Ana SayfaEv AksesuarlarıSalon İçin Tablo Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Salon İçin Tablo Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Salona tablo nasıl seçilir? Zaman zaman her ev sahibine salon duvarları oldukça boş görülür. Bu durumlar herkesin aklına tablo gibi bazı eşyaları kullanarak yeni bir tasarım yapmak gelir. Özellikle son yıllarda birçok kişinin bu trende katıldığı da görülür.

Peki, burada nelere dikkat edilmelidir? İlk olarak herkesin zevklerinin farklı olduğu hatırlanmalıdır. Bu sebeple kişiler kendi zevklerini düşünerek buna göre hareket etmelidir. Bazı kişiler koyu renklerden oluşan tabloları beğenirken, bazı kişiler açık renkleri tercih eder.

Ayrıca her salonun dekorasyonu, duvar ve eşyaların rengi, stili de farklıdır. Bunlara dikkat etmeden tercih yapmak, uyumsuz olacağı için çirkin bir görünüme neden olur. Eğer bunlara dikkat edilerek bir tablo belirlenirse, daha pozitif ve canlı salonlar elde edilebilir.

Ancak bu her zaman esas değildir. Zira bazı ev sahipleri her şeyin uyumlu olmasını istemez. Örneğin özel bir tabloysa ve öne çıkması isteniyorsa, renkler zıt tercih edilmelidir. İnsanlar böylece farklı olan dekorasyona odaklanarak fark edebilir. Nitekim odayla benzer olması durumunda gözden kaçması kolaydır.

Salon İçin Tablo Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Tablo Seçimi Nasıl Yapılabilir?

Salon için tablo seçimi nasıl yapılmalıdır kolay gibi görülen, ancak oldukça zorlayıcı bir durumdur. Çoğu zaman neler alınabileceğine karar verilebilir. Eğer yukarıda değindiğimiz kapsamda tablonun öne çıkmasını istiyorsanız ve odanız siyah ve siyahın tonlarındaysa, tablo sıcak renklerden oluşmalıdır. Böylece her insanın gözü tabii olarak buraya odaklanır.

Benzer şekilde açık renklerden oluşuyorsa, tablolar karanlık renkte seçilmelidir. Salon gibi odalarda ortamın asıl dekorunu, rengini belli eden eşyalardan ziyade duvarlardır. Zira boş olduğunda ortam daha kötü görülür. Ancak tablolar ortamı renklendirdiği için hem ortamı yansıtabilir, hem de modern bir bakış açısı getirebilir.

Burada ne tür bir tablo seçeneğiniz size bağladır. Eğer arzu ederseniz küçük çerçevelerden bir galeri şeklinde hazırlayabilir veya geniş tablolar tercih edebilirsiniz.

Hangi Renk Tablo Seçilmelidir?

Salon için tablo önerileri hakkında renkler de büyük bir önem taşır. Burada her ne kadar renk tercihi tamamen ev sahiplerinin de olsa, bazı öneriler mevcuttur. Her renk farklı bir duyguyu ifade ettiği için buna uygun belirleme yapılabilir. Örneğin iştah açıcı renkler kategorisine turuncu sarı ve kırmızı tercih edilebilir. Bu özellikle mutfaklarda kullanılabilir.

Eğer daha huzurlu bir ortam istiyorsanız yeşil ve mavi gibi renkler tercih edilebilir. Bunlar huzur verici olduğu için yatak odasında kullanılır. Dolayısıyla yapmanız gereken kendi salonunuzun tasarımını ve stilini gözden geçirerek, tablo buna göre belirlenmelidir. Şayet duvarlarınız ve salonun yapısı koyu renklerden yahut soğuk seçeneklerden oluşuyorsa, tablo sıcak renklerden olabilir. Böylece daha farklı bir yapı elde edilebilir. Ancak uyum için tablo da soğuk renklerden alınabilir.

Tablonun Boyutu Ne Kadar Olmalıdır?

Salon duvar tablo fikirleri hakkında bir diğer mesele de tablonun boyutunun ne olduğudur. Her ne kadar renk ve tablo seçimi kolay yapılabilecek olsa da, ne tür bir rengin olması gerektiği her zaman soru işaretidir.

Peki, burada neler yapabilirsiniz? Eğer bir tane ve çok büyük bir seçenek kullanacaksanız en geniş mobilyanın arka tarafı tercih edilebilir. Böylece daha iyi bir sonuç alınabilir. Eğer her yer benzer ölçüdeyse, odayı daha geniş ve ferah göstermek için her yeri gören bir duvar kullanılabilir.

Eğer daha ferahlatıcı bir salon istiyorsanız, doğa renkleri tercih edilebilir. Eğer huzur verici isteniyorsa mavi kapsamında deniz temalı tablolar, yeşil kapsamında doğa tabloları kullanılabilir. Şayet daha canlı ve heyecanlı renkler istiyorsanız sabit renkler yerine, renklerin birleşimi kullanılabilir.

Peki, kabartmalı tablolar kullanılabilir mi? Salona tablo arıyorsanız bu tür seçenekler de kullanılabilir. Böylece çağdaş bir yapı da elde edilebilir.  Aynı zamanda kanvas ve yağlı boya tabloları da uygundur. Burada en temel olan, sizin ne tür seçenekler istediğinizdir.

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

1 YORUM

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR