Ana SayfaÇiçekSedum Morganianum Bakımı ve Çoğaltılması

Sedum Morganianum Bakımı ve Çoğaltılması

Sedum morganianum çiçeği bakımı oldukça kolay bir sukulent türüdür. İngilizce isimleriyle burro’s tail, ya da donkey’s tail olarak da isimlendirilmektedir.

Siz de “Sedum bitkisi bakımı nasıl yapılır? Sedum bitkisi nasıl çoğaltılır? Sedum bitkisi özellikleri nelerdir?” sorularına yanıt arıyorsanız yazımızın devamını okumanızı tavsiye ederiz.

Sedum Morganianum Özellikleri

Sedum morganianum çiçeği tavanda saksılardan sarkacak şekilde uzun dalları ve minik tombul yaprakları ile dikkat çekmektedir. İnciyi anımsayan dizi dizi yapraklara sahip bir sukulent türüdür.

Örgüyü anımsayan dalları ile sarkmaya ve hızlı gelişim göstermeye oldukça meyillidir.

Sedum Morganianum Bakımı ve Çoğaltılması

Sedum Morganianum Bakımı

Sedum morganianum ya da damkoruğu sukulenti bakımı oldukça kolay olan sukulent türleri arasında yer almaktadır.

Doğru bakım koşulları sağlandığında hızla gelişen sedum sukulentleri aydınlık güneş alan ortamlarda yetiştirilmelidir.

Düzenli ve yeterli sulama sedum çiçeğinin gelişimi için büyük rol oynar. Kaynatılmış su ya da içme suyu ile sulanması tavsiye edilen sedum sukulentleri toprağı kurumayacak şekilde düzenli olarak sulanmalıdır.

Yaz aylarında haftada bir kez kış aylarında ise 15 günde bir sulanması sedum sukulnetler için yeterli olacaktır. Sulama yapılırken bitkinin toprağı tamamen ıslatılmalı ve fazla suyun saksı deliklerinden akıtılmasına özen gösterilmelidir. Bu sebeple sedum saksı seçimini drenaj deliklerine sahip olan uygun genişlikteki saksılar olarak belirlenmelidir.

Aydınlık ve güneş alan alanlarda hızlı bir gelişim gösterten sedum sukulenti fazla soğuk sevmez ve düşün sıcaklıklara karşı dayanıksızdır. Çok soğuk bölgelerde sedum sukulentinin iç mekanlara taşınması tavsiye edilirken Ege ve Akdeniz bölgelerinde kuytu alanlara bitkinin taşınması yeterli olacaktır.

Kışın uykuya yatan sedum sukulenti ılıman iklim bitkileridir. Sedum morganianum dalları üzerlerinde hava kökleri gözlenmektedir. Bu hava kökleri ılıman iklim bitkisi sedumların havadaki nemi alabilmesini sağlar.

Sedum Morganianum Bakımı ve Çoğaltılması

Sedum Türleri

Crassulaceae familyasının Sedum cinsinin bilinen 500 ila 600 civarında türü olduğu bilinir.

Sedum Morganianum Saksı Değişimi ve Çoğaltılması

Sedum morganianumlar diğer pek çok sukulent türünde olduğu gibi fazla sulama sevmemektedir. Bu sebeple suyu tutmayacak doğru saksı seçimi sedum morganianumun bakımında büyük rol oynar.

Sedum morganianım saksıları 1-2 yılda bir kez olacak şekilde uygun boyutlarda saksılar ile değiştirilebilir. Saksı değişimi gerçekleştiren sedum çiçeğinizin yeni saksısına ve toprağına alışması için düzenli aralıklarla kaktüs besini ile desteklenmesi önerilir. Sedum bitkinizin sulama suyuna da kaktüs besini vererek bitkinizin hızlı gelişimine destek olabilirsiniz.

Yeni saksısına taşıdığınız sedum çiçeğinizin saksı toprağı drenajı yüksek toprak ile hazırlanmalıdır. Saksı drenajınızı arttırmak için minik çakıl taşlarından faydalanabilirsiniz. Saksı dibine sıralayacağınız çakıl taşları yüksek drenaj sağlar.

Saksı değişimi sonrası sedum bitkinizin köklerine ya da dallarına zarar vermiş olabileceğinizden dolayı sulama yapılaması önerilmez. Sulanan sedum bitkileri mantar ve bakterilere savunmasız halde kalır ayrıca çürümesine sebep olabilir. Sedum bitkinizin iyileşmesi için 2-3 gün zaman tanımanız ve sonrasında sulama işlemlerini gerçekleştirmeniz önerilmektedir.

Sedum morganianum bitkileri sukulentlerde olduğu gibi kelle alma yöntemi ya da yapraktan çoğaltma yöntemleri ile çoğaltılabilir. Sedum sukulentinizi çoğaltmak için sağlıklı bir yaprak temiz bir şekilde gövdeden ayrılır, 1-2 gün iyileşmesi beklenen yaprak ve besin değeri yüksek toprak üzerine koyularak köklendirilir. Genel olarak 1-2 hafta içerisinde köklenme gerçekleşir.

Sedum Morganianum Bakımı ve Çoğaltılması

Sedum Morganianum Çiçek Açar Mı?

Sedum morganianum bitkileri çiçek açan bitkiler arasında yer almaktadır. Yerinden memnun olan ve doğru bakım koşulları sağlanan sedum çiçekleri yaz aylarından sonbahar aylarına dek çiçeklenebilmektedir. Sedum morganianum bitkisinin çiçekleri yıldız formunu anımsatmaktadır. Genel olarak beyaz ve pembe rekleri ile çiçek açan sedum morganianumlar kış aylarında uykuya yatmakta ve ilkbaharda uyanmaktadır.

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR