Ana SayfaÇiçekSukulent Bakımı ve Çeşitleri

Sukulent Bakımı ve Çeşitleri

Çanağı andıran sıralı yeşil yaprakları, minik sevecen boyutları ve kolay bakımı ile sukulentler son dönemde yaygın olarak tercih edilen süs bitkilerindendir.

Kaktüs sukulent olarak da bilinen sukulentler sıcak iklimlerde yetişen uzun ömürlü ve bakımı oldukça kolay bitkilerdir. Etli yeşil orantılı yapraklarıyla altın oranla da sıkça konu olan sukulentler şık görünümleri ile iç mekan dekorasyonlarında sıklıkla tercih edilmektedir.

Sizde sukulent bakımı nasıl yapılır? Sukulent nasıl sulanır? Sukulent toprağı nasıl olmalıdır? Sukulent çeşitleri nelerdir? Sorularını merak ediyorsanız yazımızın devamını okumanızı tavsiye ederiz.

Sukulent Bakımı ve Çeşitleri

Sukulent Bakımı

Ev dekorasyonu ve ofis dekorasyonlarında sıklıkla tercih edilen sukulentler şık görünümleri ile masa üstü aksesuarları olarak da kullanılmaktadır. Yaygın olarak tercih edilen sukulentlerin detaylı bir bakımı yoktur ve yetiştirilmesi oldukça kolaydır.

Sukulent bakımı nasıl yapılır sorusuna gelecek olursak; sukulent bakımında dikkat edilmesi gereken en önemli nokta sukulentinizin doğru ve yeterli sulanmasıdır. Uygun ölçülerde sulama işlemi gerçekleştireceğiniz sukulentinizin su miktarı, sukulent boyutuna ve saksı genişliğine göre değişmektedir. Gereğinden çok ya da az sulamamak sukulentiniz için hayati önem taşır. Çok sulanan sukulentler çürüyerek ölebilmekte ya da yapraklarında buruşmalar meydana gelebilmektedir. Az sulanan sukulentler ise yapraklarında kahverengileşmeler yaşamakta ya da kurumaktadır.

Sukulentinizin yetiştirilme alanı olarak direkt gün ışığı görmeyen ancak aydınlık alanları tercih etmeniz doğru olacaktır. Bu sayede daha sağlıklı ve hızlı gelişen sukulent bitkisine sahip olabilirsiniz.

Sukulent saksı seçiminiz suyu geçirgen bir saksı olmalıdır. Drenaj delikli bir sukulent saksısı fazla suyun akmasını ve sukulentinizin korunmasını sağlar.

Sukulent Bakımı ve Çeşitleri

Sukulent Çeşitleri

Farklı türde birçok sukulent çeşidi bulmak mümkündür. Geniş yapraklı sukulentler, renkli sukulentler, çiçek açan sukulentler gibi birbirinden farklı sukulent çeşitlerinden birini seçerek dekorasyonlarınızı tamamlayabilirsiniz.

Yetiştikleri ortama göre değişen farklı sukulent türleri: Aloe, Cotyledon, Graptopetalum, Graptosedum, Echeveria, Gasteria, Haworthia, , Crassula, Kalanchoe, Pachyphytum, Rochea, Senecio, Peperomia, Rhipsalis, Sansevieria, Sedum, Tillandsia Aeonium, Adromischus şeklinde sıralanabilmektedir.

Sukulent Bakımı ve Çeşitleri

Renkli Sukulent Çeşitleri

Bakımı oldukça kolay olan sukulent çeşitleri son yıllarda dekorasyonlarda sıklıkla kullanılmakta, hatta özel gün hediyeliği olarak dağıtılmaktadır. Minik görünümleri ile sempati toplayan sukulent süs bitkisinin farklı çeşitlerini bulmak mümkündür. Dekorasyonlarında renkli sukulentler ile çarpıcı bir atmosfer yaratmak isteyenler renkli sukulent çeşitlerini tercih edilebilir.

Renkli sukulent çeşitlerinden bazıları: Crassula Springtime, Anacampseros Rufescens, Pink Love Echevieria, Echeveria Double Colour, Echeveria Xlove, Haworthia Fasciata Alba, Black Prince Echeveria, Echeveria Perle Von Nurnberg Pink Snow olarak sıralanabilir.

Sukulent Bakımı ve Çeşitleri

Sukulent Nasıl Sulanır?

Sukulet yetiştiricilerinin merak ettiği en önemli huşulardan biri sukulent nasıl sulanır sorusudur. Sukulentler detaylı bir bakım istemese de sulama sıklıkları ve miktarları büyük önem taşımaktadır.

Doğru sukulent sulama yöntemi; kireçsiz dinlenmiş ve oda sıcaklığında olan suyu damlama yöntemiyle toprağına dökmektir.

Sukulentler sık sulama istemezler. Bu sebeple sukulentinizi her gün sulamanız doğru değildir. Sukulent bitkinizin ihtiyacına göre haftada bir ya da iki haftada bir olacak şekilde sulayabilirsiniz. Sukulentiniz sulamadan önce sukulent toprağının tamamen kuru olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Nemli ya da ıslak sukulent toprakları, bitkinizin sulamaya ihtiyacı olmadığını göstermektedir.

Sukulent Bakımı ve Çeşitleri

Sukulent Saksısı Nasıl Olmalı?

Sukulent saksısı seçimi sukulentinizin gelişimi için önem arz eden konulardan biridir. Bitkinizin yapraklarının sıkıştırılmayacağı, geniş ve hava alan saksılar bitkinizin gelişimini destekler. Sukulent saksınızın drenaj deliklerinin olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Sukulentinizin fazla suyu atabileceği delikleri olmayan saksılarda yetiştirmeniz sukulentinizin fazla su sebebiyle çürümesine sebep olabilir.

Sukulent Bakımı ve Çeşitleri

Sukulent Çoğaltma

Dekorasyonlarınıza muhteşem bir görünüm kazandıran sukulent bitkinizden daha fazla olsun istiyorsanız sukulentinizi evinizde kolaylıkla çoğaltabilirsiniz.

Peki evde sukulent nasıl çoğaltılır? Sukulentler kolay çoğalabilen süs bitkileridir. Sukulent bitkisinin olgunlaşmış alt yaprakları koparılarak gövdesi çıplak şekilde bırakılır. Uygun miktarda su ile nemlendirilen sukulent toprağına kesilen sukulent yaprakları serilir ve filizlenmesi için bırakılır. Sukulent yapraklarının filizlenmesi ortalama iki ila üç haftaya dek gerçekleşmektedir. İki haftanın ardından filizlenmesi için serdiğiniz sukulent yapraklarında minik kökler görebilirsiniz. Köklenen sukulent yapraklarınızı toprağa ekerek bir gün kadar sulamadan toprağına alıştırın. Alışma sürecinin ardından yeni sukulentlerinize uygun sulama sürecini uygulayabilir ve büyümelerini keyifle izleyebilirsiniz.

Sukulent Bakımı ve Çeşitleri

Sukulent Toprağı Nasıl Olmalı?

Sukulent yetiştiriciliği için en önemli noktalardan bir diğeri de doğru sukulent toprağını seçmektir. Sukulentler diğer süs bitkilerinden farklı olarak özel bir toprak yapısında daha iyi gelişmektedir. Sukulentler için nefes alan ve drenaja sahip olan toprak seçimi ilk aşamadır. Besin değeri yüksek sukulent toprakları ile sukulent bitkinizi hızla büyütebilir ve çoğaltabilirsiniz. Peki doğru sukulent toprağı nasıl elde edilir? Hazır sukulent topraklarını satın alabileceğiniz gibi evinizde de doğru sukulent toprağınızı hazırlayabilirsiniz.

Evinde sukulent toprağı hazırlamak isteyenler üç ana malzemeye ihtiyaç duymaktadır. Bu malzemeler; saksı toprağı, kaba kum, perlit veya pomzadır.

Sukulentler kumlu saksı topraklarında en iyi şekilde yetişmektedir. Bu sebeple sukulent toprağınızı hazırlarken kaba kum kullanmanız önerilir. Perlitler sukulent saksılarınıza boşluklu bir yapı sağlayarak sukulentinizin hava almasını ve fazla suyunu kolaylıkla dışarı atmasını sağlar. Saksınıza ve sukulentinizin boyutuna göre uygun ölçüde karıştıracağınız malzemeler ile ideal sukulent toprağınızı oluşturabilirsiniz.

Sukulent Tohumu Nereden Alınır?

Sukulentler günümüzün yaygın süs bitkilerinden olduğu için hemen her çiçekçide tohumlarının bulunması mümkündür. Farklı sukulent türlerinin olduğu tohum karışımları da sukulent alırken tercih edilebilir. Ancak yaygın olarak sukulent çoğaltmak için kullanılan yöntem sukulent yaprağından çoğaltmaktır.

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR