Ana SayfaEv TekstiliPerde Kullanımının 4 Yaratıcı Yolu

Perde Kullanımının 4 Yaratıcı Yolu

Perdeleri, genellikle, kornişin her iki tarafından yere kadar uzanan kumaş parçaları olarak gözümüzde canlandırırız. Perdeler işlevsel ve hoş görünümlüdür; üstelik, her tarzla uyumlu bir perde modeli bulmanız mümkündür. Bununla birlikte, kullandığınız tarz da önünüzdeki tek seçenek olmak zorunda değildir. Perdeleri asma şeklinize göre yaratıcılığınızı ortaya koyabilirsiniz. Işığın içeri rahat girebilmesi için perdelerinize özel bir alan oluşturmaktan tutun da onları belli açılara sabitlemeye kadar perdelerinizi asmanın çok sayıda ilginç yöntemi vardır. Düzgün bir şekilde konumlandırdığınız sürece, perdeler, herhangi bir ev tasarımını çarpıcı bir şekilde vurgulayabilir ve hatta başlı başına evinizde zarafetin temel simgesi olabilir. Perdeleri yaratıcı yöntemlerle asmanın inceliklerini keşfetmek için yazımızı okumaya devam edin.

Salon Perdesi

Odanızı Yumuşak Bir Işıkla Doldurabilirsiniz

Bu yöntem, muhtemelen perdelerinizi yaratıcılıkla birleştirerek asmanın en kolay ve en çok tercih edilen yoludur. Ortaya çıkardığı görünümle sizi kendisine hayran bırakacak olan bu tarz, tamamen, perdelerinizi, odanıza daha fazla ışık yayılacak şekilde konumlandırmakla ilgilidir. Bu tarza örnek olarak seçtiğimiz fotoğrafta görebileceğiniz gibi, perdeleri, aralarında mesafe olacak şekilde asmak, içeri daha fazla ışık girmesini sağlar; ancak, bu tercih, aynı zamanda ışığı dengeleyerek odanın gereğinden fazla, rahatsızlık verecek şekilde aydınlık olmasını engeller. Dolayısıyla, bu yöntemle resmen bir taşla iki kuş vurmuş oluyorsunuz!

Böyle bir görünüm, cumba pencerelerle tercih edildiğinde ortaya çok daha etkileyici bir manzara çıkacaktır. Cumbalar, perdeleri pencerelerinizin köşelerine asmanızı sağlayarak daha derli toplu ve doğal bir görünüm yaratacaktır. Üstelik, perdeler, köşelerde oldukça etkileyici bir doku oluşturabilir.

Eğimli Duvar Perdesi

Geometri Yardımıyla Ufkunuzu Genişletin

Perdelerinizi yaratıcı bir şekilde asmanın muhtemelen en girift yollarından biri, onları eğimli duvarlara asmaktır. Fotoğrafta, televizyonun arkasında bu yöntemin kullanıldığını görebilirsiniz. Perdeler duvarları zarafetle donatıp sıra sıra ilerleyen bir dizayn vurgusu ile tavana kadar uzanıyor. Bu görünüm, perdelerinizi ille de dümdüz pencerelere asmak zorunda olmadığınızın bir göstergesi mahiyetinde.

Bu kullanım, romantik ve sanatsal yerler için tercih edilebilecek bir başka tarz; örneğin, bohem tarzda bir çatı katı dairesinde, özellikle de perdeler tavana kadar uzanıyorsa ortaya şahane bir görünüm çıkacaktır! Bu perde tasarımı, kullanıldığı alana yumuşak ve romantik bir doku katacaktır.

Rustik Perde

Ara Renklerden Oluşan Perdeler Tercih Edin

Bir başka yararlı fikir, cesur renklere sahip perdelere odaklanmaktır. Vahşi bir renk seçimi, perdelerinizi yaratıcı bir perspektif sergileyecekleri şekilde asmak için kullanılacak başlı başına büyüleyici bir yöntemdir. Fotoğrafta görebileceğiniz gibi, koyu kiraz kırmızısı şahane perdeler odanın geri kalanındaki kırmızıya yakın tonlarla enfes bir uyum içinde! Aynı zamanda, renkli, yüksek-kontras içeren etkileyici bir tarz da yaratıyor.

Bu görünümde dizayn bütünlüğü sağlamak adına, perdelerinizin rengini, odanızdaki temel odak rengi olacak şekilde seçmelisiniz. Ardından, seçtiğiniz tonu, daha hafif olacak şekilde odanın geri kalanına yayabilirsiniz. Yumuşak bir görünüme sahip bir duvar kâğıdı kullanabilir ya da sehpalarda veya çarpıcı minik dokunuşlar yaratabilecek kırlentlerde aynı tonu tercih edebilirsiniz. Nasıl bir kullanım tercih ederseniz edin, cesur renkli perdelerin ara renklerle etkileyici bir ahenk içinde olacağı kesin!

Yatak Odası Perdesi

Yatak Odanızda Dokuyu Önemseyin

Derin ve vurgulu bir doku görünümüne öncelik tanımayı tercih ediyor olabilirsiniz. Örnek teşkil etmesi için seçtiğimiz fotoğraftaki gösterişli perdelerin, odaya nasıl da romantik bir doku kattığını fark etmemek işten değil! Böyle bir doku yakalamak için daha açık tonlara odaklanarak, bu tarz perdelerin odanın kalanındaki renk düzenine kusursuz bir şekilde uymasını sağlayabilirsiniz. Bu kullanıma muhteşem bir örnek, perdelerdeki altın sarısı tonların yastıklardaki çok açık sarı ton ile yakaladığı zarif uyum olabilir.

Perdeleri yatak başlığının arkasına konumlandırmak, perdelerinizi yaratıcı tarzlarla asarak odanızı baştan yaratmak istiyorsanız bir başka harika fikir olarak tercih edilebilir. Yatak başlığının arkasına yerlere kadar uzanan bir perde asılması, beklediğiniz ya da sık karşılaştığınız bir tercih olmayacaktır; dolayısıyla, bu kullanımın, odanızdaki eşyaları bile şaşırtacak, enteresan bir fon olacağı kesin.

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR