Ana SayfaDekorasyonSalon Dekorasyon Fikirleri ve Örnekleri

Salon Dekorasyon Fikirleri ve Örnekleri

Salonumuz, estetik anlayışımız ve zevklerimiz hakkında en çok ipucunun bulunduğu alanlardan biri. Ayrıca evde en sık oturulan yerlerden biri olan salon, evin geri kalanının da havasını belirliyor. Haliyle salon dekorasyonu yaparken kararsız kalabiliyor, yeni fikirlere ihtiyaç duyabiliyoruz. Biz de kimsecikler kararsız kalmasın diye biraz salon dekorasyonu fikirleri paylaşalım, salonlarımıza ve hayata renk katalım dedik.

Renk demişken…

Salon Dekorasyon Fikirleri

Bırakın, Renkler Sıçrasın

Çoğu salonun enerjisinin düşük olmasının sebebi, salonun yalnızca nötr renklerden ibaret olması. Ancak halıları, koltukları, duvarları nötr tonlarda ve tekdüze olan salonlar çeşitli renk sıçramalarıyla kolayca mükemmel hale getirilebilir. Nar çiçeği, koyu yeşil, kırmızı, lacivert gibi parlak renklerde; halılar, kırlentler, lambaderler ya da duvarlarınıza asacağınız sanat eserleri salonunuzu tamamlayacaktır. Bunların hiçbirini istemiyorsanız elinize alacağınız bir fırça, salonunuzun bütün havasını değiştirebilir.

Odak Noktası Belirleyin

Her odada olduğu gibi, salonunuzda da bir odak noktası bulunmalıdır. Bunun için bir merkez obje seçebilirsiniz. Salonunuzda odak noktası olarak; ilgi çekici bir tabloyu, duvar kağıdını ya da şöminenizi seçebileceğiniz gibi mobilya düzeninizle oturma odanızın merkezini de ayarlayabilirsiniz. Birbirine bakan mobilyaları açılı bir şekilde yerleştirmek hem salonunuza hoş bir hava katacak hem de mükemmel bir sohbet ortamı yaratacaktır.

Salon Dekorasyon Fikirleri

Bir Medya Merkezi Tasarlayın

Salonunuzda televizyona yer vermek istiyorsanız, onu dekorasyona dahil etmeniz gerekir. Ancak televizyonun, salonunuzun en baskın ögesi olmamasına özen göstermelisiniz. Örneğin salonunuzdaki yerleşik bir kitaplık, televizyonu yerleştirmek için mükemmel bir yerdir. Hatırlatmakta yarar var: Mobilyalarınızı televizyona yakın yerleştirmeyiniz. Gözlerinizi seviniz 🙂

Kullanışlı Perdeler

Perdenin kullanım pratikliği, ihtiyaçlarınıza cevap verebilmesi açısından dikkat edilmesi gereken detaylar arasındadır. Televizyon seyrederken, kitap okurken, resim yaparken ya da misafirlerinizle sohbet ederken ışık yansımalarını istediğimiz şekilde ayarlayabilmeliyiz. Bu işlev için stor, jaluzi ve katlamalı perdeler ideal ve şık seçeneklerdir.

Halı Seçimi

Halı seçiminde en temel nokta uyumdur. Bu yüzden mobilya ve perde seçimi yapıldıktan sonra halı seçiminin yapılması daha doğrudur.

Desenli mobilyalarda sade halılar tercih edilmelidir. Karmaşıklığın engellenmesi için bej rengi toprak tonları ve krem gibi renkler kullanılabilir. Aynı zamanda açık renkler alanı olduğundan büyük gösterme konusunda oldukça başarılıdır.

Düz mobilyalarda renk katması, hareket oluşturması ve görselliği yükseltmesi için desenli halılar tercih edilmektedir.

Bununla beraber güneş ışığından yararlanılamayan veya az yararlanılan odalarda, sarı tonlarındaki halıların tercih edilmesi, dekorasyona sıcak bir görünüm katacaktır.

Salon Dekorasyon Fikirleri

Aydınlatma Dağılımı

Salonunuzda birden fazla ışık merkezinin bulunması konforunuz açısından önemli olduğu gibi ortamınızı daha şık hale getirebilir. Tavan aydınlatmasının yanı sıra odanızın iki köşesine lambader yerleştirebilirsiniz. Bununla beraber duvar aplikleri de salonunuzun şıklığını üst seviyeye taşıyacaktır.

Sanat, Biraz da Salonunuzda Konuşsun

Salonunuzun duvarları, zevkinizi yansıtmak için mükemmel alanlardır. Bu konuda verilebilecek en önemli tavsiye: Hislerinize güvenin. Bırakın, sizinle ve birbirleriyle uyumlu tablolar salonunuzda konuşsun, salonunuzu konuştursun.

Yeşile Yer Verin

Salonları ferah gösteren detaylardan biri de bitkilerdir. Salonunuzda bulunan bir bambu, salon sarmaşığı, barış zambağı, areka palmiyesi, guzmanya gibi bitkiler hem size hem de salonunuza iyi gelecektir.

Küçük Bir Sergi Alanı Olarak Salon

Salonunuzda bir koleksiyona yer ayırın. Mesela duvar raflarında minyatür arabalarınızı sergileyebilirsiniz. Kapak ya da pul koleksiyonunuza duvarda yer verebilirsiniz. Eski plaklarınızı kitaplıkta sergileyebilirsiniz. Tamamen size ve hobilerinize kalmış.

’’İyi de benim hiç koleksiyonum yok ki!’’ diyorsanız, atıl eşyalarınızı da koleksiyon olarak değerlendirebilirsiniz. Örneğin, bugüne kadar kullanmış olduğunuz, eski boya paletleriniz varsa tavanınızdan sarkıtabilirsiniz.

Bu arada düşünürken, sizin için derlediğimiz salon modellerini inceleyebilirsiniz 🙂

Salon Dekorasyon Fikirleri

Salon Dekorasyon Fikirleri

Salon Dekorasyon Fikirleri

Salon Dekorasyon Fikirleri

Salon Dekorasyon Fikirleri

Salon Dekorasyon Fikirleri

Salon Dekorasyon Fikirleri

Salon Dekorasyon Fikirleri

Salon Dekorasyon Fikirleri

Salon Dekorasyon Fikirleri

Salon Dekorasyon Fikirleri

Salon Dekorasyon Fikirleri

Salon Dekorasyon Fikirleri

Salon Dekorasyon Fikirleri

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR