Ana SayfaBahçeRenkli Bahçe Tasarım Fikirleri

Renkli Bahçe Tasarım Fikirleri

Bugün itibariyle adını genellikle peyzaj mimarlığı kapsamında duyduğumuz renkli bahçe tasarım fikirleri olarak geldiğimiz noktayı bir hayli yansıtıyor. Bu nedenle bahçe tasarımına gösterdiğimiz özen bir övgüyü hakediyor. Bununla beraber geldiğimiz noktada görebiliyoruz ki pek çok eşyanın bahçe tasarımında karşımıza çıkabildiği ve bunlarla oluşturduğumuz tasarım fikirlerinin kişiliğimizi oldukça yansıttığı.

 Bahçe Tasarımı Nedir?

Bahçe tasarımı, kullanıcıların bahçeye evin içi kadar önem göstermesini sağladığı ve bunun için uğraştığı tasarım fikirlerinden biridir. Bahçe dekorasyonuna gereken önemin gösterilmesini evin dışı için oldukça önem arz etmektedir. Bununla beraber kişilerin kendi istedikleri renkleri, mobilyaları kullanmaları bahçe içerisinde geçirilebilecek zamanı arttırdığından kişinin ev dışında bir yerde vakit geçirmesini sağlar.

 Bahçe Tasarımı Neden Önemlidir?

Renkli Bahçe Tasarım Fikirleri

Bahçede yapılabilecek herhangi bir değişikliğin bahçe tasarımı olarak adlandırıldığını bilmekteyiz. Zaman içerisinde gelişen bahçe tasarımı anlayışı hız kazanarak artmaya devam etmiştir. Günümüz noktasında elbette bahçe dekorasyonunun en az evin içi kadar önemli olduğunu söyleyebilmek gayet mümkündür. Bunun getirdiği etkiler ile kişiler artık ev dışındaki alanlarına da vakit ayırarak orasını da güzelleştirmeye başlamıştır. Bu anlayıştan sonra evin içine gömülü dekorasyon fikirleri bir kenara atılarak ilgi bahçeye yönelmiştir. Aslında böylesi hiç şüphesiz kişilerin bahçeyle zaman geçirerek bir şeyler ekmesini, bundan faydalanmasını ve daha kaliteli vakit geçirmesini sağlamış ve buna katkıda bulunmuştur.

 Renkli Bahçe Tasarımında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Oldukça önemli bir konu olan bahçe tasarımında üzerinde durulması gereken bazı önemli detaylar vardır. Bu detaylara dikkat edildiği takdirde bahçe tasarımı olduğundan daha iyi ve şık durabilir. Bunlar ayrıca zamanını kaliteli geçirmek isteyen kullanıcıların da başvurduğu yöntemlerden bazılarıdır. Örneğin;

*Bahçe tasarımında göze hitap eden renklerin kullanılması şarttır

*Bahçede toprak mı yoksa beton mu veya her ikisi mi kullanılacağı kararlaştırılmalıdır

*Bahçenin tümüne hitap eden uyumlu bir renk anlayışı hakim olmalıdır

*Yeşilin sık kullanımı çevrenin daha doğaya yakın olması anlayışı ile örtüşebilir

*Oturma yerlerinin kullanımı kaliteli vakit geçirilmesini sağlayabilir

*Hakim tonların açık olanlardan seçilmesi bahçeyi daha aydınlık gösterir

gibi özelliklere dikkat edildiği takdirde pek çok şeyin değişebileceğini görürüz. Bunlardan biri elbette ortamın renk tonunun daha aydınlık olarak seçilmesi. Ortamın daha soluk ve karanlık olması istenmiyorsa açık tonların yaygınlaştırılması ile ferahlık sağlanabilir.

 Bahçe Tasarımında Renk Uyumu Nasıl Sağlanır?

Renkli Bahçe Tasarım Fikirleri

Belirli bir ton belirleyerek o tonların dışına çıkılmaması kişi açısından oldukça faydalı bir yöntem olacaktır. Eğer renk seçimi daha tercih edilmemişse bilen birinden yardım da alınabilir. Bu akıldaki soru işaretlerini gidermek için bir yöntem olarak seçilebilir. Birbirine zıt tonların seçilmesi evin içinde olduğu gibi her zaman bir uyum getirmeyebilir. Belki de ton olarak tercih edilebilecek renkler daha kısıtlayıcı olursa herhangi bir kararsızlığın önüne geçilebilir. Bunlar sadece küçük öneriler eğer renkler zıt olarak seçilmek isteniyorsa aklınıza yatmayan renkleri seçmemeli ve orada kendinizin bulunacağını aklınızdan çıkartmamalısınız. Böylece sonradan yaşanabilecek sorunların önüne geçerek zevkinize hitap eden tonları kullanmış olursunuz.

 Bahçe Tasarımı Fikirleri Nasıl Oluşturulmalıdır?

Bahçe tasarımı fikirlerinde yapılan pek çok yanlış vardır denebilir. Az önce saydığımız gibi elbette renklerin doğru kullanımı oldukça önemlidir. Fakat sonrasında mobilyaların tercihinde de yaşanabilecek problemler vardır. Bunlara da birazdan değineceğiz. Ancak şimdilik mobilyanın yanlış kullanımına dikkat etmek gerekir. Bunun üzerinde durabilmek mobilyaların yanlış ortamlarda bulunmasını engelleyecektir. Eğer ki tercihiniz bir gece lambasından yana olduysa bunu koyabileceğiniz ortam bir hayli sınırlıdır. Çünkü üzerine düşünmek onu en iyi ışık saçan ve görsel olarak en iyi etkileyen yere koymanın yollarını aramak demek olacaktır. Böylece mobilyayı en doğru ve en kullanışlı yere koymuş olacak ilerleyen günlerde mobilyanın yerini değiştirmek zorunda kalmayacaksınız. Bahçe tasarımı fikirleri elbette bununla kalmıyor koyabileceğiniz masaların ahşaptan yana kullanımı da sizin açınızdan oldukça fayda sağlayacaktır. Ahşapta diğer mobilyaların yaşandığı gibi sorunlar yaşanmaz, kullanımı oldukça kolaydır ve bu size avantaj kazandırır.

 Bahçe Tasarımında En Önemli Mobilyalar Hangileridir?

Bahçe tasarımında en önemli mobilyalardan biri hiç şüphesiz kullanabileceğiniz koltuklar, sandalyelerdir. Eğer bahçeyi tam olarak bahçe gibi düzenlemek istiyorsanız da toprak kullanımı, taş kullanımına oldukça dikkat etmelisiniz. Bu nedenle bahçede ışıklandırma yapılmalı ve ortamın soluk olmasından kaçınmalısınız. Göz yoracak şekilde dekorasyon fikirlerine uzak bakmalı ve eğer aklınızda soru işareti varsa yanlış bir şeye karar vermeden önce araştırma yapmalısınız. Elbette herkesin bahçe tasarım fikrini çok iyi bildiğiniz kimse iddia edemez bu nedenle iyice bir sitelere göz atıp kafanızda ne istediğinizi netleştirmelisiniz. Sonrasında bahçe tasarım fikirleri oldukça kolaydır ne istediğinize karar verdikten sonra bunun dışına çıkmayacak ve istediğiniz bahçeye sahip olacaksınız. Eğer bahçe tasarımı fikrini daha önce düşünmüşseniz az çok ne istediğinizi biliyorsunuzdur böylece zaman içerisinde çok daha iyi bir bahçeye sahip olabilirsiniz.

 Tasarım Fikirlerinde Unutulmaması Gerekenler

Bahçe tasarımında atlanmaması gereken bir şey var ki o da elbette çiçeklerin kullanımıdır. Mutlaka unutulmamalı ve en uyumlu çiçeklerin kullanılması şarttır. Koltuklarda da renk tercihine dikkat edilmeli ve gereken uyum sağlanmalıdır. Işık kullanımını mobilya yanında kullanarak da çarpıcı bir detay yakalamış olabilirsiniz. Çiçek tercihini kendi zevkinizden yana kullanmak ve onlara iyi bakmak önemlidir. Ayrıca bahçede açık renklerin kullanımı ve belki de özel alanların olabilmesi kişisel olarak kaliteli vakit geçirilmesini sağladığından size kendinizi iyi hissettirebilir. Bu gibi detayların üzerinde durarak aslında bahçeyi sandığınızdan daha önemli bir alan haline getirebilir ve bahçede daha sık vakit geçirebilirsiniz ayrıca evdekilerin de mutlu olacağına eminiz.

Bahçe Tasarımı hakkında daha fazla içerik için: https://evterapisi.com/bahce/

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR