Ana SayfaMutfakSebzeler Derin Dondurucuda Nasıl Saklanır?

Sebzeler Derin Dondurucuda Nasıl Saklanır?

Bir derin bilgiler yazısında daha sizlerle buluştuğumuz için çok mutluyuz. Bundan önceki yazımızda kırmızı ve beyaz et nasıl saklanır sorularının cevaplarını ve püf noktalarını vermiştik. Bu yazımızda da sebzeler derin dondurucuda nasıl saklanır sorusuna yanıt vereceğiz.

Sağlıklı beslenmenin anahtarı herkesin bildiği üzere besin değeri yüksek sebzelerdir. Ama maalesef istediğimiz mevsimde istediğimiz sebzeyi tüketmek pek mümkün olmuyor. Ya da mevsimi dışında tüketilen sebzeler sağlığımızı kötü etkileyebiliyor, organik olduğu iddia edilen sebzeler de normalinden çok daha pahalı oluyor.

Derin dondurucu tam da bu noktada imdadınıza yetişiyor. Mevsiminde alınan ve derin dondurucuya atılan sebzeler hem aylarca taze kalıyor hem de tasarruf yapmamızı sağlıyor. Şimdi de sizlere sebzeler derin dondurucuda nasıl saklanır hakkında bir yöntemden bahsedeceğiz.

Yazda Kışı, Kışta Yazı Yaşamak İsteyenler İçin Şoklama Yöntemi

Öncelikle mevsiminde aldığınız taptaze sebzeleri güzelce, en ince ayrıntısına kadar yıkayın. Pandemide herkesin yaptığı ama işini bilenlerin her zaman yaptığı gibi mikropların ve zararlı bakterilerin yok olması için aldığınız sebzeleri bir yemek kaşığı sirke koyduğunuz suda bekletin.

Sonrasında haşlama işlemine geçin. Burada dikkat edilmesi gereken nokta sebzelerin ideal derecede haşlanmasıdır. Yani sebzelerin pişmiş veya pişmişe yakın olmaması gereklidir.

İşte şimdi geldik şoklama anına… Haşladığınız sebzeleri soğuk su ve buz dolu bir kabın veya bir tencerenin içine bırakın. Sonrasında soğuk suyla tekrar dirileşen sebzeleri kurulamaya alın.

Burada da çok dikkatli olmasınız çünkü iyice kurulanmış sebzelerde hem buzlanma olmaz hem de bakteri… Sebzeleri kuruladıktan sonra kilitli buzdolabı poşetlerine doldurun. Paketin içindeki havayı aldığınızdan emin olduktan sonra ağzını sıkıca kapatın.

Tüm bu işlemlerden sonra sebzeleriniz derin dondurucunuzda uzun süre tazeliğini koruyacaktır.

Sebzeler Derin Dondurucuda Nasıl Saklanır

Taze Fasulye Derin Dondurucuda Nasıl Saklanır?

Mevsiminde aldığınız taze fasulyeleri yıkadıktan sonra ayıklayın, kılçıklarını alın. Sonrasında 2-3 parçaya bölün. Fasulyeleri haşladıktan sonra soğuk buzlu suyun olduğu bir kapta şoklayın. Bir havlu ile kuruladığınız fasulyeleri poşetleyip derin dondurucuya yerleştirin.

Püf Noktası: Taze fasulyeyi 3 dakikadan fazla haşlamayın.

Not: Taze fasulyeyi şoklamadan da saklayanlar var ama çözdürdükten sonra taze fasulyede koku olduğunu söyleyenler de var. O yüzden şoklamak daha iyi bir yöntem olabilir.

Sebzeler Derin Dondurucuda Nasıl Saklanır

Ispanak Derin Dondurucuda Nasıl Saklanır?

Temel Reis sayesinde bir dönemin çocukları tarafından çokça tüketilen ıspanağı iki farklı yöntemle saklayabilirsiniz.

Bunlardan birincisi aldığınız ıspanak iyice yıkadıktan sonra yapraklarını ayırıp buzlu suyun içinde bekletin. Sudan çıkardığınız ıspanakların üstünde kalan suyu süzdürüp iyice kurulayın. Buzdolabı poşetlerine yerleştirin ve havasını iyice alın.

İkinci yöntem ise şoklama yöntemidir. Daha önce de anlattığımız gibi ıspanakları kaynayan suda haşladıktan sonra soğuk suda bekletin. Ardından şoklanan ıspanakları buzdolabı poşetlerine koyup havasını aldıktan sonra derin dondurucunuzu yerleştirin.

Püf Noktası: Ispanakları 2 dakika haşlayıp 2 dakika da soğuk suda bekletin.

Sebzeler Derin Dondurucuda Nasıl Saklanır

Havuç Derin Dondurucuda Nasıl Saklanır?

Salataların ve sulu yemeklerin yardımcı oyuncusu havucu da derin dondurucuda saklayabilirsiniz elbette. Aldığınız havuçları temizleyip parçalara böldükten sonra ister herhangi bir işlemden geçirmeden ister şoklama yöntemiyle derin dondurucunuzda muhafaza edebilirsiniz.

Püf Noktası: Eğer şoklama yöntemini kullanacaksınız havuçları 3 dakika haşlamanız yeterli olacaktır.

Sebzeler Derin Dondurucuda Nasıl Saklanır

Brokoli Derin Dondurucuda Nasıl Saklanır?

Görüntüsüyle küçük ağaçları anımsatan brokoliyi şoklama işlemi yapmadan derin dondurucuya atmamanızı öneririz. Çünkü çiğ brokoliyi dondurup çözdürdüğünüz zaman ıslak ve bozulmuş gibi görünebilir.

Bu yüzden aldığınız brokolileri haşlayıp sonra da buzlu suyun içine bırakın. Sudan çıkardığınız brokolileri iyice kuruladıktan sonra poşetleyin, havasını alıp derin dondurucuya atın.

Sebzeler Derin Dondurucuda Nasıl Saklanır

Bamya Derin Dondurucuda Nasıl Saklanır?

Bir yaz ürünü olan bamyanın derin dondurucuda saklanması için en çok tercih edilen yöntem şoklama yöntemidir. Yazın uygun fiyata aldığınız bamyaları kışın da aynı tazelikte tüketebilmek için öncelikle bamyaları temizleyerek işe başlayın. Temizlediğiniz bamyaları kaynattığınız suyun içine atıp renkleri değişene kadar bekletin. Renkleri değişen bamyaları soğuk suyun içine bırakın. Bu işlemin ardından dilediğiniz porsiyonlarda poşetlerin içine yerleştirip derin dondurucunuza yerleştirin.

Püf Noktası: Kaynayan suya bir miktar limon sıkarsanız, bamyanın salyalanmasını azaltırsınız.

Asma Yaprağı Derin Dondurucuda Nasıl Saklanır?

Hiç şüphesiz 7’den 70’e herkesin sevdiği zeytinyağlı sarmanın yapımında da kullanılan asma yaprağının nasıl saklandığını merak ediyorsanız hemen açıklayalım.

Ispanakta olduğu gibi asma yaprağını da iyice yıkayıp kirden ve topraktan arındırın. Sonra 10 yapraklık desteler yapıp kaynar suyun içine atın. Yaprakların renklerinde değişme başlayınca kaynar suyun içinden çıkarıp soğuk suya bırakın. Sonra yaprakları süzdürün ve buzdolabı poşetlerine koyarak derin dondurucunuza yerleştirin.

Sebzeler Derin Dondurucuda Nasıl Saklanır

Patlıcan Derin Dondurucuda Nasıl Saklanır?

Türk mutfağının en özel yemeklerine hayat veren patlıcan da derin dondurucuda saklanabilen sebzelerden biri. Patlıcanları da tıpkı diğer sebzelerde olduğu gibi önce iyice yıkayarak derin dondurucuya giden bu lezzetli yola ilk adımınızı atabilirsiniz.

İyice yıkanan patlıcanları yapacağınız yemeğe göre doğrayabilir veya soyabilirsiniz. Sonrasında hazırladığınız patlıcanları su dolu bir kabın içine koyun.

Püf Noktası: Suyun içine biraz tuz atarak patlıcanın acılığını alabilirsiniz.

Patlıcan soğuğu pek sevmediğinden bu şekilde derin dondurucuya atmak patlıcanlarınızın verimsizleşmesine yol açabilir. Bu yüzden tüm temizleme işlemlerinden sonra yapacağınız yemeğe göre ister kızartabilir isterseniz de közleyebilirsiniz. Sonrasında derin dondurucuya yerleştirmek için kızarttığınız veya közlediğiniz patlıcanları buzdolabı poşetlerine koyabilirsiniz.

Sebzeler Derin Dondurucuda Nasıl Saklanır

Mantar Derin Dondurucuda Nasıl Saklanır?

Dışardan pek göstermese de mantarlar içlerinde fazla su saklarlar. Eğer çiğ mantarları derin dondurucuda saklamak istiyorsanız mantarları yıkamamanızı öneririz. Çünkü yıkanan mantarlar çözüldükten sonra diriliğini hatta tazeliğini kaybedebilir.

Bu yüzden çiğ mantarları ister keserek ister bütün olarak bir buzdolabı poşetine koyarak derin dondurucuda saklayabilirsiniz.

Eğer pişirerek derin dondurucuya atmak isterseniz de bu sefer mantarları sudan geçirip bıçakla birlikte parçalara ayırın. Çok az bir yağ ile mantarları soteleyin. Mantarlar suyunu bırakıp tekrar çektikten sonra ocağı kapatıp mantarları soğumaya bırakın. Sonrasında soğuyan mantarları ister kaplara isterseniz de buzdolabı poşetlerine koyarak derin dondurucunuza atın.

Kabak Derin Dondurucuda Nasıl Saklanır?

Şimdi sırada başka bir yaz lezzeti kabak var. Kabakları güzelce yıkadıktan sonra patlıcanlar da olduğu gibi yapacağınız yemeğe göre kabakları doğrayarak işe başlayın. Sonrasında bir tencerede kaynattığınız suyun içine kabakları atın.

Püf Noktası 1: Kabakları kaynayan suyun içinde 1-2 dakika kadar bekletin. Bir kevgir yardımıyla kabakları tencereden aldıktan sonra buzlu suyun olduğu kaba veya tencereye aktarın.

Püf Noktası 2: Kabakları soğuk suyun içinde 3-4 dakika kadar bekletin.

Şoklama işlemi bittikten sonra kabakları kâğıt havlu veya temiz bir bez üstünde (üst üste gelmeyecek şekilde) kurumaya bırakın. Kabakları kuruduktan sonra kilitli buzdolabı poşetlerine atıp derin dondurucunuza yerleştirin.

Sebzeler Derin Dondurucuda Nasıl Saklanır

Dolma Biber Derin Dondurucuda Nasıl Saklanır?

İster zeytinyağlı ister kıymalı yapılan dolma biber nasıl saklanır sorusu sizin de aklınızdaysa doğru yerdesiniz. Aldığınız dolma biberlerin baş kısımlarını kesip içini boşaltın. Sonrasında güzelce yıkayıp biberleri süzülmeye bırakın. Süzülüp kuruyan biberleri iç içe geçirerek buzdolabı poşetine koyun ve derin dondurucunuza yerleştirin.

Yeşil Biber Derin Dondurucuda Nasıl Saklanır?

Yemeklerin ve salataların bir diğer yardımcı oyuncusu olan yeşil biberleri de derin dondurucuda saklayabilirsiniz. Nasıl mı? Öncelikle biberleri güzelce yıkayın. Sonrasında yapacağınız yemeğe göre ya da kızartmaya göre biberleri doğrayın (yuvarlak veya diklemesine). Doğranan biberleri kilitli bir buzdolabı poşetinin içine yerleştirip havasını aldıktan derin dondurucuda saklanmaya hazır hâle getirin.

Kırmızı (Kapya) Biber Derin Dondurucuda Nasıl Saklanır?

Tıpkı yeşil biberde olduğu gibi kapya ya da kırmızı biber de aynı şekilde saklanabilir. Öncelikle güzelce yıkayın, sonrasında baş kısımlarını koparıp içini boşaltın. Sonrasında da yapacağınız yemeğe göre doğrayın. İster kaba ister buzdolabı poşetine koyarak derin dondurucunuza atın.

Sebzeler Derin Dondurucuda Nasıl Saklanır

Mısır Derin Dondurucuda Nasıl Saklanır?

İster çiğ ister haşlayıp derin dondurucu saklayabileceğiniz ürünlerden biri de mısırdır. Ama bizim tavsiyemiz mısırları haşlayıp koymanız yönünde.

Mısır tanelerini koçanından ayırdıktan sonra iyice yıkayın. Sonrasında bir tencereye su koyup orta ateşte kaynatın. Kaynayan suyun içine mısırları atıp haşlayın. Son olarak mısırları süzdürüp soğumaya bırakın. Mısırlar soğuduktan sonra da buzdolabı poşetlerine yerleştirip derin dondurucunuza atın.

Püf Noktası: Su kaynadıktan sonra altını kısarak mısırlar yumuşayıncaya kadar pişirin. Kıvamına dikkat edin, çünkü çok pişirirseniz mısırlar dağılır.

Sebzeler Derin Dondurucuda Nasıl Saklanır

Domates Derin Dondurucuda Nasıl Saklanır?

Yaz mevsiminin en sıcak günlerinde yetişmesine rağmen dört mevsim kullanılan domatesin, derin dondurucuda birden fazla saklanma yöntemi bulunuyor.

Bütün olarak veya ortadan ikiye böldükten sonra büyük parçalara ayrılarak buzdolabı poşetlerinde saklanacağı gibi sos olarak da saklanabilir. Bizim tercihimiz sos olarak veya rendelenerek saklanmasından yana çünkü daha önceki yazımızda da belirttiğimiz gibi sulu sebzeler derin dondurucuya atıldıktan sonra bir miktar tat kaybına uğrar.

Öncelikle domates rendelenerek nasıl saklanır sorusuna cevap verecek olursak domatesleri rendeledikten sonra ince bir süzgeç yardımıyla çıkan fazla suyunu alın. Sonrasında buzdolabı poşetlerine koyup havasını iyice alın. Ağzını güzelce bağladıktan sonra derin dondurucunuza koyabilirsiniz.

Domatesleri sos olarak saklamak içinse öncelikle domateslerin kabuklarını soyun. Soyduğunuz domatesleri bıçakla birlikte büyük büyük doğrayın. Sonrasında doğranan domatesleri derin bir tencereye koyup kaynatmaya başlayın. Kaynadıktan sonra bi’ 4-5 dakika daha kıvamının gelmesi için ocakta bekletip altını kapatın.

Püre hâlindeki domatesler soğuyunca kilitli buzdolabı poşetlerine doldurun, bir pipet yardımıyla da havasını alın. Ağzını iyice kapattıktan sonra derin dondurucunuza koyabilirsiniz.

Püf Nokta: Kaynama aşamasındayken domatesleri karıştırmayın. Çünkü kaynarken karıştırılan domatesler daha fazla su bırakır.

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR