Ana SayfaMimariSirdalen House Hakkında Bilgiler

Sirdalen House Hakkında Bilgiler

Norveç; kuzey ışıkları, renkli yapıları, hapishane sistemi ve cilt bakımımızı önemseyen bilim adamlarıyla ilgi çekici bir kuzey ülkesi. Gökkuşağı evleri mimari açıdan hafızalarda belirgin bir tutarken; Sirdalen House isimli dağın içindeki yapı da Norveç’in hafızalardaki yeri için minimal bir alternatif olarak karşımıza çıkıyor.

Sirdalen House Nedir?

Sirdalen House çevreyle uyum içerisinde olacak şekilde ve Norveç’in zorlu iklimin özelliklerini göz önüne alarak tasarlanmış. Dış mimarisi bulunduğu çevreye uyumlu şekilde tasarlanan evin iç özellikleri de bir çok ilham unsuru taşıyor. 

Sirdalen House

Ålsheia kayak merkezine yakın bir konumda bulunan Sirdalen House, sahipleri için kısmen dağın içinde kalmış bir kaçış noktası. Doğal çevre ile entegrasyonu en iyi şekilde sağlanan yapıda, evin çatısı kısmen arazi ile kaplı olarak ve minimalist bir çizgi ile tasarlanmış. Dağların manzarasını kesintisiz bir şekilde seyredebilecek bu ev, bakım gerektirmeyen bir yapı olarak inşa edilmiş; yosun ve su lekelerini tutmayacak bir sistem kullanılmış. Kentsel betonun soğukluğunun ahşapla dengelendiği bu yapı, Filter Arkitekter firmasının mimarlarınca tasarlanarak hem Norveç’in iklimine uyum sağlıyor hem de iç dekorasyonundaki unsurlarla kentsel beton görünümünü yumuşatarak mükemmel bir ilham noktası oluşturuyor. Ev beton olarak inşa edildiğinden, zamanla evin yan duvarlarında suyun yaratacağı desenle elde edilecek yüzeyler ve yosunların birleşimi doğaya olan entegrasyonunu da arttıracak. Süreç içerisinde yakalayacağı bu uyum, arazi ile olan ilişkisini güçlendirmesi düşünülerek oluşturulmuş.

Sirdalen House

Sonuç olarak, konforlu, sıcak ve rahat hissettiren Sirdalen House, yaşadığı manzaranın doğal bir parçası olarak insanlarla ve çevreyle uyum içinde yaşıyor. Gökkuşağı evlerinin yanı sıra Sirdalen House, Norveç mimarisinde iyi bir seçenek oluşturuyor. Böylelikle dondurucu fiyortlar bize soğuktan çok daha fazla şey vaat ediyor.

Sirdalen House

Farklı mimari ile yapılmış evler ilginizi çekiyorsa Tiny House başlıklı yazımızı da okumanızı öneririz.

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR