Ana SayfaÇiçekSalon Sarmaşığı (Pothos) Bakımı ve Çeşitleri

Salon Sarmaşığı (Pothos) Bakımı ve Çeşitleri

Ev ve ofis dekorasyonlarınızın vazgeçilmez süs bitkisi olan, sarmaşıklı yapısıyla orman havasını yansıtan salon sarmaşığı nedir? Salon sarmaşığı bakımı nasıl yapılır? Salon sarmaşığı sulamasında dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir? Sorularını merak ediyorsanız yazımızın devamını okumanızı tavsiye ederiz.

Salon Sarmaşığı (Pothos)

Salon sarmaşığı anavatanı Büyük Okyanus Fransız Polonezyası olan Araceae familyasına ait tırmanarak uzayan yeşil yapraklı ve uzun ömürlü bir bitkidir.

Salon Sarmaşığı (Pothos) Bakımı ve Çeşitleri

Salon Sarmaşığı Bakımı

Salon sarmaşığı, bakımı oldukça kolay ve uzun ömürlü bir süs bitkidir. Bu sebeple dekorasyonlarda sıklıkla tercih edilmektedir. Salon sarmaşığı narin bir bitki değildir. Bu sebeple az ışıklı ortamlarda bile gözle görülür gelişimler gösterebilmektedir. Ancak bol ışık alan ferah alanlar salon sarmaşığınız için ideal olacaktır.

Salon sarmaşığı toprağı geçirgen özellikli, humuslu ve organik toprak olmalıdır. Besin değeri yüksek topraklar salon sarmaşığı bitkinizin yaprak gelişimini desteklese de besin değeri çok yüksek topraklara ihtiyaç duymamaktadır.

Peki salon sarmaşığınız için doğru saksı seçimi nasıl yapılmalıdır? Salon sarmaşığı saksısı nasıl olmalıdır?

Salon sarmaşığınız için; bitkinizin boyutlarına uygun genişlikte bir saksı tercih etmeniz gerekmektedir. Salon sarmaşığı bitkinizin köklerinin nefes alabilmesi için bol delikli ve fazla suyu biriktirmeyen saksılar tercih etmeniz doğru olacaktır. Salon sarmaşığı bitkisi için plastik saksı kullanımı önerilmektedir.

Salon Sarmaşığı (Pothos) Bakımı ve Çeşitleri

Salon Sarmaşığı Sulama

Salon sarmaşığı karanlık ortamlarda büyüyebilen, az sulamaya dayanıklı, bakımı en zahmetsiz süs bitkilerindendir. Bu sebeple salon sarmaşığı bitkiniz süreçli sulanma istemez. Sarmaşık toprağınızın uzun süreli nemli kalması bitki köklerine zarar verebilmektedir. Salon sarmaşığınızın toprağının tamamen kuruduğundan emin olduktan sonra sulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Saksıda Salon Sarmaşığı Yetiştirme

Salon sarmaşığı farklı yetiştirme alanlarına kolaylıkla uyum sağlar. Salon sarmaşığı bitkisi ev ve ofis dekorasyonu gibi iç mekanlarda yetiştirilmek için uygundu. Tırmanarak uzayan salon sarmaşığı bitkinizin doğru gelişimi gösterebilmesi ve tırmanması için destek çubuklarından faydalanabilirsiniz.

Salon Sarmaşığı (Pothos) Bakımı ve Çeşitleri

Salon Sarmaşığı Toprağı Nasıl Olmalıdır?

Salon sarmaşığı süs bitkinizi besin değeri yüksek ve bitki boyutlarınıza uygun ölçüde topraklarda yetiştirmeniz gerekmektedir. Salon sarmaşıkları humuslu ve geçirgen özellikli toprakları sevmektedir. Detaylı bir bakıma ve besin değeri çok yüksek miktarda topraklara ihtiyaç duymasa da bitkinizin köklerinden yapraklarına dek iyi beslenebileceği toprakları seçmeniz önemlidir.

Salon Sarmaşığı Çeşitleri Nelerdir?

Salon sarmaşığı bitkisinin farklı yaprak ve gövde çeşitlerine sahip olan pek çok çeşidi bulunmaktadır. Sizde zevkinize uygun salon sarmaşığı çeşitlerinden birini tercih ederek orman atmosferini dekorasyonlarınıza kazandırabilirsiniz.

Yaygın olarak tercih edilen salon sarmaşığı çeşitleri; La Fleurla Salon sarmaşığı, Pothos Orman sarmaşığı, Epipremnum Aureum sarmaşığı, Hedera Helix sarmaşığı, Hedera Helix sarmaşığı olarak sıralanabilmektedir.

Salon Sarmaşığı (Pothos) Bakımı ve Çeşitleri

Patos Salon Sarmaşığı Neden Sararır?

Her ne kadar salon sarmaşığı bitkinizin detaylı bir bakım istemediğinden bahsetmiş olsak da uygun yetiştirme koşulları yaratılmadığında salon sarmaşığı bitkiniz sararmaya başlayacaktır. Bitkiniz için uygun toprak seçimi sağlıklı beslenmesini ve gelişmesini sağlar. Topraktan yeteri kadar beslenemeyen ya da toprağı beslenmesi için yeterince büyük olmayan salon sarmaşıkları köklerinden uç yapraklarına besin gönderemez ve sararır.

Salon sarmaşığı bitkinizin sararmaması için yetiştirme alanını değiştirmemeniz önerilir. Gün ışığı alan aydınlık bir ortamda ya da karanlık bir ortamda oluyor olsun, salon sarmaşığınızın alıştığı düzenini bozmamanız gerekmektedir. Yeri sık değiştirilen salon sarmaşıklarında sararma görülebilir.

Salon sarmaşıklarının sararmasına sebep olan en yaygın sebep ise yaygın sulamadır. Salon çiçekleri suyu çok sevmeyen süs bitkileridir. Bu sebeple fazla sulama bitkinizin çürümesine ve sararmasına sebep olacaktır.

Salon Sarmaşığı (Pothos) Bakımı ve Çeşitleri

Salon Sarmaşığı Çoğaltma

Salon sarmaşığının pek çok farklı türü bulunmaktadır. Ancak hemen hemen tüm salon sarmaşıkları dayanıklı yapıları ile dikkat çeker bu sebeple süs bitkisi yetiştirmeye yeni başlayanlar için önerilir.

Salon sarmaşığı bitkinizi çoğaltmakta bir o kadar kolaydır. Salon sarmaşığı bitkinizi çoğaltmak için çelikleme yöntemi sıklıkla kullanılır. Bitkinizin en az iki yapraklı gelişmiş bir dalını keserek yapraklarını ayıklayın. Hazırladığınız salon sarmaşığı fidesini cam bir kaba koyarak bitkinin en az 3 boğumunu suya batırın. Salon sarmaşığı bitkiniz köklenene dek suya batırılmış halde bırakılmalıdır. Köklenme suyu haftada iki kez değiştirilerek tazelenmelidir. Bitkinizin daha sağlıklı köklenmesi için filtrelenmiş ya da içme suyu tercih etmeniz önerilmektedir.

Birkaç hafta içinde bitkinizin köklerinin büyüdüğünü ve geliştiğini göreceksiniz. Köklenen salon sarmaşığı bitkiniz saksıya yerleştirmeye hazır olacaktır. Uygun bir saksıya bitkinizi ekerek gelişmesini izleyebilirsiniz.

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR