Ana SayfaEv TurlarıBoğazın İncisi Şehzade Burhaneddin Yalısı

Boğazın İncisi Şehzade Burhaneddin Yalısı

İstanbul boğazı güzelliğiyle görenleri büyülerken boğaz boyunca uzanan yalılarıyla da meşhurdur. Birbirinden güzel tarihi yalılar arasında güzelliğiyle göz dolduran yalılardan biri de Şehzade Burhaneddin Efendi Yalısı’dır. Ev turları ile görenleri kendine hayran bırakan muhteşem yalının değeri bir hayli yüksek. Boğaz’ın en pahalı yalılarından biri olarak da dikkat çekmektedir.

Şehzade Burhaneddin Efendi Yalısının Konumu ve Mimarisi

Şehzade Burhaneddin yalısı, İstanbul Boğazı’nın en büyük, en ihtişamlı ve en zarif yalılarından bir tanesidir. Konumu itibariyle de değer kazanan yapılar arasında yer alır. Yalı, İstanbul Boğazı’nın Rumeli yakasında yer almaktadır. Yeniköy Köybaşı Caddesi üzerinde bulunmakta olan yalı bodrumu da dahil olmak üzere dört katlı bir yapıdır. Yalının Boğaz’a bakan cephesinin uzunluğu 60 metre uzunluğundadır. Bu özelliğiyle Boğaz’daki en uzun kıyıya sahip yalılar arasında yer alır.

Şehzade Burhaneddin Efendi Yalısı, genel olarak ampir üslup özelliği taşır. 64 tane odası olan muazzam büyüklükteki yalıda zarif süslemeler ön plana çıkar. Aynı zamanda yalıda art nouveau etkilerini de görmek mümkün. Altın varaklar iç süslemelerde kendini gösterir. Deniz cephesinin iki yanında ikinci katlardan dışarı taşan cumbalar yer alır. Binanın ön cephesinde yer alan cumba furuşları ahşap dallıdır. Cumba pencereleri ise yarım kemerli olarak tasarlanmıştır. Üçüncü kat balkonu üzerinde ve çatı alınlığında Eski Türkçe ile ‘’ Ya Hafız 1328’’ yazısı yer alır.

Yalının girişinde 650 metrekarelik alan sahip altın varak süslemeleri olan büyük bir salon bulunur. Osmanlı Türk evlerinin iç sofalı plan tipindedir. Birinci kat sofasının bir eyvanı da mevcuttur. Salonda yukarıya çıkışta iki taraflı merdivenler yer alır. Birinci kata çıkan merdivenlerin bitişinde varak süslemeler yer alırken kristal ve pirinç yapımı gösterişli avizelerin olduğu balo salonu yer alır. Birinci kattan sonra merdivenler tekli olarak devam eder. Ahşap camdan olan merdivenlerin süslemeleri ise özel olarak Paşabahçe’ye yaptırılmıştır. Yalının bağdadi duvarlarında Rokoko üslubu işlemeler günümüze kadar ulaşmıştır.

Zemin kat üzerine iki kat inşa ettirilmiştir. Yalının zemin katında 7 oda yer alır. Yine zemin katta bir mutfak ve ayrıca bir tuvalet yer alır. Birinci katta on iki tane odası vardır. Bununla beraber dört tuvalet ve bir Türk hamamı yer alır. İkinci katta ise yedi oda ve bir tuvalet bulunur. Belirli dönemlerde yapılan restorasyon çalışmaları ile yalı değişime de uğramıştır.

Restorasyonlar sonrasında bahçe kapısı iptal edilmiştir. Bu alan sütunlu bir revaka dönüştürülmüştür. Duvarlarda daha önceden yapılmış olan mekanlar kaldırılmıştır. Daha önceki çalışmalarla kapatılmış olan kapı ve pencereler de yeniden açılmıştır. Güneybatıda yer alan odalar Türk Hamamına dönüştürülmüştür. Aynı katta yer alan sofa, balo salonuna dönüştürülmüştür.

Güneyde yer alan kayıkhanenin yerine kapalı bir havuz yaptırılmıştır. Pencerelerin ahşap kepenkleri kaldırılmıştır. Balkonlardaki ajurlu korkulukların yerini ise sade parmaklıklar almıştır. Mahmut Münir Paşa döneminden kalmış tek katlı selamlık üzerine bir daha eklenmiştir. Yalının arkasında yer alan koru ile Bağlantı sağlayan köprü ise 1957 yılında yol istimlakı nedeni ile yıkılmış olduğundan mevcut değildir.

Şehzade Burhaneddin Efendi Yalısının Tarihçesi

Şehzade Burhaneddin Efendi Yalısı, 1880’lerde inşa ettirilmiştir. Yalının, bilinen ilk sahibi Varki Vartaks olup yıllar içinde el değiştirmiştir.

1911 yılında 2.Abdülhamit yalıyı oğlu için satın almış ve yalı Burhaneddin Yalısı olarak anılmıştır. Cumhuriyet’in kurulmasıyla Osmanlı Hanedanı’na ellerinde bulunan malları satmaları için altı ay süre tanınmıştır. Şehzade Burhanettin Efendi tanınan bu süre içinde yalıyı satamamıştır. Bunun üzerine biraz daha zaman istemiştir. Atatürk, şehzadeye altı ay daha süre tanımıştır.

Şehzade Burhanettin Efendi, 1923 yılında yalıyı Mısırlı Ahmet İhsan Bey’e satmıştır. Ahmet İhsan Bey, yalıyı mimar Burhanettin Bey’e restore ettirmiştir. Restorasyon çalışmalarında yalıya pek çok nakışlar ilave edilmiş ve birçok kapısı değiştirilmiştir.

1984 yılında yalı Sani Müfit Erbilgin’e satıldığında oldukça yıpranmış haldeydi. 1989 yılında kadar aile tarafından restorasyon yaptırılmıştır.

Boğazın En Pahalı Yalısı

Şehzade Burhaneddin Efendi Yalısının Sahibi Kim?

Şehzade Burhanettin Efendi Yalısı, Katarlı işadamı AbdulhDİ Mana A SH Al-Hajri tarafından satın alınmıştır. Katarlı işadamının yalıyı hangi amaçla kullanacağı bilinmemektedir.

Şehzade Burhaneddin Efendi Yalısının Daha Önce Kimler Ev Sahipliği Yaptı?

Şehzade Burhaneddin Efendi Yalısı’nın 1785 yılına ait tapusunda yer alan kayıtlarda saatçi Hacı Panayot ismine rastlanmaktadır. Dönemin ünlü sarraflarından olan Varki Vartaks muhteşem tarihi yalının ilk sahibidir. Varki Vartaks öldükten sonra yalı 1887 yılında Teşkilat-ı Umumiye Nazırı olan Ahmet Münir Paşa tarafından alınmıştır. Münir Paşa’nın vefatı sonrası Enver Paşa’nın annesi Ayşe Pervin ile Şükriye Ulviye Hanım’ın mülkiyetine geçtiği bilinmektedir.

1911 yılında ise 2.Abdülhamit tarafından alınmıştır. 2.Abdülhamit yalıyı oğlu için almıştır. Şehzade Burhaneddin’in boşlandığı eşi Aliye Hanım 10 yıl bu yalıda yaşamıştır. 1923 yılında yalı Mısırlı Ahmet İhsan Bey tarafından alınmış ve ‘Mısırlılar Yalısı’ olarak da anılmıştır. Yalnızca yaz aylarında yalıyı kullanmışlardır. 1946 yılında yalı miras olarak İhsan Bey’in çocuklarına kalmıştır. 1985 yılında ise yalıyı Erbilginler satın almış restore ettirmişlerdir. 2015 yılında Katarlı iş adamı Abdullah Mana ASH Al-Hajri’ ye satılmıştır.

Şehzade Burhaneddin Efendi Yalısının Büyüklüğü Ne Kadardır?

Dolmabahçe Sarayı’ndan sonra Boğaz’da bulunan en büyük yalılardan biridir. Şehzade Burhaneddin Efendi Yalısı, toplam 3 Bin 633 metrekare kullanım alanına sahiptir. Bir yüzme havuzu ve bir Türk hamamı bulunan tarihi yalı denize 60 metrelik bire rıhtıma sahiptir.

Şehzade Burhaneddin Efendi Yalısının Değeri Ne Kadardır?

Şehzade Burhanettin Efendi yalının fiyatı 100 milyon Euro’dur.

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR