Ana SayfaKüçük Ev AletleriRobot Süpürgeler Hakkında Sık Sorulan Sorular

Robot Süpürgeler Hakkında Sık Sorulan Sorular

Akıllı robot süpürgeler son 1-2 yılda hızla hayatımıza girdi ve yayılmaya devam ediyor. Robot süpürge fiyatları artık ulaşılabilir düzeyde ve kullanıcılara sağladığı rahatlık çok fazla.

Sizlere rehber olması amacıyla daha önce En İyi Robot Süpürge Modelleri ve Özellikleri ve Robot Süpürge Alacaklara Tavsiyeler başlıklı iki içerik hazırlamıştık. Bu içeriğimizde ise robot süpürge satın almak isteyenlerin ya da kullanmaya yeni başlayanların sorularına yanıt veriyoruz.

Cevabını bulamadığınız sorularınızı sayfanın en altındaki yorum kısmından sorabilirsiniz. En kısa zamanda yanıtlamaya çalışacağız.

Xiaomi Robot Süpürge DND Modu Nedir?

DND, İngilizce “Do Not Disturb” kelimelerinin kısaltmasıdır. Türkçe anlamı “Rahatsız Etme”dir. DND modu ise akıllı robot süpürgenin belirlediğiniz saatlerde çalışmasını engelleyen seçenektir.

Örneğin akşam saat 22:00 ile sabah 8:00 arasında çalışmasını istemiyorsanız DND modunu aktif edip, saat ayarlarını yapabilirsiniz. Süpürgeniz belirlediğiniz bu saatlerde çalışmayacaktır.

Robot Süpürge Karanlıkta Çalışır mı?

Robot süpürge yönünü sensörler aracılığıyla bulduğu için karanlıkta rahatlıkla çalışabilir.

Robot Süpürge Koltuk Altına Girer mi

Robot Süpürge Koltuk Altına Girer mi?

Robot süpürgelerin yükseklikleri genellikle 9 cm ile 10 cm arasındadır. Eğer koltuğunuz 10 cm’den daha yüksekse, süpürgeniz koltuk altına rahatlıkla girip temizlik yapabilir.

Robot Süpürge Eşikten Geçiyor mu?

Eşikten geçme kabiliyetleri süpürgelerin marka ve özelliklerine göre değişiklik gösteriyor. 2,5 cm yüksekliğe kadar eşik aşabilen süpürgeler mevcut. İncelediğiniz robot süpürgelerin teknik özelliklerindeki “Aşılabilir Engel” kısmında kaç cm yüksekliği aşabildiğini görebilirsiniz.

Robot Süpürge İsim Önerileri

Türkiye’de robot süpürgelere en çok Katya ismi konuluyor. Nedeni ise Aşk-ı Memnu dizisindeki hizmetçi Katya karakteridir. Yaratıcı isim önerileri için bu Ekşi Sözlük’e bakabilirsiniz.

Robot Süpürgeye Deterjan Konulur mu?

Üreticiler kullanım kılavuzlarında deterjan (yüzey temizleyici) kullanmayı önermiyorlar. Nedeni ise su tankının ya da suyun temas ettiği parçaların zarar görebileceğidir. Ayrıca suyun geçtiği küçük kanallar tıkanabilir.

Robot Süpürge Şarj İstasyonu

Robot Süpürge Sürekli Şarjda Kalmalı mı?

Çoğu akıllı ürünler gibi robot süpürgeler de lityum pille çalışır ve şarjı dolduğunda şarj etmeyi keserler. Bu yüzden süpürgenizin devamlı şarjda kalması problem olmaz.

Robot Süpürge Merdiven

İki Katlı (Dubleks) Evde Robot Süpürge Nasıl Çalışır?

Robot süpürge merdivenleri inip çıkamadığı için dubleks evlerde kullanımı çok pratik olmaz. Bunun yanında genellikle her süpürgenin tek bir haritası bulunuyor. Dolayısıyla tek katınızın haritasını çıkardıktan sonra sadece o katta kullanabilirsiniz.

Ancak bazı modellerde iki kat için haritalama yapabilir ve dubleks evlerde kullanabilirsiniz. Roborock S5 Max dubleks evlerde kullanılabiliyor. Harita yönetiminden tek katlı ya da çok katlı seçeneklerinden evinize uygun olanı seçebiliyorsunuz. Sonrasında 4 farklı haritaya kadar haritalama yapabilirsiniz. Süpürgeniz bulunduğu kata göre doğru haritayı algılayacaktır.

Satın almadan önce mutlaka araştırmanızı öneririz. Bu arada akıllı robot süpürgeleriniz merdivenden kesinlikle düşmez, içiniz rahat olsun.

Robot Süpürge Kurulumu

Robot Süpürge Kurulumu Nasıl Yapılır?

Kurulum işlemi marka ve modele göre değişiklik gösterir. Kullanım kılavuzunda sizi yönlendiren bilgiler mevcuttur. Öncelikle evinizde wifi ağı olmalı ve robot süpürgenizin uygulamasını telefonunuza indirmelisiniz. Sonrasında kılavuzdaki yönergeleri izleyerek kurulum yapabilirsiniz.

Xiaomi Vacuum Mop Pro ve Roborock S5 Max Kurulumu

 • İki ürünün kurulumu da birbirine benzerdir. Öncelikle kullanma kılavuzunda yer alan kare kodu okutup cihazınızın uygulamasını telefona yüklemelisiniz.
 • Uygulamayı yükledikten sonra, uygulama sizden erişim izinleri isteyecek. Bunların tümünü onaylayabilirsiniz. Örneğin süpürgeniz temizliği bitirdiğinde ya da bir yerde sıkışıp kaldığında size bildirim gelmesi faydalı olacaktır.
 • Daha sonra bir hesap oluşturmanız gerekir. Hızlı olması açısından SMS ile hesap oluşturmanızı öneririz.
 • Hesap oluşturduktan sonra cihaz eklemeye basıp cihazını ekleyebilirsiniz. Telefonunuzun bluetooth’u açık olmalı.
 • Cihazınızı seçtikten sonra süpürgenizin üzerindeki iki tuşa birden basarak wifi ayarlarını resetlemelisiniz. Sonrasında uygulamadan evinizin wifi ağınızı seçip şifrenizi girmelisiniz.
 • Bu aşamanın ardından uygulama size bir ağ adı göstererek telefonunuzu bu ağa bağlamanızı isteyecek. Telefonunuzu bu wifi ağına bağlamalısınız. Bu ağa bağlandıktan sonra uygulamaya geri döndüğünüzde kurulum işleminin başladığını göreceksiniz.
 • Kurulum bittikten sonra başlangıç ayarları bölümüne geçeceksiniz. Burada cihazınıza isim verebilirsiniz. Başlangıç ayarlarını da bitirdikten sonra ilk süpürmeyi yapabilirsiniz.

Robot Süpürge Haritalaması Nasıl Yapılır?

Süpürgeniz ilk kullanımda çalıştığı yerlerin haritasını çıkarır. Burada önemli olan süpürgenin çalışmasına engel olacak kabloların, yerdeki eşyaların vb. toplanmış olması. Tüm odaların kapılarının açık olması da gereklidir.

Eşik farkı olan odalarınız varsa ve bu odaları da temizlemek istiyorsanız eşiklere koyacağınız rampalar süpürgenin sorunsuz çalışmasını sağlayacaktır. Robot süpürgeniz evin bölümlerini dolaşıp bir harita çıkaracaktır.

Haritalama işlemi bittikten sonra haritayı düzenleyebilir (odaları bölme, birleştirme gibi) ve odalara isim verebilirsiniz. Süpürgenizin girmesini istemediğiniz yerleri “yasak yer” olarak işaretleyebilirsiniz.

Robot Süpürgede Navigasyon Ne İşe Yarar?

Robot süpürgeler ilk temizlemede evinizin haritasını çıkarır. Sonraki temizleme işlemlerinde bu haritayı kullanarak çalışır. Navigasyon süpürgenizin yönünü bulmasını sağlar.

Robot Süpürge Öneri

Robot Süpürge Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yeni yayılan bir teknoloji olduğu için çoğu kişinin robot süpürgeler hakkında bir fikri yoktur. Bu yüzden satın alma kararı vermeden önce detaylı bir araştırma yapmanızda fayda var. Aşağıda yazdığımız bir kaç madde, bir çerçeve çizmenizi sağlayıp seçenekleri azaltarak doğru karar vermenize yardımcı olacaktır.

 • Ayırabileceğiniz bütçe
 • Fiyatı
 • Akıllı olup olmaması
 • Mop (paspas) özelliğinin olup olmaması
 • Su tankının makinede sürekli kalıp kalmaması. Burada bir açıklama yapmak gerekiyor. Bazı robot süpürge modellerinde toz haznesi ile su tankı aynı yere takılıyor. Cihazınızı aldığınızda sadece toz haznesi ve su tanklı toz haznesi birlikte geliyor. Sadece süpürge işlemi yapacağınız zaman toz haznesini takmanız, hem süpürge hem paspas yapacağınız zaman su tanklı toz haznesini takmanız gerekiyor. Su tanklı toz haznesinin toz biriktiren kısmı küçük olduğu için sürekli kullanmak pratik olmuyor. Bazı modellerde ise su tankı ve toz haznesi makine üzerinde ayrı yerlerde bulunur. Dolayısıyla hazneleri çıkarıp takmak zorunda kalmazsınız. Bu size pratiklik sağlar.
 • Markası
 • Garantili olup olmaması
 • Yetkili servislerinin olup olmaması
 • Uygulamasının düzgün çalışıp çalışmaması
 • Ebatları
 • Şarj olma süresi ve pil ömrü
 • Emiş Gücü

Robot Süpürge

Robot Süpürge Sanal Duvar Ne İşe Yarar?

Sanal duvar, robot süpürgenizin girmesini istemediğiniz alanları belirtmeye yarar. Örneğin kolayca devrilebilecek bir lambaderiniz ya da zarar görebilecek bir çiçeğiniz var. Uygulamadaki harita üzerinde bu objelerin etraflarına sanal duvar çizerek süpürgenizin bu alanlara girmesini engelleyebilirsiniz.

No Go Zone Ne Demek?

“No go zone” girilmeyecek alan demektir. Süpürgenizin girmesini istemediğiniz alanların önüne çizgi çekerek “No go zone” oluşturabilirsiniz. Sanal duvar ile hemen hemen aynı anlama gelir.

No Mop Zone Ne Demek?

“No mop zone” mop (paspas) yapılmayacak alan demektir. Süpürgeniz, temizleyeceği alandaki “no mop” olarak işaretlediğiniz yeri (genellikle halılar) paspas yapmaz.

No Mop Installed Ne Demek?

“No mop installed” süpürgenize mopun takılmadığı uyarısıdır.

Robot Süpürge

Robot Süpürge Varken Büyük Süpürgeye Gerek Var mı?

Robot süpürgelerin genişlikleri ortalama 30-35 cm’dir. Dolayısıyla evinizdeki her yere girip temizleyemezler. Bu yüzden evinizde robot süpürge olsa da başka bir elektrikli süpürge olması gerekir.

Robot Süpürge Halıyı Süpürür mü?

Robot süpürgeler halıları rahatlıkla süpürebilir.

Robot Süpürge mi Normal Süpürge mi?

İki süpürgenin avantajları ve dezavantajları vardır. İhtiyaçlarınıza göre karar vermeniz doğru olacaktır. Aşağıdaki karşılaştırma karar vermenize yardımcı olacaktır.

 • Robot süpürgeler kendi kendine temizler ancak evin tüm bölgelerini temizleyemez.
 • Robot süpürgelerin fiyatları yüksektir, normal süpürgeler daha uygun fiyatlıdır.
 • Robot süpürgelerin toz hazneleri küçüktür. Sık sık boşaltmanız gerekir.
 • Robot süpürge ile temizlik daha uzun sürer.
 • Robot süpürgelerin şarjı bitebilir ve temizliği bitirebilmek için şarj olmasını beklemelisiniz.
 • Robot süpürgelerin yedek parçaları daha pahallıdır.
 • Normal süpürgeler daha yüksek emiş gücüne sahiptir.

Robot Süpürgelerin Filtreleri Yıkanır mı?

Robot süpürgelerin filtreleri yıkanabilir. Filtreyi temizlemek için bir kaç saat suda bekletip sonrasında durulayabilirsiniz.

Xiaomi Anormal Ekipman Uyarısı Ne Demek?

Robot süpürgeniz bir yerde sıkıştığında kendini durdurur ve “Anormal Ekipman” uyarısı verir. Sıkıştığı yerden kurtarınca sorun düzelir.

Robot Süpürge

Robot Süpürge Merdiven Çıkıyor mu?

Robot süpürgeler merdiven inemez ve çıkamaz. En fazla 2-3 cm yükseklikten geçebilir. Bu yükseklik süpürgenin marka ve modeline göre değişiklik gösterir.

Robot Süpürge Her Yeri Temizler mi?

Robot süpürgeler girebildikleri yerleri temizler. Süpürgenin dolaştığı yerlerde 30-35 cm’den daha dar bir alan varsa buraya giremeyeceği için temizleyemez. Yine yaklaşık 10 cm’den daha alçak yerlere giremez, 2-3 cm’den daha yüksek yerlere çıkamaz.

Robot Süpürge Koltuk Süpürür mü?

Robot süpürgeler koltukların üzerine çıkamayacağı için, koltukları süpüremezler. Robot süpürgeler koltuk ve kanepe gibi yüksek alanları temizleyemez.

Robot Süpürge Kullanışlı mı?

Her ne kadar tüm alanları (koltuk üzeri, dar alanlar vb.) temizleyemeseler de evinizi yorulmadan temizleyeceğiniz için “robot süpürgeler kullanışlıdır” diyebiliriz.

Akıllı Robot Süpürge Ne İşe Yarar?

Robot süpürgeler (Temizlik robotu) evinizin istediğiniz bölgesini ya da tamamını, sizin istediğiniz bir zamanda, siz evde olmasanız bile temizlemeye yarar.

Robot Süpürge Her Gün Kullanılır Mı?

İsterseniz her gün kullanabilirsiniz. Her gün kullanmanız -diğer tüm elektronik cihazlarda olduğu gibi- süpürgenizin ömrünün daha çabuk dolmasına neden olabilir.

Robot Süpürge Şarj Olduktan Sonra Ne Yapılır?

Robot süpürgeniz işini bitirdikten sonra şarj istasyonuna döner ve kendini şarj etmeye başlar. Şarjı dolduktan sonra şarj istasyonunda kalmaya devam etmeli. Bir şey yapmanıza gerek yok.

Robot Süpürgenin Şarjı Ne Kadar Gider?

Robot süpürgelerin şarjı marka ve modele göre değişkenlik gösterir ancak hemen hepsi ortalama büyüklükteki bir evi süpürecek kadar yeterlidir. Satın almadan önce araştırma yapmanızı öneririz.

Robot Süpürge Ne Sıklıkta Kullanılır?

Robot süpürgelerin evdeki diğer elektronik aletlerden bir farkı yoktur. İstenilen sıklıkta kullanılabilir.

Robot Süpürge Mobilyaya Zarar Verir mi?

Robot süpürgeler çalışırken yönlerini sensörler aracılığıyla bulur. Herhangi bir mobilyaya yaklaştığı zaman bunu algılar ve çarpmadan durabilir. Çarparsa da mobilyaya zarar verecek sertlikte olmaz.

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

1 YORUM

 1. hep bu karta mevzunu merak etmiştim. 70 yaşındaki ninem bile yanı ismi istemişti. psikolojik alt yapısı diziymiş demek. diziyi hiç izlemedim bilmiyordum.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR