Ana SayfaBalkonRomantik Balkon Tasarımı Nasıl Yapılır?

Romantik Balkon Tasarımı Nasıl Yapılır?

Balkonların dekore edilişi, atmosferi büyük ölçüde etkiler. Balkonunuza hoş bir dekorasyon yapabilmek için, balkonunuzun fazla küçük olmaması gerekir. Çünkü dekorasyonda küçük bir masa, sandalye ve dekoratif eşyalar gibi öğeler bulunmalıdır. Balkonunuzun baktığı yer de önemlidir. Yakınında çok fazla bina ve ev varsa, balkonunuzdan pek hoşlanmayabilirsiniz. Önü açık bir balkon için romantik balkon tasarımı oluşturmak çok daha kolay ve zevklidir.

Romantik Balkon Tasarımında Neler Kullanılır?

Romantik Balkon Tasarımı

Romantik bir balkon tasarımı için öncelikle balkonunuz güzelce temizlemelisiniz. Banyonuzu süpürüp sildikten sonra tasarıma başlayabilirsiniz. Gerekli olan ürünler şunlardır;

Küçük bir masa

Sandalyeler

Koltuk ve minderler

Işıklar

Halı

Duvar rafları

Aksesuarlar

Bunlar balkon dekorasyonu için yeterlidir. Romantik balkon tasarımı için sandığınız gibi fazla fazla alışveriş yapmanıza gerek yoktur. Uygun fiyatlı masa, sandalyeler ya da isteğe göre koltuk, sallanan sandalye, salıncak gibi eşyalar satın alabilirsiniz. Dilerseniz evinizde kullanmadığınız eşyaları da kullanabilirsiniz. Işıklar için ipe dizili ampuller ve küçük ışıklar kullanmalısınız.

 Masa Ve Sandalyeler

Masanız çok büyük olmamalıdır. Ahşap bir masa tercih etmelisiniz. Orta boylarda ve ahşap tonlarında kullanışlı bir masa işinizi görecektir. Çok küçük bir masa da tercih etmemelisiniz. Balkonda kullanmak için yeterli olmalıdır. Masa ve sandalyeleri takım almalısınız. Sandalyeler 2 ya da 4 tane olabilir. Sandalye miktarını ortamın büyüklüğüne göre belirlemelisiniz. Ahşap masanın rengini isteğinize göre seçebilirsiniz. Kahve tonları olabilir. Renkli ahşap ürünleri tercih edebilirsiniz veya iç açıcı olması için beyaz ahşap da tercih edebilirsiniz ancak kirlenebilir. Ahşap masa istemezseniz, cam masaları da kullanabilirsiniz.

Masa ve sandalyeleri balkonun tam ortasına koymamalısınız. Bu şekilde yapmanız balkonu kapatır. Masa ve sandalyeler balkonun bir köşesinde durmalıdır. Böylece şık bir dekorasyon, ekstra alan ve kullanışlı bir balkon elde etmenin ilk adımını başarıyla tamamlamış olacaksınız.

 Koltuk Ve Minderler

Koltuk ve minderler ortamın ambiyansı için en önemli hususlardan birisidir. Hasır koltuklar bunun için çok tercih edilir. Hasır bir koltuk ve üzerine beyaz minderler kullanmalısınız. Balkonun büyüklüğüne göre, ikili ya da üçlü bir kanepe koymalısınız. Yanına da bir tane tekli koltuk koymalısınız. Dilerseniz ortaya küçük bir sehpa koyarak, hoş bir ortam yaratabilirsiniz. Hem kendiniz için bir dinlenme köşesi, hem de konuklarınız için şık bir bölüm olacaktır.

Koltuk seçeneği olarak daha rahat ve salaş bir şeyler arıyorsanız, renkli pufları ya da armut koltukları tercih edebilirsiniz. Bu şekilde de çok rahat ve sakin bir ortam yaratabilirsiniz. Aynı zamanda, yerlere de birkaç küçük minder koyarak dekorasyonunuzu destekleyebilirsiniz.

 Işıklar

Romantik Balkon Tasarımı

Işıkları doğru seçerseniz tam anlamıyla romantik bir ortam yaratabilirsiniz. İpe dizili led ışıkları kullanmalısınız. Bu ışıklarla balkonun bir duvarının tamamını aydınlatmalısınız ya da kullandığınız aksesuarların üzerinden dolandırarak şık bir görüntü ortaya çıkarabilirsiniz. Led ışıkların yanı sıra, birkaç tane şık mumluk ve mum kullanmalısınız. Bu da romantizmi destekler. Mumlukları sehpanın üzerine ya da yerde belli yerlere koyabilirsiniz. Bunların haricinde esas aydınlatma sisteminiz olmalıdır. Sarı ışık kullanabilirsiniz. Esas aydınlatmayı da balkonda çalışmak istediğiniz akşamlarda kullanabilirsiniz.

 Halı

Halı, balkondayken de evdeymiş gibi hissetmenizi sağlar. Halı rengi için beyaz, krem, bej ya da gri tonları oldukça popülerdir. Aynı zamanda siyah-beyaz desenli halılar da oldukça popülerdir. Desenli ya da düz bir halı tercih edebilirsiniz. Ancak çok karışık desenli olmamalıdır. Renkli bir halı tercih etseniz bile, ortamı dağınık göstermemelidir. Beyaz, gri ya da krem gibi renkler tercih etmek istiyorsanız da peluş ve yumuşak dokulu halılar son derece uygundur.

 Duvar Rafları

Duvar rafları ve kullandığınız aksesuarlar romantik balkon tasarımınızın tamamlayıcısı olacaklardır. Duvar rafı olarak ahşap tonları, beyaz ahşap ya da endüstriyel dekorasyon ürünleri kullanabilirsiniz. Endüstriyel ürünler son zamanlarda çok trend olmuştur. Su borusu şeklinde raflar tercih edebilirsiniz. Klasikten vazgeçemezseniz, ahşap ya da beyaz ahşap duvar rafları kullanabilirsiniz.

Duvar raflarınız için balkonunuzun bir duvarını komple ayırmalısınız ancak duvarın tamamı raflarla kaplı olmamalıdır. Çok uzun ya da yer kaplayan bir raf modeli tercih etmemelisiniz. Kullanışlı ve dekoratif olmalıdır. Bu rafa ise, okumaktan hoşlandığınız kitaplarınızı, dergilerinizi, filmlerinizi ve bazı fotoğraflarınızı koyabilirsiniz. Raf fazla kalabalık görünmemelidir. Dilerseniz rafların en üst kısmına birkaç mum yerleştirebilirsiniz. Mum istemezseniz iki adet küçük gece lambası ile, ufak bir detay yaratabilirsiniz. Dilerseniz ipe dizili led ışıkları, rafların üzerinden de geçirebilirsiniz. İsterseniz küçük saksı bitkileri de rafların üzerinde hoş görünebilir.

 Aksesuarlar

Aksesuar olarak genelde bitkiler tercih edilir. Küçük saksı bitkilerini ve renkli çiçekleri sehpa ve masa üzerine koyabilirsiniz. Yerlerde belirli yerlere çiçekler serpiştirebilirsiniz. Duvarın bir kenarında yeşil bir sarmaşık koyabilirsiniz. Bitkilerin haricinde dekoratif hasır sepetler ve kaseler kullanabilirsiniz. Kaselerin içerisine renkli ışıklı taşlar koyabilirsiniz. Süslü mumluklar, dekoratif cam şişeler, süs kutuları ve dekoratif lambalar kullanabilirsiniz.

Balkonunuzda boş bir köşe kaldıysa hoş bir sallanan sandalye ya da salıncak koyabilirsiniz. Oldukça popüler olan son moda salıncaklar, balkonların vazgeçilmez öğeleri arasında yer alır. Salıncağınızın içine de birkaç rahat yastık koyarsanız, mükemmel bir rahatlama ortamı yaratmış olacaksınız. Bu tarz salıncaklar, kitap okumak için harika ortamlardır.

Son olarak da balkonunuzda birkaç örtü ve battaniye olmalıdır. Bu örtüleri dekoratif görünmesi için sandalyelere hafifçe asabilirsiniz. Bu tarz örtüler ve battaniyeler, püsküllü, peluş ya da tüylü olabilir. Serin akşamlarda balkonda oturduğunuzda, bu örtüleri üzerinize alabilirsiniz. Balkonunuzu oldukça romantik, zevkli, şık ve rahat bir şekilde dekore edebilmek için bunları yapmalısınız.

Daha Fazla Dekorasyon ile İlgili İçerik İçin: https://evterapisi.com/dekorasyon/

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR