Ana SayfaTaşınmaTaşınırken Oda Oda Nasıl Toplanılmalı?

Taşınırken Oda Oda Nasıl Toplanılmalı?

Ev taşımak zahmetli ve yorucu bir süreçtir. Hem zamandan hem de enerjiden tasarruf sağlamak için düzenli ve disiplinli şekilde çalışmalısınız. Taşınma sürecinizi kolaylaştıracak en önemli noktalardan biri oda oda toplanmaktır. Oda oda gitmeniz, tüm kolilerin belli bir odaya ait eşyaları barındırmasını ve bu sayede yerleşme sürecinde zorluk yaşamamanızı sağlar. Peki, oda oda nasıl toplanılmalı? Detaylı bilgi almak için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

1- Sistemli Hareket Edin

Eşyalarınızı toplarken size en fazla zaman kazandıracak olan taktik, sistemli ve düzenli çalışmaktır. Oda oda gitmek, harika bir düzen içinde çalışmanızı sağlayacak ve hem toplanma hem de yerleşme sürecinde zamandan tasarruf etmenize yardımcı olacaktır.

Taşınırken Oda Oda Nasıl Toplanılmalı?

2- Mutfağı Toplamaktan Çekinmeyin

Mutfakta çok fazla eşya bulunduğu için mutfağı toplamaya başlamak, çoğu zaman taşınma aşamasındaki kişilerin gözünde büyür. Mutfaktaki ürünlerin bazılarının kırılma ihtimalleri yüksektir ve bu nedenle bu ürünleri paketlerken ekstra özen gösterilmesi gerekir.

Mutfak eşyalarını paketlerken balonlu naylonlardan ve ambalaj kâğıtlarından yardım alabilirsiniz. Tabak çatal gibi hijyen konusunda dikkat edilmesi gereken malzemeler dışında diğer ürünler için, dolgu malzemesi olarak gazete kullanabilirsiniz.

Yeme içme, sürekli gereken bir ihtiyaç olduğu için yeni evinizdeki ilk günlerinizde size lazım olacak malzemeleri, ayrı bir koliye veya mutfak malzemelerinin bulunduğu kolinin üst kısmına bırakmalısınız.

Taşınırken Oda Oda Nasıl Toplanılmalı?

3- Yatak Odanıza Ait Eşyaları Aynı Koliye Yerleştirin

Mutfaktan sonra taşınma sürecinde sizi en çok zorlayacak alanlardan biri de yatak odalarıdır. Dolap ve şifonyerlerin içinde yer alan eşyaları paketlemek, oldukça zor ve zaman alıcıdır. Bu nedenle yatak odanızı toplarken bu odaya ait tüm eşyaları aynı kolilere yerleştirmeniz hem toplanma hem de yerleşme sürecinde zamandan tasarruf etmenizi sağlayacaktır.

Taşınma sürecinde tüm kıyafetleri tek tek kolilere yerleştirmek oldukça zaman alabilir. Bu nedenle kıyafetlerinizi özellikle şifonyerlerin içinde bırakarak yeni evinize taşıyabilirsiniz. Bunun için mobilyanıza zarar vermeyecek bir bant yardımıyla şifonyer çekmecelerini kapatabilirsiniz. Ancak nakliyecinizi bu konu hakkında bilgilendirmeyi de unutmamalısınız.

4- Oturma Odası Eşyalarını Paketlerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Oturma odasında pek çok farklı malzeme bulunduğu için bu odanın eşyalarını paketlemek hayli zor ve zaman alıcı olabilir. Ayrıca oturma odası son saniyeye kadar kullanıldığı için bu odayı toplarken zamandan tasarruf etmeye muhakkak ihtiyacınız olacaktır.

Oturma odanızdaki farklı boyutlardaki eşyaları paketlerken ürünlerin kırılıp kırılmayacağına dikkat etmeli ve kırılabilecek eşyaları paketlerken naylon poşet ve ambalaj kâğıtlarından yardım almalısınız. Ayrıca hassas ürünlerin arasına dolgu malzemesi olarak gazeteleri buruşturup bırakabilirsiniz. Kırılabilecek malzemelerin olduğu kolileri topladıktan sonra muhakkak hareket testi yapmalısınız.

5- Ofis Taşırken Bilmeniz Gerekenler

Günümüz imkânları neticesinde pek çok kişi işini, ev ortamına taşımakta ve evden çalışmaya başlamaktadır. Home office çalışmaya başlarken gerekli belge ve dosyaları, eksiksiz şekilde evinize taşımanız gerekecektir.

Bu aşamada oldukça dikkatli olmalı ve özenli davranmanız gerekir. Tek bir belgenin dahi eksik olması ciddi sorulara neden olabileceğinden dolayı, işinizi ev ortamına taşırken ekstra özenli davranmalı ve bir nakliye firmasından yardım alacaksanız durumu özellikle belirtmelisiniz.

Taşınırken Oda Oda Nasıl Toplanılmalı?

6- Banyo Eşyalarını Paketlerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Banyo, küçüklüğü nedeniyle paketlemesi ve toplaması en kolay yer gibi dursa da her çekmece ve her dolap ayrı bir detaydır ve her detayla tek tek ilgilenmeniz gerekir. Yarısı kullanılmış cilt bakım ürünleri, ağız bakım malzemeleri ve kişisel bakım eşyalarının dökülmeyecek veya patlamayacak şekilde kolilere yerleştirilmesi gerekir.

Banyo dolabındaki ilaçları, yeni evinize taşımadan önce hepsinin tek tek son kullanma tarihlerini kontrol etmeli ve küçük bir koliyi, ilaçlar için ayırarak ilaçlarınızı bu koliye yerleştirmelisiniz. Havlularınızı yıkadıktan sonra ayrı bir koliye yerleştirmeli ve koliyi içeriği hakkında muhakkak etiketlemelisiniz. Koli içeriği hakkında etiket yapıştırmanız özellikle yerleştirme aşamasında oldukça kolaylık sağlayacaktır.

Taşınırken Oda Oda Nasıl Toplanılmalı?

7- Yemek Odası Toplanırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Yemek odası, genellikle büyük mobilyalardan ve tabak ve çatal bıçak takımlarından oluşur. Bu nedenle yemek odası eşyalarını toplamak diğer odaları toplamaya kıyasen daha kolaydır. Yemek odası mobilyalarınızı söktükten sonra vida ve somun gibi birleştirme parçalarını, bir poşete bırakıp mobilyanın parçalarından birine mobilyanıza zarar vermeyecek bir bant yardımıyla yapıştırabilirsiniz.

Tabak ve bardak takımları ise taşınması özen gerektiren, kırılma ihtimali yüksek eşyalar arasında yer alır. Bu malzemeleri kolilere yerleştirirken balonlu naylon ve ambalaj kağıtlarından muhakkak yardım almalı ve ihtiyaç duyduğunuz noktada dolgu malzemesi olarak gazetelerden faydalanmalısınız. Tabak ve çatal bıçak setlerinizin kendi kutuları duruyorsa, kırılmayacak şekilde sarıp kendi kutularına bırakabilirsiniz.

8- Kilerinizi Temizleyin ve İhtiyacınız Olan Eşyaları Paketleyin

Çoğu zaman taşınma aşamasındaki kişiler, kileri sona bırakmakta ve kilerin paketlemesi kolay alanlardan biri olduğunu düşünmektedir. Ancak her ne kadar büyük malzemelerin yer aldığı bir alan olsa da kileri toplamak son ana bırakılmamalıdır.

İhtiyaç duymadığımız pek çok malzemenin bulunduğu kilerlerin içindeki eşyaları, paketlemeye başlamadan önce kileri temizlemelisiniz. Artık ihtiyaç duymadığınız eşyaları kullanılabilecek durumdaysa ihtiyacı olan kişilere vermeli kullanılmayacak durumdaysa çöpe atmalısınız.

Kiler tercihe bağlı olarak bazı durumlarda erzak malzemelerini de içinde bulundurduğu için bu alanın paketlenmesi, özen ve disiplin gerektirir. Kilerdeki yiyecekleri paketlerken gıdalara uygun ambalajlar tercih etmeli ve mümkünse bunları arabanızda kendinizle birlikte yeni evinize götürmelisiniz.

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR