Ana SayfaÇiçekŞeker Begonya Bakımı ve Çoğaltılması

Şeker Begonya Bakımı ve Çoğaltılması

Şeker begonya çok sevilen bir küçük bitkidir. Çok yönlü begonya türünü soğuk iklimlerde yıllık bitki, sıcak iklimlerde çok yıllık bitki ve hatta masanızda ev bitkisi olarak bile yetiştirebilirsiniz.

Yeşil, bronz veya vişneçürüğü renginde parlak ve mumsu görünüme sahip yaprakları vardır. Çiçekleri beyaz, pembe veya kırmızı renkte olabilir. Sadece güzel oldukları için değil bitki koleksiyonunuz içinde az bakıma ihtiyaç duydukları için de sevilirler.

Şeker begonyaları, geyiklerin hoşuna gitmeyen bitkilerdir. Güzel kalmaları için sadece ölü çiçeklerin temizlenmesi ve arada bir budanması gerekir.

Şeker Begonya

Şeker Begonya Bakımı

Şeker begonyanın bakımı çok kolaydır, doğru miktarda güneş ışığı ve su verilmesi yeterlidir.

Bu bitkiler çok yönlüdür, bahçenizde toprağa ya da saksılara veya evdeki saksılara ev bitkisi olarak ekebilirsiniz.

Işık

Yaşadığınız yere ve oradaki sıcaklıklara bağlı olarak şeker begonya bitkinizi tamamen güneş alacağı ya da kısmen gölgede kalacağı bir yere koymanız gerekebilir.

Yazların uzun ve sıcak geçtiği bir yerde yaşıyorsanız şeker begonyanızı bir miktar gölge alan bir yere koymanızdan memnun olacaktır. Aşırı sıcak ve doğrudan güneş ışınları bitkiyi sıkıntıya sokabilir.

Toprak

Drenajı iyi bir toprak olması şarttır. Bu bitkiler topraklarının sürekli nemli olmasını ister ancak toprak ıslak ya da vıcık vıcık olursa bitkiye zarar verir ve köklerinin çürümesine neden olur.

Şeker begonya bitkinizi organik madde bakımından zengin bir toprağa ektiğinizde topraktaki maddeler zaman içinde tükenecektir çünkü bitkiniz bu besin maddelerini kullanarak gelişecektir.

Şeker Begonya

Su

Bu bitkilerin düzenli olarak sulanması gerekir, topraklarının sürekli nemli kalmasını severler. Ancak suyun akıp gitmesine izin vermeden çok fazla sulamamaya gayret edin. Aksi halde, şeker begonyalarında sık görülen bir durum olan kök çürümesi meydana gelebilir.

Sulama sırasında dikkat edilecek bir diğer nokta da yapraklara su gelmemesidir. Yapraklar ıslak kalırsa mantar üreyebilir. Bunu önlemek için bitkinizi dipten yani toprağa yakın sulayın.

Sıcaklık ve Nem

Anavatanı Orta ve Güney Amerika olan bu bitkiler, sıcağı ve nemi sever, bunlar yeterli olduğu müddetçe bahçenizde çok yıllık bitki olarak yetiştirebilirsiniz.

Bu bitkiler, sadece 15 Santigrat (60 Fahrenhayt) derece üzerindeki sıcaklıklarda sağlıklı kalabildiği için bazı bahçıvanlar onları don tehlikesi geçtikten sonra yıllık bitki olarak bahçeye eker.

Şeker begonya bitkinizin yıl boyunca çiçek açmaya devam etmesini istiyorsanız kış aylarında içeride mükemmel bir ev bitkisi olacaktır. Onları kurutmamaya gayret edin.

Şeker begonya bitkinizi içeride tutacaksanız saksısını içine çakıl taşı yayılmış bir tepsi üzerine koyun. Tepsiye su doldurun, suyun saksının dibine değmemesine ya da içine girmemesine dikkat edin. Tepsiden buharlaşan suyun yardımıyla bitkinin etrafındaki alan nemli kalacaktır.

Gübre

Şeker begonya gübre konusunda çok seçici değildir, 10-10-10 gibi genel hafif bir gübre genellikle bitkinin ihtiyaçlarını karşılayacaktır. Büyüme dönemi boyunca her ay bir doz gübre verildiğinde büyüme ve çiçeklenme hızlanacaktır.

Şeker Begonya

Şeker Begonyası Nasıl Çoğaltılır?

Şeker begonyaları çelikten kolayca çoğaltılır. İşte yapılışı:

  1. İlkbaharda temiz bir makasla şeker begonyanızdan 7-10 cm ince bir dal kesin. Kestiğiniz çeliğin üzerinde birkaç budak olduğundan emin olun.
  2. Dipten yaklaşık beş cm yükseklikteki alt yaprakları koparın.
  3. Kesik olan ucu köklendirme hormonu içine daldırın.
  4. Kesik olan ucu drenajı iyi olan bir toprağa yaklaşık 5 cm gömün ve toprağı nemli tutun. Köklenme süresince bitkiyi nemli tutmak için etrafına plastik bir poşet de sarabilirsiniz.

Üçüncü ve dördüncü adımları atlayarak çeliğinizi suyla dolu bir kavanoz içine koyup köklenmesini bekleyebilirsiniz. Kökler 2,5 cm kadar uzadıktan sonra çeliğinizi toprağa ekebilirsiniz; artık yeni küçük bir bitkiniz oldu.

Şeker Begonya

Şeker Begonyayı Tohumdan Yetiştirmek

Şeker begonyayı tohumdan da yetiştirebilirsiniz. Bir denemek istiyorsanız, işte yapmanız gerekenler:

  1. Son don görülmeden yaklaşık 12 hafta önce tohumları içeride çimlendirin. Tohumları drenajı iyi, zengin bir toprağa serpin.
  2. Tohumları parmağınızla nazikçe toprağın içine bastırın, tamamen kapatmamaya dikkat edin. Çimlenmeleri için parlak ışığa ihtiyaçları vardır.
  3. Tohumları plastik bir poşetle ya da nem kubbesiyle kapatın ve toprağı nemli tutun.
  4. Bu noktada sabır çok önemlidir. Begonyaların çimlenmesi zaman alır, bu nedenle pes etmeyin.
  5. Tohumlarınızı yetiştirme ışığı altında sıcak tutun ve durumlarını takip edin. Onları bir ısıtıcı ped üzerine koyarak daha iyi çimlenmelerini sağlayabilirsiniz.
  6. Birkaç yaprağı çıktıktan sonra yavru şeker begonyalarınızı kendi saksılarına alabilir, dışarı ekmeden önce onları ortama alıştırabilirsiniz.

Şeker Begonya

Budama

Şeker begonyanızı sağlıklı ve güzel tutmak zor değildir. Yapmanız gereken tek şey, yenilerinin çıkması için eski ve solmuş çiçekleri temizlemek. Bu işlemin adına ölü çiçeklerin toplanması (deadheading) adı verilir.

Saksıda Yetiştirme

Belirtildiği gibi, şeker begonya bahçenize gerçekten renk katacaktır. İçeride de harika bir saksı bitkisi olurlar.

Şeker begonya doğru bir saksıya dikilmişse sık sık saksısını yenilemeye gerek yoktur. Bitkinin yetişkin halinin sığacağı bir saksı seçtiyseniz saksı değiştirme ihtiyacını en baştan ortadan kaldırmış olursunuz.

Hangi saksıyı seçerseniz seçin, altında drenaj deliği olduğundan emin olun. Bu sayede su saksının altından akıp gidecek ve köklerin çürümesi önlenecektir.

Begonyalar ile ilgili diğer içeriklerimize de göz atmanızı öneririz.

Yaprak Güzeli Begonya Bakımı ve Yetiştirilmesi

Çilli Begonya Bakımı ve Çoğaltması

Begonya Çiçeği Bakımı ve Çeşitleri

Şeker Begonya

Şeker Begonya

Şeker Begonya

Şeker Begonya

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR