Ana SayfaÇiçekSüs Yoncası Bakımı ve Özellikleri

Süs Yoncası Bakımı ve Özellikleri

Anavatanı Güney Afrika olan süs yoncası, oxalidaceae familyana ait bir süs bitkisidir. Ekşiyoncagiller familyasının en bilinen türlerinden olan Oxalis Triangularis, Oxalis Tetraphylla ve Oxalis Rosea‘dır. Oxalis türleri Türkçe’de süs yoncası olarak bilinmektedir.

Süs Yoncası Bakımı ve Özellikleri

Süs Yoncası Özellikleri

Süs yoncası yani oxalis btikisi, mor, yeşil ve alacalı yapraklara sahiptir. Lila ve mavi tonlarında çiçekler açan süs yoncaları yılda iki kez çiçeklenmemektedir. Farklı dönemlerde olabilen çiçeklenmeler süs yoncalarının gelişimlerini durdurmaktadır. İlkbahar ve yaz dönmelerinde çiçeklenen süs yoncalarının çiçekleri iki ila üç hafta kadar yaşamaktadır.

Minik ve narin çiçekleri ile dikkat çeken süs yoncalarına çiçeklenme düzeni sebebiyle uyku çiçeği de denilmektedir. Çiçeklendiği dönemde tüm enerjisini ve gelişimini narin çiçeklerine harcamaktadır.

Çiçeklerinden tohum elde edilmesi süs yoncasının neslini devam etmesi için gerekli olan tüm enerjisini çiçeklerine ayırmasına sebep olmaktadır. Pek çok botanikçi yılda bir aydan fazla gelişimini durduran süs yoncalarının çiçeklendiği dönemde çiçeklerinin kısa sürede toplanması gerektiğini savunmaktadır.

Süs Yoncası Bakımı ve Özellikleri

Süs Yoncası İsimleri Nelerdir?

Süs yoncası farklı kültürlerde birbirinden ayrı pek çok isim ile bilinmektedir. Eksi yonca, uyku çiçeği, sahte yon ce, mor yonca olarak da adlandırılmaktadır. Oxalis türlerinin kök yapısı soğanlıdır. Yapı olarak otsu bir bitki olan süs yoncaları kutuplar hariç dünyanın her noktasında rahatlıkla yetişmektedir. Süs yoncalarının ismini aldığı yonca bitkileri ile hiçbir ilgisi yoktur. Yaprak şekli ile yonca bitkisine benzeyen süs yoncaları sahte yonca olarak da bilinir.

Süs Yoncası Bakımı ve Özellikleri

Süs Yoncası Bakımı

Süs yoncası soğanlı kök yapısı ile kendini sürekli yenileme gibi muhteşem bir özelliğe sahiptir. Toprak altında yeni süs yoncası soğanları üreterek çoğalmaya devam etmektedir. Yumrular bitişik ve birbirilerine sıkıca bağlıdır.

Süs yoncaları bakımında en çok gölge alanları sevmektedir. Otsu yapıda olan süs yoncaları direkt gün ışığına maruz kaldığında hızlıca solmakta ve ölebilmektedir.

Süs yoncanızın sulama düzeni de büyük önem taşımaktadır. Uyku çiçeğinizin köklerine doğru su vermeniz bitkinize fayda sağlar. Sürekli sulamaya ihtiyaç duymayan süs yoncasının toprağının kuru tutulmamasına özen gösterilmelidir.

İç mekanlarda bol ışık alan alanlarda süs yoncanızı konumlandırabilirsiniz. Dış mekanlarda ise bitkinizin güvenliği açısından fazla hava akımına maruz kalmayacak alanlarda konumlandırılmalıdır.

Süs Yoncası Bakımı ve Özellikleri

Süs Yoncası Ne Zaman Çiçek Açar?

Süs yoncası çiçekleri mavi ve lila renkli çiçekleri ile göz alıcı bir görünüm oluşturmaktadır. Uyku yoncası ya da sahte yonca isimleriyle de anılan süs yoncası ilkbahar – yaz aylarında iki üç hafta çiçek açmaktadır.

Süs Yoncası Nasıl Çoğaltılır?

Halk arasında uyku çiçeği olarak bilinen süs yoncasını çoğaltmak için dallarını köklerinden ayırarak başka bir saksıya dikmeniz yeterli olacaktır.

Tohum yöntemi ile çoğaltmak istediğiniz süs yoncanızın çiçeklerini düzenli olarak toplayarak çiçeklerde elde ettiğiniz tohumlar ile bitkinizin çoğalmasını sağlayabilirsiniz.

Süs Yoncası Bakımı ve Özellikleri

Uyku Çiçeği (Süs Yoncası) Faydaları

Uyku çiçeği bitkilerinin pek çok faydası bulunmaktadır. Tüketilebilen bitkiler arasında yer alan uyku çiçekleri genellikle şifalı çaylar üretmek için kullanılmaktadır.

Mide yanması, karaciğer ve böbrek rahatsızlıkları, hazımsızlık gibi pek çok sorunda uyku çiçeği çayı kullanılmaktadır.

Eğer çıban sorununuz varsa, süs yoncasını iyice yıkadıktan sonra, mikserden geçirerek çıban olan bölgeye sürülebilmektedir.

Ancak bitkilerin kullanımı ve yaratacağı etkileri ile ilgili mutlaka doktorunuza danışmalı ve onayı olmadan hiçbir doğal bitkiyi kullanmamalısınız.

Süs Yoncası Çeşitleri

Oxalis Triangularis en bilinen Uyku Çiçeği türlerindendir. Bu bitkinin yaprakları mora benzer bir renktedir ve genellikle beyaz ya da pembe çiçekler açar. Oxalis Triangularis türü süs yoncaları 30 cm’e dek boylanabilmektedir. Siyaha yakın, koyu kahve ve mor benzeri yaprakları vardır. Bu tür süs yoncalarının çiçekleri beyaz veya pembedir. Yaprakları mor kelebekleri andıran üçgen yapıdadır.

Oxalis Tetraphylla süs yoncası türü ise iri 4 yapraklı yoncalardan oluşur. Bu yoncalar alıştıklarımızdan biraz farklıdır. En fazla 35 cm boyuna kadar çıkabilen bu türün yapraklarının ortasında bir koyuluk bulunmaktadır. Koyu kahverengi olarak tanımlanan bu renk bir gölgeyi ya da lekeyi andırmaktadır.

Oxalis Rosea türü isminden de anlaşılacağı gibi pembe renkli çiçekler açan bir süs yoncasıdır. Bu yonca türü bahçeler için sıklıkla tercih edilir. 30 cm kadar boylanabilen gösterişli çiçek Oxalis Rosea, parlak yapraklara sahiptir. Yeşil renkli yaprakların çiçekleri ise pembe ve büyüktür. Bol çiçeklenen bu tür yaz ve sonbahar ayları boyunca renkli çiçeklerini koruyabilmektedir.

Oxalis Acetosella en gösterişli ekşi yonca bitkisi türleri arasında yer almaktadır. Birçok yonca türünün aksine yapraklarından çok çiçekleri dikkat çeker bu tür, diğer popüler yoncalara nazaran daha kısadır. Çok yıllık bir bitki olan ve yaklaşık 5 – 10 cm’e dek kadar boylanabilen bu bitkinin beyaz zarif çiçekleri vardır. Eflatun renkli damarların bulunduğu beyaz çiçekler kimi zaman pembe renkli de olabilmektedir.

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR