Ana SayfaGenelTatile Gitmeden Önce Evde Yapılması Gerekenler

Tatile Gitmeden Önce Evde Yapılması Gerekenler

Tatilinizin en güzel anlarını yaşarken düşünmek isteyeceğiniz son şey, evdeki klimayı kapatmayı veya bitkileri sulamayı unutup unutmadığınızdır. Kapıdan çıkmadan önce tatil bavulunuzdakileri kontrol etmek bir zorunluluktur ancak evde yapmanız gerekenleri kontrol etmeniz de bir o kadar önemlidir.

Tatil yolculuğuna başlarken arabaya ve uçağa binmeden önce ortaya çıkan telaşlı küçük kaos, nerdeyse kaçınılmazdır. Tatile çıkmadan önce kileri düzenlememeniz veya çamaşırları katlamamanız dünyanın sonu olmasa da cihazların fişini çekmeyi unutmanız ve uygun zamanlayıcıları ayarlamamanız önemli bir sorundur.

Bu nedenle tatile gitmeden önce evde yapılması gereken her şeyi 11 başlık altında topladık. Bu liste hem strese girmenize engel olacak hem de beklenmedik bir aksiliğin önlenmesine yardımcı olacaktır.

Termostat

1- Termostatı Ayarlayın

Yolculuğa çıkarken veya tatildeyken klimayı kapatıp kapatmadığından emin olmamak, oldukça kötü bir histir. Klimayı tatile çıkmadan önce tamamen kapatabilirsiniz veya birçok termostat modelinde bulunan ve uzakta olacağınız gün boyunca ortamın, belli bir sıcaklıkta kalmasını sağlayan tatil modunu aktif hale getirebilirsiniz. Ancak farklı durumlar nedeniyle klimanın çalışması gerekiyorsa evi, 7/24 soğutmaması için bir zamanlayıcı ayarlamalısınız.

2- Elektronik Aletlerin Fişlerini Prizden Çekin

Küçük ev aletleri ve tüm elektronik eşyalar, kapalı olsalar dahi fişe takılı olduklarında enerji tüketirler. Elektrikten tasarruf etmek ve evden uzakta gönül rahatlığıyla tatil yapmak için, evde olmadığınız süre boyunca kullanılmayacak olan tüm aletlerin fişini prizden çekin. Telefon ve bilgisayar şarjları, kahve makineleri ve lambalar, fişe takılı unutulmaması gereken başlıca cihazlardır.

Elektrikli Aletler

3- Zamanlayıcıları Uzun Süre Evde Olmayacağınızı Göz Önüne Alarak Ayarlayın

Işıklar, TV’ler, merkezi klimalar ve ayarlanmış diğer zamanlayıcılar kapatılmalı veya tatilde kalacağınız süre göz önüne alınarak yeniden ayarlanmalıdır. Tüm dış mekân sprinklerleri, çimenleri ve dış mekân bitkilerini sağlıklı tutmak için gerektiğinde açılacak şekilde ayarlanmalıdır. Ek bir güvenlik önlemi olarak pencerenizin yanındaki bir lambayı açık bırakabilirsiniz. Evde veya dış mekânda bir ışık yanması evdeymiş gibi görünmenizi sağlayacaktır.

4- Yolda Bir Kargonuz Olmadığından Emin Olun

Siparişlerinizin yolda olmadığından emin olun ve alışveriş hesaplarınızı ve e-postanızı muhakkak kontrol edin. Önceden vermiş olduğunuz bir siparişi mümkünse geri yönlendirin ancak bu mümkün değilse siz yokken kargolarınızı alması için komşunuzdan yardım isteyebilirsiniz. Çok sayıda kargonun kapınızın önünde birikmesi kargolarınızın çalınmasına ve evde olmadığınızın anlaşılmasına neden olabilir.

Kargo Paketi

5- Kapıları ve Pencereleri Kilitleyin

Dış kapıyı kilitlemek evden ayrılırken yaptığınız son şeydir ve bu nedenle unutma ihtimaliniz oldukça düşüktür. Ancak bahçe kapısını kilitlemeyi ve pencereleri kapatmayı unutmamalısınız. Bu alanlar siz evdeyken genellikle açık veya kilitsiz kalıyorsa kilitlemeyi ve kapatmayı unutma ihtimaliniz oldukça yüksektir.

6- Buzdolabını Temizleyin

Buzdolabınızı temizleyin ve siz evde yokken küflenebilecek yiyecekleri yakınlarınıza verin. Ayrıca raflarınızı iyice kontrol edin ve evde olmayacağınız dönemde raflarınızda ve dolabınızda meyve ve sebze kalmamasına dikkat edin.

7- Çıkarken Çöpü Atmayı Unutmayın

Tatil dönüşündeki pozitif ruh haliniz, evinizin kapısına geldiğinizde karşılaşacağınız ağır çöp kokusuyla bozulabilir. Bu tarz bir durumla karşı karşıya kalmamak için çöplerinizi bir gece önceden çıkarın. Ayrıca bulaşıkları da unutmayın. Bulaşıkların üzerinde kalan yemek artıkları, etrafa kötü koku yayılmasına neden olabilir. Bu nedenle evden çıkmadan önce bulaşıklarınızı yıkayıp kurulamayı ve çöplerinizi atmayı unutmayın.

8- Siz Yokken Yardım İçin Evinize Uğrayan Yakınlarınıza Bir Liste Hazırlayın

Siz tatildeyken size yardım etmek ve evinizi kontrol etmek için evinize uğrayacak arkadaşlarınıza unutabilecekleri detayların bulunduğu bir liste hazırlayabilirsiniz. Bu listeyi hazırlamaya gitmeden birkaç gün önce başlamalısınız. Bu sayede son dakikada acele etmemiş ve yapılacak önemli işleri unutmamış olursunuz.

Kapalı Perdeli Yatak Odası

9- Güneşlikleri, Perdeleri ve Panjurları Kapatın

Tatile çıkmadan önce perdelerinizi ve varsa panjurlarınızı muhakkak kapatmalısınız. Bu sayede hem mobilyalarınız güneş ışığına çok fazla maruz kalmamış olur hem de dışardan bakıldığında evde kimsenin olup olmadığının fark edilmesi zorlaşır.

10- Bitkileri Sulamayı Unutmayın

Evden ayrılmadan hemen önce yapılması gereken, iç ve dış mekânda yer alan bitkileri sulamaktır. Uzun bir süre boyunca evde olmayacaksanız bir yakınınızla görüşerek siz evde yokken bitkilerinizi sulaması için yardımını isteyebilirsiniz.

11- Açık Alanları Kontrol Edin

Tatil öncesinde evde yapılması gereken pek çok şey olsa da özellikle bahçeli evlerde yaşayan kişilerin dikkat etmesi gereken belli başlı noktalar bulunur. Tatil yolculuğuna başlamadan önce hortumların tamamen kapalı olduğundan ve tüm dış mekân aydınlatmalarının fişlerinin çekilmiş durumda olduğundan emin olmasınız. Beklenmedik bir fırtına veya yağmur durumunda bahçe mobilyalarınızın zarar görmemesi için minder ve mobilyalarınızı kapalı bir alana taşıyabilirsiniz.

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR