Ana SayfaDekorasyonSalon Dekorasyonu Hakkında Tüm Detaylar

Salon Dekorasyonu Hakkında Tüm Detaylar

Bir ev dekorasyonu yapılırken çok özenli davranmak önemlidir. Özellikle salon dekorasyonu için mobilyalar ve aksesuarların uyumlu olması son derece önemlidir. Salon, bir evin vitrinidir. Duvarlar, tavan, aydınlatma, mobilyalar, halılar, perdeler ve tüller, sehpalar ve aksesuarların birbiriyle uyum sağlaması son derece önemli unsurlar arasında yer almaktadır.

Genel olarak dekorasyon konusunda esas, ahengi yakalayabilmektir. Mobilyalarınızın stili ve renk tonları, salondaki diğer eşyalarla uyumlu olmalıdır. Uyum için her şey birbirine yakın tonlarda olacak diye bir kural yoktur. Şık kontrastlar yaratarak da harika bir salon elde edebilirsiniz. Önemli olan doğru renkleri seçmek ve salona göre dekorasyon yapabilmektir.

Salon Dekorasyonu Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Salon dekorasyonunda dikkat edilecek pek çok detay vardır. Öncelikle dekorasyon stilinize karar vermelisiniz.

Daha sonra dikkat etmeniz gereken faktörler arasında şunlar bulunmaktadır;

  • Mobilya seçimi
  • Zemin, duvarlar ve tavan dekorasyonu
  • Aydınlatma sistemleri
  • Perdeler ve tüller
  • Halılar
  • Renk tonları
  • Aksesuarlar

Bunlar salon dekorasyonunda önem vermeniz gereken detaylardır. Stilinize tamamen uygun öğelerle harika bir salon yaratabilirsiniz.

Simetri ve Asimetri Unsurlarına Neden Dikkat Etmemiz Gerekir?

Bir salonda her şeyin düz durması bazen sıkıcı olabilir. Zaman zaman salonunuzda asimetrik öğelere de yer vermelisiniz. Bunun için salonda mutlaka ayna bulundurmalısınız. Duvarda hoş çerçeveli bir ayna olmalıdır. Dilerseniz karşısına daha küçük başka bir ayna daha yerleştirebilirsiniz. Asimetrik bir orta sehpa ve aynı sehpanın küçüklerini bulundurmalısınız. İlgi çekici duvar dekorlarının da aynadaki yansıması ilgi çekici bir atmosfer yaratacaktır. İsterseniz asimetrik görünümlü bir avize de tercih edebilirsiniz.

Salon Dekorasyonunda Akdeniz Stil ile Dingin Atmosfer Oluşturmak İçin Yapmamız Gerekenler

Akdeniz stilinde beyaz, krem gibi açık renkler sıklıkla kullanılır. Bunun yanı sıra açık mavi tonlarını çokça görebilirsiniz. Akdeniz stilinde aklınıza denizi getiren renkleri kullanmalısınız. Kum beji, mavi, beyaz gibi tonlarla oldukça aydınlık bir salon dizayn edebilirsiniz. Aksesuar olarak da mavi öğelere yer verebilirsiniz. Dilerseniz birkaç küçük bitki ve bir şömine yerleştirebilirsiniz.

Salon Dekorasyonu Hakkında Detaylı Bilgiler

Salon Dekorasyonunda Kolonyal Stil Ne Anlama Gelir?

İki adet kolonyal stil bulunmaktadır. Bunlardan birisi Amerikan kolonyal stil, diğeri ise İngiliz kolonyal stildir. Tamamen açık renk tonlarından oluşan bir stil çeşididir. Beyaz, kırık beyaz, krem gibi kumaşların üzerinde, renkli desenler bulunur. Örneğin beyaz bir oturma grubu ve üzerine kırmızı, sarı, yeşil ve mavi renklerinde geometrik desenler yer alabilir. Perdeler de aynı şekilde açık renkli olup, aynı desenleri içerir. Yastıklar, halılar ve dekorasyon öğeleri, desenlerin barındırdığı renklere sahip olmalıdır. Bitki tercih etmek isterseniz, çiçeksiz ve sadece yeşil bitkiler tercih etmelisiniz. Zeminleriniz ve duvarlarınız da mutlaka açık renk olmalıdır. Beyaz ışık kullanmalısınız. Abartılı bir avize kullanmamalısınız. Dekor öğesi olarak bir köşeye lambader koyabilirsiniz.

Duvar Ve Tavan Dekorlarında Hangi Dekoratif Unsurlar Seçilmelidir?

Duvarlarınızı normal duvar yerine taş duvar şeklinde dizayn edebilirsiniz. Ancak bu bir duvar için seçilen dekor olmalıdır. Diğer duvarlarınızı sade bırakabilir ya da duvar panellerini kullanabilirsiniz. Tavan dekoru için ise alçıyla şık bir kaplama yapabilirsiniz. Bu kaplamanın dokusu, şekli ve diğer mobilyalarla uyumu son derece önemlidir. Tavanı istediğiniz şekil ile kaplayabilirsiniz. Ancak fazla karışık bir desen ya da tavanın tamamı kaplama olmamalıdır. Daha sonra bu kaplamaya uygun bir avize modeli seçmelisiniz. Kaç avize kullanacağınızı salonunuzun büyüklüğüne göre seçmelisiniz. Avizeler şık ve uyumlu olmalıdır. Salon için ışık rengi ise beyaz olmalıdır.

Salon Dekorasyonunda Renk ve Dokularda Denge Unsuru Nasıl Sağlanır?

Tek bir nötr rengin üzerinde canlı ve parlak renkler kullanarak dengeyi sağlayabilirsiniz. Örneğin, tamamen siyah mobilyaların üzerinde renkli yastıklar ve renkli dekor ürünleri kullanmalısınız. Sadece siyah rengi oldukça sıkıcı görünecektir. Bu yüzden kırmızı, pembe, turuncu ve sarı gibi renkleri doğru yerlerde kullanmaya özen gösterin. Kanepe üzerinde her renkten bir yastık, yastıklardan birisiyle aynı tonda olan bir biblo ve duvarda sanatsal tablolar kullanabilirsiniz. Siyahın yanında kontrast olarak beyaz öğeler de kullanabilirsiniz. Bu bir duvar saati ya da lambader olabilir. Siyah mobilya yerine gri tonları da kullanabilirsiniz. Parlak renkler, grinin üzerinde de hoş duracaktır.

Salonumda Natürel Renk Tonlarıyla Uyum ve Ahengi Nasıl Yakalarım?

Natürel renkler arasında, kahverengi, bej ve krem gibi renk tonları bulunmaktadır. Bu tarz tonları klasik eşyalarla tamamlamalısınız. Klasik sehpalar ve sade bir avize bu salonda mutlaka bulunmalıdır. Bu tarz renk tonları country stil ile mükemmel bir ahenk içerisinde olacaktır. Bir şömine de koyarsanız, tam olarak stile uymuş olursunuz. Yumuşak tonlar, klasik mobilyalar ve sade aksesuarlar ile bu stil oldukça kullanışlıdır. Özellikle bahçeli evler için mükemmel bir stildir. Sehpalarınız da tamamen ahşap olmalıdır. Duvarlar için açık sarı, bej ya da kum beji gibi tonları tercih edebilirsiniz. Zeminlerde açık renk kullanmanız uygundur.

Salon Dekorasyonunda Mobilya ve Aksesuar Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Salonunuzda tercih ettiğiniz mobilyaların stili, renk tonları ve dokuları, aksesuarlarınızla birlikte seçilmelidir. Kanepelerin renkleri kahverengi tonlarıysa, aksesuarlar ve dekorasyon öğeleri krem, bej ve beyaz gibi tonlardan oluşmalıdır. Mobilyalar beyaz tonlarda ise, siyah aksesuarlarla harika bir kontrast oluşturabilirsiniz. Siyah istemezseniz, canlı ve parlak renklerle çok şık ve ferah bir salon elde edebilirsiniz. Beyaz ve tek bir renk de kullanabilirsiniz. Örneğin, beyaz ve pembe ya da beyaz ve turkuaz olabilir. Mobilyalarınız deriyse, etnik desenli yastıklar, perdeler ve halılar tercih edebilirsiniz. Ortaya da şık bir cam sehpa kullanarak doğal bir ortam yaratabilirsiniz. Böylece uyumu yakalamış olursunuz.

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR