Ana SayfaAydınlatmaRay Spot Aydınlatmalar Nasıl Çalışır?

Ray Spot Aydınlatmalar Nasıl Çalışır?

Ray spot aydınlatma özel bir aydınlatma armatür sistemidir. Sistem, bir tavana veya duvara monte edilir ve akabinde aydınlatma armatürlerini ve başlıkları ışıklandırır. Peki ama bunlar ne anlama gelmektedir­?

Ray Spot Sistemlerinin Parçaları

Ray spot sistemlerinin iki temel parçası bulunmaktadır. Bir bölümü güce bağlanmayı sağlayan ve başlıkların kablolarını tutan raydır. Dik kesitte “U”ya benzeyen bir kare veya kenarının orta kısmı olmayan bir kare gibi görünmektedir. Bu parçanın açıklığı aşağı veya dışa bakacak şekilde tavana veya duvara monte edilir.

Elektrik için iki sistem iletkeni – sıcak ve nötr – ray içindeki yalıtkan malzeme üzerine monte edilmiş bakır şeritlerdir. Bu bakır şeritlerden biri her iki tarafta da bulunmaktadır.

Ray spot aydınlatmanın en çok kullanan hâli hâlâ doğrudan duvara veya tavan yüzeyine bağlanan düz ray parçalardır. Bunlar tavan çıkışına bağlanan parça; dönüşler için 90 derecelik özel parçalar, iki düz parçayı birleştirmek için kuplörler ve en sonunda rayı güvenli bir şekilde kapatmak için “çıkmaz”dır. Tavanın altında asılı olanlar gibi kavisli veya dalgalı ray armatürleri de bulunmaktadır.

Ray spotu ayıran şey, spotun -ray boyunca- herhangi bir yere monte edilebilmesidir.

Ray Spot Aydınlatma

Ray Spot Başlıkları

Başlıklar lambayı tutmayı sağlayan armatürlerdir. Her birinin içinde başlıkları rayın içindeki elektriğe bağlayan iki metal ucu olan bir parçası bulunur. Bu parçalar aynı zamanda kafayı raya kilitler ve sabit kalmasını sağlar.

Düz rayların halen çok yaygın olması gibi; halen en çok bilinen metal ray spot başlıkları da projektör ampulünü tutar ve istenilen yeri ışıklandırır.

Kastedildiği üzere artık alternatif ray aydınlatma başlıkları da bulunmaktadır. En yaygın olanıysa sarkıt armatürlerdir. Bunların birçok rengi ve şekli vardır. Çoğu için tek bir ampul yeterliyken; bazılarına mini bir avizede olduğu gibi birden fazla ampul gerekebilir.

Ray Spot Aydınlatma

Ray Spot Aydınlatma Kurulumu

Düz hat kesimli ve seçtiğiniz alana uygun ray spot sistemi yaptırmak istiyorsanız, işin bu kısmı için bir elektrikçiyle çalışabilirsiniz. İletkenlerin sürekliliği ve polaritesi (sıcak ve nötrün göreli konumu) tasarlandığı şekilde, parçaların düzgün bir şekilde birleştirilmesini sağlamak zor olabilir ki bunun doğru yapılması gerekir; aksi taktirde çalışması beklenemez. Ayrıca, bittiğinde mükemmel görünmesi için dokunuşlara da ihtiyacı vardır.

Bununla birlikte, isterseniz tasarımcı ve kurucu olabilirsiniz. Sadece başlıkları ve ampulleri değil; aynı zamanda farklı bir dekor istediğinize karar verirseniz, onları yerleştirebilir, efekti kontrol edebilir ve yerini değiştirebilirsiniz.

Ray Spotlar Nasıl Kullanılır?

Ray spotun bir konfigürasyonda kurulumu diğerinde olduğu kadar rahat olduğu için, genellikle mutfakların kıyısına köşesine ve önemli iş bölümlerinin ışık alması için kullanılır. Yuvarlak başlıklı kısım yürüdüğünüz yere ve çalışırken durduğunuz yer üzerinde çalıştırılabilir. Başlıklar tezgahlarınızda veya aletleriniz üzerinde çalışırken omzunuz üzerinden size ışık verecek şekilde yerleştirilebilirler. Alternatif olarak asılı başlıklar doğrudan ada masanın üzerinde çalıştırılarak yüzeyleri aydınlatabilir. Bu tüyoları atölyenizde, kulübelerinizde veya seralarınızda da kullanabilirsiniz.

Ray aydınlatma sistemi koridor gibi uzun ve dar alanları ışıklandırmak için de kullanışlı bir seçenektir. Duvara astığınız fotoğrafları veya çizimlerin her birini vurgulamak için duvardan üç veya dört metre uzağa metal başlıkları monteleyebilirsiniz. Yerleşik esnekliği ile ray spot, duvardaki bir şeyi değiştirdiğinizde de aydınlatmayı değiştirmenize izin verir. Gömmeli esneklik özelliği duvardaki bir eşyanın yeri değiştirildiğinde; ışıklandırmanın yerinin de değiştirilmesine olanak sağlar.

Ray Spot Aydınlatma

Ray aydınlatmasıyla banyoda yapılacak ufak bir numarayla başlıklar makyaj aynasının önünde duran kişinin yüzünü aydınlatacak şekilde monte edilir.

Eğer odanıza birkaç tane gömmeli ray spot yaptırmayı düşünüyorsanız, aydınlatmanın istediğiniz etkiyi yaratıp yaratmayacağı konusunu göz önünde bulundurmanızda yarar vardır. Gömmeli ray spotlar nispeten ucuz armatürler olmasına rağmen ekledikçe eklemeniz gerekebilir. Armatürün maliyetine ek olarak, bu ışıkların maliyeti ve karmaşık bir kurulumu olduğunu da göz ardı etmemek gerek. Kurulumundan sonra geri dönüş yoktur. Gömme armatürü sökmek, yeniden kurulumunu yapmak, kabloları veya tavandaki deliği onarmak sistemin kurulumu kadar ya da daha fazlasına mâl olabilir. Karşılaştırıldığında ray spot aydınlatmanın çok daha esnek, daha az masraflı ve bunlara ek olarak izleri yok etmenin veya onarmanın daha kolay olduğu görülür.

Gömme armatürler, aile odası gibi içinde aktivitesi bol, geniş bir alan için tam ihtiyacınız olan şey olabilirken; ray aydınlatması diğer alanlarda tercih edeceğiniz bir seçenek olabilir.

Ray Spot Aydınlatma

Ray Spotlarda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ray spotların şeritleri, armatürleri ve başlıkları birçok firma tarafından imal edilebilmekte ancak bu şirketlerin her birinin rayın iç kısmı ve baş kısmına giden konnektör için farklı bir tasarısı vardır. Başka bir deyişle, farklı şirketlerin imal ettiği spot başlığının her rayda çalışmama olasılığını göz önünde bulundurmak gerekir.

Bu sebeple ilk olarak beğendiğiniz başlıkları seçmeniz gerekmektedir. Ardından seçtiğiniz başlıkla bağlantıyı kuracak rayı alın ve sonrasında kurulumunu yapın veya yaptırın.

Bizi Instagram’dan da takip edebilirsiniz. instagram.com/evterapisi

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR