Ana SayfaBahçeSıklamen Çiçeği Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Sıklamen Çiçeği Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Sıklamen Çiçeği

Sıklamen çiçeği, kış mevsimini renklendiren bitkilerden biri… Soğuk havayı seven ve sıcak havalara tahammülü olmayan sıklamen çiçeği, sonbahar ve kış aylarında çiçek açar. Evde yetiştirilmeye uygundur ve bakımı doğru şekilde yapıldığı zaman uzun süre canlı kalabilir.

Sonbahar ve kış aylarında çiçeklenme gösteren, yaz aylarında ise uyku dönemine geçiş yapan sıklamen çiçeği; mor, kırmızı, pembe ya da beyaz renklerde olabilir. Türden türe değişkenlik gösterebilen sıklamenin yaprak uçları düz ya da kıvırcık olabilir.

Bilinmesi Gerekenler

Güney ve Orta Avrupa, Yakın Doğu bölgelerinin yerli bitkileri olarak geçen sıklamen; Türkiye’de de ormanlık bölgelerde, kayalık alanlarda, çalı diplerinde doğal olarak yetişir.

Evde beslenmeye uygun olan sıklamen çiçeği, doğadaki sıklamenlere göre sıcaktan daha az etkilenseler de soğuk ortamlarda muhafaza edilmeli ve iyi bir bakım görmelidir. Aksi takdirde kışa renk katan bu güzel bitki ölebilir.

Sıklamen Çiçeği

Sıklamen Çiçeğinin Anlamı Nedir?

Sıklamen çiçeğinin anlamı aşktır. Aşkın en güzel dile getiriliş şekli olan sıklamen çiçeği, anlamı gibi bir özen ister. Eğer bitkinize ilgili davranırsanız tıpkı aşk duygusu gibi size olumlu geri dönüşler yapar. Bunun yanı sıra sıklamen çiçeği aşk gibi hassastır ve ilgisizlik, bu çiçeği öldürmeye yeter…

İdeal Toprak ve Hava Şartları

Sıklamen çiçeği’nin en verimli hâli humuslu toprakta yetiştirildiğinde ortaya çıkar. Bilindiği üzere humuslu topraklar, mineraller bakımından oldukça zengin ve küçük parçalıdır. Yani hava akışını sağlayarak bitkilerin büyümesini hızlandırır. Her ne kadar verimli bir toprak kullanıyor olsanız da vitamin ve gübre kullanımını da ihmal etmemeniz gerekir.

Topraktaki mineralleri artırarak daha etkili sonuçlar elde etmeniz elbette mümkün. Bitki vitaminleri edindiğiniz zaman, üstündeki ölçekleri iyice okumalısınız. Çünkü fazla vitamin, sıklamen çiçeğinizi boğabilir. Ölçekteki belirtilen miktardaki vitamini ve suyu karıştırarak sulama suyu olarak belirli zaman aralıklarında kullanabilirsiniz.

Serin havalardan hoşlanan sıklamen çiçeği, çok şiddetli olmamak koşulu ile rüzgârlı havalarda herhangi bir zarar görmez. Bunun yanı sıra soğuk havaların dengesi de oldukça önemli… Eğer sıcak bir şehirde yaşıyorsanız, evinizin sıcaklık oranı yüksek olacağı için sıklamen ölebilir. Bu yüzden evde beslenmek istenen sıklamen çiçeğinin bulunduğu odayı sürekli olarak havalandırmakta fayda var.

Her ne kadar sıcak havalardan haz etmese de haftanın bir günü güneş alan bir alana birkaç saatliğine yerleştirmeniz, bitkinizin gelişimini olumlu yönde etkiler. Ancak sıklamen çiçeğini haftanın her günü direkt gün ışığına maruz bırakırsanız, bitkinizi öldürebileceğinizi de unutmamanız gerekir.

Taş Saksı Sıklamen

Nasıl Çoğaltılır?

Çoğaltılması iki yöntem ile sağlanır. İlk yöntemde bitkinin tohumları kullanılır. Sıklamen çiçeği, solma evresine geldiği zaman bir meyve verir ve bu meyve, zamanla kuruyarak tohumları alınabilecek bir seviyeye ulaşır. Alınan tohumlar nemli bir toprağa yerleştirilir. Ancak tohumlar fazla derine konulmamalı ve bitkinin hareket etmesine olanak sağlanmalı. Sulamada birden yoğun su vermek, tohumları yerinden oynatabileceği için bitkinin büyümesini olumsuz bir şekilde etkiler. Bu yüzden su verme işleminde tohumun bulunduğu yere birden su dökülmemelidir.

Sıklamen çiçeği çoğaltılması için yapılan diğer bir yöntem ise yumrudur. Bu işlem, tohumdan çoğaltmaya göre daha risk taşır. Zira bitki kökünde bulunan soğanlar oldukça hassas bir yapıdadır ve zarar görmesi hâlinde çoğaltma işlemi başarısız olabilir. Bu nedenle oldukça özen gösterilmesi gerekir.

Sıklamen soğanları, topraktan çıkartıldığı zaman çürüme eğilimi gösterebilir. Bu nedenle çoğaltmak için uyku dönemi olan yaz mevsimleri tercih edilir. Uyku döneminde yaprakları solan sıklamen çiçeği çoğaltma işlemi yapabilmek adına kökler zarar görmeyecek bir şekilde yerinden sökülür. Yerinden sökülen soğan, bir bıçak yardımı ile dik olacak şekilde ortadan ikiye kesilir. Daha sonra, soğanı birkaç saat dinlendirmek gerekir. Dinlenme işlemi de tamamlandıktan sonra soğanlara bahçe kükürdü sürülür ve 10 gün süre ile direkt olarak gün ışığı görmeyen bir mekanda bekletilir. Unutulmaması gereken bir diğer nokta da soğanlar buzdolabına konulursa bozulur.

Sıklamen çiçeği çoğaltmak için iki yöntemden birini seçebilir ve sonrasında normal bir sıklamen çiçeğine uyguladığınız bakım aşamalarını çoğaltacağınız bitkiye uygulayabilirsiniz.  Normal bir çiçekten daha hassas olan sıklamene fazladan bakım yapmanız gerektiğini unutmamanız ve doğru bakımı sağladığınız takdirde bir çiçek bahçesi kadar sıklamen çiçeğine sahip olabileceğinizi bilmelisiniz.

Beyaz Sıklamen

Sıklamen Çiçeği Türleri

Sıklamen familyasına ait olan pek çok farklı türde bitki bulunur. Bu çiçeklerin her biri birbirinden pek de farklı olmasa da görünüş açısından bazı değişiklikler gösterebilir. Sıklamen çiçeği türleri hakkında bilgi sahibi olmanız, daha doğru bakım yapabilmeniz için oldukça önemlidir. Aşağıdaki listede sizin için sıklamen çiçeği türlerini sıraladık:

 • Acem Sıklameni
 • Yaz Sıklameni
 • Yabani Sıklamen
 • Cyclamen Cilicium
 • Cyclamen Graecum
 • Cyclamen Pseudibericum
 • Cyclamen Crypium
 • Cyclamen Libonaticum
 • Cyclamen Rohlfsianum
 • Cyclamen Rhodium
 • Cyclamen Parviflorum

Sıklamen Bakımı

Değişik yaprak ve çiçekleri ile son zamanlarda popüler olan sıklamen çiçeği, doğru bakıldığı sürece canlı kalmaya devam eder. Hassas bir tür olduğu için doğru ve özenli bir bakım gerekir.

İlk ve en önemli bakım adımı, doğru sıcaklıktaki ortamı sağlamak ile başlar. Doğası gereği sıklamen çiçeği ile süslemek istediğiniz ortamın serin ve nemli olmasına dikkat etmeniz gerekir. Eğer sıklamen çiçeğini besleyeceğiniz bölge gündüzleri 20 C, geceleri ise 10 C’nin üzerine çıkıyorsa bitkiniz yavaş yavaş solmaya başlar. Ev bitkisi olarak satışa sunulan sıklamen bitkileri, 4 C altı sıcaklıklarda hızlı bir şekilde solar. Bu nedenle alacağınız bitkinin etiketini mutlaka kontrol etmelisiniz.

Sıklamen çiçeği nemli havaları sever. Bu nedenle sulamayı ihmal etmemelisiniz. Bunun yanı sıra aşırı sulama, yapraklarda sararma belirtileri göstererek solmaya yol açar. Bu da demek oluyor ki az ve fazla sulama bitkinizin solmasına zemin hazırlar.

Sıklamen çiçeği için altı fazla delikli saksıları tercih etmemelisiniz. Çünkü altı delikli saksılar, toprağın nemli kalmasına engel olur. Bu da bitkinizin solmasına neden olacak faktörlerden bir tanesidir.

Pembe Sıklamen Çiçeği

Nasıl Sulanır?

Sıklamen bitkisini ektiğiniz saksının toprağını sürekli olarak kontrol etmeli ve toprak nemsiz kaldığı zaman sulama yapmalısınız. Ancak sulama işleminde bitkinin yaprak ve çiçeğinin üzerine su gelmemesine özen göstermelisiniz. Bu nedenle sıklamen çiçeği üzerine sprey ile su sıkılmamalı ve sadece topraktan köklere doğru bir sulama yapmalısınız. Eğer bitkinizin yaprak ve çiçeklerine su değerse çiçeğin yaprak ve saplarında sararma ve su çürümesi meydana gelir.

Sıklamen Çiçeği Nasıl Gübrelenir?

Sıklamen çiçeği, ev ortamına ayak uydurabilen bir bitki olsa da direnç kazanması ve gelişim göstermesi için ek besin ister. Bu ek besin ise gübredir. Sıklamen çiçeğinin toprağının zengin olması, bitkinin tomurcuklanma süresini azaltır. Bitkiniz çiçek açana kadar 2 haftada bir gübre vermeniz tavsiye edilir. Sıklamen çiçekleri açmaya başladığı zaman ise her 1 ya da 2 ayda bir uygun gübreler ile bitkinizi beslemelisiniz.

Sıklamen çiçeği için en uygun gübre türü, su ve toprak ile kolay birleşebilme özelliği gösterenlerdir. Bu sayede sulama ile birlikte toprakla karışacak ve çiçeğiniz hızlı bir şekilde köklerinden besin alabilecektir. Köklerinden ekstra besin alan çiçek, böylece diğer bitkiler gibi yeniden doğma sergiler.

Gübre verme işlemi, sıklamen çiçeği için uyku döneminde sonlandırılır. Uyku döneminde, sıklamen solar ancak bu, bitkinin öldüğü anlamına gelmez. Kış ayını seven sıklamen, yaz ayında çiçeklerini soldurarak bir sonraki soğuk mevsimi bekler ve bu süreçte yeni çiçekleri için gelişim gösterir.

Kırmızı Sıklamen

Çiçeklenme Gözlendikten Sonra Sıklamen Bakımı

Sıklamen bitkisi çiçek açtıktan sonra hareketsizleşir. Bu dönem sıklamen çiçeği için uyku dönemi olarak da adlandırılabilir. Uyku dönemine giren sıklamen çiçeklerinin yapraklarında sararma gözlemlenmesi oldukça doğaldır. Bu süreç 2 ay kadar sürebilir. Bu süre zarfında bitkinize özen göstermeye devam ederseniz, 2 aylık süre dolduğu zaman çiçek açma döngüsü tekrarlanır.

Bu dönem içerisinde bitkinizin öldüğünü düşünmemeniz gerekir. Ölü yapraklar gözlenmesi normaldir ve bu yaprakları saptan ayırmanızda herhangi bir mahsur yok. Yapraklar öldüğü zaman sulama işlemine devam etmemeniz gerekir. Bu süreçte çiçeğinizi nispeten karanlık ve serin bir yerde 2 ay muhafaza edebilirsiniz.

Eğer çiçeğinizi saksı yerine açık havada bir toprağa ektiyseniz, herhangi bir yer değiştirme işlemi yapmanıza gerek yok. Açık havada ekilmiş olan sıklamen çiçeği, bu süreci doğal olarak geçirecek ve belirli bir süre içerisinde tekrar canlanacaktır.

Uyku Dönemi Sıklamen Bakımı

Uyku dönemine girmiş olan sıklamen çiçeği bakımı için bazı hususlara dikkat etmelisiniz. Bir sonraki çiçeklenme döneminde bitkinizin daha canlı gözükmesini sağlayabilmek amacıyla doğru bir bakım yapmanız oldukça önemli. Aşağıdaki listede, sıklamen çiçeğinin bir sonraki çiçek açma döneminde yeniden enerji kazanması için yapmanız gerekenleri sıraladık:

 • Yapraklarda solma ve sararma durumu gördüğünüz zaman bir makas yardımı ile bu yaprakları gövdeden ayırın.
 • Solma gözlenmeye başlandığı zaman sulamayı birden kesmek yerine azaltarak sonlandırın. Eğer sulama işlemini sürdürmeye devam ederseniz tomurcuklanmaya hazırlanan bölgeler çürür.
 • Bu işlemden sonra su ve gübre verme işlemini sonlandırmanız ve bitkiye ekstra bir işlem yapmayı bırakmanız gerekir.
 • Yumru gözlendiği zaman, yumrunun üst kısmı toprağın dışında kalacak şekilde bir saksıya aktarmanız gereklidir.
 • Eylül ila aralık ayları arasında bitkiniz canlanmaya hazır bir hâle gelir. Bu dönemde iyi bir sulama işlemi ile birlikte bitkinizin konumunu ışık alan bir bölge ile değiştirmeniz önemlidir.
 • İç mekanlarda bakılan bitkiler için özel olarak üretilmiş sıvı gübreler ile bitkinizi beslemeyi ihmal etmeyin. Gübreleme işlemi ayda bir ya da iki ayda bir olacak şekilde yapıldığı zaman yeterlidir.
Sıklamen

Yeniden Çiçek Açma Döneminde Sıklamen Çiçeği Bakımı

Sıklamen çiçekleri, daha önce de belirttiğimiz üzere bir süre uykuya geçer ve karanlık bir alana kaldırılır. Bu sürenin sonunda çiçeği kontrol ederek yeniden güneş alan ancak serin bir mekana geçişini sağlayabilirsiniz.

2 aylık süreçte bitkiniz sulama işlemi görmediğinden dolayı, yeniden çiçek açma sürecine hazırlık döneminde sulama oldukça önemlidir. Bu sulama için öncelikle sıklamen çiçeği saksınızı kontrol etmeli ve tomurcuklanmanın olup olmadığına bakmalısınız. Eğer tomurcuklanma var ise bitkinizi su dolu bir kapta bir saat bekletebilirsiniz. Ancak çiçeğin sadece saksının altındaki deliklerden su almasına dikkat edin. Aksi hâlde sıklamen çiçeği yapraklarında su çürükleri oluşabilir.

Eğer tomurcuklanma fazla ise çiçeğinizin rahat büyüyebilmesi için daha geniş bir saksıya aktarmanız gerekir. Eğer bunu yapmazsanız çiçek büyüdükten sonra kökler birbirine karışacağı için ayrı saksılara konumlandırmak, çiçeğe zarar vermenize neden olabilir.   

Sıklamen çiçeği bakımı, yapraklarda büyüme görülmesi ile eski rutine döner. Bu rutinde, yine sulama başlar ve bitki gübre ile desteklenerek güçlendirilir. Hava değişimleri ile belirli bir müddet sonra senelik rutin tekrarlanır ve sulama işlemi bitirilerek sıklamen, daha karanlık ve serin bir bölgeye yerleştirilir.

Sıklamen Çiçeği Soğanı Nasıl Saklanır?

Sıklamen çiçeği, yaz aylarında uyku dönemine geçen bir bitkidir. Çiçekleri ve yaprakları dökülür, toprağın altında soğanı kalır. Sıcak havalarda çiçek açmayan sıklamen, yaz aylarında iyi muhafaza edilmelidir. Zira, bir sonraki soğuk dönemlerde daha verimli çiçek açabilmesi, iyi bir saklanma süreci sayesinde sağlanır.

Sıklamen çiçeği soğanının kış aylarında olduğu gibi direkt ışık almayan yerlerde muhafaza edilmesi gerekir. Ancak mümkün ise daha serin ve daha karanlık bir ortama yerleştirilmelidir. Bu sayede tomurcuklanma verimi artacaktır.

Sıklamen Çiçeği Neden Hasta Olur?

Nasıl her canlı, hayatının bazı dönemlerinde hastalanıyorsa bu durum çiçekler için de geçerlidir. Bazı nedenler çiçeğinizin çürümesine, solmasına hatta ölmesine sebep olabilir. Bu durum sıklamen çiçeği için de aynıdır. Sıklamen çiçeğinin hasta olmasına neden olabilecek bazı faktörlere aşağıda yer verdik:

 • Sıcak ya da çok soğuk hava
 • Sulama esnasında yaprak ve çiçeklere su değmesi
 • Akar gibi bitkilere zarar veren böcekler
 • Fazla rüzgar
 • Genetik bozukluk
 • Yanlış ilaç ya da gübre kullanımı
 • Bozuk tohum ya da soğan ekimi

Bu hastalıklardan bazıları (akar böceklenmesi, soğuk ya da sıcak hava gibi) belirli işlemler doğrultusunda çözülebilir.

Solma, sarkma gibi durumlar hava değişiminden ya da sıklamen çiçeği uyku döneminden kaynaklanabilir. Bu durumda yapmanız gereken şey solan yaprakları nazikçe kesmek ve rutin bakımlara devam etmeniz olacaktır.

Akar böceklerinin tedavisi için oldukça dikkatli olmanız gerekir. Zira gözle görülemeyecek kadar küçük olan bu böcek türü, koloniler hâlinde bitkinizi sarabilir. Aynı zamanda bu böcekler bitkiler arası bulaşıcıdır.

Bu nedenle evinizde başka bir bitki bulunuyorsa temkinli davranmanız gerekir. Bunun tedavisi için ise bitkinizin akar böceği ile dolu olan yapraklarını kesip ayırmalısınız.

Evde çiçek yetiştirmeyi seviyorsanız bu yazımızı evterapisi.com/ataturk-cicegi ve bu yazımızı https://evterapisi.com/cocuklar-ve-evcil-hayvanlar-icin-guvenli-ev-bitkileri/ okumanızı öneririz. 

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR