Ana SayfaBahçeSıklamen Çiçeği Bakımı ve Hastalıkları

Sıklamen Çiçeği Bakımı ve Hastalıkları

Sıklamen

Sıklamen çiçeği, kış mevsiminden hoşlanan ve yaz mevsimine tahammülsüz bir bitki türüdür. Bu nedenle yetiştirilme sürecinde doğru sıcaklık ayarlanmalı ve sulama, gübreleme işlemlerine özen gösterilerek bitkinin büyüme süreci olumlu etkilenmelidir.

Sıklamen çiçeği doğru bakım ile her kış düzenli olarak çiçek verecek ve her kış yeniden açtığında çiçeklerin canlılığı artacaktır. Kış mevsimini süsleyen bitki türlerinden biri olan sıklamenler, evde yetiştirilmeye uygundur.

Sıklamen Çiçeği Bakımı

Sıklamen Çiçeği Bakımı

Daha önce de belirtildiği üzere bakım yapıldığı zaman her sene aynı kökten çiçekler elde edebilmeniz mümkündür. Bu demek oluyor ki sıklamen, sadece birkaç ay çiçek açıp sonrasında da atılan bir bitki değildir.

Çok senelik bitki olarak da adlandırılan sıklamen çiçeği, tomurcuklanma döneminde, kış mevsiminde, çiçek döneminde ve yaz mevsiminde farklı bakımlar yapıldığı sürece evinizi süsleyebilecek eşsiz bir bitki türüdür.

Sıklamen Bakımı İçin Bilinmesi Gerekenler

Son dönemlerde, en popüler çiçeklerden bir tanesi olan sıklamen çiçeği, evde bakım için en çok tercih edilen bitkilerden biridir. Farklı yaprak ve çiçekleri sayesinde dikkat çeken bu bitki türü, özenli bir bakım ile her sene daha da büyüyerek çiçek verebilir. Sıklamen çiçeği bakımı ile ilgili bilinmesi gereken hususlar aşağıda sıralanmıştır.

 • Doğrudan güneş gören ortamlara muhafaza edilmemelidir. Bitkinin soğuk ortamlardan hoşlandığı unutulmamalı ve pencere önü, balkon gibi doğrudan güneş ışığı alan bölgelere konmamalıdır.
 • Gündüz vakti 20 °C, gece vakti ise 10 °C’nin altına düşmeyen bir ortamda tutulmalıdır. Sıcaklık 4 °C’nin altına düşmeye başladığında ise, yapraklarda sararma gözlenir. Yaprakların solmaya başlaması durumunda, bitkinin yeri değiştirilmelidir.
 • Nemli ortamları seven sıklamen çiçeği doğru aralıklar ile sulanmalıdır. Eğer çok sık sulama işlemine maruz kalırsa, bitkinizin yapraklarında su çürükleri oluşacak, az sulanır ise de bitkiniz solacaktır.
 • Sulama işleminin yanı sıra gübre ile de bitkinin büyümesine destek verilmelidir. Gübre sayesinde bitkinin gelişimi desteklenecektir.
 • Saksıda büyütülecek çiçeklerin saksısı az ve küçük delikli seçilmelidir. Alt kısmında büyük delikler olan saksılar, suyu kısa bir süre içerisinde dışarı atacağı için nem dengesi istenildiği oranda sağlanamaz.
Tuğla Duvar Önünde Sıklamen Çiçeği

Sıklamen Çiçeği Hastalıkları

Her canlı gibi bitkiler de, bazı hastalıklar ile karşı karşıya kalabilmektedir. Bitkilerde meydana gelen hastalıklar şunlardır:

 • Böcekler
 • Toprak
 • Genetik yapı
 • Tohum
 • Rüzgar
 • Işık
 • Yağmur
 • Yanlış sulama
 • Sıcaklık            

Bu hastalıklar bitkinin ölümüne, solmasına, tomurcuk verememesine, sarkmalara yol açabilmektedir. Eğer bakımını yaptığınız sıklamen çiçeği, bu sorunlardan dolayı olumsuz etkileniyorsa bazı yöntemler ile çiçeğinizi eski haline döndürebilirsiniz.

Kırmızı Saksılı Sıklamen Çiçeği

Sıklamen Çiçeğinin Tomurcuklanmama Sorunu

Her hassas bitki gibi özenli bir bakım gerektiren sıklamen, belirli bir süre boyunca tomurcuk açmadıysa nem ve sıcaklık ile ilgili bir sorun olduğunun göstergesidir.

Muhafaza edildiği ortamın gündüz 15 – 18 °C arası, gece ise 10 °C civarı bir sıcaklıkta olmasını ister. Eğer bu ısı seviyelerinden daha yüksek ya da düşük bir ortamda tutulursa gelişme sorunları baş gösterebilir.

Bu çiçeklere doğrudan gelen ışık zarar verir. Yani, sıklamen çiçeklerini direkt olarak güneş gören bir yerde tutmak yerine, dolaylı olarak ışık gören (odanın pencereye yakın olmayan bir köşesi gibi) bir konuma bırakırsanız, tomurcuklanma evresinde herhangi bir sıkıntıyla karşılaşmazsınız.

Sıklamen çiçeği; yaprak, gövde ve çiçek kısmından itibaren sulanmaktan hoşlanmaz. Sadece kökten alacağı nem, sıklamen için idealdir. Aksi hâlde çiçeğinizde çürümeler gözlenir. Bu çürükler ise tomurcuklanmayı engeller. Eğer sulama esnasında sadece köklere su değdiremiyorsanız, bir tabağa su koyup saksıyı üzerine yerleştirebilirsiniz. Bu sayede saksının altındaki deliklerden gerekli su köklere ulaşır. 15 dakika içerisinde yeterli oranda nem, kökler tarafından emilir.

Her bitkide olduğu gibi sıklamen çiçeğinde de solan yapraklar nazik bir şekilde ayrılmalıdır. Bu sayede yeni yaprakların oluşumu sağlanır. Ancak sararan yapraklar gövdeden ayrılmazsa bitkiniz özgürce yeni bir yaprak oluşturamaz.

Seramik Saksılı Sıklamen Çiçeği

Sıklamen Çiçeği Akar Sorunu

Sıklamen çiçeği, doğru bir şekilde bakılıyorsa ancak yine de çiçek vermiyorsa bunun sebebi akar adında bir böcek türü olabilir. Pek çok bitkide gözlenebilen ancak pek fazla hasara neden olmayan akarlar, en hassas bitkilerden bir tanesi olan sıklamen bitkilerine oldukça zarar verir.

Gözle görülmesi oldukça zor olan bu böcekler, bitkiden bitkiye de bulaşır. Yani bu demek oluyor ki evinizde başka bir bitki daha varsa bu bitkiler arası akarlar geçiş yapmış olabilir. Akarlar, böcek ilaçlarına dayanıklıdır ve kolay kolay bulundukları çiçekleri terk etmezler. Bu nedenle evinizdeki bitkileri atmanız gerekebilir.

Sıklamen çiçeğinizi çöpe atmak istemiyorsanız, gerekli koruyucu kıyafetleri giyerek gereken işlemleri yapmaya başlayabilirsiniz. Öncelikle, bitkiyi odadan dışarı çıkarmamanız gerektiğinin farkında olmalısınız. Zira odanın dışına çıkan akarlar, evin başka odalarında yayılma gösterebilir. Sıklamen çiçeği üzerindeki açmayan tomurcukları dikkatli bir şekilde kesin ve akarların bir kısmından bu sayede kurtulun. Ardından, baş aşağı olacak ve toprağa değmeyecek şekilde, 40 °C sıcaklığında bir suyun içerisine daldırın. Bu sıcaklık akarları çıkartmaya yetecektir. Suyun 40 derecede sabit kalması da oldukça önemlidir. Bu işlemden 15 – 20 dakika sonra çiçeği sudan çıkartabilirsiniz.

Hasır sepet içerisinde sıklamenler

Sıklamen Çiçeği Sarkma Sorunu

Çiçeğiniz bazı durumlarda boynunu bükebilir. Bunun sebebi doğal evrelerden bir tanesi olabilir. Çünkü sıklamen çiçeği, yaz aylarında solma eğilimi gösterir ve kış ayları geldiği zaman yeniden canlanır. Eğer sıcak havaların artması sebebi ile solma döngüsüne girdiyse bu durum için sadece bir sonraki soğuk mevsimi beklemeniz yeterli olacaktır.

Yeteri kadar su verilmediği zaman her bitki gibi sıklamen çiçeği de solma göstergesi olarak sarkabilir. Bu durumun nedeninin sulama olduğundan emin olmak için saksının toprağını elinizle kontrol etmeniz gerekir. Eğer toprak, kum gibi küçük parçalar hâlinde elinizden dökülüyorsa bitkinize yeteri kadar su vermediğiniz anlamına gelir. Su verirken dikkat etmeniz gereken şey ise toprağın çamur olacak şekilde ıslatılmamasıdır. Fakat fazla su verdiğiniz çiçeğiniz çürüyebilir.

Yukarıda belirttiğimiz gibi sorunlar ile karşı karşıya kalmamak adına sulama işlemi, sıcaklık dengesi, gübre kullanımı gibi detaylara dikkat etmelisiniz.

Taş evin duvarlarındaki siklamenler

Sıklamen Çiçeğinin Yaprakları Neden Sararır?

Eşsiz güzellikteki sıklamen çiçeği, temastan fazla hoşlanmaz. Aynı toprakta farklı türden bir çiçekle beraber yaşamakta zorlanır. Bu nedenle yapraklarda sararma gözlenebilir. Eğer çiçeğiniz ile aynı toprağı paylaşan başka bir bitki var ise bitkileri başka bir yere aktarmanız gerekebilir. Ancak sararmaların nedeni sadece bu olmayabilir…

Sıklamen çiçeği, daha önce de belirttiğimiz gibi uyku dönemine geçiş yaptığı zaman yaprakları solar ve 2 aylık bir yenilenme sürecine giriş yapar. Bu süreç içerisinde bitkiniz ölmez, sadece sıcak havalara karşı almış olduğu koruma mekanizmasını devreye sokar. 2 aylık süre dolduğu zaman bitkiniz tomurcuklanmaya başlar.

Eğer çiçeğiniz, ihtiyacı olandan daha az sulanıyorsa bu da yapraklarda sararmaya neden olabilir. Sıklamen çiçeğinin konumlandırıldığı toprağı sürekli olarak kontrol etmeli ve suya ihtiyacı olup olmadığını toprağa dokunarak anlamalısınız. Eğer toprak kuru ve kumlaşmaya başlamış ise bu durum yaprakların sararmasına neden olacak faktörlerden bir diğeridir.

Sıklamen çiçekleri ile ilgili daha fazla bilgi edinmek isterseniz Sıklamen Çiçeği Hakkında Bilmeniz Gereken Tüm Detaylar başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR