Ana SayfaDekorasyonSalon Dekorasyon Stilleri Nelerdir?

Salon Dekorasyon Stilleri Nelerdir?

Yaşam alanlarımız; orada geçirdiğimiz vakit, kullanım amacımız, fonksiyonellik ve konfor bakımından önemlidir. Salon da evde en çok vakit geçirdiğimiz alanlardan biridir, doğal olarak enerjimizle ve isteklerimizle uyumlu olmalıdır. Bazen alışıldık olan görüntüden uzaklaşmak isteriz, bazen eksilerinden kurtulmak için çözüm ararız, bazen “sil baştan” dekore ederiz. Amacımız ne olursa olsun; salonumuzun tasarımına ve yaşam tarzımıza uygunluğuna özen gösteririz.

Bu yazıda, farklı görünümlere sahip salonlarda uygulanabilecek, ilham verici dekorasyon stillerini sizlerle paylaşacağız.

Salon Dekorasyon Stilleri

Modern Salon Dekorasyonu

Modern dekorasyon tarzı, en çok yanlış anlaşılan tarzlardan biridir. Genellikle çağdaş stille karıştırılan günümüzün modern stili, 20. yüzyılın başlarında doğmuş bir tasarım hareketine dayanmaktadır. Alman ve İskandinav mimarisine ve tasarımına dayanan modern tarz süsten uzaktır. Modern tasarım hareketine göre dekor veya dekorasyon detayının pratik bir amacı yoksa, ortadan kaldırılabilir. Bu sebepten, modern tarzda dekore edilmiş salonlar dağılmaya pek müsait değildir. Ferah ve dingin hissettirir.

Modern stilde dekore edilmiş salonlarda kabarık ve süslü eşyalar bulunmaz. Stor ya da fon perdeler tercih edilir. Mobilyalar düz ve pürüzsüz hatlara sahiptir. Daha az eğrilere sahip yatay ve dikey çizgilere vurgu yapılır. Beton, kiriş gibi yapısal elemanlar genellikle açıkta bırakılır. Ahşap, metal, deri ve doğal lifler gibi doğal malzemeler ve çelik, krom, cam gibi yansıtıcı yüzeyler kullanılabilir.

Modern Renkler

Salonunuzu modern stilde dekore etmek isterseniz gri, taba, haki, fildişi gibi nötr renk tonlarını kullanabilirsiniz. Bununla birlikte ahşap ve ahşap renk tonları da modern stilin bir parçası olabilir.

Modern Aksesuarlar

Eğer modern stilde bir salon istiyorsanız az sayıda aksesuar kullanmalısınız. Ayrıca bu aksesuarlar kullanışlı olmalıdır. Bu sebeple modern salon aksesuarlarını seçerken çok işlevli olmalarına özen gösterilmelidir.

Duvar rafları ve açık kitaplıklar; kapladıkları yer, depolama alanları bakımından modern tarzdaki salonunuza uyum sağlayacaktır. Bununla beraber dijital duvar saatleri de klasik duvar saatlerine kıyasla daha uygun olacaktır.

Bunların yanı sıra lambaderler, avizeye kıyasla modern havayı daha iyi yakalıyor. Lambaderiniz tek renk ve sade olmalı. Aynı şekilde Orta sehpada da tek renk ve geniş modelleri tercih edebilirsiniz.

Son olarak kitaplığınıza ve orta sehpanıza geometrik biblolar ekleyerek salonunuza daha fazla hoşluk ekleyebilirsiniz.

Çağdaş Salon Dekorasyonu

Çağdaş stilin, modern stilden farkı tam olarak günümüzü yansıtmasıdır. Haliyle zaman içinde değişir, evrilir. Çağdaş stil, akıcı olduğundan dolayı tespit edilmesi zordur. Çağdaş tasarım, doğası gereği oldukça belirsiz olsa da çağdaş stili tanımlamaya yardımcı olan birkaç nitelik vardır. “Biçim işlevi takip eder” anlayışı ile minimalist tarza döndük. Ancak bu sefer işlev, “iyi görünüm” anlamına gelebilir. Çağdaş mobilyaların biçimi, yenilikçi ve yaratıcı olmalıdır.

Çağdaş tasarımla birlikte zarif ve sert yüzeyler yükselişe geçer. Odak noktamız doğal taş, ahşap, mermer ve metal için yeni ve yenilikçi kullanımlara yönelir. Mobilyalar daha heykelsidir ve daha az dekoratif parça bulunur.

Çağdaş tarz, pek süsleme içeren bir tarz değildir. Mobilyalarda etek, saçak veya püskül bulunmaz. Fırfırlar, aşırı oyma detaylar, çiçek baskıları kullanılmaz. Sevimli aksesuarları ve mobilyaları ortadan kaldırıp; basit, çıplak, cesur ve yapısal olanları tercih etmelisiniz.

Çağdaş tarzda bir evdeki zeminler, ahşap, fayans veya vinil kullanılarak çıplak ve pürüzsüz olmalıdır. Ses kontrolü veya sıcaklık için halı kullanmanız gerekiyorsa düz veya geometrik desenli halılarla renk ve doku eklemelisiniz.

Çağdaş Renkler

Nötr renkler, gri, siyah ve beyaz çağdaş tarzdaki salonlarda ana renklerdir. Renk paleti genellikle nötr tonlara karşı oynayan parlak ve cesur renklerle vurgulanır. Nötr renklere boyanmış duvarlar, canlı renklere sahip aksesuarlar için harika bir fondur. Duvarlar ve pencereler pastel boyanmışsa, süslemelerin renkleri nötr tonlarda olmalıdır. Bir duvar parlak, cesur bir renkse, diğer her yerde nötr kullanılmalıdır.

Çağdaş Aksesuarlar

Çağdaş tarzda dekore edilmiş salonlarınızda ray aydınlatması ve gömme aydınlatma bir duvarı ışıkla yıkamaya yardımcı olur. Bununla beraber bir tabloya, postere veya baskıya yönelik spot veya kutu aydınlatması kullanabilirsiniz. Bunlar, odaklanmak istediğiniz parçalara dikkat çekmenize yardımcı olacaktır.

Geometrik şekillere sahip tablolar, çağdaş stile sahip salonunuza uyum sağlayacaktır. Birkaç tabloyu bir araya getirmek istiyorsanız onları birbirine yakın asabilirsiniz, böylece büyük bir parça hissi yaratırlar. Bu arada, çok parlak veya mat siyah, doğal ahşap veya metal kaplamalı çerçeveler sanat eserleri için mükemmeldir.

Çağdaş salonlarda bitkiler ve çiçekler büyük olmalıdır. İlginç yaprakları olan büyük çiçekler, küçük aranjmanlardan daha iyi çalışır. Alan izin veriyorsa, zemindeki büyük bir bitkinin etrafına, tavana doğru bakan ışıklar yerleştirebilirsiniz.

Salon Dekorasyon Stilleri

Art Deco Salon Dekorasyonu

Arts Décoratifs’in kısaltması olan Art Deco, zengin renkler, geometrik şekiller ve detay çalışmaları ile karakterize edilir. 1920’ler, 30’lar ve 40’larda popülaritesinin zirvesine ulaşan art deco stili, simetrik tasarımlarla coşkulu şekillerde ihtişam, lüks ve düzeni ifade eder.

Parlak malzemeler, altın detaylar, geniş aynalar, şatafatlı ışıklar, çarpıcı renklere sahip koltuklar, zebra/kaplan desenli halılar ve daha neler neler… Hepsi, art deco tarzını oluşturan etmenler.

1920’lerin tarzını yansıtan Art Deco salonlar için iddialı bir koltuk en gerekli parçadır. Çarpıcı renklere ve derin çizgilere sahip geniş koltuklar art deco stilinin enerjisini ortaya çıkarır. Yine koltuklarda altın rengi detaylar tercih edilebilir.

Art deco mobilyalar büyük ölçeklidir ama karmaşık detaylardan yoksundur. Büyük büfeler, gardıroplar ve büyük sandalyeler dönemin tipik örnekleridir. Kadifeler ve deriler de art deco stiline eşlik eden dokulardır.

Balıksırtı veya parke desenli ahşap döşemeniz varsa, odanızda zaten art deco unsurları vardır. Siyah-beyaz kareli döşeme veya optik illüzyon tasarımlarına sahip küp desenleri gibi diğer motifler, muşamba veya fayansta kullanılabilir.

Çiçek ve ekose desenleri art deco dekorun bir parçası olarak kabul edilmez. Bunun yerine düz renklere veya geometrik desenli tekstillere yönelebilirsiniz. Ayrıca; sağlam, zıt renk bloklarına sahip döşemeli mobilyalar, art deco tasarımı olarak kabul edilir.

Art Deco Renkleri

Art deco döneminin renkleri çarpıcı ve cesurdur. Renkler genellikle çok parlak gümüş, krom veya siyah vurgularla eşleştirilir. Dönemin favori renkleri arasında parlak ve derin sarılar, kırmızılar, yeşiller, maviler ve pembeler bulunur. Art deco stiline göre dekore edilmiş salonunuzda daha yumuşak renkleri tercih etmek isterseniz krem, pudra ve bej bunun için uygundur. Nötr renkler, dönemin yaygın cilalı ahşap ve lake mobilyalarıyla iyi uyum sağlar.

Art Deco Aksesuarları

“Art deco” denilince akla gelen ilk aksesuar gösterişli, varaklı bir aynadır. Kalın camdan yapılmış sehpalar, cilalı ahşap bir masa da aynadan sonra gelen etmenlerdir.

Düz renk kadifeyi kırlent seçiminde tercih edebileceğiniz gibi altın rengi detaylara sahip kırlentler de salonunuza yakışacaktır.

Sehpalarınıza geometrik desenlere sahip vazolar yerleştirip içine zambak, lale veya lavanta koyabilirsiniz.

Salon Dekorasyon Stilleri

Minimalist Salon Dekorasyonu

Günümüzde çoğu insan, her şeyi en temel biçime indirgemeyi amaçlayan minimalizm kavramına aşinadır. Sanat ve yaşam tarzlarından mimari ve iç tasarıma kadar her şeye uygulanabilir.

Minimalist iç tasarım, modern iç tasarıma çok benzer ve basit ve düzenli bir alan yaratmak için çıplak temellerin kullanılmasını içerir. Sadelik, temiz çizgiler ve vurgu olarak kullanılan tek renkli bir paleti barındırır. Genellikle açık bir kat planı, bol miktarda ışık ve işlevsel mobilyaları birleştirir ve sadece bir avuç temel öğenin şekline, rengine ve dokusuna odaklanır.

Minimalist mobilya ve aksesuarlar, işlevsellik ve pratikliğe odaklanır. Düz, pürüzsüz yüzeyler minimalist tarzın önemli bir parçasıdır. Çok desenli mobilyalar ve aksesuarlar ya da çok detaylı süslemeler kullanılmaz. Bunun yerine, şekil ve formun saflığı ve sadeliğine odaklanılır.

Salonu aydınlatmada LED ampullerin kullanılması ve bu ampullerin kademeli bir ışık sağlaması önemlidir. Gözü yormayacak bir konumlandırma,  salonunuzu daha da konforlu hale getirecektir.

Minimalist Renkler

Beyazlar, bejler ve grilerden oluşan tek renkli bir renk paleti, minimalist salonların tipik bir örneğidir. Minimalist tarz, formları ve renkleri en sade hallerine indirgeyerek havadar, aydınlık ve zarif mekanlar yaratmayı hedefler. Renk paleti, su ve ten rengi tonlarla yumuşatılmış soğuk ve sıcak griler gibi açık ve yumuşak doğal tonlardan oluşur.

Minimalist Aksesuarlar

Minimalist salon dekorasyonundaki temel aksesuar kuralına göre kullanacağınız bir aksesuar; sade, ortalama bir büyüklükte, rengi ile salonun toplam görünümünü bozmayacak niteliklere sahip olmalıdır.

Masanızın üzerinde bulunan, çiçekli bir vazo ya da saksı minimalist tarzda dekore edilmiş salonunuz için mükemmeldir.

Birden fazla tablo kullanmak isterseniz toplu duran, line art tablolar da salonunuza çok yakışacaktır.

Salon Dekorasyon Stilleri

Rustik Salon Dekorasyonu

Rustik tarz doğal, kaba, eskitilmiş ve rahat bir tasarım stilini temsil eder. Pek çok varyasyonu vardır ama varyasyondan bağımsız olarak, rustik tarz, sağlamlığı ve doğal güzelliği vurgular. Stil organik olarak ortaya çıkmıştır ve insanların eşyaları yeniden tasarladığı veya sıfırdan inşa ettiği geçmiş zamanları çağrıştırır. Geleneksel anlamda rustik tasarım ağır ve karanlık görünebilir. Ancak günümüzde, taze ve hafif bir estetikle daha çağdaş bir rustik tarz bulunmaktadır.

Ham ahşap, rustik tarzda bir salon yaratmak için kullanılan en yaygın malzemelerden biridir. Bu stili hayata geçirmek için genellikle kanvas, çuval bezi, yün ve keten gibi organik tekstil ürünleri kullanılır. Döşeme açısından ahşap gibi doğal malzemeler, fayans veya taş en otantik görünümü yaratacaktır. Sisal, jüt veya deniz otu gibi doğal malzemelerden yapılmış dokulu alan kilimleri ekleyerek salonunuzun rustik havasını pekiştirebilirsiniz.

Rustik Renkler

Rustik renk şemasında her zaman toprak tonları yoğunluktadır. Yeşiller, kahverengiler, gri, turuncu, kırmızı gibi nötr tonlara doğru yoğun bir şekilde geçiş yapılır. Rustik renkler konusundaki en iyi şey, her zaman bir renk patlamasına sahip olmanızdır. Rustik tonlarla her zaman kendi kişisel tarzınızı oluşturabilirsiniz.

Rustik Aksesuarlar

Salonunuzu rustik tarzda dekore etmek istiyorsanız, anılarınız için ahşap fotoğraf çerçevesi kullanabilirsiniz. İstediğiniz kokularda mumlarınız için ahşap mumluklar ve küçük saksılarınız için eskitme duvar rafları da salonunuzun havasına uyum sağlayacaktır.

Bohem Salon Dekorasyonu

Bohem tarzı, evlerinin kültürel ve ilginç öğelerle dolu isteyenler içindir. Bu tarz, modern duyarlılıklara kayıtsız kalır ve yaratıcı, kaygısız, sıra dışı dekoru benimser.

Bohem mobilyalar genellikle bir mağazada bulunmaz. Bohem tarzda dekore edilmiş salonlar zamanla toplanan mobilyalarla doludur, bu nedenle ikinci el ve eski eşyalar uygundur. Her mobilya parçası özel olmalı ve bir hikaye anlatmalıdır. Yerel vintage mağazalarınızı keşfederken eğlenin ve her bir parçayı ayrı ayrı seçin.

Doygun renklerde peluş sandalyeler ve kanepeler ile hem siz hem de konuklarınız bohem tarzı hissedeceksiniz. Yer yastıkları, hoş bir yerde oturma atmosferi yaratacaktır. Aerodinamik veya düz sırtlı mobilyalar bohem stile uygun değildir. Divan veya kelebek sandalye gibi rahat, rahat parçalar seçin.

Bohem tarzı salonlar, her zaman eklektik olmaları ve benzer özellikleri paylaşmaları bakımından bazı benzerliklere sahip olma eğilimindedir, ancak iki oda asla tamamen birbirine benzemez.

Bohem tarz; sürekli seyahat edenler, aktörler ve yazarlar gibi alışılmadık bir yaşam sürmeyi seçen insanlardan ilham alıyor. Bohem tarz, dünyanın birçok yerinden nesneleri, renkleri ve desenleri birleştirir. Size ait bir tarz arıyorsanız bohem tasarım tam size göre olabilir.

Bohem Renkler

Renkler, bohem stilin en çok öne çıkan özelliğidir. Çingene kültüründen esinlenen bohem stilini canlı, parlak, pastel, mat, kontrast renkler ile yansıtabilirsiniz. Dekorasyon tarzında özgürsünüz, hatta uyumsuz renkleri bile bir arada kullanabilirsiniz.

Bohem Aksesuarlar

Bohem tarzda dekore edilmiş salonunuzu birden fazla fener, mum, zemin ve masa lambalarıyla aydınlatabilirsiniz.

Doğal dünyayı kucaklamak bu tarzın merkezinde yer alır, bu nedenle salonunuzu eğrelti otları ve asılı bitkilerle canlandırabilirsiniz. Sadece bir odaya canlılık kazandırmakla kalmaz, aynı zamanda bitkiler hava kalitesini de iyileştirir.

Bunlarla beraber duvarlarınıza jüt, örme sepetler asabilirsiniz. Yer yastıkları kullanabilirsiniz. Koltuklarınızda etnik desenlere sahip kırlentler bulunabilir. Odanızın bir kenarına salıncak sandalye asabilirsiniz. Koltuklarınızın üzerine renkli örme battaniyeler yerleştirebilirsiniz.

Son olarak, Bohem tarzdaki salonunuzu aile yadigarı, el yapımı eşyalar ve seyahatlerinizden nesnelerle bir araya getirin. Aksesuarlar kişisel olmalıdır, bu nedenle sevdiğiniz şeyleri öne çıkarın: Duvar halıları, eski şişeler, haritalar çiniler… Bohem tarz, eklektik olma eğiliminde olsa da şık ve göz alıcı olabilir. Tek kural: Odadaki her öğe sizinle ilgili bir şeyler paylaşmalıdır.

Asya Salon Dekorasyonu

Asya tarzı iç mekanlar, dingin hissettirir. Çoğumuz hızlı tempolu bir kentsel yaşam tarzına dalmışken, bu hiç bitmeyen aceleden uzaklaşmamızı kolaylaştırır. Asya temalı iç mekanlar, eşsiz bir şekilde uyum ve dengeyi ön plana çıkarır.

Özünde Asya tasarımı, Japonya ve Çin’den egzotik Hint temalarına kadar çeşitli farklı stillerin bir birleşimidir. Yine de birkaç yüzyıl önce Uzak Doğu’da ortaya çıkan doğu etkilerinin egemenliğindedir.

Asya stili tamamen dengeyle ilgili olduğundan ahşap, taş, beton ve cam gibi farklı tasarım malzemelerini aynı tasarımda kullanılır. Deri ve ahşap gibi doğal malzemelere yer verilen bu tarzda; modern ve sade mobilyalar birlikte kullanılabilmektedir. Minimal tarzın etkili olduğu bu stilde aksesuar ve süslemeler sınırlı sayıdadır. Gösterişli avize modelleri ve çok şatafatlı, parlak renkli aksesuarlara da yer verilmemektedir.

Asya Renkleri

Asya stiliyle ilgili en popüler yanılgılardan biri, canlı ve zengin tonlardan yoksun olduğudur. Ancak gerçekte, durum tam tersidir. Asya temalı salonların nötr ve sakin tonlardaki arka planı, mobilyaların öne çıkan canlı renk tonlarıyla tamamlanır. Kiraz çiçeklerinin güzel pembeleri, büyüleyici kırmızılar ve lüks morlar Asya tarzının ayrılmaz parçalarıdır. Asya esintili bir dekorasyon stilini tercih ediyorsanız, bu renkler mutlak bir zorunluluk haline gelir.

Asya Aksesuarları

Salon bitkileri ve çiçekler, Asya esintili iç tasarımların kritik bir parçasıdır. Doğayı eve getirirler ve rahatlatıcı ortamı desteklerler. Rahatlatıcı ortamı destekleyen ögelerden bir diğeriyse tütsüler/mumlardır.

Kağıt avizeler, duvar aplikleri, küçük abajurlar gibi Asya stili için uygun aksesuarlarda altın rengi detayları tercih edebilirsiniz.

Salon Dekorasyon Stilleri

Endüstriyel Salon Dekorasyonu

Endüstriyel iç tasarım, 19. yüzyılın sonlarında ve 20. yüzyılın başlarında inşa edilen fabrikalardan ilham alır. Endüstriyel tarzda dekore edilmiş salonlarda, borular ve kanallar gizlenmez. Endüstriyel tasarım, bu unsurları benimser ve bir odak noktası haline getirir. Endüstriyel iç tasarım; ham, neredeyse bitmemiş ve rahatlatıcı bir atmosfer sağlar. Davetkar ve rahattır.

Özünde, endüstriyel tarz, yapı malzemelerinin odaya dahil edilmesine dayanır. Tavanlar yüksektir, pencereler büyüktür. Görünür kirişler, geri kazanılmış ahşap, demir, tuğla, beton bu stilin unsurlarıdır. İlham aldıkları fabrikalar gibi açık bir kat planına sahip olmalıdır. Oda, temiz düz çizgilerin yanı sıra kavisli kenarların bir karışımı ile düzenli olmalıdır. Bu yönergelerin ötesinde, endüstriyel stil kişiselliğe açıktır.

Salonunuzu endüstriyel tarzda tasarlarken bit pazarlarını ve antika dükkanlarını ziyaret ederek kullanabileceğiniz birçok objeye rastlayabilirsiniz. Ahşap, demir veya çelikten yapılmış mobilyaları, koyu ahşap dolapları, soluk renkte etnik desenli halıları ve ray lambaları salonunuza dahil ederek endüstriyel bir hava yaratabilirsiniz.

Endüstriyel Stil Renkleri

Endüstriyel salonlarda ana renkler nötr, neredeyse tek renk olmalıdır. Beton, beyaz veya siyahla uyumlu gri tonları bu tarz için mükemmeldir. Vurgular herhangi bir renkte olabilir ancak genellikle az kullanılır. Taze bir görünüm için canlı renkler ekleyebileceğiniz gibi endüstriyel estetiği korumak için pas, ahşap veya tuğla tonlarını da tercih edebilirsiniz. Demir, çelik, cam, krom, bakır veya pirinç kaplamaların tümü endüstriyel tasarım için mükemmeldir.

Endüstriyel Stil Aksesuarları

Endüstriyel tarzda dekore edilmiş salonunuza bitkileri dahil etmek, biraz renk eklerken alanı tazelemenin iyi bir yoludur.

Eskitilmiş, ahşap sehpalar ve televizyon ünitesi endüstriyel tarzda dekore edilmiş salonunuz için çok uygundur.

Çerçeveli eski fotoğraflar, soyut resimler ve afişler de endüstriyel tasarımda iyi sonuç verir.

Tropikal Salon Dekorasyonu

Tropikal tarz, Hawaii, Avustralya gibi tropik yerleri, Batı Hint Adaları, Bali ve Karayip ormanları gibi daha egzotik yerleri çok iyi temsil ediyor. Tropikal dekor, sahil dekorundan ziyade parlak, cesur ve neşelidir.

Tropikal mobilyalar söz konusu olduğunda, rattan parçalar öne çıkar. Ayrıca kamış ve bambu mobilyalarda da tropikal tarza uyum sağlar. Daha kısık bir bütçeniz varsa tropikal alanınız için sıcak ahşap mobilyaları tercih edebilirsiniz. Ayrıca mobilya ve perdeleriniz için Afrika ve Asya’dan gelen dokulu ve dokuma pamuklu bir kumaş olan barkcloth, tropikal tasarım için uygundur.

Kahve ve yeşilin hakim olduğu tropikal salon dekorasyonu için aynı zamanda tabiattan ilham alınan desenlere de cömertçe yer vermeniz gerekir. Koltuk döşemelerinde yaprak desenleri ve yastıkları, tropikal esintiye uygun renklerle bir arada kombinleyebilirsiniz.

Tropikal Renkler

Salonunuza tropikal esinti getirecek olan en uygun renkler, yeşil ve kahverengi tonlarıdır. Tropikal tarzın merkezinde doğa vardır. Bundan dolayı, doğanın tonları tam size göredir. Mesela fildişi, güneş sarısı, kum rengi gibi renkler de kullanılabilir.

Tropikal Aksesuarlar

Tropikal stilde dekore edilmiş salonunuza çok sayıda bitki yerleştirebilirsiniz. “Çok fazla bitki benlik değil.” diyorsanız salonunuza 1 tane palmiye ağacı yerleştirebilirsiniz.

Muz yapraklarından yelpaze palmiye yapraklarına kadar aralarından seçim yapabileceğiniz pek çok tropikal yaprak motifi var. Tropikal alanlarda bulacağınız birçok farklı egzotik yeşil yaprak motifini masa örtülerinizde ve duvar kağıtlarınızda kullanabilirsiniz. Ayrıca, bir duvarınızı flamingolu duvar kağıdıyla kaplamak, salonunuza çok tatlı bir hava katabilir.

Ananas şeklinde avizeler ya da ledler ve biblolar kullanabilirsiniz. Bu arada; papağan, flamingo ve fil şeklinde biblolar da salonunuza yakışacaktır.

Salon Dekorasyon Stilleri

İskandinav Salon Dekorasyonu

İskandinav iç tasarımı, şık ve modern dekorun sıcak bir his uyandırması için dokular ve yumuşak tonların karışımı olan minimalist bir tarzdır. İşlevsel, rahat, pürüzsüz hatlara sahip kullanışlılığı ve basit mobilyaları vurgular.

Yüksek kontrastlar, İskandinav iç tasarımının ayırt edici özelliğidir. Mesela tamamen beyaz yemek odasında; sade, siyah, heykelsi mobilyalar etkili bir ifade oluşturmaya yardımcı olur.

Renkli sanatlar İskandinav iç mekanlarında nadiren bulunur, ancak olduğu zaman genellikle grafik katları halindedir. Mobilyalar genellikle basit tutulur. Rahatlık ve konfor önemlidir.

İskandinav Stil Renkleri

Tek renkli renkler İskandinav tarzında kullanılan ana renklerdir. Beyaz veya kirli beyaz duvarlar, parlak ve temiz bir zemin oluşturdukları için çok idealdir. İskandinav mobilyalarında beyaz, gri, mavi, siyah ve krem ​​renkleri en çok kullanılan renklerdir. Ayrıca sıcak ahşap tonları ve sepya tonları, aşırı parlak renkler kullanmadan bir odayı güneşli ve aydınlık hissettirdikleri için İskandinav iç tasarımında popülerdir. Kirli beyazlar, sepyalar ve ahşap tonları birlikte iyi çalışır ve davetkar, sessiz bir alan yaratır.

İskandinav Stil Aksesuarları

Seramik vazolar, pirinç tablolar, köşeli-geometrik çerçevelere sahip aynalar, gri renkte düğüm yastıklar İskandinav tarzdaki salonunuza kolaylıkla uyum sağlayacaktır.

Salon Dekorasyon Stilleri

Fransız Salon Dekorasyonu

Fransız stili, karmaşık ayrıntılar ve sadelik arasındaki ideal dengeyi çabasız bir şekilde ortaya koyar. Fransız tarzı, hem eskiyi hem de yeniyi kucaklar. Ayrıca, belirli mobilya parçalarında bulunabilecek kusurlarla da barışıktır. Bu da insanların rahat hissetmesine yardımcı olur.

Eskinin güzelliği fikrinden ilham alan Fransız stili dekorasyon; derin ahşap oluklar, solmuş boya ve seramik vurgularda yer yer hafif bir talaş görünümüne yer verir. Salonunuz için kristal bir avize, zahmetsizce yayan bir orta sehpa ve kanepe seçerek oturma odanızda ilgi çekici bir Fransız stili görünüm elde edebilirsiniz. Cabriole stili ayaklara sahip mobilyalar ve zarif taraklı kıvrımlar, genellikle Fransız stiline sahip salonlarda tercih edilir.

Fransız Stili Renkleri

Fransız tarzında, rustikliğin ipuçları vardır ve renk paletleri genellikle sıcak nötrler ve daha soğuk mavi tonlarıdır. Fransız tarzında sıkça göreceğiniz diğer renkler boz kahverengi, yumuşak griler ve fildişidir.

Fransız Stili Aksesuarları

Zarif yaldızlı aynalar, lavantalarla dolu vazolar, pencere önü kaktüsleri, porselen biblolar, renkli cam şişeler ve sürahiler, salonunuzda sergileyeceğiniz çiçek desenli porselen tabaklar Fransız stiline göre dekore etmiş olduğunuz salonunuza çok yakışacaktır.

Eklektik Salon Dekorasyonu

“Eklektizm”, Yunanca “en iyiyi seçmek” anlamına gelen “eklektikos” kelimesinden türetilmiştir. Bu kavram, felsefede sıklıkla kullanılırken, 19. yüzyılın sonlarında ve 20. yüzyılın başlarında mimariye de geçiş yaptı. Neoklasizm, Gotik Revival veya Bizans gibi tek bir mimari akıma bağlı kalmak yerine mimarlar, yepyeni bir görünüm yaratmak için çeşitli stillerin unsurlarını birleştirdiler ve bu tasarım felsefesi, iç mekan dekorasyonuna da yansıdı.

Eklektik stil söz konusu olduğunda, genel görünümün başka herhangi bir kategoriye sığmaması dışında bir kuralın olmadığını belirtmek önemlidir. Bununla birlikte, eklektik dekorda düzenli olarak ortaya çıkan bazı özellikler var: Karıştırılmış desenler ve dokular, eskinin ve yeninin birleşimi, farklı kültürlerden farklı ögelerin kombinlenmesi…

Eklektik tarz, biraz kaotik gibi görünmesine rağmen bütünlük hissi verebilir. Tam bir maksimalizm gerektirmez. Eklektik dekor, dokular, desenler ve stiller karışımını koruduğu sürece, belli bir tarza doğru eğim gösterebilir.

Salonunuzun fazla kaotik olmasını önlemek için denge unsurundan faydalanmalısınız. Örneğin duvarlarınız desenli ve kalabalıksa mobilyalarınızı düz ve sade seçebilirsiniz ya da tam tersi bir yol izleyerek duvarlarınızı düz, mobilyalarınızı süslü kullanmayı tercih edebilirsiniz.

Eklektik tarzın belli renkler yoktur ancak salonunuzu sabitlemek için herhangi bir rengi seçip, bu rengin etrafında bir şema örebilir veya renk paletlerinden yararlanabilirsiniz. Bu durum, aksesuarlar için de geçerlidir.

Fas Salon Dekorasyonu

“Moroccan stili”, Faslılara ait dekorasyon tarzını anlatmak için kullanılıyor. Fas, farklı kültürlerin harmanlandığı bir ülke. Haliyle Fas stili; farklı stilleri birleştiren eklektik stil ile etnik ögeleri ve kültürleri içinde barındıran bohem stilin bir tür karışımı. Bununla beraber Batı İslam dünyasında 11. Yüzyılda geliştirilen; geometrik tasarımlar, kemerler ve dekoratif karolar içerin mağribi mimarisi, Fas dekorunu büyük ölçüde etkiler.

Kanepelerden puf koltuklara, sedirlerden ve el oyması ahşap masalara kadar tüm Fas mobilyaları yere yakın ve rahattır. Fas tarzı mobilyaların karakteri, kaba yontulmuş bir görünüm, düzensiz ve karmaşık oymalar ve sedef veya mozaik karo kaplamaları içerir.

Fas Stili Renkler

Bir renk paleti seçerken Fas’ın manzarasından ilham alın. Mavi, yeşil ve turkuaz tonları çevredeki okyanusları anımsatır; parıldayan altın ve gümüş, çölün görüntülerini çağrıştırır ve zengin kırmızılar, turuncular, güzel yoğun gün batımı etkisini hatırlatır. Fas esintili bir salonu anlamak için koyu turuncu veya pişmiş toprak boyalı duvarları; karmaşık bir desene sahip kırmızı bir kumaşla döşenmiş mobilyaları ve maviler, yeşiller, altın renkleri, pembeler dahil olmak üzere zıt renklerde yastıkları eşit derecede eşit olarak kullanan bir alan hayal edebilirsiniz.

Nötr bir paletini tercih ediyorsanız kum, bej, krem ​​ve boz kahverengi gibi renkleri birleştiren mobilyalarla parlak beyaz duvarları kombinleyebilirsiniz.

Fas Stili Aksesuarlar

Salonunuzu renkli veya vitray; kesme metal veya oymalı ahşaptan yapılmış geometrik şekillerdeki lambalarla aydınlatabilirsiniz.

Duvarlarınıza ferforje, derin oymalı ahşap çerçeveye sahip dekoratif aynalar asabilirsiniz.

Bol miktarda yer minderi kullanabilirsiniz.

Muz, papirüs gibi tropikal bitkileri büyük, renkli saksılara veya sepetlere yerleştirebilirsiniz.

Masanızın üstüne dekoratif pirinç tepsiler koyabilirsiniz.

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR