Ana SayfaÇiçekSaksıda Gül Yetiştirme ve Bakımı

Saksıda Gül Yetiştirme ve Bakımı

Rengârenk güller yetiştirmek için geniş bir bahçeye sahip olmanız gerekmez! Tek ihtiyacınız olan güneş alan ve yeterli genişlikte bir alan!

Balkonunuzu, terasınızı ya da cam kenarınızı saksılarınızda yetiştireceğiniz rengarenk güllerle göz alıcı bir gül bahçesine dönüştürebilirsiniz. Saksıda yetiştirilen güller gerekli bakımları yapıldığında uzun yıllar yaşamaktadır.

Güller bahçe bitkilerinin en eski ve köklüleri arasında yer alır. Bahçelerimizin bu göz alıcı bitkilerini istediğimiz her alanda yetiştirmek mümkündür. Saksıda yetiştireceğiniz güller size daha fazla kontrol alanı sağlayarak nem seviyelerini ve güneş ışığına ne kadar maruz kalmaları gerektiğini ayarlamanıza yardımcı olur.

Peki saksıda gül yetiştirmenin püf noktaları nelerdir? Evde yetiştirilen güllerin bakımı nasıl yapılır?

Saksıda Gül Yetiştirme ve Bakımı

Evde Gül Yetiştirme

Saksılarınızı şenlendirecek güller için önemli olan doğru gül çeşidini tercih etmektir. Bu sayede evinizde de rahatlıkla gül yetiştirebilirsiniz. Evinizde yetiştireceğiniz gül çeşitleri için; süreliği kokulu, hastalıklara dayanıklı çeşitler seçmeniz fayda sağlayacaktır. Büyük çalı güllerin yanı sıra saksılarınızda yetiştirmek için daha küçük gül çeşitlerine yönelebilirsiniz.

Evinizde saksıda gül yetiştirmek için dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta doğru saksı seçimidir. Drenaj deliklerin olan saksılar, saksıda gül yetiştiriciliği için en uygun modellerdir.

Güllerinizin su tutma kapasitelerini attırmak amacıyla kaliteli saksı karışımları ile güllerinizin topraklarını zenginleştirmeniz sağlıklı ve uzun ömürlü güllere sahip olmanızı sağlayacaktır.

Saksıda gül yetiştirmek için saksı toprağınızın su dengesini düzenli olarak kontrol etmeniz gerekmektedir. Saksı gülünüzün toprağı nemli, ancak ıslak olmamalıdır.

Daha fazla çiçeklendirme için saksı güllerinizin toprağını sık sık vitamin ve mineral açısından zengin besin takviyeleri ile beslemeniz gerekmektedir. Saksı gülünüzü gübrelemek de güllerinizin çiçeklendirmesini arttıracak ve besleyecektir.

Saksı güllerinizi dönemsel olarak budamanız ve şekil vermeniz hastalıkları kontrol etmeniz açısından önem taşımaktadır. Aynı zamanda saksı bitkinizin istediğiniz boyutlarda kalmasını da sağlayacaktır.

Saksı güllerinizin çiçeklerinde azalma ya da çiçeklenmeme fark ederseniz gülünüzü daha büyük bir saksıya aktarabilirsiniz.

Saksıda Gül Yetiştirme ve Bakımı

Saksıda Yetişen Gül Çeşitleri Nelerdir?

Tüm gül çeşitleri saksı ekimine uygun değildir. Bazı güller kökleri ve gövdelerinden uzayarak daha geniş topraklara ve yetişme alanlarına ihtiyaç duyarlar. Bu sebeple bazı güller saksılara dikildiğinde devrilme uçma ya da yetersiz beslenme sebebiyle çürüme eğiliminde olabilmektedir. Çalı gülleri, eski gül çeşitleri, tür gülleri ve melez çay gülleri bahçede yetiştirmek için uygun olan gül çeşitlerindendir.

Ancak saksıda gül yetiştiriciliği için uygun uygun olan gül türleri de mevcuttur. Saksıda yetiştirmek için uygun olan gül türleri:

Zemin örtüsü: Zemin örtüsü gül çeşidi saksıda yetiştirilmeye uygun gül çeşitlerindendir. Saksı boyutunuza ve dikim yapacağınız gülün uzunluğuna göre daha büyük bir bitkinin çevresine ekilerek de kullanılabilir.

Minyatür: Minyatür gül çeşitleri diğer gül çeşitlerine nazaran daha küçüktür. Bu nedenle saksıda gül yetiştiriciliği için oldukça uygundur.

Veranda: Veranda gül çeşidi; minyatür güller kadar küçük olmayan ancak standart çeşitleri kadar da büyük olmayan gül çeşididir. Daha küçük ölçekte yetiştirilen saksı için uygun güldür.

Polyantha: Saksıda gül çeşitlerinden olan polyantha kısa bir gövde üzerine küçük gül kümelerinden oluşur. Saksı yetiştiriciliği için tırmanan polyantha satın alınmadığından emin olmak büyük önem taşımaktadır.

Saksıda Gül Yetiştirme ve Bakımı

Saksıya Gül Nasıl Dikilir?

Saksıda gül yetiştirmek için toprak seçimi büyük önem taşır. Besin değeri yüksek toprağınızı gül dikimi için hazırlayın. Gül boyutunuza uygun olarak hazırladığınız saksınıza toprak karışımınızı üçte iki oranında doldurun.

Kökleri çıplak bir gül fidanı dikecekseniz toprağı saksının ortasında toplayın, ardından gülü tepenin üzerine yerleştirin ve kökleri üzerine yayın.

Saksıda bir gülü dikecekseniz, hafif bir çukur oluşturun ve gülü saksıya yerleştirin. Saksı kenarında kalan toprakları da gülünüzün etrafını doldurun ve sıkıca bastırın. Diktiğiniz gül fidanının üzerine kabınızı toprakla doldurun.

Yeni dikim yaptığınız saksı güllerinizi en yaz yedi saat olacak şekilde güneşli bir alana yerleştirin. Saksıya dikim yapacağınız gül fidanları birden fazlaysa yeterli hava sirkülasyonu sağlamak için fidanlarınızın aralarını 2 fit olacak şekilde dikimi gerçekleştirin.

Saksıda Gül Yetiştirme ve Bakımı

Gül Fidanı Ne Zaman Dikilir?

Saksıda ya da bahçenizde fark etmeksizin gül fidanı dikimi için en uygun zaman ilkbaharın başlangıcı olan Mart ve Nisan aylarıdır. Gül fidanı dikimi havanın çok soğuk ya da çok sıcak olmadığı ve dikimin ardından birkaç saat güneş alacağı bir gün gerçekleştirilebilir.

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR