Ana SayfaDekorasyonSalon Dekorasyonunda Püf Noktalar

Salon Dekorasyonunda Püf Noktalar

Yaşam alanlarımız; orada geçirdiğimiz vakit, kullanım amacımız, amacına uygun fonksiyonellik ve konfor bakımından ayrı bir öneme sahiptir. Bazen alışıldık olan görüntüden uzaklaşarak farklı bir ortam yaratmanın enerjisine ihtiyaç duyarız veya kullanmakta olduğumuz alanın eksilerinden kurtulmak için çözümler ararız. Genellikle bir evde en fazla kullanıma sahip olan alanlar oturma odası, mutfak ve salonlar olarak bilinir. Salonlar, birçok kişi için evin en şık ve en fazla özen gösterilmesi gerektiğini düşündüğü alan olarak tasarımına ve dizaynına titizlik gösterilen yerlerdir. Kişinin yaşam tarzına göre farklı görünümlere sahip salonlarda genel olarak yapılması gereken dekorasyon fikirlerini bu yazıda sizlerle paylaşacağız.

Salon Dekorasyonu Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

En çok kullandığımız alanları dekore ederken ilk olarak bu düşünceyle yola çıkarız. Kullanımı kolay mobilyalar, elverişli bir ortam ışığı, uyum içinde olan ve rahatsızlık vermeyen renkler ve tamamlayıcı diğer aksesuarların doğru yapılmış harmanıyla harika bir salon ortaya çıkarmak mümkün. Salon dekorasyonu yaparken dikkat edilmesi gereken başlıca husus kişinin tarzını yansıtacak şekilde özgün dokunuşlar yapmak. Bu detay salon dekorasyonunda püf noktalar olarak da bahsedilebilir. Yaşam alanına sahip kişinin zevkleri doğrultusunda dekore edilen bir salon yüksek oranda başarılı bir sonuç anlamına gelmektedir ve dekorasyona bu düşünce ile başlamak çok önemlidir.

Salon Dekorasyonundaki Püf Noktalar Nelerdir?

Çoğu insan için evin salonunun çok önemli olduğundan bahsettik. Hem kişinin kendi ev yaşantısında şıklığı ve konforuna dikkat ettiği hem de bir kültür haline gelen salonda ağırlanan misafirlikler için salon dekorasyonu çok önemlidir. Peki dekorasyon sırasında uygulanması fark yaratan püf noktalar nelerdir?

Şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Dekorasyona başlamadan önce plan yapmak gerekir. Planlı bir şekilde ilerlemek hem bütçe hem de somutluk anlamında önem taşır.
  • Salonun geometrik şeklinin nasıl olduğunu incelemek çok önemlidir. Salonun mevcut geometrik şekline göre eşyaları konumlandırabiliriz. Bu nedenle bu detaya dikkat edilmelidir.
  • Işığın dağılış biçimi engellenmemelidir. Aydınlık bir salonda her nesne kendini daha iyi ifade edeceğinden ışığı engelleyen eşya konumlandırılması yapılmamalıdır.
  • Büyük bir salondan bahsediyorsan yemek masası koymak fonksiyonellik katacaktır. Burada dikkat edilmesi gereken masadaki ışığın yeterli ve diğer ışıkları engellemeyecek biçimde olması gerekiyor.
  • Mobilyaların ve eşyaların seçimi tamamlanarak boya ve duvar kağıdı seçimini eşyalara göre yapmak son derece mantıklı olacaktır.
  • Küçük salonlardaki renk seçimini açık renklerden yana yapmak mevcut alanı daha dar göstermekten kurtaracaktır.

Bahsedilen bu püf noktalar genel itibariyle uygulanması gereken detaylar olduğu için dekorasyonun devamını herkes kişisel zevklerine göre tamamlayacaktır. Kişinin kendi tarzını yansıttığı bir ortamın ruh haline de oldukça iyi gelerek daha güzel vakit geçirmeye davet ettiğini unutmamak gerekir.

Salonlarda Renk Seçimi Nasıl Olmalı?

Salon Dekorasyonunda Püf Noktalar

Küçük bir alana sahip veya ferah bir görünümü elde etme isteğindeyseniz salon dekorasyonunda açık renklere yönelmek en doğru seçim olacaktır. Ferah ve geniş bir salonu ortaya çıkarmanın olmazsa olmazı hem koltuk seçimlerinde hem de duvar renklerinde açık renkler kullanmaktan geçiyor. Bunun yanı sıra pastel renk tonlarının tercih edildiği salonlarda hem yumuşak bir hava hem de konforun bütünleştiği bir uyum sağlayarak ruh halinizi rahatlatabilirsiniz. Renk seçimi salonu oluşturan tüm etmenlerle ilgili olduğu için eşyalarınızın renklerine dikkat etmeli ve renk seçimini bu şekilde yaparak uygulamalısınız.

Salon Hangi Aksesuarlar İle Tamamlanmalı?

Hangi alan dekore ediliyor olursa olsun gereğinden fazla kullanılan aksesuar göz yorucu bir görüntü olmaktan ileriye gidemez. Bu nedenle materyallerine dikkat edilerek diğer eşyalarla uyumlu aksesuarlar kullanıp dekorasyonu tamamlamak gerekir. Şamdanlar, çeşitli mumlar, vazo ve kuru bitkiler, yeşil ve geniş yapraklı bitkiler gibi birçok farklı ürün kullanarak tarzınıza göre aksesuarları konumlandırabilirsiniz. Aksesuar seçimi salon dekorasyonunda püf noktalar dendiğinde akla ilk gelenlerdendir.

Bu Yılın Dekorasyon Renkleri Neler?

Dekorasyon konusunda püf noktaları belirtsek de her yıl farklı renklerin popüler olduğu bir gerçek. Bu yılın mimari dekorasyon uygulamalarında kullanımı en fazla popülerlik taşıyan renkler ve barışı, güveni temsil eden renkler olan mavi tonları. Turkuaz, lacivert ve açık mavi tonlarının bu yıl için dekorasyonun popüler renkler olarak iç ve dış cephe tasarımlarında yer alacağını söyleyebiliriz. Minimal tarzda dekore edilen salon duvarlarında açık renkli tuğlalar kullanılarak şık bir görünüm desteklenebilir.

Salon Dekorasyonu Konfor İle Nasıl Birleştirilir?

Salona bir oturma grubu alırken dikkat edilmesi gereken şey yalnızca estetik olarak nasıl göründüğü olmamalı. Estetik görünümü rahatlık ile birleştiren mobilyalar seçmek sizi sonuçtan daha memnun bırakacaktır. Kalabalık aileler için L oturma grubu tercihi idealdir. Ayrıca depolama alanının fazla olduğu, çok fazla gözleri bulunan mobilyalar birçok eşyayı muhafaza edeceği için oldukça kullanışlıdır. Salon çok fazla kullandığınız bir alan değilse küçük ve modüler mobilya seçimleri yapmak doğru olacaktır. Salonda şıklığı ve konforu tamamlayan görüntüyü berjer ve puflar kullanarak destekleyebilirsiniz.

Küçük Dokunuşlar ve Büyük Değişimler

İster salon ister başka bir alan olsun dekorasyon yapmak için büyük harcamalar yapmaya ve yeni eşyalar almaya gerek kalmadan da değişim yapılabilir. Küçük dokunuşların büyük etkiler yarattığı alanlara sahip olunabilir. Kullandığınız salonda olumsuzluk yaratan duvar rengini değiştirmek, ışığı değiştirmek, ışık rengini değiştirmek veya küçük abajurlar eklemek, lambader konumlandırarak kör noktaları açığa çıkarmak büyük etkiler ortaya koyabilir. Şık bir görüntüyü taçlandıracak çiçek, mumlar, şamdanlar veya canlı bitkiler kullanmak ortamın havasını değiştirerek başka bir enerji yaratacaktır. Daha fonksiyonel olması ve estetik görünmesi açısından raflar eklenerek eşyaları muhafaza edip sergileyebilecek yeni alanlar meydana getirilebilir.

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR