Ana SayfaBahçeŞeflera (Schefflera) Çiçeği Bakımı ve Çoğaltma

Şeflera (Schefflera) Çiçeği Bakımı ve Çoğaltma

Şeflera bitkisinin iki türü bulunur ve bunlar muhteşem birer tropik ev bitkisidir. Daha büyük olan Parlak Aralya (şemsiye bitkisi veya şemsiye ağacı da denir), orta gövdeden çıkan uzun, parlak, oval yeşil renkli yapraklara sahiptir ve bir şemsiyeyi andırır.

Olgun bir Şeflera bitkisinde bir tek saptan 12-16 yaprak çıkabilir, olgun olmayan bir Şeflera bitkisinde ise 4 ila 6 tane çıkar. Bodur Şeflera (Schefflera arboricola) (cüce Şeflera olarak da bilinir), bazen kremsi alacalı, daha küçük, parlak yapraklara sahiptir. Daha küçük boyunun dışında görünüşü uzun kuzenine çok benzer.

Şeflera bitkileri soğuk iklimlerde yılın büyük bir bölümünde evde bakılır, daha sıcak aylarda ise dışarıya alınır. Evde ise diğer tropik bitkilerin yanında yaşarlar. Ancak bu bitkinin evde çiçek açması pek muhtemel değildir. Dışarıda bakıldığında genellikle kırmızı, beyaz veya pembe renkli dokunaç şeklindeki çiçeklerini sergilerler.

Şeflera bitkisi özellikle dışarı ekilirse hızlı büyür, yılda 1 metreye yakın uzayabilir. Evde bakılanlar ise hele bir de küçücük bir saksıdaysa daha yavaş büyür. Şeflera bitkisini sıcak iklimde bahçeye ekecekseniz havanın aşırı sıcak olmadığı ilkbahar veya sonbahar mevsimleri idealdir.

Şeflera bitkisinin her kısmı insan ve evcil hayvanlar için zehirlidir.

Şeflera Bakımı ve Çoğaltma

Şeflera Çiçeği Bakımı

Şeflera bitkisi, bakımı zor bir bitki değildir. Tek ihtiyacı olan şey üzerine doğrudan vurmayacak bol ışık, sıcak ve nemdir. Çok soğuk iklimlerde alttan ısı sağlamak gerekebilir. İnce uzun yapıdaki Şeflera bitkisini budayarak enine büyümeye yönlendirebilirsiniz.

Işık

Şeflera aydınlık, üzerine güneşin doğrudan vurmadığı ortamları tercih eder. Yazın saksıdaki bitkileri dışarıda alarak doğrudan olmamak şartıyla daha fazla ışık almalarını sağlayabilirsiniz. Örneğin veranda çatısının altında durabilir.

Şeflera bitkisi ince uzun veya sarkık görünmeye başladıysa yeterli ışık alamıyor olabilir. Şeflera bitkisini asla tam ve doğrudan güneş alan bir yere koymayın çünkü yoğun güneş ışığı yapraklarını yakabilir.

Toprak

Şeflera bitkisini zengin, gevşek ve nemli kompost içeren bir toprağa dikin. pH derecesi hafif asidik, drenajı iyi, kumlu ve tınlı bir toprak idealdir. Bitkiyi dışarıda toprağın çok ıslak veya suya doygun olduğu yerlere dikmeyin.

Şeflera Bakımı ve Çoğaltma

Şeflera Bitkisi Sulama

Büyüme dönemi boyunca her hafta sulayın ve yapraklarına su püskürtün. Saksıdaki toprağın iyice kurumasını bekleyin, daha sonra toprağı iyice sulayın. Kışın sulamayı azaltın. İnsanlar genellikle Şeflera bitkisini çok fazla suluyor ve sonunda da ölmesine neden oluyor. Yaprakların sararması ve düşmesi çok fazla suladığınızın bir işareti olabilir.

Sıcaklık ve Nem

Tropik bir bitki olduğu için Şeflera fazla neme ve tropik sıcaklıklara ihtiyaç duyar; 15 °C altındaki sıcaklıklarda zorluk çeker. Bu bitkileri cereyan ya da kuru ısıtıcı hava üfleyicilere maruz bırakmayın.

Şeflera bitkisi yetersiz sulandığında veya soğukta kaldığında yapraklarını hızla dökmeye başlar, bu yüzden yaprak dökülmesini ciddiye alın ve sorun ne ise giderin. Bitki tüm yapraklarını dökerse ilkbaharda dışarıya alıp iyice sulayarak bitkiyi kurtarmaya çalışın.

Gübre

Şeflera bitkisine büyüme döneminde haftada iki kez sıvı gübre verin veya iki kez düşük salınımlı pelet uygulayın. Çok fazla besin tüketirler ve ekstra besinler onlar için faydalıdır.

Şeflera Bakımı ve Çoğaltma

Budama

Şeflera bitkisinin özellikle yeterli ışık almıyorsa arada bir budanması gerekebilir. Fazla büyüdüğünü düşündüğünüz veya uzun ince görünen kısımları budayın. Şeflera ev bitkileri budama sonrasında hızlıca sıçrama yaparak çabalarınızı muhakkak ödüllendirecektir. Sonuç olarak daha dolgun ve verimli bir bitkiniz olacaktır.

Şeflera Çoğaltma

Şeflera bitkisini çoğaltmak için en uygun zaman ilkbahardır. Bu şekilde hem bitkinizin çalılık gibi görünmesini önlersiniz hem de bedavadan yeni bitkileriniz olur. Şeflera bitkisi çelikten çoğaltılabilir.

  1. İhtiyacınız olan malzemeler: temiz ve keskin bir budama makası, köklenme hormonu, saksı toprağı, kap, plastik poşet.
  2. Yapılışı: Saptan 45 derece açıyla 15 cm’lik bir parça kesin ve sapın üstünde dört ya da beş yaprak bırakın.
  3. Kesilmiş ucu köklenme hormonuna batırın, daha sonra bitkinin kesik ucunu içinde saksı toprağı bulunan bir kaba dikin.
  4. Saksıyı gevşek bir şekilde plastik poşetle kapatarak nemli kalmasını sağlayın, saksıyı daha sonra doğrudan güneş vurmayacak aydınlık bir yere koyun.
  5. Saksıyı her gün kontrol ederek toprağın nemli kalmasını sağlayın, gerektiğinde sulayın. Sapı hafifçe asılarak köklenip köklenmediğine bakın.
  6. Yaklaşık bir ay sonra iyi köklenme olmuşsa poşeti çıkarıp bitkinizi büyütmeye devam edebilirsiniz. Kök oluşmazsa (nadiren başarılı olur) atın ve yeni bir çelik keserek yeniden deneyin.

Şeflera Bakımı ve Çoğaltma

Şeflera Bitkisinin Saksıya Ekilmesi ve Başka Bir Saksıya Alınması

Bitkilerin saksısını her yıl veya ihtiyaç oldukça değiştirin. Saksılarına fazla büyük geliyorsa daha büyük bir saksıya almanız ve toprağı yenilemeniz gerekir. Saksı değişimi süresini uzatıp köklerinin bir miktar dolaşık kalmasına izin vererek bitkinin büyüme hızını azaltabilir ve fazla büyümesini önleyebilirsiniz.

Şeflera bitkisinin saksısını değiştirmeye karar verdiyseniz saksısından çıkarın ve kökleri nazikçe birbirinden ayırın, suya daldırmak işinizi kolaylaştırabilir. Daha sonra altında fazla drenaj deliği olan daha geniş bir saksıya (kil veya plastik) bir ölçü saksı toprağı ve bir ölçü de turba yosunu karışımı doldurun.

Yaygın Zararlılar ve Bitki Hastalıkları

Hem bakteriyel yaprak lekesi hem de alternaria yaprak lekesi Şeflera bitkisini etkiler. Bu hastalıklar aşırı sulama yapmayarak, akşamları su vermeyerek kolaylıkla düzeltilebilir. Ancak bunlar işe yaramazsa bakırlı mantar ilacı uygulanması gerekir.

Evde, Şeflera bitkisi, küfe neden olan bir özsu salgılayan yaprak biti sorunlarına yakalanmaya müsaittir, yaprak bitlerini böcek ilaçlı sabun püskürterek tedavi edebilirsiniz. Dışarıda ise bitki unlu bitler, örümcek akarları ve kabuklu böcekler gibi çeşitli zararlı böcek istilalarına yatkındır.

Şeflera Bakımı ve Çoğaltma

Şeflera Bitkisinde Sık Görülen Sorunlar

Şeflera bitkisi sorunsuz bir bitkidir ancak bazen sorunlar yaşanabilir. Neyin yolunda gitmediğini anlamak için aşağıdaki sorunlara bakın.

Yaprakların Sararması

Şeflera bitkisinin yapraklarının sararmasının en yaygın nedeni fazla sulamadır. Daha az su verin ve sorunun düzelip düzelmediğine bakın. Düzelmezse yeterince ışık almıyor olabilir, bitkiyi daha aydınlık bir yere koyun.

Yaprakların Üzerinde Kahverengi Lekeler Olması

Şeflera bitkisindeki beneklerin nedeni yetersiz sulamadır. Bitkinize şöyle güzel bir içecek verirseniz belki sorun düzelir!

Şeflera Bakımı ve Çoğaltma

Şeflera Hakkında Sık Sorulan Sorular

Şeflera Bitkisi Ne Kadar Yaşar?

Dışarıda ve doğru soğukluğa karşı dayanıklılık bölgelerinde bakılan Şeflera bitkileri onlarca yıl yaşar; evde ise 25 yıl veya daha uzun yaşayabilir.

Şeflera Bitkisini Evde Nereye Konulur?

Işığın doğrudan vurmayacağı ama bol aydınlık ve sıcaklığın 13-24 °C arasında olduğu bir yer bu tropik güzellik için mükemmeldir.

Başka Hangi Bitkiler Şeflera Bitkisine Benzer?

Hele ki daha “çalı” görünümlü yayvan bir türüne denk geldiyseniz para ağacı bitkisi de Şeflera bitkisine benzer bir görünüme sahiptir.

Şeflera Bakımı ve Çoğaltma

Şeflera Bakımı ve Çoğaltma

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR