Ana SayfaBahçePeyzaj Tasarımına Modern Ögeler Nasıl Eklenir?

Peyzaj Tasarımına Modern Ögeler Nasıl Eklenir?

Modern bir ev tasarlamak neredeyse ‘eski moda’ gibi görünüyor. Temiz çizgili, çağdaş bir ev elde etmek için birden fazla teknik sunan çok fazla kaynağımız var. Peki ya evimizin dışı, özellikle de peyzaj düzenlememiz?

Evlerimizin dışı genellikle göz ardı edilir ve kişisel tarzımızı sadece iç mekânda ifade ederiz. Bizce tarzınız, çatılardan bağırmalı, böylece yoldan geçenlerin kişisel tarzınıza hemen hayran olması sağlanır. Peyzaj tasarımınız, kişisel tarzınızı ifade etmek için mükemmel bir yoldur, başkalarına evinizin içinde ne görmeyi beklemeleri gerektiğini, kapılarınızdan hiç girmeden söyler.

Modern Peyzaj

Eviniz için modern bir peyzaj yaratmak için bazı harika ipuçları:

Bakımlı Bahçeler Moderndir

Modern bir evde her şeyin bir yeri vardır ve her şey yerinde kalır. Temiz çizgiler kuralı ve dağınıklık yasaktır. Aynı tasarım ilkeleri dış peyzajınıza da uygulanmalıdır.

Esasen, modern bir manzara, bitkilerin serbestçe dolaşmasına ve devralmasına izin vermenin zarif olduğu bir İngiliz bahçesinin tam tersidir. Modern bir peyzajdaki bitkiler kontrol edilir, nereye gidecekleri söylenir ve oldukları yerde kalmaya zorlanırlar. Güzel tüylerine hayran kalabileceğimiz kafesteki bir kuşa benzer, ancak kuşun özgürce uçmasına izin verilmez.

Modern peyzaj, açıkça tanımlanmış, düzenli alanlara bölünmüştür. Bu noktada, bazılarınız ne kadar sıkıcı ve kontrollü olduğunu düşünerek modern peyzaj için üzülüyor olabilir, ancak lütfen okumaya devam edin. Modern bir peyzaj, diğer peyzaj tasarımlarının çoğunun elde edemediği tuhaf, benzersiz ve bozulmamış bir estetik sunar.

Modern Peyzaj

Modern Peyzajda Geometri

Kareler, dikdörtgenler, daireler, üçgenler… Tüm bu basit şekillerin modern bir peyzaj tasarımında yeri var. Bu şekillerin birden fazla rolü vardır, ancak bu temiz hatlı modern estetiğe eklemenin yanı sıra, bahçenizdeki alanları tanımlamanıza ve bireysel vinyetler oluşturmanıza olanak tanır.

Örneğin, düz çizgili bir taş yol sizi kare bir şimşir mahfazası ile tanımlanan bir açık hava oturma alanına götürebilir, daha sonra belki dairesel basamak taşları bir açık havuz alanına götürür. Geometri, zemin örtüsü ve taşlara mahsus değildir, bitkilerde de görülmelidir.

Budamaya açık bitkileri seçmek en iyisidir. İşte göz önünde bulundurmak isteyebileceğiniz birkaç modern bahçe bitkisi:

 • Şimşir
 • Sedir
 • Sazlıklar ve otlar
 • Sulu meyveler
 • Japon akçaağaçları

Modern Peyzaj

Bahçenize Modern Zen Eklemek

Çoğu modern ev, biraz zen kalitesine sahiptir. Bir sığınak yeri sunarlar; günün endişelerini unutarak arkanıza yaslanıp dinlenmek için sessiz bir yer. Dış mekân peyzajınız kesinlikle aynı zen benzeri atmosferi sunmalıdır.

Modern bahçenize zen eklemenize yardımcı olacak birkaç ipucu:

 • Su özellikleri çok önemlidir. Koi balıklarıyla çeşmeler, akarsular, havuzlar ve göletler ekleyin.
 • Bambu veya çitle çevirme gibi dokusal unsurları kullanarak mahremiyet bariyerlerini ve duvarları birleştirin.
 • Birkaç iyi yerleştirilmiş sulu meyve içeren, tırmıklanmış kum veya taş içeren bir Japon bahçesinin unsurlarını ekleyin.
 • Parlak renkli gösterişli bitkileri atlayın. Yatıştırıcı bir atmosfer için nötr yeşillikleri tercih edin.
 • Yıl boyunca renk sunan çoğunlukla yaprak dökmeyen bitkiler kullanın.
 • Taşları, bankları ve belki de heykelleri bir araya getirerek gözünüze güzel görünecek ögeler yaratın.

Modern Peyzaj

Bahçenizi Şekillendirecek Zemin Örtüsü ve Taş

Zemin örtüsü ve taş, modern bir peyzaj tasarımı için gerekli araçlardır. Manzarayı alanlara bölmek ve gözü bir dış mekân ‘odasından’ diğerine yönlendirmek için kullanılırlar.

Örneğin, düşük bir dikilmiş toprak sedir şeridi, bir gölet veya bahçe yolunun etrafında bir sınır oluşturabilir. Ve beton, bir havuza veya gölete giden kare, ızgara benzeri bir yol oluşturmak için kullanılabilir. Bu özelliklerin sizi her zaman bir yere götürmesi gerekmez; tasarımı birleştiren görsel araçlar olarak da kullanılabilirler.

Sadece birkaç iyi yerleştirilmiş kaya ile kare bir kum bahçesi yaratmayı düşünün. Kum bahçesine çizgiler çizin, onları taşların etrafında döndürerek çok zenli, sakinleştirici bir alan yaratın. Aşağıdaki resim, taş ve zemin örtüsünün modern bir bahçeyi nasıl tanımlayabileceğinin mükemmel bir örneğidir.

Gördüğünüz gibi, modern bir bahçenin birçok unsuru vardır, ancak modern zevklerinizi yansıtan bir peyzaj yaratmak aslında o kadar da zor değil ve biz, evinizin dış görünümünün , tıpkı iç mekânınızın yaptığı gibi, her zaman kim olduğunuzu yansıtması gerektiğini öneriyoruz. Sadece temiz, düz çizgiler, çok sayıda geometri, taş yollar, kenarlıklar ve biraz zen eklemeyi unutmayın!

Modern Peyzaj

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR