Ana SayfaAlışveriş ÖnerileriSinema Odası İçin Doğru Koltuk Nasıl Seçilir?

Sinema Odası İçin Doğru Koltuk Nasıl Seçilir?

En sevdiğiniz filmi izlerken rahat oturabiliyor musunuz? Pek çok kişi çok hoparlörlü bir ses sistemi, düz ekran büyük bir televizyon ve ona uygun ıvır zıvır eşyalar almaya meraklıdır. Ne var ki, çok az kişi odalarına uygun koltuklar seçebilir. Sinema odanızın boyutları ve tek seferde bu odada kaç kişiyi ağırlamayı planladığınız, ne tür bir oturma düzeninin ihtiyaçlarınızı karşılayacağını belirlemede önemli rol oynayan faktörlerdir. İşte, son teknoloji ses ve görüntü sisteminizi konforlu bir oturma düzeni ile buluşturmanızı sağlayacak birkaç yararlı ipucu:

Sinema Odası İçin Doğru Koltuk Seçimi

Mevcut Alanınızı Ölçün

Alışverişe çıkmadan önce ne kadar alana sahip olduğunuzu belirleyin. Genellikle, ev için tasarlanan sinema salonlarında ferah bir ortamda film izleme keyfini garantileyecek şekilde geniş ve hacimli koltuklar tercih edilir. Odanızın ölçülerine ek olarak koltuklarınızın arasından rahatça geçebilmeniz için gerekli olacak koridor bölümünü de ölçmelisiniz. Koltuklarınızın ön ve arka bölümünde en az 46 × 61 santimetrelik koridor boşluğu bırakmalısınız.

Sinema Odası İçin Doğru Koltuk Seçimi

Sinema Odanızın Kişi Kapasitesini Belirleyin

Çok sayıda kişinin rahatça sığabileceği kadar geniş bir alanınız varsa aralarında boşluklar olan sinema koltukları idealdir. Şayet odanız küçükse de bu durum, evinizde bir sinema odasına sahip olamayacağınız anlamına gelmiyor. Küçük bir sinema odası için odanın genelinde birbirlerine yakın olacak şekilde yerleştirilecek 2-4 sandalye idealdir. Tercihiniz hangi yönde olursa olsun kararınızı, odanız için koltuk/sandalye seçmeden önce netleştirin ki odaya durmadan yeni bir eşya sokmaya çalışarak zamanınıza, paranıza ve belinize yazık etmeyin!

Sinema Odası İçin Doğru Koltuk Seçimi

Dekorasyonunuza Uygun Bir Tarz Tercih Edin

Tüm diğer mobilyalar gibi sinema odasına konacak mobilyalar için de pek çok renk, yüzey, kapitone ya da deri kumaş seçeneği mevcuttur. Sinema salonları için üretilen koltukların çoğunda hem üzerlerine yiyecek-içecek dökülmesi ihtimaline karşı lekeye dirençli hem de uzun ömürlü olmaları adına sentetik ya da deri kumaşlar tercih edilir. Sinema odanızda kumaş kaplı sandalyeler kullanmayı düşünüyorsanız sandalyelerinizi deri ve kapitone ile kaplatabilirsiniz. Odanızı tasarlarken danışabileceğiniz bir uzman size dünya kadar farklı renk, malzeme ve tarz içeren bir katalog getirebilir.

Sinema Odası İçin Doğru Koltuk Seçimi

Bütçenize Göre Hareket Edin

Evinizdeki tam kapasiteli ses ve görüntü sisteminde neler olacağına karar verirken bütçenizi de hesaba katmanız gerekir, değil mi? Aynı durum oturma düzeniniz için de geçerlidir. Ucuz koltuklar/sandalyeler ancak düşük kalite malzemeler vadedebilir. Yine de, sinema odanızda çok sayıda kişi ağırlamayı düşünmüyorsanız veya bu odayı sadece ailecek kullanacaksanız sizin tercihiniz bu yönde olabilir. Şayet sinema odanızda çok sayıda kişi ağırlamayı planlıyorsanız ve prestijiniz söz konusuysa koltuklarınızı/sandalyelerinizi seçerken bütçenizin bunu yansıtması gerekebilir.

Sinema Odası İçin Doğru Koltuk Seçimi

Hangi Olanaklardan Yararlanmak İstediğinize Karar Verin

Ev konforunda dilediğiniz filmleri izlemenizi sağlayacak bir sinema odasında çok sayıda farklı özellik mevcuttur. Uzaktan kumandalarınızı ve türlü türlü eşyayı koyabileceğiniz depolama alanlarını tercih edebilirsiniz. Bardaklığı olan sandalyeler oldukça pratiktir ve konuklarınızı rahat ettirir. Arkaya yatırılabilen koltuklar oturur pozisyondayken rahatlığın keyfini sürebileceğiniz yatar bir pozisyona kolayca geçiş yapmanıza olanak verir. Sinema odanızda çeşitli oturma düzenleri yaratacak şekilde koltuklarınızı/sandalyelerinizi karışık olarak kullanabilirsiniz. Klasik model puflar ya da ayak tabureleri, ayaklarınızı uzatıp rahat edebilmeniz için harikadır. Bu modellere, film keyfinize ortak olmak isteyen çocuklarınız da bayılır!

Sinema Odası İçin Doğru Koltuk Seçimi

Sinema odanız, evinizin boyutlarına, dekorasyonuna ve yaşam tarzına ahenk katan dilediğiniz tarzda koltuk/sandalye modeli ile bütüncül hale gelecektir. Seçtiğiniz modellerden memnun kalmanızı garantilemek adına ihtiyaçlarınızı ve bütçenizi rehber edinmeyi unutmayın. Evinizdeki konforun adresi olacak bir sinema odasıyla evinizin tadını çıkarın. Tüm sinema aktivitelerinizi unutulmaz kılmak adına kişisel dokunuşlarınızı katmayı ihmal etmeyin.

Değerli okuyucularımız, siz de bize evinizdeki sinema salonundan söz edin. Özel bir oturma düzeniniz var mı? Koltuklarınızı/Sandalyelerinizi seçerken nelere dikkat ettiniz? Bizimle paylaşırsanız çok memnun oluruz!

Sinema Odası İçin Doğru Koltuk Seçimi

Sinema Odası İçin Doğru Koltuk Seçimi

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR