Ana SayfaDekorasyonHer Ev İçin Kullanabileceğiniz Perde Modelleri

Her Ev İçin Kullanabileceğiniz Perde Modelleri

Uygun perde kullanıldığında pencereler odanın geri kalan kısmı kadar büyüleyici olabilir. Sadece onları nasıl giydireceğinizi bilmeniz gerekiyor. Perde, stor ve panjur gibi pek çok seçeneğe sahip çok sayıda pencere uygulaması fikri mevcut.

Mahremiyet, ışığı engelleme ve odaya estetik bir değer kazandırma açısından her birinin artıları ve eksileri var. Bu seçeneklerden bazıları daha çok görünüm kazandırırken bazıları da bir odayı karanlık ve gizli hale getiriyor.

Aşağıda sizinle evinizdeki tüm pencereler için 20 perde modeli paylaşıyoruz.

Perde Modelleri

Tül Perde

Tül perde, hafif ve yarı saydam kumaştan yapılan bir perdedir. Çok az mahremiyet sağlar ve bir miktar ışık geçirir. Tasarım perspektifinden bakıldığında bir pencerenin görünümünü yumuşatma işlevi görür. Bu pencere uygulaması mahremiyete pek önem vermediğiniz yaşam alanları için en idealdir.

Perde Modelleri

Güneşlik

Güneşlikler tül perdelerden daha ağırdır. Fazlaca mahremiyet sağlar ancak ışık doğrudan üzerlerine vurursa diğer tarafı bir miktar gösterebilirler. Dışarıdan vuran ışığı tamamen engelleyerek ortamı karartmazlar.

Çok çeşitli kumaşlardan yapılabildiği için pek çok tasarım stili oluşturan çok yönlü perdelerdir. Yaşam ortamlarında gece bir miktar mahremiyete ihtiyaç duyulan ortamlar için idealdir.

Perde Modelleri

Karartma Perde

Karartma perdeler ışığı engelleme gücü en yüksek olan perdelerdir. Genellikle odaya ışığın girmesini engelleyerek odayı pencerenin dışından gelen ısı ve soğuğa karşı izole eden ağır bir kumaşla kaplı dekoratif bir kumaştan oluşur. Yatak odalarını karanlık tutmak için mükemmeldir.

Perde Modelleri

Venedik Storu

Venedik storunda metal, ahşap ve vinil gibi çeşitli malzemelerden yapılmış yatay çıtalar bulunur. Storlar bir kordon çekilerek indirilip kaldırılır ve çıtalar da yatırılabilir. Bu storlar çoğu pencereye uyacak şekilde boyutlandırılabilir ve farklı düzeylerde mahremiyet sağlar. Ancak yatay çıtalar toz toplar. Yatak odasında ışığı tamamen engellemese de çoğu oda için uygundur.

Perde Modelleri

Dikey Stor Perde

Dikey storlar genellikle sürgülü kapılar veya uzun pencerelerde görülür. Genellikle PVC’den yapıldığı için pek dekoratif değildir. Ama kapatıldığında mahremiyet sağlama ve ışığı engelleme görevini başarıyla yerine getirirler. Yatay olanlar kadar toz tutmazlar.

Perde Modelleri

Panjur

Panjur, stora göre daha dekoratif bir seçenektir. Genellikle ahşaptan yapılır ve çoğu odanın tasarımına uygun şekilde boyanabilir veya renklendirilebilir. Mekâna biraz ışık gönderecek şekilde yatırılabilir. Görüşü engellememesi için genellikle kanatlı açılır yapıdadır.

Kapalıyken ışığı tamamen engellemez, bu nedenle yatak odaları için değil yaşam alanları için en uygundur. Banyoda da kullanılabilir.

Petek Stor

Gözenekli stor olarak da bilinen petek stor genellikle storlar katlandığında yandan petek gibi görünen bir kumaştan yapılır. Işığı bir ölçüde süzenlerden tamamen engelleyenlere kadar çeşitli seçenekler mevcuttur. Pencereleri yalıtmaya da yardımcı olur. Bu stor perdeler çoğu odada işe yarar.

Perde Modelleri

Katlamalı Stor

Katlamalı storlar genellikle kumaştan yapılır ama bambu gibi başka malzemeden yapılanlar da vardır. Kaldırıldığında eşit pliler şeklinde katlanır. İndirildiğinde düz bir yüzey oluşturur.

Bir miktar mahremiyet sağlamak ve ışığı engellemek için kısmen de açılabilir. Ancak şeffaf bir malzeme kullanmadığınız müddetçe indirdiğinizde diğer tarafı hiçbir şekilde göstermez. Bu stor perdeler çoğu odaya uygundur.

Perde Modelleri

Çift Raylı Perde

Çift ray üzerinde asılı perde çok yönlü kullanım olanağı sunar. İçteki rayda tül perde dıştaki rayda ise daha dekoratif malzemeden yapılmış daha kalın bir perdenin yer aldığı bir kombine perdedir. Bu sayede her iki perdeyi de kapatarak maksimum düzeyde mahremiyet sağlayabilir ve ışığı kesebilirsiniz. Sadece tülü kapatarak içeri biraz ışık girmesini sağlayabilir ve mahremiyetinizi de bir miktar koruyabilirsiniz.

Bu pencere uygulaması fikri hem yaşam alanları hem de yatak odası için idealdir. Gündüz tülü çekerek içeri ışık girmesini akşam ise kalın perdeyi çekerek mahremiyet sağlamayı istediğiniz ofis ortamlarında da özellikle kullanışlı olabilir.

Perde Modelleri

Perde ve Stor Bir Arada

Perde ve storu bir arada kullandığınızda çift raylı perdenin sağladığı seçeneklere benzer seçenekleriniz olacaktır. Karartma seçeneği için her iki perdeyi de kapatabilirsiniz. Biraz ışık ve görünürlük sağlamak için storları çekili ancak yatık şekilde açık tutabilirsiniz.

Storların üzerinde perde eklendiğinde storlar süslenmiş ve odadaki keskin çizgi görünümü yumuşatılmış olur. Eski olduğu için gözünüze güzel görünmeyen ama hala işlevsel olan storlarınızı kapatmak için mükemmel bir seçenektir. Bu seçenek yatak odasında çeşitli ışık ve mahremiyet koşulları oluşturmak açısından da iyi bir seçenektir.

Perde Modelleri

Perde ve Panjur Bir Arada

Stor üzerine perde gibi panjur üzerine perde de çok yönlü bir pencere uygulamasıdır. Yatak odasını tamamen karartmak için karartma perde de kullanabilirsiniz. Yaşam alanında ise panjurları dilediğiniz kumaştan yapılan bir perdeyle süsleyip görünümünü yumuşatabilirsiniz. Panjur üzerine perde eklemek pencerelerin yalıtımına da yardımcı olur.

İçe Monteli Uygulamalar

Pencere uygulamalarının çoğu pencere çerçevesinin dışına monte edilir. Ancak bazı perde rayları, storlar ve panjurların çerçevenin içine monte edildiği uygulamalar da mevcuttur. Daha temiz bir görünüm istiyor ve pencerenizin etrafındaki dekoratif çerçevenin kapsanmasını istemiyorsanız bu seçeneği tercih edebilirsiniz.

Ancak başta stor ve panjurlar olmak üzere bazı durumlarda pencerenizin boyutuna uygun özel üretim şeklinde yapılması gerekecektir. Yani biraz tuzlu olabilir.

Perde Modelleri

Mat Stor

Mat storlar özellikle ışığı engelleyen ve sizi UV ışınlarından koruyan kumaşlardan yapılır. Bu kumaş genellikle güneşte solmayan türdendir. Işığı kısmen engelleyen ve ortamı tamamen karartan seçenekler mevcuttur. Bu stor perdeler güneşin doğrudan fazlaca vurduğu pencereler için idealdir.

Perde Modelleri

Rulo Stor

Rulo stor pek estetik değer sunmayan oldukça sade bir pencere uygulamasıdır. Bu stor perdeler kumaş ve vinil gibi çeşitli malzemelerden yapılmaktadır. Açıldığında malzeme düz görünür. Kapatıldığında malzeme bir pim üzerinde rulo halini alır. Işığı süzen ve tam karanlık sağlayan çeşitleri olduğu için çoğu odada kullanışlıdır.

Perde Modelleri

Yerden Tavana Perdeler

Yerden tavana pencereleriniz yoksa içeri ışık girmesini engellemek ve mahremiyet sağlamak için yerden tavana perde kullanmanıza gerek yok. Ancak bazı perdeler genellikle tasarım perspektifinden bakıldığında odaya drama kazandırmak amacıyla kullanılmaktadır.

Pencerenin dışındaki güzel manzarayı ve cam kapıları çevrelemek için mükemmel bir seçimdir. Seçtiğiniz kumaşla birlikte tasarım etkisi eklemenin yanı sıra yerden tavana perdeler dikkati yukarı doğru çekerek tavanı daha yüksek gösterir. Yaşam alanları ve yatak odaları için harika bir seçenektir.

Perde Modelleri

Ray Cepli Perdeler

Ray cepli perdeler asılmaya hazır halde gönderilir. Yapmanız gereken tek şey üstteki kumaştan cep içine rayı geçirerek kaydırmak. Pencerenizde daha yumuşak bir görünüm elde etmek istiyorsanız ray cepli perdeler çok uygundur çünkü kumaş rayın tamamını örter.

Ancak bazen cebin boyutu ve rayın çapına bağlı olarak perdeyi kaydırmak zorlaşabilmektedir. Bir de ağır perde türlerinde cebin iyi dikilmesi çok önemlidir. Aksi halde kumaşın ağırlığı ve perdeyi kaydırırken uyguladığınız güç yüzünden yırtılabilir.

Perde Modelleri

Kuşgözü Perde

Bazı perde panelleri üstten kuşgözleri dikili şekilde gönderilir. Bu kuşgözlerini perde rayında kaydırarak perdenizi kolayca açıp kapatabilirsiniz. Bu kuşgözleri perdelerin açıldığında hoş şekilde yığılmasını da sağlar. Ancak ray cepli modeller gibi bunlar da özellikle ağır kumaşlar kullanıldığında işçiliği iyi değilse aşınmaya müsaittir. Bir de kuşgözleri daima görünür olduğu için her tasarım zevkine hitap etmeyebilir.

Perde Modelleri

Halkalı Perde

Perde takmak için bir diğer seçenek de halkalı perdedir. Halkalar rayın etrafında kayar ve perde kumaşına sabitlenen küçük klipsler vardır. Kumaşın kapatmasını istemediğiniz dekoratif rayınız varsa bu seçenek idealdir. Ancak bazen klipsler ağır kumaşı tutacak kadar güçlü olmayabiliyor.

Perde Modelleri

Valans (Valance) Perde

Valans, pencerenin tepesinden sarkan kısa kumaş parçasıdır. Mahremiyet veya ışık engelleme işlevi olmadığından dekoratif amaçlar için kullanılır. Valanslar genellikle gece mahremiyetin sorun olmadığı mutfak pencerelerini süslemek için kullanılır. Perde panellerinin üzerine eklenerek daha resmi bir görünüm kazandırmak için de kullanılır.

Perde Modelleri

Kısa Perde

Kısa perde aslında valansın tam tersidir. Genellikle pencerenin alt kısmını kapatan kumaş perdedir. Çoğunlukla dekorasyon amaçlı kullanılır ancak camın yüksekliğine bağlı olarak mahremiyet de sağlayabilir. Bu pencere uygulama fikrini valansla bir arada kullanarak biraz daha mahremiyet ve ışık blokajı elde edebilirsiniz.

Perde modellerini listelediğimiz içeriğimizi beğendiğinizi umuyoruz. Perde kullanımının yaratıcı yolları hakkında hazırladığımız içeriğimizi de okumanızı tavsiye ederiz. https://evterapisi.com/perde-kullanimi/

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR