Ana SayfaYapıPrefabrik Ev ile Çelik Ev Arasındaki Farklar

Prefabrik Ev ile Çelik Ev Arasındaki Farklar

Günümüzde artık insanlar şehir hayatının boğuculuğundan, hızından ve yoruculuğundan sıkıldıkları için daha çok doğaya kaçmak istemekteler. Bunu başarabilecek maddi gücü bulunan insanlar, kendilerine müstakil veya tripleks evler alarak durumu kurtarabilirler.

Bunu başartamayanlar ise metropollerde yaşarken en azından güvende olması adına, yeni yapılmış apartman dairlerini yahut siteleri seçmekteler. Prefabrik ev ve çelik evler, bu konuda çeşitlilik şeklinde bizlere sunulmaktadır.

Prefabrik evlerde, betonarmeye oranla daha dayanıklı bir yapı işlerken; çelik konstrüksiyon evlerde güvenlik söz konusudur. Lakin bunlarda özellikle kat sayısı belli bir sınırın üstünde seyredemez. Bu sebeple bu tip evler şehir hayatının karmaşasından kaçmak için tercih edilen yapılar olarak bilinmektedir.

Prefabrik Ev Nedir?

Prefabrik ev, her çeşit yerleşim bölgesinin imkânlarına göre tasarlanan bir mekân modelidir. Adını aldığı prefabrik sözcüğü, Fransızca kökenli olan “préfabriqué”ten gelmektedir. Prefabrik zaten, içerik anlamı bağlamında da hazır yapılmış fabrikasyon ev demektir. Bu yüzden de en önemli özelliği kısa sürede meydana getirilmesidir.

Prefabrik evlerin birçok artısı bulunmaktadır. Bunları aşağıdaki şekilde saymamız mümkündür:

 • Prefabrik evlerin ısı izolasyonu oldukça sağlamdır. Kışın sıcak, yazın serin olan evlerde yaşam koşulları oldukça elverişlidir.
 • Prefabrik evlerin ses izolasyonu da iyi olmakla birlikte yankılanma oranı da oldukça azdır. Ayrıca bu evler genellikle bahçeli bölgelere yerleştirildiği, geniş alanlara da yayıldığı için her türlü konforun da sağlandığı görülmektedir.
 • Prefabrik evler, doğal afetlere karşı da oldukça güven atfederler. Deprem, yangın, su baskını gibi olaylara karşı bu evler büyük bir güvenlik duvarı sağlamaktadırlar.
 • Prefabrik evlerle birlikte kimi noktada şehir hayatının sürüncemelerinden de uzakta, kendinizi dinleyebileceğiniz bir hayat sürme fırsatı edinirsiniz.

Prefabrik evlerin malzemeleri de oldukça hafiftir. Fabrikada üretilen modüler sistemin malzemeleri, kısa sürede montajın da sağlanmasına olanak vermiştir. Bu yapıların inşası ve kurulumu da hayli basit ve pratik olduğundan ötürü, evlerin teslim alınmaları da kolaylaşmaktadır.

Herhangi bir müteahhit, mühendis, usta vb. kişilerin devreye girmesine de gerek kalmamaktadır. Bu evler, insanların en temel ihtiyaçları olan güvenlik, rahatlık ve doğaya yakınlık gibi unsurları da ihtiva etmektedirler.

Prefabrik evler her türlü alana, her türlü toprağın üstüne kolayca monte edilebildikleri için günümüz mimarisinin de son noktalarından birini temsil ederler. Bu anlamda, kurulup takılması da hayli basittir.

Çelik Ev Nedir?

Çelik ev, malzemeleri bağlamında oldukça elverişli ve ekonomik bir yapı olarak bilinmektedir. Bu anlamda çelik zaten birçok sektörde de kullanılmaya devam etmektedir. Çelik evler, betonarme yapılara göre depreme daha dayanıklıdır. Ki Türkiye deprem gerçeğiyle de yaşamaya alışmak zorunda olduğu için çelik evlerin kullanım alanları da güvenlik açısından giderek gelişmektedir.

Çelik evler betonarme yapılar olarak da tabir edilen evlere göre daha kısa sürede üretilmektedirler. Çelik olan inşalarda çok az beton katkısı kullanılır. Çelik, betona göre daha esnektir, taşıma kuvveti, basıncı yüksektir.

Çelik evlerin en önemli özelliklerinden biridir esneklik ki en çok bu yüzden tercih edilebilmektedir. Çelik herhangi bir sarsıntıda her yöne karşı geniş bir biçimde açılabilmektedir. Bu sebeple herhangi bir sıkışma, yıkılma, çatlama da yaşatması zordur.

İnşaat sektörü ve müteahhitlik mesleği ikirciklerle dolu bir alan olduğu için burada büyük bir güvensizlik de sezilmektedir. Yüksek fiyatlara alınan evlerde bile kullanılan malzemelerde büyük kusurlar ortaya çıkmaktadır. Bununla birlikte çelik malzemesinin avantajı, her şekilde uluslararası kullanım standartlarını uygun olmasıdır. Senenin her zamanı yapılabilir, teslim edilebilir.

Çelik evler çevre dostlarının da tercih ettikleri yapılardır. Öyle ki çelik hiçbir şekilde doğaya kalıcı hasarlar bırakmaz. Çarpık yapılaşmanın giderek geliştiği büyük şehirlerdeki gibi ortamdaki ekosistemi, toprağın yararlı dokusunu yok etmez. Malzeme bağlamında da kolayca sökülüp takıldığı gibi başka alanlarda da kullanılabilir.

Prefabrik Ev Kurulumu

Prefabrik Ev ile Çelik Ev Arasındaki Benzerlikler Nelerdir?

Yukarıda belirttiğimiz hususlar noktasında, gerek prefabrik evin gerek çelik evin kendilerine göre ortak özellikleri bulunduğu gibi farkları da bulunmaktadır. Öncelikli olarak ortak özelliklere değinmek yerinde olacaktır:

 • Prefabrik ev de, çelik ev de öncelikli olarak ısı, yalıtım gibi konularda ortak bir kolaylık taşırlar. Fakat çelik evin yalıtımı diğerine göre bir parça daha kalitelidir.
 • Prefabrik ev de, çelik ev de, deprem başta olmak üzere, sel, yangın, fırtına vd. gibi her türlü doğal afet karşısında oldukça dayanıklıdırlar.
 • Prefabrik evin de, çelik evin de inşası hayli basittir. Herhangi bir kalabalık işi gerektirecek ortam yaratmazlar. Kolayca kurulup kolayca kaldırılabilirler.
 • Prefabrik evin de, çelik evin de tasarımları, işçilik maliyetleri, malzemeleri oldukça uygundur. Bu sebeple ev tesliminde de fiyatlar hayli ekonomik tutulur.
 • Prefabrik ev de, çelik ev de hemen hemen her türlü alana, zemin kaygısı yaşanmaksızın inşa edilebilmektedir. Her ikisi de betonarme eve göre daha işlevseldir.

Prefabrik Ev ile Çelik Ev Arasındaki Farklar Nelerdir?

Bu ortak oluşumlarının yanında, ayrıca iki evin birbirinden farkları da bulunmaktadır. “Prefabrik ev ile çelik ev arasındaki farklar nelerdir?” diye sorulduğunda, bu farkları ise aşağıda şu şekilde belirtmemiz mümkündür:

 • Prefabrik ev yapımıyla çelik ev yapımı arasında malzeme farkı bulunmaktadır. Prefabrik evlerde dış cephede profil levhalar kullanılırken, çelik evlerde asıl malzeme çelikten oluşmaktadır.
 • Prefabrik evin sökümü çelik evin sökümüne göre daha kolaydır.
 • Prefabrik ev de çelik ev de depreme dayanıklıdır. Fakat çelik ev, prefabrik eve göre depreme dayanıklılık bakımından bir parça daha avantajlıdır.
 • Prefabrik evin kurulumu çelik evin kurulumuna göre daha kolaydır.
 • Prefabrik evin bakımı, çelik evin bakımına göre daha sık yapılmaktadır. Çelik ev bu anlamda daha dayanıklı şekilde yapılmaktadır.

Ev Tercih Ederken Nelere Dikkat Edilmelidir?

İş yaşantınızın geçtiği ortamlar, aile bireylerinin de iş yaşantıları, okul yaşantıları ortak bir noktada buluşmayı zorlaştırmaktadır. Birinin aldığı karar, diğerini etkilemektedir. Bu minvalde, ev alınırken mesafeler, yerleşke koşulları da iyi hesap edilmelidir.

Bu noktada, prefabrik yahut çelik ev edinilirken, kişilerin maddi ve çevresel koşullarını iyi değerlendirmeleri gerekir. Bu evlerin birçoğu şehrin dışına da yapılabildikleri gibi şehre yakın ve ulaşım kolaylığı sağlanan merkezlere de yapılabilmektedir.

Özellikle arabası olan kişilerin bu evlere de sahip olmaları, işlerini de kolaylaştırmaktadır. Prefabrik ve çelik evler; tek katlı, iki katlı, ikiz evler ve tripleks meskenler şeklinde çeşitlendirilebilmektedirler. Sadece, klasik bir yapı şeklinde değil; bağ evi, yazlık, iş yeri, home-office vb. gibi çeşitlilikler için de değerlendirilebilmektedirler.

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR