Ana SayfaKendin YapPaletten Yatak Nasıl Yapılır?

Paletten Yatak Nasıl Yapılır?

Palet yataklar, son zamanların en popüler mobilyaları arasında yer almaktadır. Palet yatak, hem doğal hem de şık duruşuyla dikkatleri üzerine çekmektedir. Pek çok mobilya firması, palet yatakların popüler olmasıyla birlikte bu ürünlerin imalat ve satışını gerçekleştirmektedir. Ancak mobilya fiyatlarının oldukça yüksek olması, pek çok insanın paletten yatak yapımı konusu üzerine araştırmalar yapmasına neden olmaktadır.

Palet kullanarak yatak yapmak, sanıldığından çok daha kolay ve uygun fiyatlıdır. Üstelik bu yatak modelini yapabilmek için herhangi bir ustalık gerekmemektedir. Palet ve gerekli birkaç malzemeyi daha edinmeniz durumunda mobilya bilgisine sahip olmasanız da tek ya da çift kişilik palet yatak yapabilmeniz mümkündür.

Renkli Paletler

Palet Yatak Yapımı İçin Gerekli Malzemeler

Hazır olarak palet yatak almak için yüklü meblağlar ödemek istemiyorsanız, bu iş için gereken birkaç malzemeyi edinerek kendi palet yatağınızı yapabilirsiniz. Aşağıdaki listeye göz atarak paletten yatak yapmak için ihtiyaç duyulan malzemeleri öğrenebilirsiniz.

 1. Ahşap palet (Tek kişilik yatak için 3, çift kişilik yatak için 6 adet)
 2. Elektrikli vidalama aleti (Manuel de kullanılabilir)
 3. Çekiç ve çivi
 4. Cila
 5. Vernik
 6. Zımpara
 7. Boya fırçası
 8. Boya (İsteğe bağlı)

Palet Yatak Nasıl Yapılır?

Palet yatak yapımı için gerekli malzemeleri temin ettikten sonra hızlı bir şekilde yapım aşamasına geçebilirsiniz. Eğer çivi, çekiç ve matkap gibi ürünleri kullanmakta zorluk çekerseniz, yardım edecek birini bulmanız tavsiye edilir. Aşağıdaki adımları takip ederek paletten yatak yapımı öğrenebilir ve uygun fiyatlı harika bir yatak elde edebilirsiniz.

 • İlk olarak yapmak istediğiniz ölçülere göre paletleri alınız. Paletleri hazır ya da ikinci el olarak satın alabileceğiniz gibi, fabrika veya imalathanelerden ücretsiz şekilde temin edebilirsiniz.
 • Çift kişilik için 4’ü zemin, 2’si ise yatak başlığı olmak üzere toplam 6, tek kişilik paletten yatak için ise 2’si zemin, 1 tanesi de yatak başlığı olacak şekilde 3 paleti zımparalayınız. Zımparalama işlemine yatağınızın temelinde pürüz kalmayana dek devam etmeniz oldukça önemlidir.
 • Daha sonra boya uygulaması isteğe bağlı olarak yapılmalı ve verniklenmelidir. Eğer boya uygulanmayacaksa direkt olarak cila ve vernik kullanarak paletlerin yüzeyi uygun hale getirilmelidir.
 • En az 24 saat boyunca paletlerin kuruması sağlandıktan sonra paletleri istediğiniz şekillerde dizerek vidalama işlemi yapmalısınız. Bu adımda vida, matkap, menteşe gibi aletler kullanabilirsiniz.
 • Son adımda ise yatak zemininizin üst kısmına isteğe bağlı olarak sunta panel koyabilir ve yatağınızı yerleştirebilirsiniz.

Paletten yatak yaptıktan sonra ise halat ve led ışık gibi detaylar ekleyerek yatağınızın çok daha modern görünmesini sağlayabilirsiniz. Eğer tek kat paletlerden yatak yapmak konforsuz ve normal yataklara göre çok daha düşük geliyorsa, normal yatak boyutuna gelmesi için iki ya da üç kat palet de kullanabilirsiniz.

Yatak

Palet Yatak Nasıl Temizlenir?

Palet yatak yapan bireyler, bu yatağı nasıl temizlemeleri gerektiğini de merak etmektedir. Palet yatağı temizlemek için nemli bir bez kullanmanız yeterli olacaktır. Palet ahşap olduğu için ahşap yüzeylere uygun temizleyiciler de kullanabilmeniz mümkünüdür. Ancak aşındırıcı kimyasalları palet yüzeyine değirmemelisiniz.

Palet yatakların yüzeyini temizlerken dikkat etmeniz bir diğer husus da paletlere çok fazla su uygulamamaktır. Zira ahşap, su ile birlikte şişmeye başlayabilir. Bu nedenle nemli bez en ideal temizlik yöntemi olacaktır. Ancak eğer yüzeye su değerse mutlaka kurutmalı ve camları açarak paletlerin havalanmasına yardımcı olmalısınız.

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR