Ana SayfaAlışveriş ÖnerileriRobot Süpürge Alacaklara Tavsiyeler

Robot Süpürge Alacaklara Tavsiyeler

Günümüzde teknolojinin en yararlı nimetlerinden biri olan robot süpürgeler, insanların daha pratik bir şekilde evlerini temizlemelerini sağlıyor. Üstelik harita özelliği bulunan modeller, başında bir insan olmaksızın kendi kendine temizlik yaptıktan sonra şarj istasyonuna geri dönme özelliğine sahip. Peki, en iyi akıllı robot süpürge modelleri hangileri; robot süpürge kullanıcı yorumları neler diyor?

Neler Okuyacaksınız?

Ev temizliği, oldukça detaylı olan bir konu. Klasik süpürgelerin ağır olması, gürültü çıkarması, kablo dolaşması ve en önemlisi insan gücü gerektirmesi ile büyük bir zorluk oluşturarak, temizlik serüvenini adeta işkenceye çevirebiliyor. Çıkardığı yüksek gürültü nedeniyle istendiği zaman çalıştırılamadığı için bazı zamanlar sorun oluşturabiliyor. Ancak teknoloji ile beraber gelen robot süpürgeler, bu duruma bir son getiriyor…

Robot Süpürge

Son teknolojinin ürünü olan robot süpürgeler, kablo ya da hortum sorunu olmadığı için, kullanıcısına büyük bir kolaylık sağlamasının yanı sıra, kullanıcısı olmasa bile otomatik olarak belirlenen alanları, önceden belirlenen zamanlarda kendi kendine temizliyor.

2021 model robot süpürgeler, oldukça küçük boyutlu olduğu için, her yere sığabilen, pratik bir yapıya sahip. Bu nedenle artık “süpürge nereye koyulmalı?” meselesi de son buluyor.

Robot Süpürge Kontrol

Robot Süpürge Ne İşe Yarar?

Bu süpürgeler oturduğunuz yerden, uzaktan kumanda ya da bir akıllı telefon uygulaması ile çalışabilme özelliğine sahip. Böylece hiçbir sorun çekmeden ve yorulmadan süpürge yapmak kolay hale geliyor. Yiyecek kırıntılarından evcil hayvan tüylerine ve tozlara kadar her şeyde etkili olan robot süpürgeler, oldukça pratik bir temizlik yardımcısıdır.

Robot Süpürgelerin Özellikleri

Robot süpürgelere temel olarak baktığımızda, her elektrikli süpürge ile aynı mantıkla çalışıyor. Burada tek fark, tüm işi kendi başına, sizin girdiğiniz komutlar dâhilinde yapması.

Yani robot süpürgeler, efor sarf etmeden oturduğunuz yerden evinizi temizlemenizi sağlayan akıllı makinelerdir. “Nasıl bir robot süpürge almalıyım?” sorusunu soran kullanıcılar ise, öncelikle ihtiyaçlarını göz önünde bulundurmalıdır.

Özellik bakımından da kullanıcılara büyük kolaylıklar sunan süpürgeler, henüz yeni yeni yaygınlaşsa da; sanıldığından çok daha akıllı!

Temizlik bittiğinde ya da şarjı azaldığında, şarj istasyonuna otomatik olarak dönerler. Bazı modellerde otomatik olarak hazne boşaltma özelliği de bulunuyor. Buna ek olarak, zamanlama özelliği sayesinde, evde olmasanız bile Wi-Fi ağına bağlı olan süpürgenizi uzaktan çalıştırabilir ya da zamanı gelince otomatik olarak belirlenen alanları temizlemesini sağlayabilirsiniz.

Robot Süpürge Nasıl Çalışır?

Robot süpürgelerin pek çoğunda bir alanı temizlemek için otomatik mod bulunuyor. Bu seçeneği akıllı uygulama üzerinden, uzaktan kumandadan ya da robot süpürgenin üzerinde mevcut bir tuştan aktif edebilirsiniz.

Robot süpürgelerin çoğu bir program dâhilinde de çalıştığı için, belirli zamanlarda ve evde olmadığınızda temizlik yaparak büyük yarar sağlıyor.

Robot Süpürge Halı

Temizlik Seçenekleri

Pek çok robot süpürge, otomatik olarak ya da kullanıcı tarafından girilen verilere göre, farklı yüzeylerde en verimli sonucu alabilmek için vakum ve temizlik özelliklerini değiştirme imkânını sunuyor. Buna ek olarak belirli bir alanda daha yoğun temizlik yapılması gerekiyorsa, konsantrasyon seçeneği ile detaylı ve derin bir temizlik yapabilmekte. Eğer isterseniz aynı alanı 1-2 kez süpürmesi için ayarlayabilirsiniz. Benzer olarak sadece duvar kenarlarının süpürülmesini tercih ediyorsanız, robot süpürgeye gerekli komutu girerseniz, sadece belirttiğiniz alanlar temizlenir.

Navigasyon

Pek çok kişi, akıllı robot süpürgelerin neye göre hareket ettiğini ve merdivenlerden nasıl düşmediğini merak ediyor. Çokça merak edilen bu konuya yanıt vermek gerekirse sihirli cevabımız “navigasyon”. Robot süpürgeler her ne kadar komut ile çalışsa da, temizlik yapabilmesi için tabi olarak çevresini algılaması şarttır. Aksi takdirde masa ayakları ve mobilya gibi engellere çarpıp takılabilecek ya da merdivenden düşebilecektir. Bu durumda robot süpürgeler hiçbir işe yaramayacaktır.

Buna karşılık akıllı robot süpürgeler, navigasyon ve sensörler ile çevresinde bulunan nesneleri algılar; böylece çarpmadan yoluna devam edebilir. İçerisinde bulunan yükseklik sensörü, hareket esnasında ileride zemine olan mesafenin arttığını tespit ederse, robot süpürgeyi bilgilendirdiği için merdiven kenarına geldiğinde durarak, düşmeden işine devam edebilir.

Buna ek olarak bazı robot süpürge modellerinde, temizlik rotasında mevcut kirleri belirlemeye yardımcı bazı sensörler de bulunur. Bu sensörler, eğer kir ve toz bir yerde daha fazlaysa, temizleme seçeneğini otomatik bir şekilde ayarlar. Bu sayede siz evde olmadığınızda akıllı robot süpürgeniz, girdiğiniz komutlara uygun bir şekilde, herhangi bir sorun çıkmadan evinizi temizleyecektir.

Haritalama

Robot süpürgelerin bazılarında, haritalama imkânı veren sensörler de bulunur. Bu sensörler 360 derecelik açıyla, sensör tipine göre kamera ve lazer yansımalarını kullanarak bir harita oluşturur. Bu harita sayesinde önceden temizlediği alanlardan tekrar geçmek yerine, daha önce geçmediği bölgelere yönelir. Eğer şarjı kritik seviyeye düşerse, şarj olup geri döndüğünde temizliğe kaldığı yerden devam eder.

Yasak Yerler

Robot süpürgenin girmesini istemediğiniz odalar mı var? Bu durumda engelleme özelliği kullanılabilir. Sanal şeritleri ya da manyetik şeritleri, robot süpürgenin girmesini istemediğiniz alanlara koyarsanız, sensörleri ile bunları görerek, yolunu değiştirecektir.

Robot Süpürge Koltuk Altı

Robot Süpürge Boyutu

Robot süpürge boyutu neden önemlidir? Yatakların ve koltukların altları gibi alçak yerlerde, ya da  dolap araları gibi dar yerlerde çalışabileceğini de göz önünde bulundurarak evinizdeki eşyalara uygun boyutlu olanları seçmelisiniz. Evinizde böyle alanlar varsa ve büyük boyutlu akıllı robot süpürge satın alırsanız, süpürgeniz bu alanlara giremeyecek, girse bile sıkışıp kalabilecektir.

Kablosuz İnternet

Teknolojinin gelişmesi ile beraber, kablosuz internet ya da Wifi pek çok alanda kullanılır hale geldi. Bu kapsamda robot süpürgeler, kablosuz internet sayesinde uzaktan kumanda ya da akıllı telefon ile kolayca yönlendirilebiliyor.

Tüm bu özellikler, bir robot süpürgenin kapasitesini ve ne kadar kaliteli olduğunu göstermektedir. İyi ve kaliteli süpürgeler, tahmin edilebileceği üzere daha pahalıdır. Ancak satın almadan önce tüm robot süpürgeleri karşılaştırmanızda da fayda var. Zira aradığınız özellikler daha uygun fiyatlı bir model mevcutsa, bunu tercih edebilirsiniz.

Her akıllı robot süpürge modelinin özellikleri farklı olabileceği için bazı düşük fiyatlı modeller, diğerlerine göre aynı kalitede ve daha az fiyatta olabilmektedir. Bu nedenle tavsiyemiz, satın almadan önce birden fazla robot süpürgesi modelini incelemeniz ve buna göre karar vermenizdir.

Robot Süpürge Avantajları ve Dezavantajları

Peki, robot süpürge avantajları ve dezavantajları nelerdir? Her ne kadar bir mağazaya girildiğinde hiçbir görevli bir ürünün dezavantajlarını göstermeden, mükemmel bir ürün olarak gösterse de, bilindiği üzere bu gerçekten tamamen uzaktır. Ancak mağazalarda tüm ürünleri detaylı inceleme fırsatı asla olmadığı için, çoğu kez de yanlış alım yapılmaktadır. Ancak internette araştırma yaparak, her modelin avantajları ve dezavantajları bulunabilmektedir. Robot süpürge satın alabileceğiniz Amazon.com.tr, Hepsiburada.com, Trendyol gibi mağazalarda ürün sayfalarından hem ürün özelliklerini inceleyebilir hem de satın alanların yorumlarını okuyabilirsiniz. Ekşi Sözlük ve Şikayetvar gibi siteler de kullanıcı yorumları konusunda işinize yarayacaktır.

Robot Süpürge Avantajları

Robot süpürgenin ne olduğuna ve özelliklerine değindikten sonra en önemli konu şüphesiz ki normal elektrikli süpürgelere göre nasıl avantajları ve dezavantajları olduğudur. Bu konuda ilk önce robot süpürge avantajlarına bakalım.

Robot Süpürge Parke

Zamandan Tasarruf Etmenizi Sağlar

Zaman, günümüzün en değerli kavramıdır. Çoğumuz çalışıyoruz ve günlerimiz büyük bir yoğunluk içinde koşuşturma ile geçiyor. Durum böyle olunca ev temizliği gibi bazı konulara vakit ayırmak oldukça çor oluyor.

Ancak robot süpürgeler, siz evde olsanız da, olmasanız da, yukarıda bahsettiğimiz programlama özelliği dâhilinde evinizi sizin için temizliyor. Sizin girdiğiniz komutlar dışına çıkmadığı için, yasakladığınız alanlara da asla girmez. Sensörleri sayesinde merdivenden düşme gibi bir durumları olmadığı için endişelenmenize de gerek kalmaz.

Şarjı çok azaldığında şarj alanına geri dönmekte, işi yarım kaldıysa şarjı dolduktan sonra tekrar kaldığı yerden devam etmektedir. Bu sayede siz uyurken robotunuz tüm gece temizlik yaparak, sabah daha güzel bir evle uyanmanızı sağlayabilir ya da eve geldiğinizde yerleri tertemiz bulabilirsiniz. Her ne kadar robotlarla temizlik yapmak daha uzun da sürse, siz evde olmadığı zaman çalıştığı için zamanınız size kalır.

Programlama Özelliği

Akıllı robot süpürgeleri belirli saatler arasında ayarlayarak, belirli alanlarda temizlik yapması için programlayabilirsiniz. Bu sayede robotik süpürgeniz belirttiğiniz tüm yerleri sizin için temizleyecektir.

Kendi Kendine Çalışma

Robot süpürgelerde bulunan en önemli özelliklerden bir tanesi şüphesiz ki kendi kendine çalışmadır. Bu, onu elektrikli süpürge modellerinden ayıran en önemli özelliktir. Kablosuz ve hortumsuz olması nedeniyle, hiçbir sıkıntı yaşamadan tüm alanı temizlemenize imkân sağlamaktadır.

Bu sayede yoğun olarak çalışıyorsanız ya da kendinize zaman ayırmak istiyorsanız, robot süpürge tüm işi kendi kendine yaparak sizi büyük bir zahmetten kurtaracaktır.

Duvar Köşeleri Temizliği

Klasik elektrikli süpürgelerle duvar köşelerine ulaşmak biraz zor olduğu için, her zaman sıkıntı oluşturmaktadır.

Ancak bazı robot süpürge modelleri, sahip olduğu fırçalarla duvar köşelerini de etkili bir şekilde temizleyerek mükemmel bir temizlik yapabilmenize olanak sağlamaktadır. Bunun için robot süpürge modellerini karşılaştırabilir, fırçalarının nasıl olduğuna göz atarak ihtiyacınıza en uygun robot süpürgeyi tercih edebilirsiniz.

Akıllı Telefon ile Kontrol

Robotik süpürgeler hem uzaktan kumanda ile hem de akıllı telefonlar ile kontrol edilebilmektedir. Bu özellik, eğer özel bir noktanın daha güzel temizlenmesini istiyorsanız büyük bir katkı sağlamaktadır. Ancak burada bilinmesi gereken konu, robot süpürge tek başına çalıştığında daha büyük katkı sağlamaktadır. Çoğu robot süpürge, 1-2 kez odayı süpürmesi için ayarlanabilmektedir. Eğer bu özelliği kullanırsanız, daha çok üzerinden geçmesini istediğiniz yeri tekrar süpürmesini sağlayabilir, buna ek olarak tüm alanı da yeniden temizlettirebilirsiniz.

Boyut Avantajı

Ev süpürmede en büyük sorun, mobilyaların altını temizlemektir. Buralar uzun süre temizlenmediği için, genellikle daha fazla toz biriktirmekte ve daha fazla kir toplamaktadır. Durum bu olunca buralar, tozların ve mikropların yayılma alanlarından biri haline gelmektedir. Elektrikli süpürgelerde buraları temizlemek en büyük işkence olmaktadır.

Ancak robot süpürgeler, bu durumu tamamen ortadan kaldırmaktadır. Yapı olarak küçük ve ince oldukları için mobilyaların altına girebilmektedir. Bu sayede yorulmadan, her yerde köşe bucak istediğiniz gibi temizlik yapabilirsiniz.

Ekstra Temizlik Seçenekleri

Eviniz temiz, ancak belirli bir noktada yoğun tozlar mı mevcut? Robot süpürgeyi temizlemesini istediğiniz yere göndererek, spot temizliği modu ile, sadece o bölgenin detaylı süpürülmesini sağlayabilirsiniz.

Paspaslama – Mob Seçeneği

Her ne kadar tüm robot süpürge seçeneklerinde olmasa da, bazı robot süpürgelerde paspas yapma seçeneği var. Altındaki mob sayesinde süpürge işlemi bittikten sonra yerleri silebilirsiniz. Üstelik paspasın ıslaklık derecesini de ayarlayabilirsiniz.

Herkes Tarafından Kullanılabilme

Hem kolay kullanımlı olmasından hem de uygulama üzerinden kontrol edilebilir olmasından dolayı evde yaşayan tüm kişiler süpürgeyi kullanabilir.

Robot Süpürge Sehpa

Modern bir Görünüm

Eğer şıklığa ve estetiğe önem veriyorsanız, bazı robot süpürgeler oldukça estetik tasarımlara sahiptir. Böylece elektrikli süpürgelerde olduğu gibi kaba durmazlar.

Programlama

Bazı robot süpürgeler, haritalama özelliği sayesinde daha düzgün ve eksiksiz temizlik yaparlar. Böylece robotu 1-2 kez süpürmesi için programlamışsanız, iş daha kısa sürelerde sona ermektedir.

Depolama Kolaylığı

Klasik elektrikli süpürgelerde en zor mesele, süpürgenin nereye konulacağıdır. Bu nedenle gözlerden uzak bir yer bulmak, her zaman büyük bir mesele olmaktadır. Ancak durum, robot süpürgeler için böyle değildir. Küçük boyutları sebebi ile herhangi bir yere kolaylıkla sığmaktadır. Burada dikkat etmeniz gereken mesele, şarj cihazını robotun kolay gideceği bir yere koymanızdır.

Eğer robot süpürge almayı düşünüyorsanız, bu cihazların tüm avantajları yukarıda saydığımız gibidir.

Peki, Robot süpürgelerin dezavantajları nelerdir? Herkesin bildiği üzere her elektronik cihaz, bir takım dezavantajları da getirmektedir. Ancak bu durum her cihaz için geçerli olduğu için önemli olan, avantajların, dezavantajları karşılıyor olup olmadığı ve evin temizlenmesi için yeterli olup, olmadığıdır. İşte robot süpürge dezavantajları…

Robot Süpürge Dezavantajları

Eğer robot süpürgelerin olumsuz yönlerini merak ediyorsanız, bu durum şu şekilde anlatılabilir.

Merdivenler Robot Süpürge ile Temizlenemez

Robot süpürgeler, sadece belirli odaları temizleyebilmektedir. Her ne kadar yükseklik sensörü olsa da, bu sensör onları merdiven gibi büyük uçurumlara geldiğinde uyarır. Durum her ne olursa olsun hiçbir robot süpürge, merdivenleri temizleyememektedir. Bu nedenle robot süpürge her yeri tertemiz yapsa da, merdivenler eksik kaldığı için elektrikli süpürge kesin bulundurulması gereken bir seçenektir.

Ancak eviniz tek katlıysa ve merdiven söz konusu değilse, bu seçenek geçerli değildir.

Süpürgelere Sıkışacak Nesne Olması

Yerlerdeki kağıt, plastik, oyuncak gibi nesneler, akıllı robotik süpürgenin işini yapabilmesinde büyük bir engel olmaktadır. Bu eşyalar süpürgeye sıkışacağı için, büyük bir sıkıntı olmaktadır. Bu yüzden temizlik öncesinde etraftaki dağınıklığı toplamanız gerekecektir.

Robot Süpürge Sıkışabilir

Koltuk, kanepe ve yatakların altları gibi alçak yerlerde, ya da dolap araları gibi dar yerlerde sıkışıp kalabilir. Bu yüzden temizliği tamamlayamaz. Akıllı robot süpürgenizin sıkışacağını düşündüğünüz yerleri harita üzerinden çıkararak bu durumu çözebilirsiniz.

Toz Haznesi Daha Çabuk Dolar

Robot süpürgelerin toz haznesi, klasik elektrikli süpürgelere göre daha küçüktür. Bu nedenle toz haznesi daha çabuk dolar.

Ancak robot süpürgelerin birbirlerinden farklı özellikleri vardır. Bazı modeller kendi haznesini kendi boşaltma özelliğine sahiptir. Yine bazı robotlarda hazne daha büyük olduğu için çabuk dolma problemi ortadan kalkmaktadır.

Süpürme İşlemi Daha Uzun Sürer

Elektrikli bir süpürge ile temizlik dakikalar içerisinde bitebilmektedir. Ancak robot süpürge için bu durum saatler almaktadır. Ancak yoğun olarak çalışan bir kişiyseniz, robot süpürge programlı çalışabildiği için bu durum sizin için hiç sıkıntı olmayacaktır. Eve geldiğinizde temizlik çoktan bitmiş olacak.

Robot Süpürge Ücretleri Yüksektir

Eğer yüksek kalitede ve farklı fonksiyonlara sahip robot süpürge almayı planlıyorsanız, fiyatların daha da yüksek olduğu görülmektedir. Peki, bu durumda ne yapmalıdır?

Her ne kadar her kullanıcı aldığı ürünün detaylı olmasını sevse de, her özelliğin her evde kullanılmayacağı aşikârdır. Bu sebeple özellikler arasından eleme yaparsanız, ödeyeceğiniz miktar da düşecektir.

Şarj Ömrü Düşüktür

Robot süpürgelerin tam şarj olduktan sonra çalışma süreleri değişmekle beraber, ortalama çalışma süresi 2 saattir. Bu nedenle temizliğin süresi de uzamaktadır. Ancak bazı robot süpürgeler, şarjları kritik seviyeye geldiğinde kendi kendini şarj etmek için şarj cihazına dönmektedir. Bu yüzden şarj süresi problem olmaktan çıkar.

Robot Süpürge Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Robot süpürgenin avantajları ve dezavantajları yukarıda saydığımız gibidir. Ancak bazı dezavantajları, bazı kişiler için geçerli değildir. Örnek olarak çocuğunuz yoksa ortalık daha yavaş dağılacağı ve daha toplu duracağı için, robot süpürge çalışırken herhangi bir sıkıntı çekilmeyecektir. Ev hanımları için saatler süren bir süpürge sorun olabilirken, çalışan kişiler 8-9 saat civarı evde olmadığı için uzun temizlik herhangi bir problem oluşturmayacaktır. Bu sebeple robot süpürge tercih ederken, ilk olarak gerçekçi bir şekilde düşünürken hangi dezavantajların sizin için aslında “gerçek dezavantaj” olduğunu görebilirsiniz.

Bir diğer konu da özellikleri ile ilgilidir. Robot süpürgelerin özellikle son yıllarda çıkarılan modelleri pek çok sensöre sahip, gelişmiş modelleridir. Ancak her sensör, her ev için geçerli olmayacağı için sadece fiyat bakımından bir fazlalık olacaktır. Bu nedenle evinizin özellikleri neyse, buna göre bir değerlendirme yaparak, işinizi en iyi görebilecek bir süpürge seçebilirsiniz.

Robot Süpürgeler Çocuklar ya da Evcil Hayvanlar için Sorun Oluyor Mu?

Eğer evcil hayvanınız varsa, robot süpürgeler onların döktüğü tüyleri de almaktadır; ancak burada büyük bir sorun da vardır: evcil hayvan dostlarımızın çok meraklı olması. Gerek kediler, gerekse köpekler, kendi başına hareket eden nesnelere karşı her zaman bir ilgili olmaktadır.

Robot Süpürge Kedi

Bu durumda robot süpürgenin peşinden giderek, onunla oynamaya çalışacak ve büyük ihtimalle de ters çevirecektir. Burada her ne kadar evcil hayvanlarımızın sağlığı ya da can güvenliği bakımından bir sorun olmasa da, işten eve gelmişseniz ve evi temiz görmek istiyorsanız, karşılaşacağınız senaryo büyük olasılıkla ters dönmüş bir robot süpürge ve temizlenmemiş bir ev olacaktır. Zira gerek kediler gerekse köpekler, tek bir pati darbesiyle bunu ters çevirebilir.

Her ne kadar köpekler buna dokunmaması için eğitilebilecek de olsa, kedi sahiplerinin çok iyi bildiği gibi, bir kedinin kendi başına hareket eden bir şeye dokunmaması mümkün değildir. Tüm bunları toplamak gerekirse robot süpürge evcil hayvanlar için sorun olur mu? Evet.

Peki, çocuklar için durum nedir? Bu soru, çocuğa ve karakterine göre değişmektedir. Eğer çocuğunuz henüz hareket edemeyen bir bebekse, onun için bir sorun olmayacaktır. Robot süpürgeler programlanabildiği için, bazı odalara girmemesi de sağlanabilmektedir.

Bu nedenle bebeği ayrı bir odaya koyar ve süpürgenin buraya girmemesini komutlara işlerseniz, süpürge sizi dinleyecektir. Emekleyen bebekler aynı zamanda çevrelerine karşı meraklı olduğu için bir sorun olabilir; ancak yine robot programlaması ile bu sorun da büyük olasılıkla çözülecektir. Eğer bebeği düşmeyeceğinden emin olduğunuz bir yere koyarsanız, tüm sorun çözülecektir.

Robot Süpürge Çocuk

Ancak çocuğunuz yürüyor ve kapıları da açıyorsa durum biraz sıkıntılı olabilir. Burada tek konu, çocuğunuzun sizi dinleyip, ona dokunmaması olacaktır. Bu nedenle size cevabımız, çocuğunuzun yaş grubunu, hareketliliğini ve meraklılığını da dikkate alarak, bu soruya kendinizin cevap vermesidir.

Eğer çocuğunuz ya da evcil hayvanınız varsa “Çocuklar ve Evcil Hayvanlar İçin Güvenli Ev Bitkileri” başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Robot Süpürgeler Çabuk Bozuluyor mu?

Akıllı robot süpürgeler üzerine en merak edilen konulardan bir tanesi de hangi sıklıkla bozulduğudur.

Bu durum alacağınız marka ve modele göre değişebildiği gibi biraz da kullanıma bağlıdır. Örneğin evde tek kişi kalıyorsanız ve robot her gün tamamen rutin olarak görevini yapıyorsa, büyük ihtimalle uzun bir süre herhangi bir sorun ile karşılaşılmayacaktır. Ancak evde bir evcil hayvan ya da çocuk varsa, bozulması da daha çabuk gerçekleşecektir. Buna ek olarak düzenli bakımı yapılırsa, daha uzun yıllar kullanılabilecektir. Robot süpürgelerin bakımının nasıl yapıldığını aşağıda ayrı bir başlık olarak görebilirsiniz.

Tüm elektronik cihazlar gibi robot süpürgeler de 24 ay, yani 2 yıl garantilidir. Dolayısıyla bu süre zarfında bozulursa, servisi tarafından tüm tamiratı ücretsiz olarak yapılacaktır.

Robot Süpürgelerin Kullanımı Pratik mi?

Robot süpürgeler, mobilya altlarına ve duvar köşelerine kadar girebildiği, hortum ve kablosu olmadığı için oldukça pratiktir. Evde olmadan da çalışabildiği ve arzu edildiğinde uzaktan kumanda ve akıllı telefonlarla kontrol edilebildiği için büyük bir kolaylık sağlamaktadır.

Bu pratiklik her ev için geçerli değildir. Eviniz iki katlıysa bu durumda evin sadece bir katı temizlenebilecektir.  Evcil hayvanınız ya da çocuğunuz varsa satın almadan önce durumu gözden geçirmelisiniz.

Bir diğer durum ise evinizin dağınıklık durumudur. Eviniz sürekli olarak dağınıksa, robot tıkanacağı için işini yapamayacaktır. Bu sebeple pratik olup olmadığını değerlendirirken, evinizin koşullarını ve robot süpürgelerin avantaj ve dezavantajlarını değerlendirirseniz, sizin için faydalı olup olmadıklarına kanaat getirebilirsiniz.

Robot Süpürge Şarj İstasyonu

Burada bilinmesi gereken bir durum da şarj ünitesinin bulunduğu noktadır. Farklı marka robot süpürgelerde engel aşma milimetresi değişse de, ev hali olarak bazı nesneler engel olabilmektedir. Eğer şarj ünitesi dağınık bir yerde bulunuyorsa, robot süpürge otomatik birleşme için döndüğünde başarıyla kenetlenemeyecektir. Bu sebeple şarj ünitesinin her zaman toplu olan bir yerde olması gerekmektedir.

Bazı durumlarda robot süpürgeler, dağınık olmasa da ara sıra yeniden kenetlenme yapmamaktadır. Bu nedenle yapmanız gereken tek şey, onun yerini değiştirmektir. Bu sayede onun her zaman kolayca giriş-çıkış yapabileceği bir konum bulabilirsiniz. Burada bu durumun tamamen normal olduğu ve bir sorun olmadığı bilinmelidir.

Robot Süpürgelerin Bakımı Nasıl Yapılır?

Her teknolojik aygıt bakıma ihtiyaç duyar. Bu kapsamda robot süpürgelerin de düzenli bakımı yapılması şarttır. Bu durum, robot süpürgenizin daha uzun ömürlü olmasını ve daha etkili temizlik yapmasını sağlayacaktır. Burada dikkat etmeniz gereken hususlar şöyledir.

Robot Süpürge Bakımı
  • Her robot süpürge, tahmin edileceği üzere filtre bulundurmaktadır. Bu filtrelerin birkaç kullanımda bir temizleyin. Birkaç düzine kullanım sonrasında ise yeni bir filtre alın. Burada kendi filtreleri daha pahalı olabilmektedir. Ancak farklı markalar tarafından üretilen bir filtreyi kullanmak gibi bir seçeneğiniz de vardır. Böylece büyük bir olasılıkla maddi olarak tasarruf yapabilirsiniz. Ancak burada dikkat edilmesi gereken tek bir konu vardır: garanti. Eğer robot süpürgeniz garanti kapsamındaysa, başka bir filtre kullanıldığı görülürse garanti iptal olacaktır.
  • Fırça rulosu, tekerlek ve yan fırçalar üzerinde yataklar vardır. Bunlar da 1-2 haftada bir kez temizlenmelidir. Burada modele göre değişmekle beraber bazı robot süpürgeler tornavida gibi bir alet olmadan, açmanıza imkân tanıyacaktır. Bazılarında ise bir tornavida yeterli olacaktır. Yine fırça rulosu etrafına sarılmış saçların da gerektiği üzere temizliğini yapmalısınız.
  • Her elektronik aygıtta nasıl temizlik yapılacağına dair bir bilgilendirme vardır. Bu çerçevede sensörlerin de nasıl temizleneceği, üreticiler tarafından sizlere gerekli şekilde ve anlaşılır aşamalarla anlatmaktadır. Eğer bu talimatları takip ederseniz, kolay ve doğru şekilde sensör temizliği yapabilirsiniz.
  • Robot filtrelerinde bulunan filtreleri ve yan fırçaları yılda 1-2 kere, fırça rulosunu yılda 1 kere, pili de 2 yılda bir kere değiştirin. Ancak pil durumu, sizin kullanma durumunuza göre değişecektir. Piller kullanım şekline de bağlı olarak, zamanla daha hızlı tükenmektedir. Bu durum özellikle laptop kullanıcıları tarafından bilinmektedir ve aynı mesele robot süpürgeler için de geçerlidir.

Eğer bu gibi konulara dikkat ederseniz ve robot süpürgeyi aldığınızda size gelen talimatları dikkatlice okursanız, robot süpürgenizi uzun yıllar boyunca, güvenli bir şekilde kullanabilirsiniz.

Markalardan Bağımsız Sorunları Var Mı?

Bu başlıkta bahsettiğimiz “sorun” kelimesi, daha çok dezavantaj kelimesini tanımlamaktadır. Bunun haricinde robot süpürgeler elektronik eşya olduğu için, tüm elektronik eşyalarda dikkat edilmesi gereken kurallar bunlar için de geçerlidir.

Daha önce de bahsettiğimiz üzere robot süpürge üreten, birden fazla marka vardır ve hepsinin özellikleri farklıdır. Bu konuda bahsedebileceğimiz birkaç marka şu şekildedir. Eğer Google’da “robot süpürge” yazıp aratırsanız, bu bahsettiğimiz markalara Türkçe e-ticaret sitelerinde kolay olarak ulaşılabilirsiniz. Farklı markaların ne gibi özellik ve sorunlara sahip olduğu hakkında bilgi sahibi olabilir, siz de farklı süpürgeleri değerlendirirken buna göre ele alabilirsiniz.

Robot Süpürgeler ve Şarj Kapasiteleri

Yukarıda da değindiğimiz üzere her robot süpürgesi, farklı şarj kapasitesine sahiptir. Çalışma süreleri 1 saat ile 2,5 saat arasında değişirken, 1 saatte şarj olabilen robot süpürgeler bulunabileceği gibi, 6 saatte şarj olan robot süpürge modelleri de mevcuttur.

Kendini Temizleyen Robot Süpürgeler

Kendi kendini boşaltan robot süpürgeler, normal robot süpürgelerden farklı olarak, şarj istasyonunda süpürgenin topladığı tozları emen bir yuvaya sahiptir. Süpürgenizde biriken tozlar temizlik sonrasında otomatik olarak şarj istasyonundaki hazneye aktarılır ve robot süpürgenizin haznesi temizlenir. Her temizlik sonrası süpürgenizi temizlemek yerine ayda bir kez büyük hazneyi temizlemeniz yeterli olacaktır.

Robot Süpürge Modelleri ve Sağladıkları Avantajlar

Xiaomi Roborock S50

Xiaomi Roborock S50 Robot Süpürge

Xiaomi Roborock S50, kendi segmentindeki modeller arasında en iddialı ve en güçlü olan modellerden biri. Zira hem sıvı, hem de tozlu yerleri temizleyebilmek için özel bir temizleme tankı ile donatılmıştır. Yüksek emiş gücü ve 360 derece lazer tarama özelliği tercih edilmesindeki en büyük etmenlerden.

iRobot Roomba i7

iRobot Roomba i7+ Robot Süpürge

Türkiye’de her ne kadar adından Xiaomi ve diğer markalar kadar söz ettirmemiş olsa da; global pazarda en çok satılan markalardan biri olan Roomba i7+  kir, saç ve tozu şarj ünitesindeki hazneye otomatik olarak boşaltma özelliğine sahip. 75 dakikalık bir pil gücü bulunan süpürge; pil kapasitesi azaldığında otomatik olarak istasyonuna dönüş yaparak şarj olabiliyor.

Arçelik S 9680 Robot Süpürge

Arçelik S 9680 Robot Süpürge

Arçelik robot süpürge modellerinden biri olan Arçelik S9680, Türkiye’de en çok tercih edilen süpürgelerden biridir. 0,8 Litrelik bir toz haznesi bulunan cihaz, uygun fiyatıyla da dikkatleri üzerine çekiyor. Yalnızca süpürme özelliği bulunan robot, tam bir fiyat performans ürünü.

Anker Eufy RoboVac 11S

Anker Eufy Robovac 11S Robot Süpürge

Oldukça popüler olan Anker Eufy Robovac 11S, her ne kadar fazla tercih ediliyor olsa da; gelişen modeller arasında biraz zayıf kalıyor. Fakat zamanlama ayarı ile beraber oldukça kolay bir kullanım ve rahatlık sunan model; uzaktan da kontrol edilebiliyor.

Fakir Robert

Fakir Robert Robot Süpürge

Fakir Robert robot süpürge, UV ışığı fonksiyonu ile oldukça etkin bir temizlik vadediyor. Uygun fiyatı ve sunduğu temizlik ile tam bir fiyat performans ürünü. Koltuk kenarları, koltuk dipleri ve diğer dar alanları da temizleyebilen cihaz; oldukça iyi bir temizlik sağlıyor.

Beko BKS 7680 Robot Süpürge

BEKO BKS 7680 Robot Süpürge

Küçük boyutu ve yüksek şarj kapasitesiyle tercih edilen BKS 7680, 80 dakika çalışma süresi ile derinlemesine bir temizlik olanağı tanıyor. Gövdesinden emiş gücü ayarlanabilen robot, yalnızca 4.47 kg ağırlığında

Samsung Powerbot

Samsung PowerBot Robot Süpürge

Filtresinin tıkanmasını önleyebilen yeni bir yapı ile gelen cihaz; halı gibi yüksekliği bulunan alanlara da kolaylıkla ulaşarak temizleyebiliyor. Geniş alanlarda da hızlı ve derinlemesine temizlik yapan model, geniş fırça ile daha kısa süren bir temizlik sunuyor. PowerBot aynı zamanda uzaktan akıllı telefonla kontrol edilme özelliği bulunmakta ve yönlendirilebilmektedir.

Yazımızın başında da bahsettiğimiz üzere her robot süpürge, üretici firma kaynaklı farklı özelliklere sahiptir. Bunların arasından ihtiyacınıza ve bütçenize uygun bir tercih yapabilirsiniz. Bu özellikler arasından en kullanışlı olanlardan biri, otomatik şarj özelliğidir. Burada robot, şarjı belirli seviyeye indiğinde temizlik işini bırakarak, şarj ünitesine dönmektedir. Böylece şarjı yeniden dolmaktadır. Eğer haritalama özelliği de varsa, şarjı yeniden dolduğunda kaldığı yerden temizlemeye devam edecektir. Böylece sürekli aynı yerler geçilip, temizlenmeyen alan da kalmayacaktır.

Robot süpürge satın almayı düşünüyorsanız, satın alma kararı vermeden önce bu yazımızı da https://evterapisi.com/en-iyi-robot-supurge-modelleri/ okumanızı tavsiye ederiz.

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR