Ana SayfaBahçePervane Çiçeği Bakımı ve Çoğaltılması

Pervane Çiçeği Bakımı ve Çoğaltılması

Rozet çiçeği olarak da bilinen pervane çiçeği, uzun ömürlü tropikal bir bitkidir. Yaprakları ve çiçeği, cam güzelini andırır ama cam güzelinin aksine, güneşi gölgeye tercih eder. Haliyle pervane çiçeği, güneş alan bir alanda bulunmalıdır. Çok yeni ya da ihtişamlı bir çiçek değildir ancak kuraklığa karşı dayanıklıdır ve haşere barındırmaz.

Pervane çiçeğinin yaprakları koyu yeşil ve serttir. Boyları (çeşitlerine göre) 15 ile 45 cm arasında değişkenlik gösterir. Yaz mevsiminden sonbahara kadar birbirine değen, üst üste gelen 5 yapraklı çiçekler açar. Pembe, gül ve lila tonlarını kapsayan geniş bir renk paleti bulunur. Yani bahçenizi, balkonunuzu, pencerelerinizi gökkuşağı renklerine boyamak için pervane çiçeği mükemmel bir seçimdir. Üstelik, kelebeklere ve tavşanlara karşı da dayanıklıdırlar.

Tabii renklerine ve güzelliklerine de kanmamak gerek. Pervane çiçeği köpekler, kediler ve insanlar için zehirlidir. Çocukların ve evcil dostlarınızın ulaşamayacağı yerlerde sergileyiniz…

Pervane Çiçeği Bakımı ve Çoğaltılması

Pervane Çiçeği Bakımı

İlkbahar geldiğinde, pervane çiçeğini dikmek için acele etmemelisiniz. Soğuk ve ıslak toprağa dikilen pervane çiçekleri kolayca hasta olacaktır. Akşam sıcaklıklarının ortalama 15-16 derece olduğu dönemlere geldiğimizde pervane çiçeklerimizi dikebiliriz. Nihayetinde, bulundukları ortama tatlı ve sıcakkanlı bir görünüm veren bu çiçekler güneşle ve öğleden sonra oluşan tatlı, mayıştırıcı gölgeyle uyumludur.

Bol güneşle birlikte rozet çiçeğine iyi gelen bir başka öge de kumlu, balçıklı topraktır. Bununla beraber -her ne kadar kuraklığa dayanıklı olsa da- rozet çiçeğini sularken, suyu tepeden püskürtmek yerine; haftada bir toprağı ıslatmalısınız. Unutmadan, iyi drene edilmemiş toprakta çiçeğinizin gövdesi çürüyebilir ve yaprak lekeleri oluşabilir. Bu da yalnızca salyangozları mutlu eder… Çiçeğinize gerekli imkanları sağladıktan sonra, sadece izlemeniz yeterlidir. Rozet çiçeği özgürce çiçek açar ve kendi bakımını yapar.

Işık

Pervane çiçeği güneşe bayılır, kısmi gölgeye tahammül eder. Ancak uzun süre gölgede kalırsa çiçek açmaz.

Toprak

Pervane çiçeklerinin toprağı iyi drene edilmelidir. Ağır bünyeli toprağa doğal gübre veya kum ekleyebileceğiniz gibi, çiçeğinizi yükseltilmiş yataklara ya da bol gözenekli (iyi drene edilmiş) toprakların bulunduğu saksılara dikebilirsiniz.

Su

Pervane çiçekleri, kuru toprakta yetişen bitkilerdendir. Fazla su, onlara zarar verir. Toprağın üst kısmının kuruduğunu görüyorsanız çiçeğinizi sulayabilirsiniz. Ortalama olarak, haftada bir defa sulamak yeterlidir. Eğer bahçeniz düzenli olarak yağış alıyorsa hiç sulamanıza gerek yok.

Sıcaklık ve Nem

Rozet çiçeği, sıcak ve nemli havayı sever. İlkbaharın başlarında, serin havalarda ekilirse çürür. Sonbahar geldiğindeyse yaprakları dökülmeye başlar.

Gübre

Çiçeğinizin yatağına uygulayacağınız kompost ya da çiçeğinizi ekerken kullanacağınız yavaş salınımlı gübre, ona iyi gelecektir. Unutmayın ki çiçeğinizi suladıkça, gübre akacaktır. Bu yüzden bitkilerinizi sık sık beslemelisiniz.

Pervane Çiçeği Bakımı ve Çoğaltılması

Pervane Çiçeğinin Çoğaltılması

İlkbaharın sonlarında veya yaz aylarında, çiçeğiniz henüz büyümeden 6-7 cm çelik alıp toz tarçına ya da köklendirme hormonuna batırabilirsiniz. Ardından uygun bir toprağı nemlendirip, elde ettiğiniz çelikleri bu toprağa dikebilirsiniz. Bitkinizin filizlenmesini hızlandırmak için hava alan bir poşet yardımıyla sera etkisi yaratabilirsiniz.

Pervane Çiçeğinin Tohumdan Yetiştirilmesi

Pervane çiçeklerinin tohumdan yetişmesi, çelikleme yöntemine kıyasla daha kolaydır. Sıcaklıklar uygun seviyeye ulaştığında tohumları nemli bir köklendirme karışımına ekip, üzerini az miktarda toprak ile örtün. Saksının üzerine bir torba geçirdikten sonra filtrelenmiş ışık alan bir yere koyup oda sıcaklığında bekletin. 2-3 hafta içinde çimlenme meydana gelecektir. O zaman saksıyı açabilir ve filizleri sulayabilirsiniz. Bahçeye dikmek için, filizleri 7-10 gün kadar süre bekletip sertleştirdiğinizden emin olmalısınız.

Çiçeklendirme

Pervane çiçeği oldukça üretkendir. Ancak üretkenliğini sağlamak için birkaç faktörden emin olmamız gerekir:

  1. Güneş Işığı: Bitkiniz çiçek açmıyorsa, biraz inceltebilirsiniz. Böylelikle alt katmanları daha fazla güneş alabilir.
  2. Su: Toprağın çok sulanmaması ve iyi drene edilmesi önemlidir. Çok sularsanız, bitkiniz çiçek açmaz. Yalnızca kuruduğunda sulamakta fayda var.

Bu iki faktörü yerine getirdiğiniz sürece bitkiniz her zaman çiçek açacak, kendisini ve hayatınızı renklendirecektir.

Pervane Çiçeği Bakımı ve Çoğaltılması

Yaygın Sorunlar

Yapraklarda kahverengi lekeler:

Pervane çiçeği; botryis yanıklığı, yaprak lekesi, kök çürümesi gibi sayısız mantar hastalığına yenik düşebilir. Bu tür sorunlar rutubetten ve hava akışının yetersiz olmasından kaynaklı olabilir. Bu tür sorunları bitkileri budamayla (hastalıklı olan bütün yaprakları temiz ve keskin bir makasla keserek) ve mantar ilacıyla çözmek mümkün.

Solgun, sarı yapraklar:

Çiçeğinizin sararıp solması, çok fazla sulandığını gösterir. Toprağın ıslaklığını kontrol etmelisiniz, ıslaksa kurumasını beklemelisiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Pervane Çiçeğinin Bakımı Kolay mı?

Evet. Uzun yıllar boyunca pervane çiçeğine kolayca bakabilirsiniz

Pervane Çiçeği Ne Kadar Hızlı Büyür?

Oldukça hızlı! Çiçeğiniz yazın ortalarına kadar ulaşabileceği en uzun boya ulaşır.

Pervane Çiçeği Bakımı ve Çoğaltılması Pervane Çiçeği Bakımı ve Çoğaltılması Pervane Çiçeği Bakımı ve Çoğaltılması Pervane Çiçeği Bakımı ve Çoğaltılması Pervane Çiçeği Bakımı ve Çoğaltılması Pervane Çiçeği Bakımı ve Çoğaltılması

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR