Ana SayfaKendin YapPaletten Masa Sandalye Yapımı

Paletten Masa Sandalye Yapımı

Son dönemler paletten masa ve sandalye yapımı oldukça popüler hale gelmiştir. Özellikle paletten orta sehpa çok güzel olmaktadır. Bunun yanında paletten masa sandalye yapımı paletten masa, sandalye, kitaplık ve dolap gibi birçok mobilya yapılabilir.

Ayrıca bunları evde kendimiz yapacağımız için maliyeti çok uyguna gelmektedir. Paletten yapılan ürünler günümüzde çok tercih edilmektedir. Aynı zamanda paletten olan ürünler evinize şıklık kazandırır.

Paletten Masa Nasıl Yapılır?

İlk olarak ihtiyacımız olan 2 adet paleti bir yerden temin ediyoruz. Paletleri aldıktan sonra paletlerin üzerlerini ve yanlarını zımpara yardımıyla güzelce zımparalıyoruz. Daha sonra paletleri korunması ve güzel gözükmesi için ahşap verniği ile her yerini eşit bir şekilde vernikliyoruz.

Vernikleme işlemi bittikten sonra paletin dört köşesine küçük tekerlek takıyoruz. Takma işlemini elektrikli tornavidayla yapabilirsiniz. Bu işlemde bittikten sonra iki paleti üst üste koyup paletleri yine akıllı vida yardımıyla sabitliyoruz. En son aşama palete uygun bir cam kestirip paletin üzerine koyuyoruz.

Artık paletten masamız hazır hale gelmiş oluyor. Bu masayı odanızda, salonunuzda ya da istediğiniz yerde kullanabilirsiniz.

Paletten Masa Sandalye Yapımı Gereken Malzemeler Nelerdir?

Paletten masa yapımı için öncelikli olarak 2 adet palete ihtiyacımız vardır. Paletleri birbirine sabitlemek için 15 adet vida gereklidir. Paletlerin güzel gözükmesi için ve korunması için ahşap verniğine ihtiyaç vardır.

Paletin üzerine konulması için palet büyüklüğünde bir cam olması gerekmektedir. Paletleri sabitlemek için matkaba ihtiyacımız olacaktır. Ayrıca paletleri sabitlemek için bir adet çekiş gereklidir.

Paletten Masa Yapımının Püf Noktaları

Paletten masa yaparken en dikkat edilmesi konulardan biri paletin kalitesidir. İyi bir kaliteye sahip olmayan paletlerden yapılan masalar kısa ömürlü olur. Bu yüzden masa yapımında kullanılacak palet sağlam olmalıdır.

Palet tahtalarının ince ve kalitesiz olması masanın kullanılma ömrünü kısaltır. Bu nedenle palet seçerken paletin tahtalarının sağlam olmasına ve kalın olmasına dikkat edilmelidir.

Ayrıca paletler iyi bir şekilde zımpara yapılmalıdır. Zımpara yapıldıktan sonra ahşap verniği ile paletler verniklenmelidir. Paletlerin korunması için vernikleme işlemi yapılmalıdır. Vernikleme işlemi paletten yapılan masanın ömrünü uzatır. Bu işlem ile paletten yapılan masayı çok daha uzun yıllar kullanabilirsiniz.

Paletten Masa Sandalye Yapımı

Paletten Sandalye Nasıl Yapılır?

İlk olarak paletteki uzun tahtaları söküyoruz. Bu tahtaları söktükten sonra yapılacak sandalye boyunda güzelce kesiyoruz. Paletteki tahtaları söktükten sonra bu tahtalar ile sandalyenin iskeletini oluşturuyoruz.

4 adet tahta ile sandalyenin iskeletini oluşturduktan sonra sandalyenin oturulacak ve yaslanılacak kısmının tahtalarını çakıyoruz. Bu işlem ile artık sandalye hazır hale gelmiş olacaktır. En son işlem olan boyamı işlemini yapıyoruz. Boyama işlemi sırasında kullanılacak renk tamamen size kamıştır. İstediğiniz renkte ve tarzda paletten yaptığınız sandalyeyi boyayabilirsiniz.

Paletten Çalışma Masası Nasıl Yapılır?

Çalışma masası yapmak için sadece 2 adet palete ihtiyacımız vardır. Öncelikle paletlerden birini tam ortasından keserek işe başlıyoruz. Böylece iki adet küçük palet elde etmiş olacağız. Keserek elde ettiğimiz iki adet küçük paleti yan bir şekilde arada bir büyük palet konulacak şekilde boşluk bırakarak koyuyoruz.

İki küçük paletin üzerine büyük paleti koyarak akıllı vida ve çivi yardımıyla birbirine montajlıyoruz. En son olarak paletten yaptığımız çalışma masasının üzerine palet boyunda bir cam koyuyoruz. Böylece paletten yaptığımız çalışma masası artık hazırdır.

Paletten Çalışma Masası Yapımının Püf Noktaları

Burada en çok dikkat edilecek nokta kullanılacak paletleri sağlam ve kaliteli olmasıdır. Sağlam olmayan paletlerden yapılan çalışma masasının kullanım ömrü fazla olmaz. Bu yüzden paletten çalışma masası yaparken aldığınız paletlerin sağlam olmasına dikkat edin.

Bir diğer önemli husus ise paletlerinin birbirine sabitlenmesidir. Paletleri montalarken paletlerin sabit olması gereklidir. Sabit bir şekilde montajlama yapılmazsa çalışma masası sağlam olmaz. Bu nedenle paletten çalışma masası yaparken bu noktalara dikkat edilmelidir.

Paletten Masa Sandalye Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler Nelerdir?

Paletten masa ve sandalye yaparken palet kalınlığı çok önemlidir. Palet alırken palet kalınlığına dikkat edilmelidir. Kalın paletlerden yapılan masa ve sandalyeler daha sağlam olur. İnce palet tercih etmeniz durumunda yaptığınız masa ya da sandalye sağlam olmayacaktır.

Bir diğer önemli nokta ise paletten yaptığınız masayı veya sandalyeyi ahşap verniği ile verniklemeniz gerekir. Çünkü ahşap verniği ahşabı korur. Boyama işlemi içinde kaliteli boyalar tercih edilmelidir. Kalitesiz boya seçerseniz boyanın dökülmesine sebep olabilir.

Paletten Sandalye Yapımının Püf Noktaları

Burada en önemli nokta palet tahtaları pürüzsüz bir şekilde zımparalanmalıdır. Zımpara işlemi pürüzsüz olmalıdır. Pürüzsüz bir şekilde zımpara işlemi yapıldıktan sonra istediğiniz renk ile sandalyelerinizi boyayabilirsiniz.

Sandalyeye iki kat boya atarsınız daha şık olur. Ayrıca sandalye tahtalarını çakarken tahta kalınlıklarının eşit olmasında dikkat edilmelidir. Tahta kalınlığının eşit olmaması sandalyenin dengesiz olmasına sebep olur. Sandalyenin iskeletini yaparken montajlama esnasında kullanılan çiviler çok büyük olmamalıdır. Büyük çivi kullanılırsa palet tahtasının çatlamasına sebep olur.

Ayrıca çok küçük çivide kullanılmamalıdır. Tahta boyuna uygun çiviler ile sandalye çakılmalıdır. Evde sandalye yapımı çok ekonomiktir. Bir adet sandalye yapımı için 1 adet büyük palet gereklidir.

Bir diğer püf nokta ise sandalyenin boyanması işlemidir. Sandalye boyama işlemi sırasında tek yönlü boyama yapılmalıdır. Yani fırça izi kalmayacak şekilde boyama hep aynı yönde yapılmalıdır. Aynı yönde yapılmayan boyamlar sandalyenin kötü gözükmesine neden olur. Sandalyenin şık bir görünüme sahip olmasını istiyorsanız hep aynı yönde boyamalısınız.

Ayrıca boyanın kalitesi de çok önemlidir. Kaliteli boya tercih ederseniz sandalyeniz daha güzel gözükür. Ayrıca kalitesiz boyalar bir müddet sonra dökülmeye neden olur. Bu yüzden boya tercih ederken kaliteli olmasına dikkat edin.

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR