Ana SayfaBahçeSaksıda Çilek Nasıl Yetiştirilir?

Saksıda Çilek Nasıl Yetiştirilir?

Saksıda yetiştirildiğinde her türden çilek meyve verebilir. Haziran çilekleri kabaca iki haftalık bir sürede yaz başlarında tek ana mahsul verecektir. Nötr gün ve yediveren çileklerinin mevsimi de haziran çileklerine kıyasla daha uzundur.

Nötr gün bitkileri yaz boyunca düzensiz olarak meyve verir. Yediveren çilekler ise her sezonda iki veya üç kere meyve verir. Ancak, yediveren çileklerinin diğer çeşitlere kıyasla meyveleri daha küçüktür ve daha az sayıda kök filizi verir.

Saksıda Çilek Yetiştirme

Hangisini tercih ederseniz edin, doğru boyutta bir saksı seçtiğinizden emin olun çünkü her birinin saksı ihtiyacı farklıdır. Başarılı bir hasat elde etme şansınızı artırmak için aşağıdaki saksıda çilek yetiştirme adımlarını uygulayın.

Saksıda Çilek Yetiştirme

Çilek Yetiştirmek İçin İhtiyacınız Olacak Malzemeler

Ekipmanlar/Aletler

  • Sulama kabı
  • El küreği

Malzemeler

  • Çilek taçları veya filizleri
  • Saksı
  • Saksı toprağı karışımı
  • Sıvı gübre

Saksıda Çilek Yetiştirme

Talimatlar

Bitkileri Hazırlayın

Çilekleri yalın kökten veya fideden yetiştirmeye başlayabilirsiniz. Fideler saksılarda hemen canlı ve güzel görünmeye başlayacaktır ancak uyku halindeki yalın kök taçların topraktan çıkıp yaprak vermeleri için biraz sabretmeniz gerekecek.

Çilek bitkileri sıkış tepiş olmaktan hoşlanmaz, bu nedenle 30 x 30 cm alana sadece üç çilek bitkisi ekin. Kökleri fazlaca sığ olduğundan, saksının yüzey alanını ölçerek alanı hesaplayın (saksı keskin şekilde daralmıyorsa).

Toprak İlave Edin

Saksıyı nemi tutacak ama fazla suyu hızlıca boşaltacak gevşek ve tınlı saksı toprağı karışımı doldurun. Kullandığınız saksının altında drenaj delikleri olduğundan emin olun.

Saksıda Çilek Yetiştirme

Çilekleri Ekin

Çilek bitkilerini taçları (sapın köklerle birleştiği yer) toprak yüzeyinin hemen üstünde kalacak şekilde ekin. Saksı toprağı karışımında küçük bir tümsek yapın ve kökleri tümseğin üzerine yayın. Daha sonra kökleri taca kadar saksı toprağı karışımıyla kapatın ve toprağı güzelce sulayın. Suladıktan sonra toprakta oturma olursa ihtiyaca göre biraz daha saksı toprağı karışımı ilave edin ama tacı toprakla örtmeyin.

Saksıyı Yerleştirin

Bol çiçek ve meyve alabilmeniz için saksıyı her gün en az sekiz ila 12 saat güneş gören bir yere koyun. Güneş tek bir yönden geliyorsa saksıyı mümkünse üç dört günde bir çevirerek bitkinin her tarafının eşit güneş almasını sağlayın.

Bitkinin korunduğundan da emin olun. Çileklerin saksıda olması zararlı böceklerin onlara erişemeyeceği anlamına gelmiyor. Böcekler, kuşlar ve kemirgenler yine de bitkinize çekilebilir bu nedenle etraflarına ağ veya çit çekerek onları korumaya devam edin.

Saksıda Çilek Yetiştirme

Bitkiyi Sulayın

Toprak üstten 2,5 cm kuruyunca veya haftada iki kez çileklerinizi sulayın. Bitkinizi su içinde yüzdürmeyin veya toprağının vıcık vıcık olmasına izin vermeyin. Meyvelerin oluşması için en iyi ortam toprağın hafif nemli olmasıdır, yani ne kuru ne de vıcık vıcık. Genellikle saksıdaki toprak bahçedeki topraktan daha çabuk kurur. Bu yüzden sıcak ve kuru havalarda günde iki kez sulamanız gerekebilir.

Çileklerinize Besin Verin

Çoğu saksı bitkisine bir miktar ek besin vermek faydalıdır. Çileklerinize üç ya da dört haftada bir dengeli bir sıvı gübre verin. Sonbaharda da dengeli bir gübre vermeyi ihmal etmeyin çünkü bitkiler taç içinden çok yıllık tomurcuklar oluşturmaya başlar, bu tomurcuklar gelecek yılın çiçekleri ve meyveleri olacak.

Saksıda Çilek Yetiştirme

Kış İçin Koruma Sağlayın

Çileklerin en fazla üretkenliğe sahip olması için kışın uyku haline geçmelerine izin verilmesi gerekir. Ancak daha soğuk bölgelerde kökler donabilir ve dondurucu sıcaklıklarda dışarıda bırakılan bazı saksılar çatlayabilir. Saksılarınızı kış soğuğundan korumak için ısıtılmayan bir garaj veya güverte altında bir yere alabilirsiniz. Sadece toprak aşırı kuruyunca sulayın. Saksının etrafını malçlayıp yerinde de bırakabilirsiniz.

Saksıda Çilek Yetiştirme

Saksıda Çilek Yetiştirmek İçin Sebepler

Çileklerin neden mükemmel birer saksı bitkisi olduklarına dair birkaç temel neden sayabiliriz:

  • Alan: Çilekler az yer kaplayan bitkilerdir, sınırlı alanı olan bahçıvanlar bile birkaç saksıya yer açabilir.
  • Güzellik: Bazı çilek türlerinin çiçekleri minyatür yaban güllerine benzer, hem estetik açıdan hoş hem de lezzetli görünürler.
  • Kolaylık: Çilek saksılarını mutfağınızın veya dış oturma alanınızın yakınına koyarak kolayca toplayabilirsiniz.
  • Zararlı böcekler, hastalık ve kimyasal kontrolü: Çilekleri yerden uzakta yetiştirmek zararlı böceklerin yanı sıra bakteriyel ve mantar kaynaklı hastalıkları da önlemeye yardımcı olabilir. İstenmeyen çimlerin çıkmasını ve böcek ve bitki öldürücüler gibi bahçe kimyasallarının bitkinize ulaşmasını önlemek daha kolaydır.

Saksıda Çilek Yetiştirme

Çileklerin Yetiştirilebileceği Saksı Türleri

İyi bir drenajı olduktan sonra özel bir çilek saksısı, asılı sepet ya da tohum makinesi kullanın, fark etmez. Saksının dibinde birkaç drenaj deliği ya da saksı boyunca birden fazla delik olması yeter.

Çileklerin kök yumrusu nispeten daha küçük olduğu için 25-30 cm çapında ve 20 cm derinliğinde saksılarda yetiştirilebilir. Ancak saksı ne kadar küçükse o kadar sık sulamanız gerekir. Haziran çileği yetiştirmek istiyorsanız onları bir saksı yerine ahşap çerçeveli yükseltilmiş yatak içine ekmeniz en iyisi olacaktır.

Saksıda Çilek Yetiştirme

Ayrıca, sentetik saksılar ve açık renkli saksılar, koyu renkli olanlara ve kil ve metal gibi ısıyı ileten doğal malzemeden yapılanlara kıyasla kökleri daha serin tutar. Çilekler ekstrem sıcaklıkları sevmez, bu yüzden sıcak bir iklimde yaşıyorsanız açık renkli saksıları tercih edin.

Saksıda Çilek Yetiştirme

Çileklerin Saksı Değişim Zamanı

En iyi bakımla bile çilekler kısa ömürlü yıllık bitkilerdir. Aldığınız verim düştüğünde ve ölmeye başladığında kabaca üç yılda bir saksılarının değiştirilmesi gerekir. Ancak kök filizlerini kesip saksıya dikerek bedava yeni çilekler üretebilirsiniz.

Bu yazımızın da hoşunuza gideceğini umuyoruz. evterapisi.com/muz-agaci-yetistirme

Saksıda Çilek Yetiştirme

Saksıda Çilek Yetiştirme

Saksıda Çilek Yetiştirme

Saksıda Çilek Yetiştirme

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR