Ana SayfaÇiçekSansevieria Bakımı ve Renklendirme

Sansevieria Bakımı ve Renklendirme

Bitki sahipliği konusunda yeniyseniz ve bakımı kolay bir süs bitkisi arıyorsanız, sansevieria sizin için ideal bir seçenek olacaktır. Bu dayanıklı bitkiler, çok çeşitli yetiştirme koşullarına uyum sağlamaları nedeniyle süs bitkisi severler tarafından oldukça popülerdir.

Sansevieria, Asparagaceae ailesine ait bir süs bitkisidir. Peygamber kılıcı adıyla da bilinmektedir. Paşa kılıcı yapraklarının uzunluğu bir metreyi geçerse ve çiçeğini açarsa ev alınacağına dair bir inançta toplumumuzda yer almaktadır.

Sansevieria özellikleri nelerdir? Paşa kılıcı adıyla da bilinen hatta son zamanlarda renkli paşa kılıcı ya da renkli kılıç çiçeği isimleriyle de satışa sunulan sansevieria cylindrica bakımı nasıl olmalıdır? Sansevieria sulama ve çoğaltma püf noktaları nelerdir? Sorularını merak ediyorsanız yazımızın devamını okumanızı tavsiye ederiz.

Sansevieria Bakımı ve Renklendirme

Sansevieria Özellikleri

Sansevieria; sert, dik, kılıç benzeri yaprakları ile karakterize edilen bir süs bitkisidir. Son dönemde modern ve çağdaş iç tasarımlar için doğal bir seçim haline gelen sansevieria çiçeği popülerliğini korumaktadır.

Bitki sahipliği konusunda yeniyseniz ve bakımı kolay bir salon çiçeği arıyorsanız, sansevieria sizin için ideal bir seçenek olacaktır. Dayanıklı sansevieria bitkisi çok çeşitli yetiştirme koşullarına uyum sağlamaları nedeniyle sıklıkla tercih edilmektedir. Batı Afrika’nın kurak çöllerine özgü olan sansevieria çiçekleri özellikle kış aylarında fazla suya ihtiyaç duymamaktadır. Çöl bitkisi olan dayanıklı sansevieria çiçekleri, dik güneş ışınlarına dayanabilmekte ve düşük ışıkla başa çıkabilmektedir.

Sansevieria bitkileri yalnızca gündüz oksijen salan diğer birçok bitkinin aksine, gece boyunca oksijen salabilmektedir.

Sansevieria Bakımı ve Renklendirme

Sansevieria Bakımı

Sansevieria dayanıklı ve yoğun bakım gerektirmeyen bir süs bitkisidir. Susuzluğa ve bazı hava koşullarına karşı dirençli olan sansevieria çiçekleri, aydınlık ortamları oldukça sevmektedir. Sansevieria yapraklarının dik formda kalması için ışıktan uzaklaştırılmamalıdır. Güçlü doğal ışıkta yetiştirilen sansevieria bitkileri daha hızlı gelişim göstermektedir. Genelde iç mekanda bakımı sağlanan sansevieria bitkilerinin bulunduğu ortam düzenli olarak havalandırılmalıdır.

Sansevieria bitkileri yavaş ila orta derecede bir büyüme oranına sahiptir. Bu sebeple uygun büyüklükte ve genişlikte, bol hava delikli bir saksıda bakımı sağlanması tavsiye edilmektedir.

Sansevieria bitkinizi yalnızca toprak tamamen kuruduğunda sulamanız önerilir. Fazla sulamayı sevmeyen sansevieria bitkinizin saksı altındaki drenaj deliğinden akan sıvının hızlıca boşaltılması bitkinizin sağlıklı gelişimi için büyük önem taşır.

Sansevieria Bakımı ve Renklendirme

Sansevieria Sulama

Sukulent bitkilerinden olan sansevieria cylindrica bitkisi; suyu ve besinleri önce depolar, sonra kullanır. Bu nedenle bitkinizin toprağı kurudukça sulama yapılması önerilmektedir. Soğuk geçen kış aylarında çok daha az sulama yapmanız bitki için ideal olacaktır. Sansevieria bitkilerinin fazla suya ihtiyacı yoktur ve aşırı sulama bitkinin köklerinin çürümesine neden olmaktadır.

Sansevieria bitkilerinin yaprakların ortasında (fincan oluşturdukları yerde) yer alan bölgede su birikmesine izin vermemeniz önerilir. Bu su birikintileri bitkinizde mantar oluşmasına veya çürümeye yol açmaktadır.

Sansevieria Bakımı ve Renklendirme

Sansevieria Nasıl Renklendirilir?

Sansevieria cylindrica son zamanlarda renkli görüntüsü ile bitki severlerin dikkatini çeken bir sukulent türüdür. Peki renkli paşa kılıcı adıyla satışa sansevieria bitkileri nasıl renklendirilir? Sansevieria cylindrica bitkileri özel bir boya ile renklendirilerek satışa sunulmaktadır. Bitki büyüdükçe boyalı kısmın yayılımı genişlemektedir.

Sansevieria Bakımı ve Renklendirme

Sansevieria Zehirli midir?

Sansevierianız evcil hayvanlar ve insanlar için hafif derecede zehirlidir. Tipik olarak, yutulması ağız ve mide tahrişine ve olası kusmaya neden olmaktadır. Bu sebeple iç mekanlarda yetiştirilen sansevieria çiçeklerinin çocuklardan ve evcil hayvanlardan uzak noktalarda konumlandırılması önerilmektedir.

Sansevieria Bakımı ve Renklendirme

Sansevieria Saksı Değiştirme

Sansevieria bitkinizin saksı değişimi için aceleci davranmanıza gerek yoktur. Rizomlar ve kökler ile büyüyen sansevieria çiçekleri yavaş bir gelişim hızına sahiptir. Bu sebeple en fazla 2-5 yılda bir saksı değiştirilmesi önerilmektedir.

Sansevieria Bakımı ve Renklendirme

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR