tasarlamanın Yolları

Evinizin Potansiyelinden Yararlanın

Pek çok evin iyi bir oyun odası için potansiyeli zaten mevcuttur. Çocuklarınızın hayal güçlerini geliştirmelerine yardımcı olacak bolca alana sahip olan oturma odanızın ya da yemek odanızın temel duvarlarından yararlanabilirsiniz. Geniş duvarlara mantar panolar asabilir veya bu duvarların önüne çocuklarınızın resim ödevlerini sergileyen şövaleleri koyabilirsiniz. Bu duvarlar, aynı zamanda, çocuklarınızın sınırsız yaratıcılıklarını yansıtabilecekleri bir yazı tahtasına dönüştürülerek çeşitli renklere boyanabilir. “Kendin yap” projelerine eliniz yatkınsa ailenin geri kalanı bu yazı tahtasını kullanırken siz de hem çocukların hem de ebeveynlerin kullanabileceği gömme bir çalışma masası yapabilirsiniz.

Çok Amaçlı Oyun Odası Tasarlamanın Yolları

Kullanılmayan Bir Alanı Oyun Odasına Dönüştürün

Evinizde tam kapasiteleriyle kullanılmayan depolama alanları veya odalar mevcutsa buraları çok amaçlı birer oyun odasına veya ailenizin bir araya geldiği birer alana dönüştürebilirsiniz. Bodrum katları, kilerler ve kullanılmayan sığınaklar veya çalışma odaları bu tür alanlara örnektir. Bu alanların avantajlı yanı, hareketli, egzantrik duvar boyalarını ve alışılmadık mobilyaları taşıyabilmeleridir. Yetişkinlere uygun boyutlarda mobilyalar ve depolama alanları da eklendi mi, bu tarz alanlar aileden her yaşta bireye hitap edecek hale geliverir. Duvarlardan birinin önüne bir televizyon ve oyun konsolu koyduğunuzda ailedeki herkesin günün farklı saatlerinde burayı büyük bir keyifle kullanacağından hiç şüpheniz olmasın!

Çok Amaçlı Oyun Odası Tasarlamanın Yolları

Eğitimle Oyunu Dengeleyin

Pek çok evde hem ders çalışılabilecek sessiz bir alan hem de çeşitli aktivitelerin yapılabileceği ayrı bir oyun odası aynı anda bulunmaz. Oysaki bu iki fonksiyonu birleştirerek bu alanda günün hangi saatlerinde hangi aktivitelerin yapılacağını belirleyebilirsiniz. Üzerine bilgisayar koyabileceğiniz çalışma masaları ve ev ödevleri ile çeşitli aktiviteler için ayrılmış bir alan daha sonradan masa oyunları oynamak ve boyama yapmak için kullanılabilir. Üzerinde rahatça çalışabilmek için bolca sağlam yüzeyi olan çalışma masalarını tercih etmelisiniz. Dikey duvar alanından da yararlanmanızda fayda vardır. Çeşit çeşit düzenleyici ürüne yer veren mağazalarda hem çocukların eşyalarına kolayca ulaşabilmelerine hem de bu eşyaların ayak altından kalkmasına olanak veren askılı sepetler, raflar ve rengârenk saklama kutuları mevcuttur.

Çok Amaçlı Oyun Odası Tasarlamanın Yolları

Alanınızı Herkes İçin Eğlenceli Hale Getirin

Küçük bir evde ya da apartman dairesinde yaşıyorsanız alanınızı miniklerinizle paylaşmanın yollarını bulmalısınız. Bunu yaparken de söz konusu alanı herkes için keyifli hale getirebilirsiniz. Alanınıza renk katmak ve onun çocuklarınıza ilham vermesini sağlamak için nötr tonlar ve etrafı düzenli tutmanıza yardımcı olacak süs eşyaları tercih edebilirsiniz. Rengârenk halılar, süs eşyaları ve tablolar çocuğunuza hâlâ bir çocuk olduğunu ve bunun tadını çıkarması gerektiğini hatırlatabilir. Şayet belirlediğiniz alan daha sonra yetişkinleri eğlendirmek için de kullanılacaksa aile dostu mobilya kılıflarından yararlanabilirsiniz. Bu alanda değişken renkler tercih etmeniz de evinizin sofistike havasını koruyacaktır. Mavi ve yeşil tonlarıyla birleştirilmiş çikolata kahvesi tarzı nötr renkler hem yetişkinlere hem de çocuklara hitap edebilir. Elbette, böylesi bir tercih odanızda ne tarz dekoratif elementlere yer vereceğinize göre değişir.

Çok Amaçlı Oyun Odası Tasarlamanın Yolları

Evinizde çok amaçlı bir oyun odası yaratmak tüm aileyi memnun eder. Çocuklar günün 24 saatini oyun oynayarak geçirmediklerinden ortak aile etkinlikleri düzenlediğiniz bir alanı oyun odasına dönüştürebilirsiniz. Geniş bir alana sahip açık konsept yerleşim düzenlerinde de kişiselleştirilmiş bir alan yaratmaktansa gürültülü oyun alanlarını mutfak bölümüne yakın olacak şekilde, sessiz oyun alanlarını ise yatak odalarına yakın olacak şekilde tasarlayabilirsiniz. Bu sayede, çok amaçlı oyun alanlarını birleştirmenin avantajından ailecek yararlanabilir ve günün sonunda evdeki herkesi memnun edebilirsiniz.

Çok Amaçlı Oyun Odası Tasarlamanın Yolları

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR