Ana SayfaEv TurlarıSofistike Tarzıyla Büyüleyen Apartman Dairesi

Sofistike Tarzıyla Büyüleyen Apartman Dairesi

Şık bir tasarım ve bütçe dostu detaylarla dekore edilmiş, çatı katındaki bu daire İngiltere, Batı Londra’da yer alıyor. Sigmar tarafından tasarlanmış olan bu dairede kullanışlı depolama alanları mevcut. Dairenin tasarımına dahil edilen pek çok detay, onu bilhassa çalışan kadınlar için ideal kılıyor. 69 metrekarelik bu Viktoryen dairede 1 yatak odası ve 1 banyo bulunuyor. Çatı katı, şehre tepeden bakmayı mümkün kılıyor. Bu da dairenin metropolit havasını pekiştiriyor. Ev, mevcut alanı genişletmek maksadıyla yenilenmiş. Bu sayede, hem havadar ve geniş bir alan elde edilmiş hem de eşyalar için bolca yer açılmış. Dairenin tasarımcısı bu süreçte özgün bir yol izlemiş. Bazı alanları gözden çıkarırken bazılarını muhafaza etmiş. Nostaljik tarzlı mobilyalar ile özel tasarım parçalarını bir araya getirmiş olması da bu yöntemlerden biri.

Mutfak dolaplarında ucuz modeller tercih edilmiş. Yine de, özel tasarım kulpların ve granit tezgahın mutfakta apayrı bir şıklık yarattığı kesin. Tasarımcının bu eve bolca doku kattığı da açık. Oturma odası zemininde kullanılan balıksırtı desenli ahşap bu dokulardan yalnızca biri. Bu ahşap türü kompozit olduğundan sert ahşaba göre fiyatı biraz daha uygundur. Yatak odalarında tercih edilen parlak duvarlar ve banyodaki sade fayans modeli eve zarif bir hava katmış. Zıt renklerin ve dokusal değişikliklerin sıra dışı bir tarza sahip tavanı daha da belirgin kıldığı gözlemleniyor. Küçük alanların tasarımında doku ilavesi her şeyi görsel olarak size yaklaştıracağı için oldukça önemlidir.

Sofistike Tarzıyla Büyüleyen Apartman Dairesi

Tasarım ekibi, daireyi geniş göstermek için oturma odasındaki tavanın bir bölümünü iptal etmiş. Bu akıllıca hamle, tavan kirişlerini ortaya çıkarmış. Tavanın ayrıca gri duvarlarla kontrast yaratmak adına beyaza boyandığı görülüyor. Bu da alanın daha yüksek görünmesini sağlayan bir başka akıllıca dokunuş. Odanın tasarımını vurgulayan asıl detay, boyutları odaya uygun olacak şekilde yerleştirilmiş nostaljik mobilyalar. Böylece, maliyet düşük tutulmuş. Üstelik, bu mobilyalar hayatınız boyunca kullanabileceğiniz kadar sağlam. Fazlasıyla hantal ve büyük eşyalara yer verilmemiş olmasının yanında bütçenin de doğru bir şekilde dengelendiği görülüyor.

Sofistike Tarzıyla Büyüleyen Apartman Dairesi

Merdivenlerin en üst kısmında geniş bir gömme dolap mevcut. Bu dolap, bu küçük evin daha derli toplu olmasını garantiliyor. Tasarımcının bu alanda derinlik algısıyla oynadığı görülüyor. Bu algı, dolapların olduklarından daha derin görünmelerini sağlamış. Tasarımcı, işlevsel bir depolama alanı yaratmak için dolaplarda 60 santimetrelik bir alana aslında gerek olmadığının altını çiziyor. Kilit noktanın, dolapların içindeki askıları iyi değerlendirmek olduğunu da ayrıca vurguluyor. Bu dolaplar 38 santimetreden az bir alana sahip olacak şekilde tasarlanmış. Dolapların kapaklarında ise yarı saydam, nostaljik tarzda vitraylar tercih edilmiş.

Sofistike Tarzıyla Büyüleyen Apartman Dairesi

Evin diğer bölümlerine uzanan merdivenin büyüleyici bir sahanlığı mevcut. Öyle ki, onu gördüğünüzde ev sizin için daha da cazip hale geliyor. Pencere pervazı, korkuluk ile aynı renge boyanmış. Son derece dikkat çekici olan bu görünüm ortama zarif bir atmosfer katıyor.

Sofistike Tarzıyla Büyüleyen Apartman Dairesi

Sofistike Tarzıyla Büyüleyen Apartman Dairesi

Mutfak dolapları elle boyanmış. Dolaplara bırakılan son dokunuşlar ise bu alana gösterişli bir hava katmış. Maliyeti daha yüksek olan kulpların granit tezgah ve tezgah arası bölümü ile oluşturduğu ahenk, mutfağı oldukça lüks gösteriyor. Üstelik, çok az bir bütçeyle!

Sofistike Tarzıyla Büyüleyen Apartman Dairesi

Mutfaktaki nostaljik görünümlü vitrin, pırıl pırıl duran bardakları sergiliyor. Onun hemen yanındaki açık rafta ise daha kolay ulaşılabilecek şekilde dizilmiş günlük eşyalar var.

İlginç Gerçek: Vitrinin durduğu yerde önceden bir pencere varmış. Tasarımcı, dolaplar için yer açmak adına onun üzerini kapatmaya karar vermiş. Pencerenin gözler önüne serdiği manzaranın pek hoş olmaması ve içeri doğal ışık girmemesi, böyle bir değişikliği daha da gerekli kılmış.

Sofistike Tarzıyla Büyüleyen Apartman Dairesi

TV ünitesinin ön kısmı dokulu bir kumaşla kaplanmış. Bu görünüm, fazla sade ya da minimalist olmayan hoş bir tarz yaratmış. Kapakların ardında ise her şey için yer var. Bu da tasarımcının bu küçük evde elde etmeye çalıştığı önemli bir özellik. Ne de olsa, işlevsel depolama alanları hayat kurtarıyor!

Sofistike Tarzıyla Büyüleyen Apartman Dairesi

Yararlı İpucu: Kompozit ahşap ham halde satın alınmış. Desenler ise montajdan sonra ilave edilmiş. Bu işlemden birkaç gün sonra parke daha koyu renk görünür. Tam da bu aşamada istediğiniz ton geçişini seçmeniz gerekir. Bu süreç hafif bir renk çeşitliliği yaratır. Böylece, parkeleriniz daha hoş görünür. Bu sürecin ardından parkeler, yüzeyin sert olmasını sağlayan beyaz elmas yağıyla mühürlenir. Kompozit ahşap masif kadar sert değildir. Ancak dolgu sayesinde sağlam hale gelebilir. Ayağınızı yere basarken de daha iyi bir ses çıkmasını sağladığını fark edeceksiniz!

Sofistike Tarzıyla Büyüleyen Apartman Dairesi

Bu küçük apartman dairesindeki her şey iyi bir şekilde planlanmış. Evdeki her detayın akıllıca bir tasarımla fonksiyonel hale geldiği de unutulmamalı! Evdeki her şeyin yerli yerinde oluşu, onu havadar ve işlevsel kılıyor. Bütçe planlamalı tasarımın da her ayrıntısına bayıldık! Nostaljik mobilyaların ve uygun fiyatlı malzemelerin nispeten maliyetli parçalarla buluşması eşsiz bir yaşam alanı yaratmış. Sizin bu dairenin tasarımı ile ilgili görüşünüz ne? Burada yaşamak ister miydiniz?

Sofistike Tarzıyla Büyüleyen Apartman Dairesi

Sofistike Tarzıyla Büyüleyen Apartman Dairesi

18. yüzyıla ait meşhur Fransız kapılarına yer vermek için duvarlardan biri iptal edilmiş. Böylece, gömme dolap ebeveyn yatak odasına bağlanmış. Kullanılmayan bir alan da değerlendirilmiş bu sayede. Bu alan ileride farklı bir amaca hizmet edecek şekilde bile kullanılabilir. Örneğin, bir home ofis, misafir odası, bebek odası vs. olarak… Ev sahiplerinin ihtiyaçları doğrultusunda şekillenebilecek olan bu alan oldukça esnek. Hakikaten de akıllıca!

Sofistike Tarzıyla Büyüleyen Apartman Dairesi

Sofistike Tarzıyla Büyüleyen Apartman Dairesi

Sofistike Tarzıyla Büyüleyen Apartman Dairesi

Sofistike Tarzıyla Büyüleyen Apartman Dairesi

Gömme dolapta bir çamaşır ve kurutma makinesi mevcut. Bu makinelerin telli kapılar ardında bırakılmış olması alanı ferahlatıyor. Bu alanda tercih edilen dokuma halı lüks atmosferi dokuyla buluşturuyor.

Sofistike Tarzıyla Büyüleyen Apartman Dairesi

Banyo küçük olmasına rağmen içine pek çok şey sığmış. Kapının arkasında bir küvet/duş var. Tuvaletin duvara monte edilmiş olması alanda bolca yer açıyor. Zeminde ve duvarlarda tercih edilen fayans modeli için de aynısı geçerli. Küçük fayanslar zarif bir tarz yaratıyor. Duvarın iç kısmında kalan tezgah ise alanın işlevselliğini artırıyor. Burada havlular için açık bir depolama alanı mevcut. Aynalı dolaplar ise eşyalar için fazladan bir alan sunuyor.

Kaynak: One Kindesign

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR