Ana SayfaDekorasyonRenkli Mutfak Tasarımları

Renkli Mutfak Tasarımları

Son dönemin modası renkli mutfaklar ile içiniz açılıyor. Her zevke uygun eskitme, renkli mutfak tasarımları ya da vintage mutfak renkleriyle olduğundan farklı bir görünüme kavuşacak olan mutfağınızdan çıkmak istemeyeceksiniz. Teknolojinin gelişmesi ile akrilik mutfak dolapları, mutfaklara renkli bir hava sunuyor. Dekoratif ürünlerle birlikte uyumlu bir renk yakalayabilir, kendi tarzınızı yansıtabilirsiniz.

Mutfaklarda geçmişte kullanılan koyu renkler, yerini renkli tasarımlara bırakıyor. Yeni nesil tarafından her ev farklı bir estetiğe kavuşuyor. Her odanın aynı renklere sahip olması artık zorunlu değil. Hal böyle olunca dilediğiniz odayı bambaşka tarzda dekore edebiliyorsunuz. Her odaya açılan kapıdan farklı bir dünyaya girecek kendinizi daha mutlu hissedeceksiniz.

Renkli Mutfaklarda Hangi Renkler Kullanılır?

Renkli Mutfak Tasarımı

Ahşap mutfakların dayanıklı olması kullanılan ağaç kalitesine bağlıdır. MDF malzeme bu anlamda mutfakta kullanılan en kaliteli malzemeler arasındadır. Mutfak dolap kapaklarında ise akrilik malzemeler tercih edilir. En fazla renge sahip olan akrilik dolaplar sayesinde daha şık bir görünüm elde edebiliyorsunuz. Parlaklığı mutfağınıza modernlik katacak yapıya sahiptir. Yer döşemeniz ile uyumlu olan lake ve akrilik dolaplar parlak kullanıldığında büyük fayans döşemelerine renk katar.

Renkli Mutfak Seçiminde Dekorasyon Nasıl Olmalı?

Renkli mutfak seçimlerinizde dekorasyonu seçmeniz için öncelikle tüm kullanılan malzemelerin uyumuna dikkat edilmelidir. Kahvaltınızı, öğle yemeğinizi, en özel yemek hazırlıklarınızı yapacağınız mutfağınızı seçerken rengine önem vermelisiniz. Öncelikle mutfak tarzınızı ve mutfak ölçünüze uyumlu tasarımı tercih etmekle işe başlayabilirsiniz.

Renkli mutfak seçerken;

  • Aydınlatma
  • Mutfak büyüklüğü
  • Evinizin ağırlıklı tarzı
  • Mutfak malzeme renkleri ile uyumu
  • Zemin malzemesi ile uyumu
  • Duvar boyası ile uyumu
  • Kullanışlı yapısı

Renkli mutfak seçiminizde dikkat etmeniz gereken bu unsurlar ile daha uyumlu bir mutfağa sahip olabilirsiniz. Seçmek istediğiniz renklerde zemine uygun olması ve mutfak büyüklüğüne uyumu önemlidir. Mutfak büyüklüğü küçük ise daha açık tonlarda renkler tercih etmeniz alanı olduğundan daha ferah gösterebilir. Küçük mutfaklarda koyu ve ahşap kullanımı alanı küçük gösterebilir.

Renkli Mutfaklarda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Renkli mutfak tercih ederken dikkat etmeniz gereken ve ileride büyük sorunlar çıkarma ihtimali olan bazı detaylara öncelik vermelisiniz. Renkli mutfaklarda renklerin zamanla solmaması için güneş ışığına dayanıklı malzemeden üretilmiş olması, boyanın atmaması ve ahşap malzemenin şişmemesi önemlidir. Bunun için en doğru seçim akrilik malzemedir diyebiliriz. Lake kullanımı da dayanıklı yapısıyla tercih edilebilir. Akrilik malzemenin ilk çıktığı zamanlarda çizilme sorunları vardı. Artık teknoloji ile geliştirildi ve solma, çizilme gibi problemler tamamen ortadan kaldırılır.

Renkli Eskitme Mutfaklar

Renkli Mutfak Tasarımı

Eskitme modeller Vintage modasını yansıtan ve günümüzde en fazla tercih edilen modeller arasındadır. Mat görünümü, eskitme havası ve dönem renkleri ile farklı bir hava katan estetikliğe sahiptir. Mutfağınızın yeterli büyüklükte olması ile orta alanda hazırlık masası olması mutfağınızı dönemin güzelliğine götürecektir. Mavi, su yeşili, yeşil, gri kahve tonlarında uygulanan eskitmelere dilediğiniz renkleri ekleyerek kendi tarzınızı mutfağınıza yansıtırsınız.

Renkli Mutfakların Avantajları

Renkli mutfakların tercih edilmesinde en büyük sebepler arasında yaydığı enerjidir. Güne başladığınızda renkli bir mutfakta yapacağınız kahvaltı, sevdiklerinizle çok eğlenceli bir zaman yaşamanızı sağlar. Renkli mutfakların evinize kattığı enerji de azımsanacak bir durum değildir. Renkler kişiliğinizi yansıtan ve evin size ait olduğunu gösteren tercihlerdir.

En önemli detay ise oldukça vakit geçirdiğiniz mutfak dolap renginin içinizde uyandırdığı mutluluk hissidir. Renkli mutfaklardan çıkan her yemek ve kahvaltı daha özenli oluyor. Küçük olan mutfağınızı daha geniş hale getirerek evinizin her karesine dokunuyorsunuz. Daha sade renklerde duvar boyası ve zemin tercih edecek, mutfak dolabınızın rengi yeterli olacak.

Renkli Akrilik Mutfak

Renkli mutfaklar denildiğinde akıllara dayanıklı yapısıyla akrilik mutfak geliyor. Renk seçenekleri geniş olan akrilik mutfakların parlak görünümü seramik zemin ile birleştiğinde uyumlu oluyor. Aydınlatma seçiminizle ışıl ışıl parlayan akrilik mutfak dolaplarınız, mutfağınıza daha hijyenik bir görünüm sunuyor. Parlak yapısının yanı sıra buhar, güneş ışını, sıcaklık ve nem gibi koşullara dayanıklılığı ile bilinen ve bu nedenle çoğunlukla tercih edilen akrilik mutfaklar kullanışlı yapıdadır. Akrilik mutfağın aynı zamanda çizilmez yapısı mutfak malzemeleri nedeni ile deforme olan ve rengini kaybeden sorunları da ortadan kaldırıyor.

Renkli Mutfak Tasarımında Zemin Seçimi

Renkli mutfak tasarımlarında tercih edeceğiniz zeminin ahşap parke, seramik ya da granit gibi ürünlerden olması mutfak tasarımınızı belirlemenizde etkilidir. Renkli mutfaklar oluştururken öncelikle duvar, mutfak rengi, zemin ve aksesuarlardan birini ana malzeme olarak belirlemelisiniz. Belirlediğiniz dekorasyona uygun olarak diğer dekorasyon işlemlerinizi ve mutfağınızı seçmeniz daha akıllıca olur.

Aksi halde birbiriyle uyumsuz birçok görünüm elde edebilirsiniz. Zemin seçimi olarak seramik tercih etmeniz halinde mutfağınızın renkli olması neden ile desensiz ve tek renk seçim yapmanız işinizi kolaylaştırır. Beyaz seramikler kullandığınızda mutfağınızı hem hijyenik gösterirsiniz hem de mutfak renginizi ortaya çıkarmış olursunuz. Evin diğer bölümlerine seçtiğiniz kadar özenli olmanız, aydınlatma sisteminden mutfak malzemelerine kadar uyum yakalamanız gereklidir.

Renkli Mutfak Tasarımları Maliyetleri

Renkli mutfak oluşturmanız için düz ve sade renklerde mutfak dolaplarınıza renk katmak adına renkli lambalar, mutfak malzemeleri kullanabilirsiniz. Renkli dolaplarda ise daha sade ve uyumlu renkler yeterli olacaktır. Ahşap ve eskitme mutfaklarda kullanacağınız parke renkleri alanı daha küçük ya da büyük bir görünüme kavuşturabilir.

Renkli mutfakların vazgeçilmezi olan birçok mutfak malzemesini renkli seçerek mutfak tasarımınıza renk katabilirsiniz. Uygun maliyetleri göz önünde bulundururken uzun süreli kullanacağınız mutfak ürünlerini tercih etmelisiniz. Sunta malzemelerden uzak durmalı uzun yıllar kullanacağınız dayanıklı modelleri tercih etmelisiniz. Renkli mutfaklarla kendinizi her zaman daha enerjik hissedeceksiniz.

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR